Spis treści

Ambasador marki i jego rola w promocji biznesu

Czy Twoi odbiorcy bardziej ufają ekspertom, czy idolom – twarzom znanym z telewizji, świata mody, technologii? W takim starciu na prowadzanie (i to spore), wysuwa się idol. Wydarzenie, na którym pojawi się znany aktor, przyciągnie więcej osób niż to, na którym wystąpi ekspert. Wpis w social mediach, w którym znana modelka poleca krem, da lepszy efekt niż post kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej. Właśnie dlatego, wiele firm decyduje się na współpracę z idolem, zatrudnienie ambasadora marki

Kim jest ambasador marki?

Ambasador marki to osoba, która reprezentuje i promuje daną markę, buduje jej pozytywny wizerunek. Jest to rola, która wymaga doskonałej znajomości produktów danej firmy, biegłości w komunikacji oraz umiejętności budowania relacji. Ambasadorzy marki działają niczym łącznik między firmą a jej klientami, w atrakcyjny i przystępny sposób promują wartości i misję marki.

Czym się zajmuje ambasador marki?

Ambasador marki odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymaniu pozytywnego wizerunku firmy. Do jego głównych zadań należą:

 • Promocja marki: Reprezentacja i budowa pozytywnego wizerunku marki to kluczowe zadanie ambasadora.
 • Budowanie relacji: Ambasadorzy marki często nawiązują i utrzymują relacje z klientami i innymi interesariuszami. Jako twarze marki zdobywają zaufanie i lojalność konsumentów.
 • Udział w wydarzeniach: Na liście zadań znajduje się także reprezentowanie marki podczas eventów, targów branżowych, konferencji i innych wydarzeń.
 • Zbieranie opinii: Ambasadorzy działają jako most między klientami a firmą, zbierają cenne informacje zwrotne, które mogą pomóc w ulepszaniu produktów lub usług.
 • Działania w mediach społecznościowych: W dzisiejszym, cyfrowym świecie, ambasadorzy często wykorzystują media społecznościowe do promowania marki oraz angażowania odbiorców.

Przykłady działań podejmowanych przez ambasadorów w różnych branżach

 • Moda: Ambasadorzy w branży modowej często uczestniczą w pokazach mody, publikują zdjęcia i recenzje produktów na swoich profilach w mediach społecznościowych, tworzą treści video, w których prezentują produkty marki.
 • Technologia: W przypadku branży technologicznej, ambasadorzy często tworzą tutoriale, recenzje produktów, uczestniczą w konferencjach technologicznych, prezentują nowe produkty i technologie.
 • Żywność i napoje: Ambasadorzy w tej branży zazwyczaj uczestniczą w degustacjach i festiwalach kulinarnych, tworzą przepisy lub pokazy kulinarne wykorzystujące produkty marki.
 • Sport i fitness: W tej branży ambasadorzy często uczestniczą w zawodach sportowych, prezentują produkty, tworzą motywujące treści w mediach społecznościowych, a prowadzą warsztaty i szkolenia.

Ambasador marki – praca

Praca ambasadora marki łączy w sobie elementy marketingu, komunikacji i public relations. Jest to zawód dynamiczny, wymagający kreatywności i umiejętności interpersonalnych. Ambasador marki często pracuje na różnych płaszczyznach – od interakcji z klientami, przez działania w mediach społecznościowych, po udział w wydarzeniach branżowych. Ambasadorzy często są odpowiedzialni za:

 • Organizację i uczestnictwo w eventach promocyjnych.
 • Prowadzenie kampanii w mediach społecznościowych.
 • Współpracę z influencerami i innymi ambasadorami marki.
 • Reprezentowanie firmy na targach, konferencjach oraz w mediach.
 • Dostarczanie informacji zwrotnej odbiorców, która może wpływać na strategie marketingowe i rozwój produktów.

Ambasador marki wymagania i kwalifikacje

Aby być skutecznym ambasadorem marki, wymagane są zarówno odpowiednie umiejętności, jak i określone cechy osobowościowe. Do najważniejszych należą:

 • Umiejętności komunikacyjne: Bardzo dobra zdolność przekazywania informacji, zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.
 • Znajomość mediów społecznościowych: Wiedza i umiejętności umożliwiające wykorzystanie różnych platform do promowania marki i angażowania odbiorców.
 • Umiejętności interpersonalne: Zdolność do nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami, jak i innymi interesariuszami.
 • Kreatywność: Opracowywanie innowacyjnych sposobów promocji marki.
 • Wiedza o branży: Zrozumienie rynku, na którym działa marka oraz jej produktów/usług.
 • Elastyczność i adaptacyjność: Zdolność do szybkiego dostosowywania się do dynamicznych warunków rynkowych i wymagań firmy.

Często wymagane są również doświadczenie w marketingu lub pokrewnych dziedzinach oraz wykształcenie wyższe, choć te wymogi mogą różnić się w zależności od firmy i specyfiki branży.

Jak zostać ambasadorem marki?

Zawód ambasadora marki wymaga określonych umiejętności, doświadczenia i zaangażowania. Oto kilka kroków, które pomogą w osiągnięciu tego celu:

 • Edukacja i szkolenia: Wykształcenie w takich dziedzinach jak marketing, komunikacja czy public relations może być bardzo pomocne. Ważne jest także dokształcanie się i śledzenie aktualnych trendów w marketingu i mediach społecznościowych.
 • Doświadczenie: Warto zacząć od praktyk lub projektów związanych z marketingiem, komunikacją czy mediami społecznościowymi. Doświadczenie w pracy z markami, nawet na mniejszą skalę, może być bardzo wartościowe.
 • Umiejętności komunikacyjne: Ambasador marki musi skutecznie komunikować się z odbiorcami. Osoby chcące pracować w tym zawodzie powinny udoskonalać umiejętności prezentacji i warsztat pisarski.
 • Marka osobista: Warto też zadbać o promocję swojego wizerunku, podkreślić osobowość, umiejętności, osiągnięcia.
 • Nawiązywanie kontaktów: Branża marketingu i reklamy opiera się na relacjach. Uczestnictwo w branżowych wydarzeniach i konferencjach, nawiązywanie nowych znajomości i utrzymywanie kontaktów z profesjonalistami z branży to ważne kwestie.

Ile zarabia ambasador marki?

Wynagrodzenie ambasadora marki różni się w zależności od wielu czynników, takich jak branża, lokalizacja, rozmiar i renoma firmy. Wpływ na wynagrodzenie mają też indywidualne umiejętności i doświadczenie. Zarobki wahają się od umiarkowanych kwot dla początkujących ambasadorów w mniejszych firmach, do znacznych sum dla doświadczonych profesjonalistów współpracujących z dużymi, międzynarodowymi markami.

W niektórych przypadkach, ambasadorzy mogą otrzymywać dodatkowe profity, takie jak bonusy, produkty marki, czy dostęp do ekskluzywnych wydarzeń.

Proces wyboru ambasadora marki

Proces wyboru ambasadora marki zazwyczaj obejmuje kilka etapów, są to:

 • Analiza i definicja potrzeb marki: Jakie cechy powinien mieć ambasador, aby w najlepszym stopniu odzwierciedlał cele i wartości firmy.
 • Poszukiwanie kandydatów: Weryfikacja kandydatur influencerów, profesjonalistów z branży, a nawet lojalnych klientów.
 • Ocena potencjalnych kandydatów: Analiza dotychczasowej działalności, zasięgu, interakcji z odbiorcami oraz zgodności z marką wybranych osób. 
 • Nawiązanie kontaktu i negocjacje: Po wybraniu potencjalnych kandydatów następuje etap rozmów i negocjacji dotyczących warunków współpracy.
 • Finalizacja umowy: Po osiągnięciu porozumienia, pozostaje wyłącznie finalizacja umowy i rozpoczęcie współpracy.

Czy Twoja firma potrzebuje ambasadora?

Decyzja o angażowaniu ambasadora marki uzależniona jest od specyfiki firmy i jej celów marketingowych. Oto kilka aspektów, które warto rozważyć:

 • Charakter branży i produktu: Niektóre branże, jak moda czy technologia, mogą szczególnie skorzystać ze współpracy z ambasadorami. Zatrudnienie ambasadora to sposób, by wzmocnić przekaz marketingowy.
 • Budowanie relacji z klientami: Jeśli firma stawia na budowanie długotrwałych relacji z odbiorcami, ambasador marki będzie dużym wsparciem w kreowaniu tych relacji.
 • Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki: Ambasadorzy mogą znacząco zwiększyć widoczność marki, szczególnie w mediach społecznościowych.
 • Autentyczność i wiarygodność: Ambasador może sprawić, że komunikacja marki stanie się bardziej autentyczna, a to jest bardzo ważne w dobie powszechnej nieufności do tradycyjnych reklam.
 • Budżet marketingowy: Należy rozważyć, czy firma dysponuje zasobami finansowymi na zatrudnienie ambasadora i wsparcie działań jego działalności.

Kiedy ambasador marki może nie być potrzebny?

 • W niszowej branży, w której bezpośrednie podejście do klienta jest bardziej efektywne.
 • Gdy firma ma już silną pozycję i skupia się na utrzymaniu obecnych klientów.
 • Jeśli firma nie jest gotowa na długoterminowe działania marketingowe.

FAQ

Brand ambassador – kto to?

Brand ambassador, to inaczej ambasador marki, czyli osoba reprezentująca firmę, przyczyniająca się do zwiększenia jej rozpoznawalności. Ambasadorzy często są kluczowymi postaciami w procesie tworzenia autentycznych relacji z konsumentami. Ich rola zazwyczaj wykracza poza tradycyjne techniki reklamy – angażują się oni w dialog z odbiorcami, budują zaufanie i lojalność wobec marki, a także często uczestniczą w tworzeniu treści marketingowych.

Czy ambasador marki zajmuje się tym samym, co influencer?

Chociaż role te są podobne, istnieją różnice. Influencerzy często skupiają się na promowaniu wielu marek za pomocą swoich kanałów w mediach społecznościowych, podczas gdy ambasadorzy marki zazwyczaj reprezentują jedną konkretną markę w dłuższym okresie.

Jakie są główne zadania ambasadora marki?

Do głównych zadań ambasadora marki należy promowanie produktów lub usług firmy, budowanie i utrzymywanie relacji z klientami, uczestniczenie w eventach marketingowych, tworzenie treści w mediach społecznościowych oraz zbieranie informacji zwrotnych od konsumentów.

Ile zarabia ambasador marki na Instagramie?

Wynagrodzenie ambasadora marki na Instagramie uzależnione jest od wielu czynników, takich jak zasięg konta, zaangażowanie obserwujących, branża i specyfika współpracy z markami. Ambasador może zarabiać od kilku set złotych do kilku tysięcy za pojedynczy post, ale w przypadku osób o dużej popularności i znacznym zasięgu kwoty te mogą być znacznie wyższe.

Czy trudno zostać ambasadorem marki?

Zostanie ambasadorem marki może być wyzwaniem, ponieważ wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i doświadczenia, ale także budowania silnej marki osobistej i sieci kontaktów. Konkurencja w tej dziedzinie jest duża, a marki często szukają osób z już ugruntowaną pozycją i zasięgiem. Jednak z odpowiednim nastawieniem, determinacją i nieustannym rozwijaniem swoich umiejętności, osiągnięcie sukcesu w tej roli jest całkowicie realne.

Podsumowanie

Ambasadorzy są kluczowymi graczami w nowoczesnym marketingu, odpowiadają oni za budowanie i utrzymywanie pozytywnego wizerunku marki. 
Zadania takich specjalistów obejmują promocję produktów, budowanie relacji z klientami, udział w wydarzeniach oraz działania w mediach społecznościowych. Aby zostać ambasadorem marki, wymagane są umiejętności komunikacyjne, wiedza branżowa, kreatywność, często także rozpoznawalność. 
Wynagrodzenia ambasadorów marki uzależnione są od wielu czynników, w tym od doświadczenia, branży i renomy marki.

Rola ambasadora marki jest coraz bardziej istotna w świecie marketingu. Umiejętności ambasadorów, polegające na budowaniu autentycznych relacji z konsumentami i wpływaniu na postrzeganie marki są nieocenione w erze mediów społecznościowych i marketingu cyfrowego. Właśnie dlatego, coraz więcej marek o różnym charakterze, decyduje się na taką współpracę. 

Jak Ci się podoba artykuł? Oceń
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza