Słowa kluczowe

Spis treści

Słowa kluczowe – keywords w praktyce. Postaw na właściwe frazy i realizuj cele marketingowe

Chcesz zwiększyć widoczność strony www lub sklepu e-commerce w sieci? Bez względu na to, czy zdecydujesz się na pozycjonowanie, czy kampanie płatne, (np. Google Ads), jednym z ważniejszych działań będzie dobór słów kluczowych. Dobrze dobrane frazy to szansa na dotarcie do właściwych klientów i pomnożenie konwersji. Błędy w analizie mogą sprawić, że mimo inwestycji w działania e-marketingowe, efekty nie będą zadowalające – konwersja i widoczność nie wzrosną. Warto więc poświęcić czas na weryfikację słów kluczowych, sprawdzić konkurencyjność i wolumen wyszukiwania.

Co to są słowa kluczowe?

W dużym skrócie, są to frazy (jedno- lub wielowyrazowe), opisujące stronę internetową, ofertę, korę działalności. Za pomocą słów kluczowych użytkownicy szukają produktów i usług.

Słowa kluczowe odgrywają istotą rolę w e-marketingu, między innymi w pozycjonowaniu i kampaniach Google Ads  – biznesy rywalizują o jak najwyższą pozycję na istotne, generujące ruch i konwersję frazy.

Keywords w praktyce, czyli jak używamy słów kluczowych

Posłużmy się przykładem. Wyobraź sobie mieszkanie w Poznaniu i nagłą awarię zlewu. Właściciel, który nie ma narzędzi i doświadczenia w naprawie, z pewnością chwyci za telefon i wpisze w wyszukiwarkę frazę: hydraulik Poznań. 

Weryfikacja w narzędziach analitycznych pokazała, że wspomniana fraza wyszukiwana jest średnio 1300 razy w ciągu miesiąca. To ważna informacja dla firm działających w tej branży – widoczność na frazę hydraulik Poznań może wygenerować duży ruch na stronie www oraz konwersję.  

Słowa kluczowe SEO – jak dobierać frazy?

Dobór słów kluczowych jest ważny podczas tworzenia strony internetowej, pisania treści, opracowywania strategii marketingowej.  

W zależności od wielkości serwisu, rodzaju i zasięgu działalności, a także formy strony (usługowa, sklep, portal z ogłoszeniami), będziemy inaczej patrzeć na  promowane frazy.

 • W przypadku sklepu internetowego kluczowe będą słowa związane z marką serwisu, jak np. naturalny krem do twarzy + marka, rzadziej sklep kosmetyczny online. 

Wyróżniamy kilka najważniejszych kategorii słów kluczowych, są to:

 • Ogólne słowa kluczowe – Składają się zazwyczaj z jednego lub dwóch wyrazów, np. buty, szkoła językowa, telefon komórkowy, mają najwyższą liczbę wyszukiwań, co sprawia, że uzyskanie miejsca w TOP 10 jest trudnie, czasochłonne i kosztowne.
 • Słowa brandowe – To frazy kluczowe, które są powiązane z marką. Może to być sama nazwa firmy lub też np. doprecyzowanie informacji o produkcie, jak podkład Loreal, McDonald’s. Takie frazy automatycznie osiągają dobre wyniki w wyszukiwarce (jak tylko marka zaczyna być rozpoznawalna na rynku lokalnym/globalnym).
 • Słowa kluczowe long-tail, czyli tzw. długi ogon – Są to frazy uznawane za typowo sprzedażowe – klient wpisuje szczegółową specyfikację produktu, dzięki czemu używa frazy kluczowej złożonej z kilku wyrazów, przykład: czerwone trampki converse, blender ręczny phillips, tani hotel Gdańsk. Long tail to frazy, które są mniej konkurencyjne, ale wpisywane przez użytkowników, którzy zazwyczaj są już zdecydowani na zakup. 
 • Słowa informacyjne – Najczęściej  są to propozycje w formie pytania lub opinii. Użytkownik wpisuje w Google zapytanie związane z danym tematem, np. Ile gotować makaron? Czym jest Google Obiektyw? itp. Takie frazy warto uwzględnić w strategii SEO?

Lokalne i globalne słowa kluczowe 

Słowa kluczowe dzielimy też pod kątem zasięgu – na frazy na lokalne i globalne.

 • Frazy lokalne polegają na dodaniu do poszczególnych słów nazwy miejscowości lub województwa oznaczającego zakres prowadzenia danej usługi, np. stomatolog Wrocław, naprawa szyb Wielkopolska.
 • Frazy globalne – nie uściślają zasięgu działania, oferta kierowana jest do użytkowników z całej Polski, co przeważnie wymaga większego nakładu pracy oraz dokładnej analizy konkurencji. Pozycjonowanie ogólnopolskie jest dobrym wyborem dla firm świadczących usługi online, transportowych, logistycznych. 

Gdzie umieścić słowa kluczowe na stronie www?

Ustalenie priorytetowych słów kluczowych wyznaczy jasną ścieżkę tworzenia strategii seo, uwzględniającą wdrażanie nowych podstron, przygotowywanie artykułów o określonej tematyce itp. 

Słowa kluczowe powinny znaleźć się:

Dobór słów kluczowych – jakich błędów unikać?

Słowa kluczowe muszą być dopasowane indywidualnie do każdej firmy, usługi, produktu. Zawsze powinny być odpowiednio przeanalizowane. Dlaczego to takie ważne? 

Błędy podczas doboru słów kluczowych mogą znacząco wpłynąć na skuteczność strategii SEO i marketingowej, ograniczyć widoczność strony internetowej bądź sklepu e-commerce. Wśród najczęstszych błędów w z tego zakresu znajdują się:

 • Zbyt ogólne słowa kluczowe – wybór fraz, które są zbyt ogólne, może sprawić, że strona będzie konkurować z wieloma innymi, często bardziej ugruntowanymi serwisami, a to znacząco utrudni osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Ignorowanie fraz długiego ogona (long tail) – frazy długiego ogona charakteryzują się mniejszą konkurencją i często wyższą konwersją. Ignorowanie tego typu słów kluczowych może oznaczać utratę wartościowego ruchu na stronie.
 • Niewłaściwe dopasowanie intencji wyszukiwania – niezrozumienie intencji, z jaką użytkownicy wpisują określone frazy w wyszukiwarkę, może prowadzić do tworzenia treści, które nie odpowiadają oczekiwaniom odbiorców.
 • Nadużywanie słów kluczowych (keyword stuffing) – zbyt częste używanie słów kluczowych w treści, poza naturalnym kontekstem, może zostać uznane przez wyszukiwarki za manipulację i skutkować obniżeniem pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
 • Brak lokalizacji w słowach kluczowych – w przypadku firm działających lokalnie, pominięcie informacji geograficznych może znacznie ograniczyć widoczność i uniemożliwić dotarcie do klientów z okolicy. 
 • Ignorowanie analizy konkurencji – brak analizy działań konkurencji może prowadzić do pominięcia ważnych fraz, które mogłyby zwiększyć ruch na stronie.
 • Brak monitorowania i optymalizacji – brak analizy efektywności słów kluczowych i bieżącej optymalizacji strategii SEO może prowadzić do spadku ruchu i pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Unikanie tych błędów wymaga systematycznej pracy, ciągłego monitorowania efektów oraz elastyczności w dostosowywaniu strategii do zmieniających się warunków rynkowych i algorytmów wyszukiwarek.

Dobór słów w praktyce 

słowa kluczowe

Wróćmy na chwilę do przykładu hydraulika – na jego stronie internetowej, powinny znaleźć się następujące słowa kluczowe:

 • hydraulik Poznań
 • hydraulik Poznań cennik
 • hydraulik Poznań opinie
 • hydraulik Poznań rataje
 • hydraulik Poznań grunwald
 • hydraulik Poznań 24h
 • poznań hydraulik
 • hydraulik Poznań tanio
 • dobry hydraulik Poznań

Wyszukiwanie na fraz długiego ogona

Kiedy chcesz kupić buty do biegania konkretnej marki, nie wpiszesz w Google słowa buty – jest ono bardzo ogólne i wyniki najprawdopodobniej nie będą odzwierciedlać Twoich oczekiwań. Słowa kluczowe, które pozwolą Ci na uzyskanie odpowiednich efektów to np: buty do biegania nike, czarne buty do biegania 38 nike, Jordan Zoom Trunner Advance, czarne, 38 Tak też dobieramy frazy kluczowe podczas prowadzenia kampanii google ads.

Narzędzia do wyboru fraz kluczowych 

Słowa kluczowe Google: autouzupełnianie i podobne wyszukiwania

Autouzupełnianie i podobne wyszukiwania to nieocenione zasoby dla każdego, kto szuka sposobów na poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dostarczają one bezpośrednich wskazówek na temat popularnych wyszukiwań – umożliwia to dostosowanie strategii SEO i marketingu treści do rzeczywistych zapytań i potrzeb potencjalnych odbiorców.

Wykorzystanie funkcji autouzupełniania, pozwala na odkrycie popularnych fraz związanych z danym tematem lub branżą. Podobne wyszukiwania, prezentowane na dole strony z wynikami, rozszerzają ten zakres, oferując dodatkowe, relewantne frazy, które mogą nie przyjść do głowy podczas tradycyjnej analizy słów kluczowych. Korzystając z tych funkcji, marketerzy, specjaliści SEO, właściciele stron www, mogą bezpłatnie korzystać z bogatego źródła inspiracji i zwiększyć szanse na osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

narzędzia do wyboru słów kluczowych, słowa kluczowe
Słowa kluczowe – narzędzia

Planer Słów Kluczowych od Google

Bezpłatne narzędzie Google przygotowane głównie w celu planowania kampanii Google Ads, które sprawdzi się również przy wyborze słów kluczowych w procesie pozycjonowania. Planer Słów Kluczowych dostarcza takich informacji jak: wolumen wyszukiwania danego słowa kluczowego, podobne frazy, ich konkurencyjność oraz wartość jednego kliknięcia kampanii Google Ads.

Senuto

Narzędzie używane podczas weryfikacji ogólnej widoczności stron bądź sklepów internetowych. Senuto dostarcza między innymi informacji dotyczących fraz konkurencji w TOP3, TOP10 i TOP50 wyników wyszukiwania. W prosty sposób można również znaleźć inspiracje z zakresu contentu

Ahrefs

Narzędzie umożliwia weryfikację profilu linkowego strony oraz widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania. W górnym panelu znajduje się zakładka Keywords Explorer – po wpisaniu interesującej frazy otrzymujemy komplet informacji, takich jak liczba wyszukiwań frazy na poszczególnych rynkach, przykłady podobnych fraz kluczowych z podziałem na typy zapytań, wykres sezonowości frazy oraz listę stron, które na wspomnianą frazę kluczową wyświetlają się w TOP10.

Google Search Console

Po zalogowaniu się do GSC swojej witryny otrzymamy komplet rzetelnych informacji, dotyczących słów kluczowych, na które obecnie wyświetla się witryna. Nie jest to typowe narzędzie do planowania słów kluczowych, jednak cenna wiedza z zebranych danych historycznych strony, np.: propozycje słów kluczowych, analiza ruchu na stronie oraz trudność danej frazy mogą pomóc wybrać te, na których warto skupić swoje działania w najbliższym czasie.

Google Trends

Google Trends jest nieocenionym narzędziem w procesie doboru fraz kluczowych, oferującym wgląd w trendy wyszukiwania na przestrzeni czasu. Narzędzie umożliwia identyfikację wzrostu popularności określonych tematów, sezonowości zainteresowań oraz regionalnych preferencji wyszukiwania. Dzięki temu, marketerzy i specjaliści SEO mogą dostosować swoje strategie do aktualnych trendów, wybierać słowa kluczowe, które są na topie i zwiększyć szanse na przyciągnięcie ruchu na stronę i poprawienie jej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Wykorzystanie Google Trends zmniejsza ryzyko inwestowania we frazy kluczowe, które tracą na popularności, umożliwia odkrywanie nowych, wschodzących trendów, zanim staną się one ogólnie rozpoznawalne. Analizując dane z Google Trends, można lepiej zrozumieć intencje użytkowników i dopasować treść strony internetowej tak, aby odpowiadała aktualnym zapytaniom wyszukiwania, co jest kluczowe dla skutecznej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Statystyki wyszukiwania Google

Statystyki wyszukiwania Google to dane odzwierciedlające, jak często określone frazy są wpisywane w wyszukiwarkę Google. Statystyki Google dostarczają informacji na temat zachowania i zainteresowania użytkowników internetu. Takie informacje są kluczowe dla marketerów, specjalistów SEO oraz właścicieli stron internetowych, ponieważ pozwalają zidentyfikować, które słowa kluczowe są najpopularniejsze i jak zmienia się ich popularność w czasie.

Wszystko to pozwala na optymalizację treści pod kątem najpopularniejszych fraz, zwiększa szansę na osiągnięcie lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Aby sprawdzić statystyki wyszukiwania Google, można skorzystać z kilku narzędzi oferowanych przez Google, takich jak Google Trends, Google Keyword Planner (Planer słów kluczowych w Google Ads), a także Google Search Console.

Podsumowanie

Przy wybieraniu słów kluczowych, na których chcemy skupić nasze działania z zakresu e-marketingu (np. pozycjonowanie strony lub kampanię Google Ads) pamiętać o użytkowniku, wczuć się w rolę potencjalnego klienta. Wymaga to nie tylko analizy i zrozumienia rynku, ale także empatii i umiejętności spojrzenia na ofertę oczami konsumenta. Pamiętajmy, że ostatecznym celem jest nie tylko przyciągnięcie ruchu na stronę, ale także przygotowanie wartościowej treści, która spełni oczekiwania użytkowników i skłoni ich do podjęcia konkretnych działań, takich jak zakup produktu czy skorzystanie z usługi.

Kluczowe jest również śledzenie trendów i aktualizowanie listy słów kluczowych – sposób, w jaki użytkownicy szukają informacji w internecie, ciągle się zmienia. Narzędzia takie jak Google Trends mogą być nieocenione w identyfikowaniu nowych, popularnych zapytań, które mogą przyciągnąć dodatkowy ruch na naszą stronę.

Aby znaleźć słowa kluczowe w tekście, można skorzystać z narzędzi do analizy treści, takich jak SEMrush, Ahrefs. Inną możliwością są darmowe wtyczki do przeglądarek, które analizują zawartość strony i wyróżniają słowa kluczowe. Kolejnym sposobem jest samodzielna analiza tekstu, zwrócenie uwagi na powtarzające się frazy i terminy, które są najistotniejsze dla omawianego tematu.

 

Słowa kluczowe na Instagramie dotyczą głównie hashtagów, które ułatwiają użytkownikom odnajdywanie treści związanych z ich zainteresowaniami. Aby wybrać efektywne hashtagi, warto korzystać z takich narzędzi jak Hashtagify, które analizują popularność i zasięg poszczególnych hashtagów.

 

Warto wybierać słowa kluczowe, które są ściśle związane z oferowanymi produktami lub usługami oraz odpowiadają intencjom zakupowym potencjalnych klientów. Efektywne frazy to te, które mają wysoki wolumen wyszukiwania przy umiarkowanej konkurencji.

Generatory słów kluczowych, takie jak Ubersuggest czy Keyword Tool, pomagają w identyfikacji fraz związanych z danym tematem lub branżą. Narzędzia wyświetlają propozycje na podstawie wprowadzonych słów lub fraz, wskazują również na ich popularność i potencjalną wartość.

 

Dobierając frazy kluczowe, należy zwrócić uwagę na ich dopasowanie do oferty, wolumen wyszukiwania, a także, na poziom konkurencji. Skuteczna strategia opiera się na balansie między ogólnymi a bardziej specyficznymi frazami długiego ogona, które często przynoszą wyższą konwersję.

 

Aby zweryfikować słowa kluczowe konkurencji, można użyć takich narzędzi, jak SEMrush czy Ahrefs. Wspomniane narzędzia pozwalają na zidentyfikowanie fraz, na które pozycjonują się strony konkurentów.

 

Wykluczające słowa kluczowe to frazy, które są wykluczone z kampanii reklamowej.  Po wpisaniu przez użytkownika frazy wykluczonej, Twoja reklama nie zostanie wyświetlona. Taki krok umożliwia bardziej precyzyjne targetowanie i eliminuje niepotrzebny ruch.

 

Słowa kluczowe na platformie YouTube wykorzystywane są do optymalizacji tytułów, opisów i tagów wideo – ułatwia to algorytmom odnajdywanie contentu oraz zwiększa widoczność nagrań. Narzędzia takie jak TubeBuddy pomagają w identyfikacji efektywnych słów kluczowych dla treści wideo.

 

Słowa kluczowe odgrywają ważną rolę także na Allegro. Właściwie dobrane frazy umożliwiają poprawę widoczności ofert w wynikach wyszukiwania platformy. Warto analizować popularne frazy w danej kategorii i włączać je do tytułów, opisów oraz tagów ofert.

 

Ocena strony: 4.9/5 - (18 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza