Luty 27, 2018

Sponsorowanie i Wspieranie kanału na YouTube

Sponsorowanie i Wspieranie kanału na YouTube

Sponsoruj na YouTube!

Całkiem niedawno Google umożliwiło niektórym twórcom w serwisie YouTube, korzystanie z nowej opcji umożliwiającej finansowe wspieranie kanału. Póki co usługa znajduje się w wersji BETA, a na finalną wersję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jest to zdecydowana odpowiedź skierowana w stronę serwisów takich jak Patronite oraz Patreon, które do tej pory były powszechnie wykorzystywane przez twórców.

Bardzo ciekawy jest również fakt, że kwota którą można wspierać twórców jest stała i nie może ulec zmianie – w Polsce 15 zł miesięcznie.

sponsoring na youtube już możliwy

Wiele osób ma spore obiekcje dotyczące samej formy przycisku na którym widnieje napis “Sponsoruj” – osobiście również uważam, że zdecydowanie lepiej prezentowałby się napis np. “Wsparcie“. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że usługa znajduje się w wersji BETA i być może doczekamy się takiej modyfikacji w przyszłości 🙂

Ciekawym zagadnieniem są także korzyści które otrzymujemy będąc sponsorem danego kanału. Ze strony YouTube otrzymujemy plakietkę sponsora, która będzie się pojawiać przy komentarzach w aplikacji głównej YouTube, a także podczas udziału w czatach na żywo. Dodatkowe korzyści oraz przywileje możemy uzyskać bezpośrednio od sponsorowanego przez nas twórcy np. w postaci szybszego dostępu do publikowanych materiałów czy live czatów tylko dla sponsorów.

Z pewnością globalne wprowadzenie usługi sponsorowania będzie bardzo korzystne dla mniejszych twórców oraz dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z serwisem YouTube. Sama usługa może w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu jakości publikowanych materiałów oraz w rozwoju kanału.