adres url

Spis treści

Adresy URL – jak powinien wyglądać poprawny adres URL?

Adresy URL oraz ich poprawna struktura to rzecz bardzo istotna w optymalizacji stron internetowych (SEO). Odpowiednia optymalizacja jest ważna zarówno dla robotów wyszukiwarek, jak i użytkowników odwiedzających witrynę. Warto więc, byś zadbał o to, by URL-e na Twojej stronie były krótkie i zawierały słowa kluczowe. W naszym artykule odpowiemy na pytanie, czym dokładnie jest adres URL i jak powinien wyglądać. Poruszymy też kwestie związane z signature expired oraz url blacklist. Zachęcamy do lektury!

Adres url co to?

Choć większość z nas zna wyrażenie adres URL, warto byśmy przedstawili krótką definicję. URL (Uniform Resource Locator), to adres internetowy, który kieruje na określoną stronę www lub do konkretnego zasobu w Internecie. Jest to standardowy sposób lokalizowania zasobów w sieci.

Podstawowa struktura adresu URL obejmuje protokół (http lub https), nazwę domeny oraz opcjonalnie, ścieżkę dostępu do konkretnego zasobu lub strony znajdującej się na serwerze.

W praktyce URL działa jak adres w przestrzeni internetowej, precyzyjnie wskazuje, gdzie znajduje się dany zasób i w jaki sposób można do niego dotrzeć.

Adres URL – przykład

Przykładowy adres URL może wyglądać tak: https://www.przykladowastrona.com/artykul. W tym przykładzie:

 • https:// jest protokołem
 • www.przykladowastrona.com jest domeną,
 • /artykul jest ścieżką do konkretnej strony lub zasobu na tej stronie.

Website URL (Uniform Resource Locator)

Każda strona internetowa bądź sklep e-commerce ma własny, niepowtarzalny URL. URL strony internetowej umożliwia łatwe odnalezienie witryny, zapewnia do niej dostęp użytkownikom z całego świata. Jest on kluczowym element nawigacji internetowej, umożliwiającym przeglądanie, udostępnianie i łączenie różnych zasobów online. Ponadto, konstrukcja URL ma znaczenie w kontekście optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), gdzie klarowne i opisowe URL-e wspierają proces pozycjonowania.

URI vs URL

URI (Uniform Resource Identifier) i URL (Uniform Resource Locator) często są mylone, ale mają różne funkcje. URI to szeroki termin, który identyfikuje zasób w Internecie – może to być nazwa, lokalizacja. URL jest specyficznym rodzajem URI, który oprócz identyfikacji zasobu,  określa, jak do niego dotrzeć. W praktyce każdy URL jest URI, ale nie każdy URI jest URL-em.

Canonical URL

Canonical URL to pojęcie z zakresu SEO, odnoszące się do preferowanego adresu URL danej strony. Kiedy strona www jest dostępna pod wieloma URL-ami, użycie tagu kanonicznego URL wskazuje wyszukiwarkom, który z nich powinien być traktowany jako główny. Zapobiega to problemom z duplikacją treści i pozytywnie wpływa na indeksowanie strony.

URL galleries

URL galleries to termin odnoszący się do galerii online, które można przeglądać za pomocą specyficznych adresów URL. Są to zazwyczaj strony internetowe lub platformy, które hostują kolekcje obrazów, zdjęć lub grafik, udostępniając je publicznie lub prywatnie. Każda galeria lub pojedynczy obraz zwykle ma swój własny, unikalny URL, umożliwiający łatwy dostęp i udostępnianie. URL galleries mogą być używane przez fotografów, artystów, projektantów, a także w celach edukacyjnych czy rozrywkowych.

Czy adres URL powinien zawierać słowa kluczowe?

Zdecydowanie warto zadbać o to, aby każdy tworzony adres URL zawierał słowa kluczowe. Należy jednak zachować odpowiednie proporcje i nie dodawać słów kluczowych na siłę, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Istotne, by mieć na uwadze, że poprawnie skonstruowany adres URL będzie bardziej przyjazny dla użytkowników, którzy zdecydowanie chętniej przejdą na stronę w przypadku takiego adresu – 1stplace.pl/pozycjonowanie-stron, aniżeli takiego 1stplace.pl/dusahs66url-93812.

Jak długi powinien być adres URL?

Z pewnością jak najkrótszy. Adresy URL z reguły powinny być krótkie i treściwe.

 • Przykład zbyt długiego adresu URL: 1stplace.pl/oferta/seo/pozycjonowanie/pozycjonowanie-lokalne
 • Przykład poprawnego adresu URL: 1stplace.pl/pozycjonowanie-lokalne.

Shorten URL – jak skrócić adres URL?

Aby skrócić adres URL, możesz skorzystać z serwisu do skracania linków, na przykład takiego jak Bitly, TinyURL czy Google URL Shortener. Proces jest bardzo prosty, wystarczy, że wkleisz długi URL na stronę serwisu skracającego, a otrzymasz krótszy, bardziej zwięzły link. Skrócone URL-e są przydatne w mediach społecznościowych, wiadomościach e-mail i wszędzie tam, gdzie ograniczenia długości tekstu lub estetyka są ważne.

Tiny URL

Tiny URL to popularna usługa skracania URL-i, która zamienia długie adresy internetowe na krótkie, zarządzalne linki. Jest to intuicyjne narzędzie, przydatne w przypadku ograniczeń długości tekstu. 

URL Builder

URL Builder to wykorzystywane w marketingu cyfrowym narzędzie służące do tworzenia spersonalizowanych URL-i. Narzędzie umożliwia dodawanie parametrów do URL-i, które mogą śledzić źródło ruchu, kampanie reklamowe czy zachowanie użytkowników na stronie. Jest szczególnie przydatne w analizie efektywności kampanii online.

URL Checker

URL Checker to narzędzie online, które umożliwia sprawdzenie ważności i bezpieczeństwa adresu URL. Narzędzie może identyfikować potencjalnie szkodliwe linki i informować o problemach związanych z bezpieczeństwem strony, takich jak podejrzane przekierowania czy zainfekowane strony.

URL Encoder

URL Encoder to narzędzie, które przekształca znaki w adresie URL na format, który można bezpiecznie przesyłać przez Internet. Znaki takie jak spacje czy symbole specjalne są zamieniane na procentowe kody ich wartości ASCII. Takie działanie umożliwia prawidłowe przetwarzanie przez serwery internetowe.

URL blacklist co to?

URL blacklist to lista adresów internetowych uznanych za szkodliwe lub niepożądane. Takie adresy są często blokowane przez oprogramowanie antywirusowe, filtry treści internetowych lub administratorów sieci w celu ochrony użytkowników przed malware, phishingiem czy inną szkodliwą działalnością. Adresy na takiej liście uważane są za niebezpieczne, warto omijać je szerokim łukiem.

URL scan

URL scan to narzędzie służące do analizy i oceny bezpieczeństwa adresów URL. Wykorzystywane jest głównie do identyfikacji potencjalnie szkodliwych stron internetowych i zasobów. Gdy użytkownik wprowadzi adres URL do URL Scan, narzędzie przeprowadza dogłębną analizę, sprawdza obecność złośliwego oprogramowania, phishingu, oszustw i innych zagrożeń internetowych.

URL Scan jest cennym narzędziem dla administratorów stron internetowych, specjalistów ds. bezpieczeństwa oraz zwykłych użytkowników chcących upewnić się, że link, na który zamierzają wejść, jest bezpieczny. URL Scan może również pomóc w wykrywaniu i unikaniu podejrzanych lub szkodliwych stron internetowych.

Czy jedna podstrona może zawierać wiele adresów URL?

Zdecydowanie należy unikać sytuacji, w których do jednej podstrony kieruje więcej niż jeden adres URL. A niestety, często ma to miejsce w przypadku stron głównych serwisów, np:

 • 1stplace.pl
 • www.1stplace.pl
 • https://1stplace.pl/index.html
 • https://1stplace.pl/strona-glowna
 • https://1stplace.pl/strona glowna/index.php

Wiele adresów URL kierujących do jednej strony będzie miało bardzo niekorzystny wpływ na proces pozycjonowania, dlatego o poprawną strukturę serwisu powinien zadbać doświadczony specjalista SEO, który wykonana dopracowany model adresów URL wraz z przekierowaniami 301.

Czym są przekierowania 301 i czy warto je stosować?

Przekierowania 301 są niesamowicie ważnym elementem pozycjonowania. Za pomocą przekierowań 301 ujednolicisz wszystkie adresy URL wewnątrz serwisu tzw. przekierowania z www lub bez www. Możesz wybrać, w jakiej konfiguracji będą funkcjonować adresy URL strony internetowej.

 • W przypadku opcji z www otrzymasz następujące rozwiązanie: Po wpisaniu w okno przeglądarki adresu 1stplace.pl, zostaniesz przekierowany na adres https://www.1stplace.pl.
 • Natomiast w przypadku zastosowania opcji bez www otrzymasz takie rozwiązanie: Po wpisaniu w okno przeglądarki adresu www.1stplace.pl, zostaniesz przekierowany na adres https://1stplace.pl.

Wybór między opcją z www lub bez www nie ma praktycznie żadnego znaczenia, ważne jednak, by wybrać jeden z nich, aby adresy URL wewnątrz serwisu nie dublowały się.

Przekierowania 301 mają jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Dzięki nim można przekierować użytkowników, a także roboty wyszukiwarek z nieistniejących podstron na nowo powstałe. Przykładowo, jeśli kiedyś pod danym adresem URL znajdował się konkretny produkt lub usługa, to warto wykorzystać stary adres URL i skierować użytkowników bezpośrednio do nowej podstrony dedykowanej temu produktowi lub usłudze.

URL
Url: adres url short url, url decode, uri vs url, url galleries, tiny url

Czego nie stosować w adresach URL?

Przy tworzeniu adresów URL warto kierować się poniższymi zasadami:

 • nie używaj podkreśleń – stosuj wyłącznie myślniki, które traktowane są przez roboty wyszukiwarek jako spacja,
 • nie używaj polskich znaków – link zawierający polskie znaki będzie finalnie wyglądał tak https://domena.pl/adwokat-przemys%&^aw-testowy, zamiast tak https:/domena.pl/adwokat-przemysław-testowy,
 • unikaj kotwic w adresach url – kotwice (#) są bardzo często przydatne w projektowaniu stron www (zwłaszcza popularne są wśród stron onepage), jednakże nie są indeksowane przez roboty wyszukiwarki, wraz z tym, co się po nich znajduje,
 • nie używaj wielkich liter – niestety zdarzają się skrypty rozpoznające małe oraz wielkie litery w adresie URL, co finalnie może skutkować znacznym utrudnieniem dostępu do danej strony.

Adres URL a pozycjonowanie

Zoptymalizowane adresy URL są ważne w pozycjonowaniu ze względu na kilka kluczowych czynników:

 • Szybsza indeksacja: Czysty, jasny i opisowy URL, zawierający odpowiednie słowa kluczowe, pomaga wyszukiwarkom w określeniu tematyki strony www, a to przekłada się na lepsze dopasowanie do zapytań użytkowników.
 • Lepsze doświadczenie użytkownika: Przejrzyste i intuicyjne URL-e są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania. Odbiorca, już po samym adresie URL wie, jaka będzie tematyka danej podstrony.
 • Zapobieganie problemom z duplikatami treści: Zoptymalizowane URL-e  redukują problemy z duplikacją treści, sprawiają, że każda strona ma unikalny adres. To zapobiega konfliktom, w których różne strony mają identyczną lub bardzo podobną treść, co może wpływać na ranking SEO.
 • Struktura i hierarchia: Dobrze zaplanowana struktura URL może odzwierciedlać strukturę witryny, co ułatwia nawigację zarówno użytkownikom, jak i robotom i pomaga w zrozumieniu hierarchii.

W skrócie, zoptymalizowane adresy URL są istotnym elementem strategii SEO, ponieważ przyczyniają się do lepszego indeksowania, wyższej klikalności, poprawiają też doświadczenie użytkownika, jest to kluczowe dla osiągnięcia wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Adres URL – FAQ

Adres URL jak znaleźć?

Adres URL (Uniform Resource Locator) znajdziesz w pasku adresu przeglądarki internetowej, podczas wizyty na dowolnej witrynie. Jest to tekst, który rozpoczyna się od „http://” lub „https://”, po którym następuje nazwa domeny i ścieżka do konkretnej strony lub zasobu.

Gdzie jest trade URL?

Trade URL, często używany w kontekście platform wymiany w grach online lub serwisach handlowych, to specjalny URL służący do przeprowadzania transakcji lub wymiany przedmiotów. Zazwyczaj znajduje się on w ustawieniach konta użytkownika na danej platformie, w sekcji dotyczącej handlu lub wymiany.

URL signature expired co to znaczy?

URL signature expired to komunikat błędu oznaczający, że podpis cyfrowy URLa stracił ważność. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku linków z ograniczonym czasem życia lub dostępu, gdzie podpis potwierdza autentyczność i bezpieczeństwo linku. Gdy podpis wygasa, link, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, staje się nieaktywny.

Jak ustawić adres URL w telefonie?

Aby ustawić adres URL w telefonie, najczęściej wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową i wpisać pożądany adres URL w pasek adresu na górze ekranu. Możesz również dodać adres URL do zakładek w przeglądarce, aby szybko do niego wracać lub, w ustawieniach przeglądarki ustawić daną stronę www jako stronę startową.

Gdzie jest adres URL na YouTube?

Adres URL wideo na YouTube znajdziesz w pasku adresu przeglądarki. Możesz również kliknąć Udostępnij pod wideo, aby uzyskać skrócony link bezpośrednio do filmu.

URL phishing co to?

URL phishing to fałszywy adres internetowy, który jest częścią ataku phishingowego. Celem jest oszukanie użytkownika, sprawienie, że odwiedzi złośliwą stronę, która wygląda jak prawdziwa (np. banku, mediów społecznościowych), a następnie poda poufne dane, takie jak hasła czy dane karty kredytowej. Ważne więc, aby zwracać uwagę na adresy URL i unikać podejrzanych linków.

Jak zrobić URL obrazka?

Aby stworzyć URL dla obrazka, należy go najpierw przesłać na serwer internetowy lub platformę hostingową obrazów (taką jak Imgur, Flickr, czy Google Photos). Po przesłaniu obrazu, platforma zwykle udostępnia bezpośredni link (URL) do obrazka, link możesz skopiować, a następnie używać go w Internecie, na przykład umiescić go na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.

Adres URL został zablokowany, co to znaczy?

Komunikat, że adres URL został zablokowany, oznacza, że dostęp do tej strony internetowej został ograniczony przez administratora sieci, dostawcę usług internetowych lub oprogramowanie blokujące (np. rodzicielską kontrolę dostępu czy firewall). Może to być wynik polityki bezpieczeństwa, cenzury, lub stwierdzenia, że strona zawiera szkodliwe treści.

Canonical URL co to jest?

Canonical URL to preferowany adres URL strony, wybrany spośród kilku potencjalnych adresów, które mogą prowadzić do tej samej treści. Jest to element SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarki), który pomaga uniknąć problemów z duplikacją treści. Poprzez określenie kanonicznego URL-a, właściciel strony wskazuje robotom, która wersja strony powinna być indeksowana i wyświetlana w wynikach wyszukiwania.

Adres URL Instagram – najważniejsze informacje

Adres URL profilu na Instagramie zazwyczaj wygląda tak: https://www.instagram.com/nazwa_uzytkownika/.
URL jest bezpośrednio związany z Twoją nazwą użytkownika na Instagramie.
Nie można spersonalizować ani zmienić tego URL; jest on stały i zmienia się tylko wtedy, gdy zmienisz swoją nazwę użytkownika na Instagramie.

Ocena strony: 4.9/5 - (15 głosów)
Tomasz Górniak

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza