Grudzień 01, 2017

Skuteczne metody promowania małej firmy w internecie w 6 krokach

Skuteczne metody promowania małej firmy w internecie w 6 krokach

W dzisiejszym artykule uchylę nieco rąbka tajemnicy na temat skutecznych, efektywnych, a przy tym w większości darmowych (nie licząc naszego czasu) rozwiązań promocji i pozyskiwania klientów w internecie dla małych firm. Jako przykład mogą tu posłużyć biznesy lokalne tj. sklepy, instytucje i wszystkie inne mniejsze podmioty gospodarcze.

Zanim przejdę do meritum, warto podkreślić, że w dzisiejszych czasach absolutną podstawą jest widoczność w internecie – praktycznie każdy z nas zasięga tam opinii lub szuka szczegółowych informacji o produktach i usługach. Jedyne czego nam potrzeba, to witryna internetowa oraz kilka sprawdzonych rozwiązań, aby osiągnąć ten cel. Podkreślę jeszcze, że dziś skuteczny marketing w internecie, to absolutna konieczność dywersyfikacji działań na wielu polach tzw. MARKETING 4.0 – wszystkie czynności, które działają w synergii, tworzą sukces i pozycję naszej firmy na rynku.

KROK 1 – Portale ogłoszeniowe lokalne / globalne

Pierwszym krokiem jaki możemy wykonać, to  po prostu dodać ogłoszenie naszej usługi w darmowych portalach. Tutaj mamy do wyboru portale lokalne oraz globalne. Jeśli chcemy wyszukać w wyszukiwarce portale lokalne najlepiej po prostu wyszukać je po frazie “darmowe ogłoszenia + nazwa miasta” – większość z nich oferuje darmowe wpisy.

Przykład dla miasta Konin, popularny portal www.lm.pl/ogloszenia

Ogłoszenia lokalne

Następnie z pomocą przychodzą nam większe serwisy typu olx.pl (dawniej tablica.pl) czy gumtree.pl na których również możemy wybrać naszą lokalizację i typ naszej usługi w odpowiednim dziale.

ogłoszenia gumtree seo

Jak widać na zamieszczonym zrzucie ekranu portale te cieszą się dużą popularnością. W portalu Gumtree znajduje się ponad 470 tysięcy ogłoszeń z całego kraju. Dla małych firm jest to idealna forma reklamy, wystarczy napisać i umieścić swoje ogłoszenie, aby mieć kontakt z potencjalnym klientem.

Skuteczną metodą jest także wykupienie reklam typu premium, które gwarantują nam np. rotację na 1 stronie ogłoszeń. Koszt reklamy premium nie jest specjalnie wygórowany, przeważnie jest to ~ 20-30 zł/mc.

KROK 2 – Wizytówka firmy w Google Moja Firma

Darmową i błyskawiczną formą reklamy jest założenie wizytówki naszej firmy w portalu Google Moja Firma, dzięki czemu niemal natychmiast będziemy widoczni w mapach wyszukiwarki Google. Wizytówkę naszej firmy będzie można wyszukać zarówno poprzez wpisanie do wyszukiwarki powiązanych z naszym biznesem słów kluczowych jak i po oryginalnej nazwie firmy.

Przykład:

Google moja firma poradnik

Wyniki z map Google i informacja o naszej firmie znajduje się przed wynikami wyszukiwań!

KROK 3 – Kampanie sponsorowane Google Adwords

Kampanie Adwords to nic innego jak możliwość wykupienia atrakcyjnego miejsca w wyszukiwarce Google na interesujące nas słowa kluczowe. Jest to o tyle atrakcyjne rozwiązanie, że mamy pełną kontrolę nad budżetem, który przeznaczamy na kampanię reklamową, a dodatkowo przy projektowaniu pierwszej kampanii możemy otrzymać bonus pieniężny nawet do 600 zł.  Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest natychmiastowy efekt i możliwość dotarcia do naprawdę zainteresowanych klientów.

Przykład reklamy Adwords 

Kampanie Adwords Lokalne

KROK 4 – Social Media

Możemy wymienić 3 największe tego typu serwisy, które możemy wykorzystać do promocji naszej firmy w internecie są to Facebook, Instagram i Twitter. Każdy z podanych serwisów posiada różną specyfikę oraz zastosowania.

  • Facebook

Tutaj możemy dołączyć do dowolnej społeczności i polecać im swoje usługi/produkty przykład:

promocja małej firmy w internecie - facebook

Na Facebooku przy promocji małej firmy absolutnym “must have” jest założenie własnego Fanpage’a, czyli strony na której użytkownicy będą mogli umieszczać recenzje o naszej firmie.

 

  • Instagram

Kolejną ciekawą platformą jest Instagram, który w głównej mierze przeznaczony jest do umieszczania zdjęć.

Przykład promowania małej kawiarni:

Promocja małej firmy w internecie - instagram

Dzięki umieszczaniu zdjęć na Instagramie docieramy niemal natychmiast do interesujących nas osób z okolicy. Warto dodać, że konieczne tutaj jest używanie odpowiednich #(hasztagów) określających nasze zdjęcie np. #tania #pyszna #kawa #konin

  • Twitter

Ostatnim z opisywanych portali jest Twitter popularna platforma do umieszczania krótkich informacji tekstowych również z #(hasztagiem), dzięki czemu możemy dotrzeć do pokaźnej ilości potencjalnych klientów.

promocja małej firmy w internecie - twitter

KROK 5 – Marketing szeptany na blogach i forach

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest tzw. marketing szeptany. Jest bardzo skuteczny szczególnie u małych podmiotów, które dopiero zaczynają rozkręcać swój biznes. Oprócz możliwości pozyskania klienta i budowania wizerunku firmy, zyskujemy także bardzo istotne odnośniki do strony internetowej, które czasami mogą wspomóc proces pozycjonowania.

Przykład marketingu szeptanego

marketing szeptany lokalny

KROK 6 – Wizytówki NAP (Name, Adress, Phone)

Wizytówki NAP to sprawdzony sposób na pozycjonowanie lokalne w wyszukiwarkach internetowych. Same w sobie często nie posiadają linków “dofollow”, a także w dużej ilości przypadków w ogóle nie ma możliwości umieszczenia “klikalnego” linku do strony. Mają za to bardzo dużą przewagę, jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne. Właśnie dzięki możliwości wpisania dokładnych danych adresowych zyskujemy w oczach wyszukiwarki, ponieważ nasza strona jest łączona z konkretną lokalizacją.

Przykład wizytówki na portalu klub.nf.pl

Linki NAP lokalne