co to jest pozycjonowanie? na czym polega?

Spis treści

Co to jest pozycjonowanie? Na czym polega?

Pozycjonowanie jest jednym z najważniejszych aspektów SEO. Jest to proces polegający na tym, aby Twoja strona była jak najbardziej widoczna na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Istnieje szereg działań, które możesz wykonać, aby poprawić swoje pozycjonowanie, a my omówimy niektóre z nich w tym wpisie na blogu. Pamiętaj, że SEO to ciągle rozwijająca się dziedzina, więc zawsze powinieneś być na tropie nowych sposobów na poprawę rankingu Twojej strony.

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Istnieje wiele różnych czynników, które wchodzą w skład pozycjonowania. Można je podzielić na dwie główne kategorie: on-page SEO i off-page SEO.

On-page SEO to optymalizacja samej strony internetowej pod kątem lepszej widoczności w wyszukiwarkach. On-page SEO obejmuje takie czynności jak:

 • optymalizacja meta title,
 • optymalizacja meta description,
 • optymalizacja nagłówków h1,h2,h3,
 • instalacja kodu Google Search Console,
 • instalacja kodu Google Analytics,
 • instalacja certyfikatu SSL,
 • odpowiednie nasycenie merytoryczną treścią,
 • optymalizacja strony pod kątem UX,
 • optymalizacja szybkości ładowania się strony,
 • optymalizacja strony pod urządzenia mobilne (smartphone’y, tablety),
 • oraz wiele inny czynników.
 

Off-page SEO są to natomiast wszelkie działania w ramach pozycjonowania, które prowadzone są poza witryną docelową. Do off-page SEO można zaliczyć np. linkowanie strony.

Zarówno on-page jak i off-page SEO są ważne dla uzyskania wyższej pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednakże, każdy z nich ma swoje mocne strony i słabości. Na przykład, on-page SEO jest bardziej kontrolowane, podczas gdy off-page SEO jest bardziej zależne od czynników zewnętrznych.

Jak działa wyszukiwarka Google?

co to jest pozycjonowanie na czym polega

Aby zrozumieć, jak działa pozycjonowanie, warto wiedzieć, jak działa sama wyszukiwarka. Wyszukiwarka Google wykorzystuje skomplikowane algorytmy do indeksowania i tworzenia rankingów stron internetowych. Kiedy ktoś wpisuje zapytanie w pole wyszukiwania, algorytm szereguje wyniki na podstawie trafności i autorytetu stron docelowych. 

Oczywiście istnieje wiele innych czynników, które decydują o tym, gdzie dana strona znajdzie się w rankingach wyszukiwania. Google nieustannie zmienia swój algorytm, starając się dostarczać użytkownikom jak najbardziej trafne wyniki. Wiemy jednak, że Google szereguje strony internetowe na podstawie wielu czynników, w tym:

 • trafność treści do zapytania użytkownika,
 • jakość treści,
 • liczba i jakość linków wskazujących na stronę,
 • szybkość ładowania strony,
 • przyjazność strony dla urządzeń mobilnych, oraz wiele innych.

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe Google to słowa lub frazy, które użytkownicy wpisują do paska wyszukiwania Google, gdy czegoś szukają. Algorytmy Google wykorzystują te słowa kluczowe, aby zdecydować, które strony internetowe pokazać w wynikach wyszukiwania jako pierwsze.

Istnieje kilka różnych typów słów kluczowych, które mogą być używane w wyszukiwaniach Google:

1. Ogólne słowa kluczowe: Są to ogólne, o dużym natężeniu ruchu wyszukiwane hasła, które generują dużą liczbę wyników. Mogą być trudne do wypozycjonowania, ponieważ są one bardzo konkurencyjne, natomiast mogą również przynieść bardzo dużo ruchu, jeśli uda Ci się uplasować na szczycie wyników. Ogólne słowo kluczowe to np. pozycjonowanie.

2. Słowa kluczowe z długiego ogona: Są to bardziej szczegółowe, dłuższe terminy wyszukiwania, które często mają mniejszą konkurencję i mogą być łatwiejsze do wypozycjonowania. Jednak ze względu na mniejszy ruch, słowa kluczowe o długim ogonie zazwyczaj nie przynoszą tak dużego ruchu, jak szerokie słowa kluczowe. Przykład słowa z długiego ogona, to np. damskie białe air max 90.

3. Geotargetowane słowa kluczowe: Są to słowa kluczowe, które są wyświetlane w zależności od położenie użytkownika. Będąc np. w Poznaniu i wpisując słowo kluczowe „restauracja” ujrzymy wynik wyszukiwania z restauracjami z Poznania, a nie z całej Polski.

Czym jest Page Rank?

Page rank to algorytm używany przez Google do szeregowania stron internetowych w wynikach  wyszukiwarki. Został on opracowany przez współzałożyciela Google, Larry’ego Page’a i jest wykorzystywany przez Google do porządkowania wyników wyszukiwania według „ważności” lub „jakości” stron docelowych.

Algorytm page rank analizuje czynniki takie jak liczba i jakość linków do strony, proporcje kliknięć w różne linki do tej strony oraz ilość czasu spędzonego na stronie. Algorytm uwzględnia również inne czynniki, takie jak wzajemne powiązania między stronami, dane o lokalizacji oraz dane o strumieniu kliknięć użytkownika.

Informacje zbierane przez algorytmy Google są stale wykorzystywane do poprawy dokładności i skuteczności wyników wyszukiwania.

Czym jest Core Web Vitals?

Core Web vitals to zestaw metryk, które mierzą wydajność strony internetowej z punktu widzenia użytkownika. Obejmują one takie aspekty jak czas ładowania, interaktywność i płynność przewijania. Google zapowiedziało, że wskaźniki te będą wykorzystywane jako część ich algorytmu rankingowego, więc ważne jest, aby właściciele stron zwracali na nie uwagę.

Istnieją trzy główne typy metryk Core Web Vitals:

 • LCP (Largest Contentful Paint): Metryka LCP jest miarą wydajności ładowania strony i czasu potrzebnego do wyrenderowania największego fragmentu treści lub obrazu wyświetlanego w widocznym obszarze. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownika, LCP nie powinien przekraczać 2,5 sekundy. Ważność tej metryki polega na tym, że ma ona bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkownika podczas próby wejścia na Twoją stronę. Jeśli LCP będzie zbyt wysokie, spowoduje to, że użytkownik będzie miał złe doświadczenia i może  opuścić Twoją stronę, zanim ją w pełni załaduje,
 • FID (First Input Delay): FID to ważny wskaźnik interaktywności strony. Mierzy czas od momentu, kiedy użytkownik po raz pierwszy wejdzie w interakcję z Twoją stroną, do momentu, kiedy przeglądarka zareaguje. Jest to szczególnie ważne na stronach, na których użytkownik musi coś zrobić, ponieważ wtedy strona staje się interaktywna. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownikom, czas FID nie powinien przekraczać 100 milisekund,
 • CLS (Cumulative Layout Shift) to metryka mierząca wizualną stabilność układu strony. Oblicza się ją jako sumę przesunięć widocznych podczas ładowania strony. Wynik uznawany za dobry, czyli wskazujący na brak przesunięć układu, wynosi od 0 do 0,1. Wskaźnik od 0,1 do 0,25 oznacza średnią stabilność układu strony. Natomiast wartość powyżej 0,25 jest uważana za bardzo słabą i wymaga pilnej optymalizacji.

Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to bezpłatna usługa internetowa oferowana przez Google, która pomaga monitorować i optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarki Google. Udostępnia ona szereg narzędzi, które pomagają zrozumieć, jak działa Twoja witryna w wyszukiwarce Google, a także podsuwa sposoby poprawy widoczności i rankingu.

Google Search Console może dostarczyć informacji o tym, jak często Twoja witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania, jakie zapytania spowodowały jej wyświetlenie oraz jak duży ruch uzyskujesz z wyszukiwania Google. Może również pomóc w identyfikacji problemów z witryną, które mogą uniemożliwiać jej wyświetlanie w wynikach wyszukiwania lub utrudniać przepływ ruchu do witryny.

Czym jest Google Analytics?

Google Analytics to darmowa usługa analizy ruchu internetowego oferowana przez Google, która śledzi i raportuje ruch w witrynie. Jest to najczęściej używana usługa statystyczna dla stron internetowych.

Google Analytics służy do śledzenia i raportowania ruchu w witrynie, w tym takich statystyk, jak liczba odsłon, liczba unikalnych użytkowników i czas, jaki użytkownicy spędzają na każdej stronie. Celem Google Analytics jest pomoc właścicielom witryn w poprawieniu skuteczności marketingowej ich stron i optymalizacji treści pod kątem rankingu w wyszukiwarkach.

Czym jest Google Data Studio?

Google Data Studio to narzędzie, które pozwala łatwo wizualizować dane. Świetnie nadaje się do tworzenia wykresów i diagramów oraz do badania złożonych zestawów danych. Można łączyć się z danymi z różnych źródeł, w tym z Google Sheets, BigQuery i Cloud SQL. Data Studio jest łatwe w użyciu i pozwala tworzyć piękne, informacyjne raporty, które można udostępniać innym.

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO jest procesem oceny strony internetowej pod kątem jej zdolności do pozycjonowania w wyszukiwarkach. Ocena opiera się na wielu czynnikach, w tym na optymalizacji strony, backlinkach i treści.

Dobry audyt SEO pomoże zidentyfikować wszelkie braki, które uniemożliwiają witrynie uzyskanie dobrej pozycji w wyszukiwarkach. Dostarczy również zaleceń dotyczących poprawy SEO strony, aby mogła ona osiągnąć lepsze pozycje w rankingu.

Jak wybrać agencje SEO?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ najlepsza agencja SEO dla Twojej firmy będzie zależała od Twoich konkretnych potrzeb i celów. Istnieją jednak pewne ogólne wskazówki, o których można pamiętać przy wyborze agencji, takie jak szukanie doświadczonej i dobrze ocenianej agencji, otrzymywanie ofert od kilku agencji na raz oraz jasne komunikowanie swoich celów agencjom. Dodatkowo, pamiętaj, aby zapytać każdą potencjalną agencję, jak podejdzie do SEO dla Twojej konkretnej firmy. Stosując się do tych wskazówek, powinieneś być w stanie znaleźć odpowiednią agencję SEO dla swojej firmy.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?