Spis treści

Facebook – od pomysłu studenckiego do globalnego giganta. Funkcje, definicje, wskazówki

Liczba aktywnych użytkowników Facebooka przekracza 2 miliardy. Każdego dnia z platformy korzystają firmy, instytucje, użytkownicy w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach. Nic dziwnego! Facebook umożliwia komunikację ze znajomymi, promocję biznesu, rozwój zainteresowań – ma też wiele innych, przydatnych funkcji. Jakich? O tym przeczytasz w naszym artykule!  

Facebook – co to? Najważniejsze definicje

Facebook to globalna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie profili, komunikację z przyjaciółmi, rodziną i innymi osobami. Dzięki wspomnianej platformie, możliwe jest udostępnianie treści multimedialnych, uczestniczenie w grupach i wydarzeniach oraz korzystanie z różnych aplikacji i usług. Facebook stał się jednym z najbardziej popularnych i wpływowych serwisów internetowych na świecie, przekształcił sposób, w jaki się komunikujemy i angażujemy w życie społeczne w sieci.

Facebook Meta

Facebook Meta to nowa nazwa korporacyjna firmy Facebook Inc. Wraz z przekształceniem firmy w Metę, celem działań stało się stworzenie metawersum – wirtualnego świata, który łączy się z rzeczywistością poprzez różne technologie. Meta ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie bawią się, komunikują, pracują.

Facebook Messenger

Facebook Messenger to aplikacja umożliwiająca komunikację z innymi użytkownikami Facebooka. Za pomocą Messengera możesz prowadzić prywatne rozmowy, wysyłać zdjęcia, filmy, pliki, udostępniać swoją lokalizację. Aplikacja pozwala także na tworzenie grupowych czatów, wysyłanie wiadomości głosowych i wideo, a nawet, na umawianie spotkań za pomocą kalendarza.

Facebook Marketplace

Facebook Marketplace to platforma handlowa integrowana z Facebookiem, która umożliwia kupowanie i sprzedaż przedmiotów. Marketplace pozwala na łatwe przeglądanie ogłoszeń, kontakt z sprzedawcami i uzyskanie informacji o dostępnych produktach. 

Facebook aplikacja

Aplikacja Facebook umożliwia dostęp do platformy społecznościowej na smartfonach i tabletach. Dzięki niej można łatwo przeglądać aktualności, udostępniać wpisy, komentować czy reagować na posty znajomych. Aplikacja jest wciąż aktualizowana, dzięki temu zapewnia użytkownikom jak najlepsze doświadczenia oraz dostęp do najnowszych funkcji i usług.

Facebook Lite

Facebook Lite to uproszczona wersja klasycznej aplikacji Facebook. Rozwiązanie zaprojektowane zostało z myślą o użytkownikach z ograniczonym dostępem do danych lub używających urządzeń z mniej zaawansowanymi specyfikacjami. Aplikacja ta zużywa mniej danych i zajmuje mniej miejsca na telefonie, co czyni ją idealną opcją dla osób w regionach z wolniejszymi połączeniami internetowymi. Facebook Lite zachowuje podstawowe funkcje, takie jak przeglądanie feedu, publikowanie statusów, wyszukiwanie znajomych oraz udostępnianie zdjęć, ale ma mniej zaawansowane funkcje graficzne i multimedialne.

Facebook reklama

Reklama na Facebooku pozwala markom i firmom docierać do klientów na podstawie danych demograficznych, zainteresowań, zachowań i innych kryteriów. Użytkownicy mogą tworzyć reklamy w różnych formatach (np. posty sponsorowane, historie, wideo) i emitować je na Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz w Audience Network. Reklamy te mogą być dostosowywane do celów marketingowych, takich jak zwiększanie świadomości marki, generowanie leadów lub sprzedaż bezpośrednia.

Facebook Ads

Facebook Ads to system reklamowy, który umożliwia emisję płatnych reklam. Reklamy wyświetlają się na Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz Audience Network. Co ważne, reklamodawcy mogą kierować reklamy do konkretnych grup odbiorców – osób, które mogą być zainteresowane ofertą.

Facebook Ads to sposób na szybkie dotarcie do grupy docelowej, a co za tym idzie, szansa na pomnożenie konwersji.

Facebook Ads Library

Facebook Ads Library to publicznie dostępna baza danych, która zawiera informacje na temat reklam publikowanych na platformach Facebook i Instagram. Biblioteka umożliwia użytkownikom przeszukiwanie i przeglądanie reklam na podstawie różnych kryteriów, takich jak tematyka czy budżet. TO prawdziwa skarbnica wiedzy i doskonałe źródło informacji. 

Facebook Business

Facebook Business to platforma przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy chcą promować swoje produkty i usługi, zwiększać świadomość marki oraz budować relacje z klientami. Facebook Business pozwala firmom na tworzenie stron biznesowych, które są doskonałym miejscem prezentacji oferty, udostępniania aktualności oraz interakcji z klientami i fanami.

Facebook Business to także narzędzia reklamowe, takie jak Menedżer reklam czy Facebook Pixel. Narzędzia umożliwiają tworzenie kampanii reklamowych oraz weryfikację ich skuteczności. Facebook Business pozwala również na integrację z innymi usługami, takimi jak Instagram czy WhatsApp, umożliwiając tym samym zarządzanie kontami i reklamami na różnych platformach w jednym miejscu.

Oprócz reklam, Facebook Business oferuje narzędzia do analizy statystyk, które pozwalają na lepsze zrozumienie zachowania użytkowników oraz preferencji klientów. Dostarczane raporty pomagają przedsiębiorcom w optymalizacji kampanii, dostosowywaniu treści oraz podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych.

Facebook Pixel

Facebook Pixel to fragment kodu, który można dodać do strony internetowej. Kod pozwala na śledzenie konwersji z reklam na Facebooku, optymalizację kampanii pod kątem określonych działań użytkowników i gromadzenie danych ułatwiających targetowanie kolejnych reklam. Pixel umożliwia także zbieranie cennych informacji o interakcji użytkowników ze stroną internetową- jest to kluczowe w mierzeniu skuteczności kampanii reklamowych i ich optymalizacji.

Facebook emoji

Facebook emoji to zestaw emotikon dostępnych w ramach platformy Facebook. Ikonki umożliwiają użytkownikom wyrażanie emocji i reakcji na posty, komentarze i wiadomości. Ikonki obejmują różne rodzaje emocji i przedmiotów – od klasycznych uśmiechów po bardziej specyficzne symbole, jak jedzenie, zwierzęta czy aktywności. Facebook regularnie aktualizuje swoją bibliotekę emoji, dodaje nowe, zgodne z aktualnymi trendami, uwzględniające różnorodność kulturową i społeczną propozycje. 

Facebook Reels

Facebook Reels to funkcja umożliwiająca użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich filmów wideo, podobna do popularnej aplikacji TikTok. Reels oferuje bogaty zestaw narzędzi, w tym efekty wideo, muzykę z biblioteki, nakładki tekstowe i inne opcje kreatywne. Jest to sposób na angażowanie i rozrywkę społeczności, a dla twórców i marek – szansa na dotarcie do nowej publiczności. 

Facebook dating

Facebook dating to funkcja platformy Facebook, która umożliwia użytkownikom tworzenie profili randkowych, oddzielonych od ich głównego profilu na Facebooku. Celem jest ułatwienie nawiązywania nowych znajomości i potencjalnych związków z innymi użytkownikami, którzy wyrazili zainteresowanie datingiem. Facebook dating kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i prywatność, nie wyświetla aktywności z profilu randkowego na głównym feedzie Facebooka, pozwala użytkownikom na kontrolę nad tym, kto może zobaczyć ich profil randkowy.

Facebook debugger

Facebook debugger, znany także jako Sharing Debugger, to narzędzie dla deweloperów i twórców treści, umożliwiające sprawdzenie, jak strona internetowa lub post będą wyglądać, gdy zostaną udostępnione na Facebooku. Użytkownicy mogą wkleić URL swojej strony, aby zobaczyć, jakie informacje (tytuł, opis i obraz), są scrapowane przez Facebooka i jak będą prezentowane w postach na tej platformie. Debugger pozwala również na identyfikację i rozwiązanie problemów związanych z metadanymi strony, co jest szczególnie przydatne przy optymalizowaniu treści pod kątem udostępniania w mediach społecznościowych.

 

Kiedy powstał Facebook?

Facebook to platforma, która powstała w 2004 roku. Początkowo, zgodnie z założeniami twórców, miała służyć amerykańskim studentom Uniwersytetu Harvarda do komunikowania się. Szybko jednak zyskała popularność na innych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku Facebook stał się serwisem społecznościowym.

Funkcje Facebooka

 • Facebook umożliwia komunikację za pomocą wiadomości tekstowych, zdjęć, grafiki, filmików. 
 • Ważną funkcją jest też publikowanie postów. Możemy publikować zdjęcia, filmy, artykuły czy krótkie wiadomości tekstowe.
 • Kolejna z opcji to udostępnienia treści innych użytkowników – dzięki temu dzielimy się wartościowymi materiałami i budujemy relacje.
 • Grupy i wydarzenia to kolejne możliwości na Facebooku. Można dołączyć do grup dyskusyjnych, w których omawiane są różne tematy, a także uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych przez naszych znajomych lub interesujące nas organizacje.
 • Platforma pozwala także na prowadzenie transmisji live w formie relacji wideo, tworzenie grup, wydarzeń.
 • Nie możemy też zapomnieć o podstawowych funkcjach platformy – tworzeniu listy znajomych, komentarzach, lajkach.
 • Facebook emoji to kolejna funkcja. Emoji to małe obrazki reprezentujące emocje, przedmioty czy sytuacje. Na Facebooku, użytkownicy mogą korzystać z emoji w celu wyrażenia swoich uczuć, wzbogacenia komunikacji. Dostępnych jest wiele różnych emoji, które można dodawać do postów, komentarzy, wiadomości czy reakcji. 
 • Z omawianej platformy korzystają także firmy. Za pośrednictwem Facebooka budują społeczność wokół marki, docierają do użytkowników, prezentują swoje produkty i usługi, komunikują się z odbiorcami.
Facebook co to, Facebook możliwości
Kluczowe funkcje Facebooka

Facebook logowanie

Aby korzystać z Facebooka, musisz się najpierw zalogować, podając swoją nazwę użytkownika i hasło. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się. Dzięki temu odkryjesz nieskończoną liczbę możliwości, jakie oferuje Facebook – od komunikacji z przyjaciółmi i rodziną, po dołączenie do różnych grup i wiele innych.

Czym jest kod logowania na Facebooku?

Kod logowania to część zabezpieczeń dwuetapowych na Facebooku, która zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Po włączeniu tej funkcji, oprócz hasła, będziesz potrzebować kodu generowanego przez aplikację autoryzującą lub wysłanego SMS-em, aby zalogować się na swoje konto.

Jak założyć konto na Facebooku? 

Jak założyć konto na Facebooku? Aby utworzyć konto na omawianej platformie, trzeba mieć ukończone przynajmniej 13 lat. W niektórych jurysdykcjach ów limit może być wyższy.

Facebook rejestracja

Utworzenie konta nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę https://www.facebook.com/ i kliknąć Utwórz konto. Kolejny krok to uzupełnienie danych, na przykład takich, jak imię, nazwisko, data urodzenia. Po uzupełnieniu danych klikamy: Zarejestruj się, Kontynuuj, potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem.

Po utworzeniu konta możemy rozpocząć dodawanie znajomych. Znajomych możemy szukać na podstawie adresów e-mail lub imion i nazwisk. Możemy też zaimportować kontakty z innych serwisów, takich jak Gmail czy LinkedIn.

Jak usunąć konto Facebook ?

Popularność Facebooka jest kwestią niezaprzeczalną. Niektórzy użytkownicy, z różnych powodów (na przykład zbyt dużej ilości czasu, który poświęcają na przegadanie omawianej platformy:)), postanawiają usunąć lub dezaktywować profil.
Dezaktywacja jest czasowa, w każdej chwili można aktywować konto i znów z niego korzystać. Jeśli wybierzemy usunięcie konta, taką możliwość mamy tylko przez 30 dni. Po 30 dniach wszystkie elementy zostaną trwale usunięte – nie będzie można ich odzyskać. Przed upłynięciem 30 dni ów proces można anulować.

Dezaktywować lub usunąć konto można za pośrednictwem Centrum kont lub ustawień Facebooka.

Bezpieczeństwo i prywatność na Facebooku

Choć Facebook to popularna i wygodna platforma społecznościowa, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie danych osobowych. 

 • Warto korzystać z silnego hasła i zmieniać je regularnie. Kolejna kwestia to konfiguracja opcji związanych z logowaniem i powiadomieniami – dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować na podejrzane aktywności na koncie.
 • Ważnym aspektem jest kontrolowanie prywatności na Facebooku. Jedną z opcji jest zaznaczenie, kto może widzieć nasze treści, jakie informacje będą widoczne na profilu.
 • Kolejna z opcji to zaznaczenie, kto może nam przesyłać zaproszenia do znajomych – każdy, znajomi znajomych, nikt. 
 • Dobrze też zapoznać się z polityką prywatności i zrozumieć, jakie dane zbiera Facebook oraz w jaki sposób są one wykorzystywane.
 • Dzięki odpowiednim ustawieniom i dbałości o swoje dane osobowe, możemy uniknąć wielu nerwów i zagrożeń związanych z prywatnością. 

Facebook nie działa – co możesz zrobić?

Jeśli Facebook nie działa, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować rozwiązać problem.

 • Najpierw sprawdź swoje połączenie internetowe i spróbuj odświeżyć stronę.
 • Jeśli to nie pomaga, sprawdź inne strony internetowe lub aplikacje, upewnij się, że problem dotyczy tylko Facebooka.
 • Kolejna opcja to wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki lub restert aplikacji Facebooka.
 • Jeśli problem nie zniknie, konieczne może być zaktualizowanie aplikacji lub skorzystanie z pomocy technicznej Facebooka.

Facebook kontakt

Niestety, Facebook nie oferuje bezpośredniej linii telefonicznej, aby uzyskać pomoc, możesz skorzystać z najstępujących opcji: 

 • Centrum pomocy Facebook: Możesz odwiedzić Centrum pomocy (https://www.facebook.com/help/), gdzie znajdziesz artykuły i poradniki na różne tematy. Centrum  dostarcza odpowiedzi na pytania dotyczące ustawień konta, zabezpieczeń, prywatności, zarządzania stronami czy reklamami.
 • Formularze kontaktowe: W Centrum pomocy znajdują się różne formularze kontaktowe, które można wypełnić w celu zgłoszenia problemów lub naruszenia zasad. 
 • Kontakt przez stronę na Facebooku: W przypadku niektórych usług, takich jak Facebook Business, można próbować nawiązać kontakt przez  oficjalne strony na Facebooku. Na tych stronach często można znaleźć informacje, porady oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.

Zhakowane konto facebook – co zrobić?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje konto na Facebooku zostało zhakowane, niezwłocznie podejmij kilka kroków- pomoże Ci to odzyskać kontrolę i zabezpieczyć swoje dane.

 • Przejdź do Centrum Pomocy Facebooka i użyj opcji „Zgłoś zhakowane konto”.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zmienić hasło i zabezpieczyć konto.
 • Facebook może również zaproponować serię kroków, aby pomóc Ci odzyskać dostęp do konta.
 • Aktywuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla dodatkowej ochrony konta.
 • Informuj znajomych, że Twoje konto mogło zostać skompromitowane, zaznacz, aby ignorowali podejrzane wiadomości, które mogły zostać wysłane z Twojego konta.

Facebook i Instagram – zgrany duet 

Facebook i Instagram to jedne z najpopularniejszych platform mediów społecznościowych, należące do tej samej korporacji, Meta Platforms, Inc. (dawniej Facebook, Inc.). Chociaż każda z platform ma własną specyfikę, razem tworzą duet,  umożliwiający użytkownikom korzystenie ze zintegrowanych funkcji, które ułatwiają zarządzanie obecnością w mediach społecznościowych na obu platformach.

Integracja Facebooka i Instagrama

 • Łatwe zarządzanie kontami: Użytkownicy mogą łączyć swoje konta na Facebooku i Instagramie w Centrum Kont, co ułatwia przełączanie się między nimi bez konieczności wylogowywania się.
 • Publikowanie: Możliwość publikowania treści z Instagrama bezpośrednio na Facebooku (i odwrotnie), pozwala na dotarcie do szerszej publiczności bez dodatkowego wysiłku.
 • Zarządzanie reklamami: Menedżer Reklam Facebooka pozwala na tworzenie i zarządzanie kampaniami reklamowymi, które mogą być wyświetlane zarówno na Facebooku, jak i Instagramie, co pozwala na efektywne docieranie do celowej grupy odbiorców na obu platformach.
 • Messenger i Direct: Integracja komunikatora Facebook Messenger z Instagram Direct umożliwia użytkownikom obu platform łatwe prowadzenie rozmów w jednym miejscu.

Facebook Shop

Sklep Facebook to funkcja umożliwiająca przedsiębiorstwom tworzenie cyfrowych sklepów na swojej stronie na Facebooku. Sklepy są dostępne zarówno na Facebooku, jak i Instagramie, co pozwala markom na budowanie spójnej obecności w mediach społecznościowych oraz na łatwe zarządzanie produktami i zamówieniami z jednego miejsca.

Główne cechy Sklepu Facebook:

 • Personalizacja: Możliwość dostosowania wyglądu sklepu do marki, w tym dodanie logo, zmiana kolorów i organizacja produktów.
 • Integracja z platformami e-commerce: Sklepy na Facebooku mogą być łatwo zintegrowane z popularnymi platformami sprzedaży internetowej, co ułatwia synchronizację produktów i zarządzanie zapasami.
 • Promocja produktów: Produkty w sklepie można promować za pomocą reklam na Facebooku i Instagramie.
 • Obsługa klienta: Możliwość bezpośredniego komunikowania się z klientami przez Messengera, WhatsAppa i Instagram Direct, co pozwala na szybką odpowiedź na pytania i obsługę posprzedażową.

Integracja Facebooka i Instagrama oraz funkcje takie jak Sklep Facebook stanowią potężne narzędzia dla marek i przedsiębiorstw, umożliwiając im skuteczną promocję i sprzedaż produktów w środowisku cyfrowym.

Facebook a psychika użytkowników 

Facebook to nie tylko platforma społecznościowa, to także narzędzie, które może w pewnym stopniu wpływać na nasze zachowanie, emocje, sposób postrzeganie świata.

Jakie są negatywne i pozytywne aspekty korzystania z Facebooka z perspektywy psychologii?

Z jednej strony Facebook sprzyja rozwojowi pozytywnych relacji społecznych i emocjonalnej bliskości z innymi ludźmi. Dzięki tej platformie możemy utrzymywać kontakt ze znajomymi, z rodziną, a także poznać nowe osoby, użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Możemy też korzystać z wartościowych treści, przeglądać inspirujące posty, czytać ciekawe artykuły, oglądać nagrania. Wszystko to działa na plus. 

Z drugiej strony, zbyt duża ilość informacji i bodźców może wywołać stres, doprowadzić do trudności z koncentracją. Media społecznościowe mogą też prowadzić do nadmiernego porównywania z innymi.

Ważne jest więc, aby korzystać z tej platformy w sposób świadomy i umiejętny. Wybierać treści i kontakty, które są dla nas wartościowe, przydatne. 

Podsumowując, korzystanie z Facebooka to nie tylko sposób na utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, ale także możliwość dzielenia się swoimi pomysłami, przemyśleniami i doświadczeniami. Sposób na zwiększanie wiedzy i poszerzanie zainteresowań. Co więcej, dzięki Facebookowi i systemowi Facebook Ads możemy promować swoją markę, dotrzeć do potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż.

 

Aby zmienić nazwisko na Facebooku, należy przejść do ustawień swojego profilu, wybrać opcję Informacje, następnie Informacje ogólne i kontaktowe. Tam znajdziesz możliwość edycji swojego imienia i nazwiska. Po wprowadzeniu zmian, Facebook przeprowadzi weryfikację, która może potrwać kilka dni.

 

Optymalne wymiary zdjęcia w tle na Facebooku to 820 pikseli szerokości na 312 pikseli wysokości dla komputerów stacjonarnych oraz 640 pikseli szerokości na 360 pikseli wysokości dla urządzeń mobilnych. Aby uzyskać najlepsze efekty, zaleca się użycie zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, które pasuje do obu wymiarów.

 

Nie, osoby, które zablokowałeś na Facebooku, nie mogą zobaczyć Twojego profilu, i Twoich postów na swoim newsfeedzie, nie mogą też Cię wyszukać. Widzą jednak komentarze lub polubienia, które wykonujesz na profilach lub stronach publicznych.

 

Centrum kont (Facebook Account Center) to miejsce, w którym użytkownicy mogą zarządzać ustawieniami i preferencjami na takich platformach, jak Facebook, Instagram i Messenger. Centrum umożliwia łatwe przechodzenie między kontami, zarządzanie ustawieniami udostępniania oraz synchronizację informacji na wszystkich połączonych platformach.

 

 

 

Aby dodać administratora do swojej strony na Facebooku, musisz mieć status administratora. Przejdź do ustawień strony, a następnie wybierz Role na stronie w menu po lewej. W sekcji Przypisz nową rolę na stronie, wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail osoby, którą chcesz dodać, i wybierz Administrator z rozwijanej listy. Następnie kliknij Dodaj i wprowadź swoje hasło, aby potwierdzić zmianę. Osoba, którą zapraszasz, musi zaakceptować zaproszenie, zanim zostanie administratorem.

 

Tak, Facebook umożliwia formatowanie tekstu w niektórych częściach platformy, takich jak posty na stronach, wydarzenia czy grupy. Aby pogrubiać tekst, należy użyć specjalnych znaczników lub skorzystać z narzędzi zewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie części platformy obsługują formatowanie tekstu.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza