czym jest audyt seo

Spis treści

Czym jest audyt SEO?

Czym jest audyt SEO? Audyt SEO stanowi podstawę działań z zakresu pozycjonowania. To weryfikacja strony www pod kątem ważnych ze względu na pozycjonowanie czynników. Poniżej więcej informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Audyt SEO ‒ co to? 

Jak już wspominaliśmy powyżej, audyt SEO to szczegółowa weryfikacja strony internetowej lub sklepu e-commerce. Podczas audytu analizowane są wszystkie, ważne pod kątem pozycjonowania elementy witryny. Sprawdzane są zarówno czynniki on-site, na przykład jakość treści, błędy techniczne, linkowanie wewnętrzne, jak i czynniki off-site, przede wszystkim linkowanie zewnętrzne. 

W ten sposób uzyskujemy wiele informacji na temat kondycji strony, jej widoczności w wynikach wyszukiwania, błędów, prac, które trzeba wykonać w pierwszej kolejności.  

Jak wygląda audyt SEO? 

Jak wygląda audyt SEO? W zależności od agencji marketingowej bądź konkretnego specjalisty, audyty mogą różnić się od siebie. Profesjonalny audyt SEO powinien jednak składać się z kilku części, być w logiczny sposób podzielony na konkretne moduły. Na przykład: 

 1. Ogólna kondycja strony www 
 2. Porównanie z konkurencją 
 3. Struktura strony www
 4. Metadane
 5. Jakość treści 
 6. Aspekty techniczne (prędkość ładowanie, plik robots.txt, linki kanoniczne, certyfikat SSL i inne)
 7. Usługi Google: Google Search Console, Profil Firmy w Google i inne 
 8. Dane lokalizacyjne 
 9. Inne błędy 
 10. Strategia 
 11. Podsumowanie.  

Zazwyczaj audyt SEO zawiera 50-60 stron, jest to nie tylko treść, ale także wykresy i screeny z narzędzi. Audyt często zawiera opis wstępnych rozwiązań, harmonogram prac, propozycje dotyczące rozbudowy treści.  

co to jest audyt seo

Audyt SEO ‒ dlaczego jest ważny?

Dlaczego audyt SEO jest ważny? Przede wszystkim stanowi on podstawę do przygotowania strategii działań z zakresu pozycjonowania. Zbiór szczegółowych informacji na temat danej witryny wyznacza kierunek działań, pokazuje, na jakich aspektach powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności.

Przemyślana strategia i regularne prace to podstawa w procesie zwiększania widoczności w sieci, droga do wyprzedzenia konkurencji i pomnożenia zysków. 

Darmowy vs. płatny audyt SEO 

Spotkać się możemy z darmowymi, niezobowiązującymi audytami, jak i z audytami płatnymi, przeprowadzanymi dopiero po podpisaniu umowy na pozycjonowanie. Czym różnią się wspomniane rodzaje audytu? 

Darmowy audyt SEO 

Darmowy audyt SEO to wstępna, ogólna analiza strony www lub sklepu internetowego. Podczas takiego audytu specjalista zwraca uwagę na najistotniejsze błędy i udziela zaleceń optymalizacyjnych. 

Darmowy audyt ogranicza się do informacji na takie tematy, jak: 

Płatny audyt SEO 

Płatny audyt SEO to szczegółowa analiza witryny, weryfikacja wszystkich elementów ważnych w procesie pozycjonowania, konkretny plan działania. Taki audyt najczęściej przeprowadzany jest w ramach umowy na pozycjonowanie. Dopiero po przeprowadzeniu audytu rozpoczynają się prace w obrębie strony www i poza nią. 

Jaki audyt będzie lepszy dla Twojej strony? Najlepiej zdecydować się na obie wersje. Opcja bezpłatna dostarczy nam ogólnych informacji. Będziemy też mieli okazję, żeby poznać specjalistów, z którymi być może rozpoczniemy współpracę. Audyt płatny to obszerna  wiedza na temat kondycji naszej strony i koniecznych działań.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza