Spis treści

Jak sprawdzić ruch na stronie?

Ruch na stronie internetowej jest niczym tętno Twojego cyfrowego przedsięwzięcia. Liczba odwiedzin, ciągłe wzrosty bądź nieustanne spadki to nie tylko liczby i wykresy. To dane, które pokazują czy Twoja strona przyciąga uwagę użytkowników, czy zmienia zainteresowanie w realne działania. Ważne więc, byś na bieżąco kontrolował ów parametr i wyciągał odpowiednie wnioski. 

Dlaczego ruch na stronie jest ważny?

Ruch to suma wszystkich wizyt (sesji) na danej stronie internetowej. Jest to jeden z podstawowych wskaźników analizy danych i rezultatów działań z zakresu marketingu cyfrowego. Wyróżniamy różne źródła ruchu: organiczny, referencyjny płatny. 

 • Miernik sukcesu marketingowego: Ruch na stronie jest bezpośrednim odzwierciedleniem skuteczności strategii marketingowych. Większa liczba odwiedzin zazwyczaj wskazuje na to, że działania reklamowe, pozycjonowanie czy kampanie w mediach społecznościowych przynoszą rezultaty.
 • Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki: Nieustanny wzrost ruchu na stronie to dobry znak. Im więcej osób odwiedza witrynę, tym większa szansa na to, że informacje o produkcie czy usłudze dotrą do szerszego grona potencjalnych klientów.
 • Generowanie leadów i konwersji: Ruch na stronie przekłada się na generowanie leadów, wzrost konwersji, np. dokonanych zakupów, zapisów na newsletter czy innych pożądanych akcji.
 • Optymalizacja i poprawa użyteczności strony: Analiza ruchu na stronie pozwala zidentyfikować, które elementy strony www działają dobrze, a które wymagają poprawy. Dane dotyczące zachowania użytkowników, czasu sesji, współczynnika odrzuceń umożliwia optymalizację strategii marketingowej. 

Podsumowując, ruch na stronie to nie tylko liczba osób, które odwiedziły witrynę, ale również wskaźnik, który pomaga zrozumieć efektywność działań marketingowych, poprawić strategie sprzedażowe i dostosować witrynę do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Jak sprawdzić ruch na stronie internetowej – narzędzia 

Narzędzia analityczne to kopalnia informacji – za pomocą kilku kliknąć sprawdzisz takie parametry, jak ruch na konkretnej podstronie, ruch w ostatnich 30 minutach czy współczynnik odrzuceń. Co więcej, zyskasz przydatne informacje na temat użytkowników, którzy zainteresowali się Twoja witryną.

Ahrefs 

Ahrefs to zaawansowane narzędzie, które w znacznym stopniu ułatwia optymalizację stron internetowych i sklepów e-commerce. Ahrefs umożliwia monitorowanie konkurencji, wyszukanie słów kluczowych, analizę profilu linków. Jeśli jednak chodzi o ruch na stronie, pozwala na łatwą weryfikację ruchu na przestrzeni różnych okresów, np. ostatniego miesiąca. 

Jak sprawdzić ruch na stronie? Ahrefs
Jak sprawdzić ruch na stronie? Ahrefs – ruch z ostatnich 6 miesięcy

Weryfikacja ruchu za pomocą Ahrefsa jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać adres url danej witryny i nacisnąć Enter. 

Jak sprawdzić ruch na stronie www
Jak sprawdzić ruch na stronie www
Wysokość ruchu na stronie ahrefs
Wysokość ruchu na stronie Ahrefs

Możesz wybrać interesujące Cię źródło ruchu, np. ruch organiczny czy z wejścia wygenerowane za pomocą reklamy płatnej, a także istotny dla Ciebie okres, np.  miesiąc, pół roku 2 czy 5 lat. 

Google Analytics

Google Analytics to jedno z popularniejszych narzędzi analitycznych. Narzędzie umożliwia gromadzenie szczegółowych danych dotyczących użytkowników – lokalizacji, rodzaju urządzenia, źródła ruchu, wykonanych akcji. Łatwo sprawdzisz liczbę odwiedzających, w tym liczbę odwiedzających z ostatnich 30 minut, użytkowników, którzy po raz pierwszy odwiedzili witrynę, jak i powracających odbiorców. 

Jak weryfikować dane w Google Analytics? 

Aby uzyskać informacje na temat ruchu, w menu po lewej stronie należy kliknąć Raporty, rozwinie się kilka opcji do wyboru. 

Pozyskiwanie użytkowników 

Pozyskiwanie użytkowników to raport, który dostarczy Ci informacji na temat osób, które po raz pierwszy odwiedziły Twoją stronę www. Zweryfikujesz nie tylko liczbę nowych odbiorców, ale również źródło ruch czy skuteczność kampanii. 

Pozyskiwanie ruchu 

Pozyskiwanie ruchu to natomiast raport, dzięki któremu zyskasz dane na temat każdej rozpoczętej sesji na Twojej stronie. Ów raport obejmuje zarówno użytkowników powracających na Twoją witrynę, jak również tych, którzy są na niej po raz pierwszy. 

Przegląd 

Ogólny przegląd (overview) to informacje na temat różnych kanałów pozyskania ruchu, sesji, procentu nowych sesji, nowych użytkowników, liczby sesji.

Źródła ruchu 

W Google Analytics znajdziesz dane dotyczące różnych źródeł ruchu, będą to: 

 • Organic search (wyszukiwanie organiczne): To ruch pochodzący z ogranicznych wyników wyszukiwania. Użytkownicy znajdują stronę poprzez wpisanie w wyszukiwarkę zapytań, bez korzystania z płatnych reklam.
 • Direct (ruch bezpośredni): Taki ruch obejmuje użytkowników, którzy adres URL strony wpisują bezpośrednio w przeglądarkę.
 • Referral (źródła odsyłające): Ruch pochodzący z innych stron internetowych, źródeł, które odsyłają do Twojej witryny. Mogą to być blogi, portale branżowe itp.
 • Paid Search (płatne wyszukiwanie): To ruch generowany przez reklamy płatne. Użytkownicy kierowani są na stronę po kliknięciu reklamy. 

Inne narzędzia

Inne narzędzia, takie jak Adobe Analytics, Hotjar, czy Clicky, również umożliwiają  monitoring ruchu na stronie. Takie platformy często proponują również dodatkowe opcje, takie jak mapy cieplne, nagrania sesji użytkowników czy analiza konwersji – jest to  szczególnie przydatne w procesie optymalizacji strony i strategii marketingowej. 

Narzędzia bezpłatne:

 • Google Analytics – najbardziej znane i powszechnie używane narzędzie do analizy ruchu na stronie.
 • Matomo (dawniej Piwik) – platforma open-source, która zapewnia szczegółową analizę ruchu, z możliwością pełnej kontroli nad danymi.
 • Open Web Analytics (OWA) – darmowe narzędzie open-source, które umożliwia monitorowanie i analizę sposobu, w jaki użytkownicy wchodzą na stronę i poruszają się po niej.
 • Clicky – oferuje podstawową bezpłatną wersję, która umożliwia monitoring ruchu na stronie w czasie rzeczywistym.
 • GoSquared – w darmowej wersji dostarcza podstawowe informacje o ruchu w czasie rzeczywistym oraz analizę danych.

Narzędzia płatne:

 • Adobe Analytics – zaawansowane narzędzie do analizy ruchu, część Adobe Marketing Cloud.
 • SEMrush –  SEMrush to mnóstwo przydatnych funkcji, w tym również opcja  analizy ruchu.
 • Ahrefs – chociaż skupia się na backlinkach i SEO, dostarcza też informacji na temat ruchu i słów kluczowych.
 • Moz Pro – zestaw narzędzi SEO, które umożliwiają analizę ruchu, słów kluczowych oraz optymalizację strony.

Wybór odpowiedniego narzędzia uzależniony jest od potrzeb biznesowych, budżetu, a także od poziomu zaawansowania w zakresie analizy danych. Narzędzia płatne często oferują bardziej zaawansowane funkcje i lepsze wsparcie, dostępne są też darmowe rozwiązania, które dostarczają wielu przydatnych danych.

Metodyka analizy danych

Analiza danych dostarczanych przez narzędzia analityczne wymaga odpowiedniego podejścia. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie celu analizy, ustalenie, jakie informacje dotyczące ruchu są dla Ciebie najistotniejsze. Ważne też, byś sprawdzał metryki regularnie, interpretował zmiany, śledził trendy i zmieniające się potrzeby użytkowników.

Wskaźniki kluczowe (KPIs)

 • Liczba odwiedzin
  Jest to podstawowy wskaźnik, dostarczający informacji o liczbie odwiedzin w konkretnym czasie. 
 • Czas spędzony na stronie
  Średni czas sesji użytkownika to kolejny istotny parametr. Dłuższy czas spędzony na stronie często koreluje z większym zaangażowaniem i większą szansą na konwersję.
 • Współczynnik odrzuceń (bounce rate)
  Współczynnik odrzuceń wskazuje procent użytkowników, którzy opuścili stronę po zobaczeniu jednej podstrony. Wysoki współczynnik odrzuceń może wskazywać na problemy z jakością strony, kiepskie treści, problemy techniczne, zbyt długi czas ładowania. Jest to też sygnał dla Google, że Twoja witryna nie spełnia oczekiwań odbiorców – może to poskutkować obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Zrozumienie kluczowych wskaźników i umiejętne korzystanie z narzędzi analitycznych to podstawa w efektywnym zarządzaniu ruchem na stronie internetowej i optymalizacji działań marketingowych.

Jak sprawdzić ruch na stronie konkurencji? 

Wiesz już, w jaki sposób zweryfikować ruch na własnej stronie internetowej. A ilu użytkowników odwiedza witryny Twojej konkurencji? Jak możesz to sprawdzić? Tutaj pomocą także są specjalistyczne narzędzia. 

Ahrefs

Ahrefs, o którym już pisaliśmy powyżej, umożliwia nie tylko analizę własnej strony www, ale także witryn konkurencji. Narzędzie pozwala na monitoring ruchu, profilu linków zwrotnych, pozycji słów kluczowych innych witryn. 

Senuto 

Senuto to narzędzie SEO, które ma wiele przydatnych funkcji, pozwala między innymi na analizę ruchu na stronach internetowych. Za pomocą Senuto przeprowadzisz analizę własnej witryny, jak i stron konkurencji. 

 • Monitoring widoczności w wyszukiwarkach: W Senuto sprawnie sprawdzisz, czy strony konkurencji widoczne są w wynikach wyszukiwania Google. Zweryfikujesz, które frazy kluczowe generują najwięcej ruchu.
 • Analiza słów kluczowych: Narzędzie umożliwia identyfikację słów kluczowych, na które konkurencja zajmuje topowe pozycje. Senuto dostarcza również informacji o trendach wyszukiwań i sezonowości danych fraz.
 • Porównanie stron: Funkcja, która umożliwia porównanie danej strony internetowej z witrynami konkurentów. Kryterium stanowić mogą różne czynniki, np. liczba słów kluczowych w topie. 

Ruch na stronie – porównanie danych

Zgromadzenie danych to dopiero pierwszy krok. Ważna jest także odpowiednia analiza kluczowych wskaźników, takich jak liczba odwiedzin, czas spędzony na stronie czy współczynnik odrzuceń. Porównanie z konkurencją to sposób, by zweryfikować, jakie miejsce na rynku zajmuje Twój biznes, sprawdzenie, jakie działania są najbardziej efektywne. Analiza danych pomaga także w identyfikacji nisz lub segmentów rynku, które nie spełniają oczekiwań klientów. 

Jak zwiększyć ruch na stronie? 

A co możesz zrobić, by zwiększyć ruch na stronie www? Opcji jest wiele, może to być optymalizacja treści, zwiększanie prędkości ładowania strony, odświeżenie designu, aktywne działania z zakresu pozycjonowania. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz z innym z naszych artykułów: https://1stplace.pl/blog/jak-zwiekszyc-ruch-w-sklepie-internetowym/. Zachęcamy do lektury! 

Im więcej użytkowników odwiedza Twoją stronę www lub sklep e-commerce, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ to sygnał, że Twoja witryna jest popularna, a szanse na konwersję wysokie. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza