Skuteczne metody promowania małej firmy w internecie w 6 krokach

Home / ciekawostki seo / Skuteczne metody promowania małej firmy w internecie w 6 krokach

Skuteczne metody promowania małej firmy w internecie w 6 krokach

Jak promować małą firmę w internecie?

6 Skutecznych metod promocji w internecie dla małych firm

6 skutecznych metod


 

W dzisiejszym artykule uchylę nieco rąbka tajemnicy na temat skutecznych, efektywnych a przy tym w większości darmowych ( nie licząc naszego czasu) rozwiązań promocji i pozyskiwania klientów w internecie dla małych firm typu usługi lokalne, małe sklepy lokalne, instytucje lokalne i wszystkie inne mniejsze podmioty, które chcą czerpać klientów z internetu lub po prosty być widoczni.

Zanim przejdę do rzeczy, chcę podkreślić , że w dzisiejszych czasach absolutną podstawą jest widoczność w internecie, ponieważ każdy choćby zasięga tam opinię lub szuka informacji o produkcie który chce kupić lub usłudze, która nawet znajduje się stacjonarnie. Ludzie w 70% korzystają z internetu zanim zdecydują się na daną usługę, dlatego jeśli znajduje się tam konkurencja a nie my to na tym tracimy. Wystarczy nawet mała witryna internetowa i kilka podstawowych rozwiązań aby być widocznym w internecie. Na sam koniec wstępu podkreślę jeszcze, że dziś marketing w internecie to nie tylko jedno działanie jak np. pozycjonowanie ale szereg wiele innych działań, które tworzą nowy tak zwany MARKETING 4.0 czyli wszystkie czynności, które się uzupełniają tworzą sukces i pozycję naszej firmy na rynku.

Myślę, że to dobry argument za tym, aby zacząć budować swój wizerunek jak również pozyskiwać nowego klienta z internetu.

KROK 1 – Portale ogłoszeniowe lokalne / globalne

Pierwszym krokiem jaki możemy wykonać to dodać ogłoszenie naszej usługi w darmowych portalach. Tutaj mamy do wyboru portale lokalne i portale globalne. Jeśli chcemy wyszukać portale lokalne najlepiej po prostu wyszukać je po frazie “darmowe ogłoszenia + miasto” większość oferuje darmowe wpisy.

Przykład dla miasta Konin popularny portal www.lm.pl/ogloszenia

Ogłoszenia lokalne

Następnie z pomocą przychodzą nam większe serwisy typu olx.pl (dawniej tablica.pl) czy gumtree.pl na których również możemy wybrać naszą lokalizację i typ naszej usługi w odpowiednim dziale.

ogłoszenia gumtree seo

Jak widać na zamieszczonym zdjęciu portale te cieszą się popularnością w portalu gumtree znajduje się ponad 470 tysięcy ogłoszeń z całego kraju. Dla małych firm jest to idealna forma prostej reklamy wystarczy napisać i umieścić swoje ogłoszenie, aby mieć kontakt z potencjalnym klientem.

Skuteczną metodą jest też kupno reklam typu premium, które gwarantują nam np. rotację na 1 stronie na dane usługi, warto dodać, że nie są to drogie usługi koszt 20-30 zł miesięcznie na wyróżnione ogłoszenie jest przystępną dla każdego formą reklamy.

KROK 2 – Wizytówka firmy na Google Moja Firma

Darmową i błyskawiczną formą reklamy jest założenie wizytówki naszej firmy w portalu Google Moja Firma, dzięki temu niemal natychmiast będziemy widoczni lokalnie, również na interesujące nas frazy stosując odpowiednie metody, które znamy i chętnie Ci w tym pomożemy.

Przykład:

Google moja firma poradnik

Jak widać mapy google i informacja o naszej firmie znajduje się przed wynikami wyszukiwań! od razu po płatnych reklamach Adwords. Dlatego warto w pierwszej kolejności założyć mapę naszej strony.

KROK 3 – Kampanie sponsorowane Adwords

Kampanie Adwords to nic innego jak możliwość wykupienia miejsca na 1 pozycjach na interesujące nas zapytania w najbardziej popularnej wyszukiwarce w Polsce czyli Google. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że mamy kontrolę nad budżetem jak również dla początkujących przedsiębiorców dostępne są liczne kody na pierwsze kampanie typu 350 i 600 zł. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest natychmiastowy efekt i możliwość dotarcia do tylko naprawdę zainteresowanych klientów.

Przykład kampanii Adwords dla małej firmy

Kampanie Adwords Lokalne

KROK 4 – Social Media dla małych firm

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada konto na portalu społecznościowym. Możemy wymienić 3 największe tego typu serwisy, które możemy wykorzystać do promocji naszej firmy w internecie są to Facebook, Instagram i Twitter. Każdy z podanych serwisów ma różne zastosowania, pokrótce wymienię kilka ciekawych zastosowań powyższych serwisów.

  • Facebook

Tutaj możemy dołączyć do dowolnej społeczności i polecać im swoje usługi/produkty przykład:

promocja małej firmy w internecie - facebook

Na Facebooku przy promocji małej firmy koniecznym “must have” jest założenie popularnego Fanpage’a czyli strony na której użytkownicy będą mogli umieszczać opinię o naszej firmie. Prowadząc dobrze FP możemy zyskać darmowego klienta z polecenia innych osób.

 

  • Instagram

Kolejną ciekawą platformą jest Instagram, na którym możemy umieszczać zdjęcia naszej usługi lub produktu.

Np. przykład promowania dla małej kawiarnii

Promocja małej firmy w internecie - instagram

Dzięki temu docieramy niemal natychmiast do interesujących nas osób z okolicy. Warto dodać, że konieczne tutaj jest używanie odpowiednich # (hasztagów) określających nasze zdjęcie np. #tania #pyszna #kawa #konin

  • Twitter

Ostatnim z ciekawszych portali to Twitter popularna platforma do umieszczania krótkich opinii również z # (hasztagiem) dzięki czemu możemy dotrzeć do pokaźnej ilości klientów.

promocja małej firmy w internecie - twitter

KROK 5 – Marketing szeptany na blogach i forach

Ciekawym rozwiązaniem praktycznie w każdej branży jest marketing szeptany. Jest bardzo skuteczny szczególnie u małych podmiotów, które dopiero zaczynają prawdziwy biznes. Oprócz możliwości pozyskania klienta i budowania długookresowo naszej marki zyskujemy też bardzo istotne odnośniki, które pozwolą naszej stronie pojawiać się na interesujące nas frazy w wyszukiwarkach internetowych.

Przykładowy link marketingu szeptanego

marketing szeptany lokalny

KROK 6 – Wizytówki NAP

Wizytówki NAP to najlepszy sposób na pozycjonowanie lokalne w wyszukiwarkach internetowych. Same w sobie często nie posiadają linków “dofollow” lub też w dużej ilości przypadków w ogóle nie ma możliwości umieszczenia “klikalnego” linka do strony. Jednak mają bardzo dużą przewagę, jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne. Właśnie dzięki możliwości wpisania dokładnych danych adresowych zyskujemy w oczach wyszukiwarki, z prostego powodu dlatego, że nasza strona jest łączona z danym miastem lub regionem.

Przykład wizytówki na portalu klub.nf.pl

Linki NAP lokalne

 

Podsumowanie

Marketing internetowy jest dla każdego zarówno dla dużych firm jak i tych początkujących, myślę że nieco przybliżyłem temat i dałem kilka pomysłów na ciekawe rozwiązania dla Twojej firmy. Pamiętaj, że sukcesem marketingu w internecie jest połączenie różnych działań i określenie odpowiedniej strategii. Jeśli chciałbyś abyśmy pomogli Ci osiągnąć sukces w internecie i pozyskać nowych klientów skontaktuj się z nami.

A jakie są wasze opinie na temat promocji, małych firm w internecie?

Maciej Kałużny
Maciej Kałużny
Specjalista ds. SEO - Pasjonat Marketingu Internetowego, E-commerce, Programów partnerskich
Recommended Posts

Zostaw komentarz

5 SKUTECZNYCH METOD LINKOWANIA