Certyfikat ssl, ssl

Spis treści

Certyfikat SSL – zadbaj o bezpieczeństwo swojej witryny

W cyfrowym świecie, w którym zagrożenia czają się na każdym kroku, bezpieczeństwo danych staje się sprawą priorytetową. Certyfikaty SSL są nie tylko tarczą ochronną dla naszej prywatności, ale także fundamentem, na którym buduje się zaufanie w przestrzeni cyfrowej. Strona www zabezpieczona certyfikatem SSL podkreśla profesjonalizmu i troskę firmy o klienta. Co więcej, Google i inne wyszukiwarki premiują bezpieczne strony, co nie tylko zwiększa ich widoczność. Wdrożenie i odnawianie certyfikatu ssl powinno więc znaleźć się na liście kluczowych działań każdego biznesu. 

Certyfikat ssl – co to?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to protokół sieciowy, który umożliwia zabezpieczenie transferu danych pomiędzy przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego witryną.

W ten sposób certyfikat SSL poświadcza wiarygodność danej domeny i sprawia, że połączenia pomiędzy przeglądarką a serwerem są bezpieczne. Jest to gwarancja poufności transmisji danych, które przesyłanie są przez internet.

Protokół sieciowy SSL jest dzisiaj standardem, jeśli chodzi o szyfrowanie transmisji danych na stronach internetowych. Certyfikaty SSL wystawiane są przez niezależne podmioty – urzędy certyfikacji.

Jak w praktyce wygląda transmisja danych z certyfikatem ssl?

Przesyłanie danych możemy zobrazować w pięciu prostych punktach:

 • Przeglądarka internetowa przesyła do serwera informację dotyczącą przesłania certyfikatu ssl.
 • Serwer przesyła do przeglądarki certyfikat ssl, którym dysponuje.
 • Przeglądarka internetowa weryfikuje status certyfikatu ssl oraz to, czy został on wystawiony przez wiarygodny organ certyfikacji.
 • Serwer przesyła cyfrowe potwierdzenie w celu zainicjowania szyfrowanej sesji.
 • Odbywa się szyfrowany przesył danych pomiędzy przeglądarką internetową, a serwerem.

Certyfikat ssl – moc szyfrowania

Moc szyfrowania jest kwestią niezwykle istotną w przypadku certyfikatów ssl. Im dłuższy klucz szyfrowania tym bezpieczniejsze będą dane użytkowników.

Rozmiary i długość haseł określamy na podstawie bitów. Moc szyfrowania jest uzależniona od rodzaju certyfikatu ssl oraz możliwości przeglądarki internetowej. Na dzień dzisiejszy, większość certyfikatów ssl jest w stanie szyfrować dane na poziomie 256 bitów.

Rodzaje certyfikatów ssl

 • Certyfikat DV czyli Domain Validation – Certyfikat DV charakteryzuje się tym, że weryfikacja polega jedynie na zweryfikowaniu czy pod danym adresem www znajduje się strona internetowa oraz czy ma prawo posługiwać się daną domeną.
 • Certyfikat EV czyli Extended Validation – certyfikat EV to wersja rozszerzona certyfikatu ssl. W tym prypadku, witryna jest szczegółowo sprawdzana przez Urząd Certyfikacji. Weryfikowane jest także prawo posługiwania się daną domeną. W przypadku tego rodzaju certyfikatu, nazwę firmy zobaczymy od razu przed głównym adresem url w przeglądarce internetowej.
 • Certyfikat OV czyli Organization Validation – Certyfikat OV weryfikuje tożsamość firmy (możemy ją zobaczyć poprzez kliknięcie zielonej kłódki w adresie url). Tak jak certyfikat DV, sprawdza czy dana strona ma prawo do użytkowania domeny.

Darmowy certyfikat ssl vs. płatne rozwiązania 

Wiele osób nie przywiązuje większej wagi do tego, jaki certyfikat ssl zostanie zainstalowany na stronie internetowej. To błąd. Oczywiście nawet darmowy certyfikat ssl jest lepszy niż jego brak, ale przy wyborze rozwiązania, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Darmowe certyfikaty SSL

Darmowe certyfikaty SSL są dość dobrym rozwiązaniem dla właścicieli stron internetowych, chcących zabezpieczyć witrynę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Darmowy certyfikat ssl można uzyskać  na kilka sposobów:

 • Wiele firm hostingowych proponuje prostą opcję wygenerowania darmowego certyfikatu SSL bezpośrednio w panelu użytkownika. Jest to szybkie i proste rozwiązania, a certyfikat automatycznie się odnawia.
 • Cloudflare: Cloudflare, oprócz usług CDN (Content Delivery Network, czyli Sieć Dystrybucji Treści) i zarządzania DNS, oferuje możliwość aktywacji darmowego certyfikatu SSL. Zapewnia przy tym dodatkowe korzyści, jak maskowanie IP serwera czy ochrona przed atakami DDoS.
 • Certbot: Certbot oferuje możliwość ręcznego wygenerowania certyfikatu SSL od Let’s Encrypt.

Jak wygenerować darmowy certyfikat SSL?

Proces generowania darmowego certyfikatu SSL może wyglądać następująco:

 • Wejście na odpowiednią stronę www, np. PunchSalad Free SSL Certificate Generator. Zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy domeny i adresu email.
 • Weryfikacja domeny, poprzez umieszczenie na serwerze specjalnie przygotowanego pliku.
 • Po weryfikacji, serwis automatycznie wygeneruje certyfikat SSL oraz klucz prywatny.
 • Kolejny krok to skopiowanie certyfikatu i klucza do panelu hostingu.
 • Ostatnie z działań to sprawdzenie, czy strona z protokołem HTTPS poprawnie się otwiera. 

Certyfikat ssl za darmo – co jeszcze powinieneś wiedzieć? 

Darmowe certyfikaty ssl zazwyczaj wystawiane są na okres 90 dni – po upływie tego czasu, tracą ważność. Jest to nieco uciążliwe rozwiązanie – jeśli certyfikat nie zostanie w porę odświeżony, użytkownicy pozostaną bez dodatkowych zabezpieczeń. Na uwadze należy mieć też rodzaj certyfikatu ssl, w przypadku darmowych wersji, do dyspozycji mamy wyłącznie certyfikat typu DV.

W przypadku płatnych opcji, można wybierać między różnymi rodzajami certyfikatów – DV, OV, EV. Ważność płatnych certyfikatów ssl to rok.

Certyfikat ssl cena

Cena certyfikatu SSL w Polsce różni się w zależności od typu certyfikatu, poziomu weryfikacji, a także od dostawcy. 

 • home.pl oferuje różne rodzaje certyfikatów SSL, takie jak homeSSL Start, homeSSL Biznes OV, i homeSSL Premium EV. Funkcje i poziomy bezpieczeństwa są zróżnicowane. W zależności od rodzaju, zapewniają ochronę prostych stron, jak również korporacji i banków. Firma proponuje również certyfikaty typu Wildcard, które pozwalają na ochronę nieograniczonej liczby subdomen​. 
 • cyber_Folks proponuje certyfikaty CERTUM Commercial SSL oraz cyber_SSL WildCard z walidacją Domain Validation (DV). Ceny promocyjne wynoszą od 99 zł do 299 zł rocznie, w zależności od typu certyfikatu, choć zdarzają się promocje, które znacznie pomniejszają ceny.
 • i-host.pl proponuje certyfikaty w cenie od 100 do 1000 zł, w ramach rocznego abonamentu. 
 • Strefa.pl proponuje certyfikaty SSL od 30 zł brutto za pierwszy rok, z odnowieniem w cenie 147,60 zł brutto za kolejny. 

Wybór certyfikatu SSL uzalezniony jest od potrzeb danej strony www. Proste witryny, sklepy internetowe, wymagać będą innych rozwiązań. Warto wiec, byś dokładnie rozważył, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze oraz jakiego poziomu bezpieczeństwa oczekujesz od certyfikatu SSL.

Kto powinien wdrożyć certyfikat SSL?

Dobrą praktyką jest wdrażanie certyfikatu SSL na każdej stronie, bez względu na to czy jest to sklep internetowy, czy niezbyt rozbudowana strona. Najważniejsze jednak, aby certyfikat był wdrożony wszędzie tam, gdzie użytkownicy zostawiają swoje dane, zakładają konto. Certyfikat jest też konieczny w przypadku sklepów internetowych i bankowości elektronicznej.

Certyfikat SSL – jak zainstalować?

Instalacja certyfikatu SSL różni się w zależności od dostawcy hostingu i platformy, ale ogólny proces wygląda następująco:

 • Generacja CSR (Certificate Signing Request): CSR to żądanie podpisania certyfikatu. CSR to wygenerowany przez serwer plik zawierający zaszyfrowane dane dotyczące Twojej domeny.
 • Kolejny krok to zakup certyfikatu. Wybierz zaufanego dostawcę usług certyfikacyjnych i rodzaj certyfikatu dopasowany do potrzeb Twojej strony internetowej. Uwaga! Aby zakupić certyfikat, konieczny jest wygenerowany plik CSR .
 • Kolejny krok to instalacja certyfikatu na serwerze. Ów prace będzie różnił się w zależności od używanego serwera i panelu zarządzania.
 • Po zainstalowaniu certyfikatu SSL na serwerze, należy skonfigurować stronę internetową tak, aby automatycznie przekierowywała użytkowników z HTTP na bezpieczny protokół HTTPS. Może to wymagać modyfikacji pliku .htaccess na serwerze lub ustawień w panelu zarządzania hostingiem.
 • Ważne jest, aby sprawdzić, czy strona poprawnie ładuje się z protokołem HTTPS. Możesz użyć narzędzi online, takich jak SSL Labs’ SSL Test, aby zweryfikować poprawność instalacji i bezpieczeństwo konfiguracji SSL.
 • Certyfikaty SSL mają ograniczoną ważność i, aby strona pozostała bezpieczna, muszą być terminowo odnawiane.

Jak sprawdzić, czy na stronie www wdrożony jest certyfikat ssl? 

W jaki sposób użytkownik może sprawdzić, czy dana strona ma certyfikat SSL? Weryfikacja takiego zabezpieczenia jest bardzo prosta. Przede wszystkim, strony z wdrożonym certyfikatem SSL mają symbol zamkniętej kłódki.

Po kliknięciu kłódki, wyświetlone zostaną szczegółowe informacje dotyczące wystawionego certyfikatu, w tym data jego ważności.

certyfikat SSL
Certyfikat ssl na stronie www

W przypadku stron niezabezpieczonych certyfikatem SSL, w pasku adresu przeglądarki internetowej pojawi się informacja, że strona jest niezabezpieczona:

brak certyfikatu ssl

Druga kwestia to HTTPS. Strony z wdrożonym certyfikatem SSL  mają w adresie przedrostek https://, natomiast serwisy bez certyfikatu http:// (bez „s”).

protokół https
Certyfikat ssl: protokół https

 

 

Certyfikat SSL a pozycjonowanie 

Wyszukiwarka Google promuje strony www i sklepy e-commerce, które są bezpieczne dla użytkownika. Jednym z dowodów na bezpieczeństwo witryny jest właśnie certyfikat SSL. Jaki jeszcze wpływ na pozycjonowanie ma certyfikat SSL? 

 • Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między przeglądarką użytkownika a serwerem, zabezpiecza informacje przed potencjalnymi atakami. Taka ochrona buduje zaufanie wśród użytkowników, zwiększa wiarygodność witryny. Wszystko to ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie.
 • Strony z protokołem HTTPS są znacznie wiarygodniejsze niż  źródła niezabezpieczone – HTTP. 
 • Jak już wspominaliśmy, SSL zwiększa wiarygodność strony w oczach użytkowników. Odwiedzający chcą mieć pewność, że gdy robią zakupy czy logują się na stronę internetową, ich dane są bezpieczne. Wiarygodność witryny może zmniejszyć współczynnik odrzuceń, wydłużyć czas sesji, zwiększyć zaangażowanie klientów. 
 • Strony wykorzystujące SSL mogą ładować się szybciej niż ich niezabezpieczone odpowiedniki HTTP. Szybkość ładowania strony jest kolejnym czynnikiem, który Google bierze pod uwagę przy rankingu. Szybsze strony to strony przyjazne dla użytkowników.
 • SSL może również wpłynąć na strategię linkowania zwrotnego. O wiele łatwiej pozyskać link do bezpiecznej witryny. A wysokiej jakości odnośniki są istotnym czynnikiem rankingowym dla Google. Bezpieczeństwo strony może więc przyczynić się do zbudowania silniejszego profilu linków zwrotnych.

Certyfikat SSL – podsumowanie

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół sieciowy, który umożliwia szyfrowanie danych. SSL pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń między przeglądarką a stroną internetową odwiedzaną przez użytkownika, a konkretnie serwerem, na którym znajduje się strona. Protokół Secure Sockets Layer powinien być wdrożony  przede wszystkim na stronach, które gromadzą i przetwarzają poufne dane użytkowników, takie jak numery kart płatniczych, numery kont bankowych, dane logowania. Certyfikat SSL to podstawa w przypadku sklepów internetowych, bankowości elektronicznej czy platform aukcyjnych. 

Certyfikat SSL to dzisiaj standard, którego wdrożenie niesie za sobą wiele korzyści. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo korzystania z serwisu i wpływa na wzrost zaufania do strony i jej właściciela. Z drugiej jest czynnikiem, który pozwala osiągnąć wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

 

Certyfikat ssl dla domeny - dlaczego jest ważny?

Certyfikat SSL to potwierdzenie szyfrowania danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem. Jest to kluczowa kwestia w ochronie prywatności i bezpieczeństwa online. Szyfrowanie danych zmniejsza ryzyko kradzieży informacji, np. danych logowania czy karty kredytowej. Ponadto, certyfikat SSL zwiększa wiarygodność witryny – pojawienie się w pasku adresu HTTPS oraz ikonki kłódki jest znakiem bezpiecznej i zaufanej witryny.

 

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) lub TLS (Transport Layer Security) to protokół bezpieczeństwa, który szyfruje połączenia między witryną a przeglądarką użytkownika. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przechwycenia i odczytania przesyłanych danych. Certyfikaty SSL potwierdzają bezpieczeństwo strony internetowej, zwiększają tym samym zaufanie użytkowników.

 

Tani certyfikat SSL można znaleźć w ofertach wielu dostawców usług hostingowych i specjalistycznych firm, oferujących usługi bezpieczeństwa internetowego. Dostawcy  często proponują promocje, w ramach których certyfikat SSL dostępny jest w niższej cenie. Alternatywą dla tanich certyfikatów SSL są darmowe certyfikaty oferowane przez takie organizacje jak Let’s Encrypt.

Komunikat Połączenie nie jest prywatne pojawia się w przeglądarce, gdy dana strona internetowa nie ma ważnego certyfikatu SSL lub, gdy przeglądarka nie może zweryfikować wydanego certyfikatu. Może to sygnalizować potencjalne zagrożenie, np.  próbę podsłuchu lub ataku phishingowego. Oznacza to, że Twoje dane mogą nie być bezpieczne. W takim przypadku zaleca się sprawdzenie adresu strony oraz poprawności wpisanego adresu.

 

Szyfrowanie TLS (Transport Layer Security) to standardowa technologia zabezpieczająca, wykorzystywana do szyfrowania połączeń internetowych i ochrony przesyłanych danych. TLS jest następcą protokołu SSL (Secure Sockets Layer) i stosowany jest do zabezpieczania różnych rodzajów transmisji danych, w tym przeglądania stron internetowych, wysyłania e-maili i przeprowadzania transakcji finansowych. Szyfrowanie TLS jest kluczowym elementem w zapewnianiu prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.

Certyfikat bezpieczeństwa to elektroniczny dokument, który potwierdza tożsamość strony internetowej i wykorzystuje szyfrowanie do zabezpieczania danych przesyłanych między użytkownikiem a stroną. Certyfikaty te są wydawane przez urzędy certyfikacji (CA) i działają na zasadzie publicznego klucza kryptograficznego. Certyfikat bezpieczeństwa pomaga w ochronie przed atakami typu „man-in-the-middle”, gdzie atakujący może próbować przechwycić przesyłane dane. Przykładami certyfikatów bezpieczeństwa są certyfikaty SSL/TLS, które są standardem w zabezpieczaniu połączeń internetowych. 

Ocena strony: 4.9/5 - (12 głosów)
Tomasz Górniak

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza