tls co to jest

Spis treści

Protokół TLS – co to jest? (Transport Layer Security)

Protokół TLS jest pojęciem znanym w szczególności osobom odpowiadającym za bezpieczeństwo przesyłania danych. Każda osoba zajmująca się usługami takimi jak tworzenie stron internetowych czy pozycjonowanie stron www, powinna potrafić wykorzystać protokół TLS w celu zabezpieczenia wrażliwych danych.

TLS – definicja

TLS, czyli Transport Layer Security, to protokół, który potwierdza poufność danych i transmisji. Zapewnia bezpieczeństwo podczas przesyłania haseł, rachunków bankowych i innych, wrażliwych danych. Ów protokół odpowiada za szyfrowanie transmisji pomiędzy przeglądarką a serwerem.

TLS wykorzystywany jest nie tylko na stronach internetowych, ale także w przypadku aplikacji czy poczty www. Przy adresach URL chronionych za pomocą TLS widoczna jest ikonka zamkniętej kłódki. TLS to ulepszona wersja popularnego certyfikatu SSL.

Certyfikat TLS – jak działa?

Certyfikat TLS ma za zadanie zabezpieczać wszystkie wrażliwe dane podczas ich przesyłania na lini klient – serwer. Takimi danymi są między innymi hasła, dane do logowania, dane kart kredytowych czy korespondencja prywatna.

TLS, a SSL – jakie są różnice?

TLS jest następcą protokołu SSL. Wykorzystuje w chwili obecnej bardziej zaawansowane metody szyfrowania danych i funkcjonuje w nieco inny sposób niż popularny SSL. Jedną z najistotniejszych różnic jest zestaw szyfrów, które oba protokoły wykorzystują. Poza tym różnice przeważnie są niewielkie i z pewnością nie będzie ich w stanie zauważyć osoba nieobeznana w tematyce cyberbezpieczeństwa.

Protokół TLS – zalety

Protokół bezpieczeństwa taki jak TLS zabezpiecza nas przed atakami hakerów i osób trzecich, które w przypadku jego braku mogłyby wejść w posiadanie wrażliwych dla nas danych. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa takie jak TLS powinny być wykorzystywane na każdej nowoczesnej stronie internetowej.

Historia wersji protokołu

Protokół bezpieczeństwa przeszedł pewną historię ewolucyjną:

  • SSL
  • SSL 2
  • SSL 3
  • TLS 1.0
  • TLS 1.1
  • TLS 1.2
  • TLS 1.3

Ostatni protokół czyli TLS 1.3 został przedstawiony w 2018 roku, jako następca protokołu TLS 1.2 i uznany jako nowy standard.

Protokół TLS, a pozycjonowanie stron internetowych

Każdy web developer powinien mieć z tyłu głowy wyposażenie strony internetowej w odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Kiedy mówimy o usłudze takiej jak pozycjonowanie stron, to musimy mieć na uwadze, że wyszukiwarki internetowe takie jak Google, premiują strony które wykorzystują szyfrowanie danych. Jest to w pełni logiczne, ponieważ Google dba o to, aby użytkownicy trafiali wyłącznie na strony gwarantujące wyższe standardy bezpieczeństwa.

TLS – podsumowanie

Wykorzystanie protokołu TLS z pewnością przysłuży się naszej stronie czy sklepowi internetowemu. Pamiętajmy, że jest to ważne zarówno z punktu widzenia osób odwiedzających stronę jak wyszukiwarek internetowych.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza