Spis treści

Facebook – od pomysłu studenckiego do globalnego giganta

Liczba aktywnych użytkowników Facebooka przekracza 2 miliardy. Każdego dnia z platformy korzystają osoby w różnym wieku, z różnych zakątków świata. Są to zarówno osoby prywatne, jak i różnego rodzaju firmy i instytucje. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule. 

Facebook – co to? Definicja 

Facebook to globalna platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom tworzenie profili, łączenie się z przyjaciółmi, rodziną i innymi osobami, wymianę wiadomości. Dzięki wspomnianej platformie możliwe jest udostępnianie treści multimedialnych, uczestniczenie w grupach i wydarzeniach oraz korzystanie z różnych aplikacji i usług. Facebook stał się jednym z najbardziej popularnych i wpływowych serwisów internetowych na świecie, przekształcając sposób, w jaki ludzie komunikują się i angażują się w życie społeczne w sieci.

Facebook Meta

Facebook Meta to nowa nazwa korporacyjna firmy Facebook Inc. Wraz z przekształceniem firmy w Metę, celem stało się stworzenie metawersum – wirtualnego świata, który łączy się z rzeczywistością poprzez różne technologie. Meta ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie bawią się, komunikują, pracują.

Facebook Messenger

Facebook Messenger to aplikacja umożliwiająca komunikację z innymi użytkownikami Facebooka. Z Messengerem możesz prowadzić prywatne rozmowy, wysyłać zdjęcia, filmy, pliki czy udostępniać swoją lokalizację. Aplikacja pozwala także na tworzenie grupowych czatów, wysyłanie wiadomości głosowych i wideo, a nawet umawianie spotkań za pomocą kalendarza.

Facebook Marketplace

Facebook Marketplace to platforma handlowa integrowana z Facebookiem, która umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie przedmiotów. Marketplace pozwala na łatwe przeglądanie ogłoszeń, kontakt z sprzedawcami i uzyskanie informacji o dostępnych produktach. To świetne miejsce do znalezienia okazji czy sprzedaży rzeczy, których już nie potrzebujesz.

Facebook aplikacja

Aplikacja Facebook pozwala na dostęp do platformy społecznościowej na smartfonach i tabletach. Dzięki niej można łatwo przeglądać aktualności, udostępniać wpisy, komentować czy reagować na posty znajomych. Aplikacja jest stale aktualizowana, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenia oraz dostęp do najnowszych funkcji i usług.

Facebook Ads

Facebook Ads to system reklamowy, który umożliwia emisję płatnych reklam. Reklamy wyświetlają się na Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz Audience Network. Co ważne, mamy możliwość kierowania reklam do konkretnych grup odbiorców – osób, które mogą być zainteresowane naszą ofertą.
System Facebook Ads jest więc sposobem na szybkie dotarcie do grupy docelowej, a co za tym idzie, szansą na pomnożenie konwersji.

Facebook Business

Facebook Business to platforma przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy chcą promować swoje produkty i usługi, zwiększać świadomość marki oraz budować relacje z klientami. Facebook Business pozwala firmom na tworzenie stron biznesowych, które są miejscem prezentacji ich oferty, udostępniania aktualności oraz interakcji z klientami i fanami.

Dzięki narzędziom reklamowym, takim jak Menedżer reklam czy Facebook Pixel, przedsiębiorcy mogą tworzyć kampanie reklamowe, które docierają do określonej grupy odbiorców, śledzić ich interakcje z reklamami i mierzyć efektywność kampanii. Facebook Business pozwala również na integrację z innymi usługami, takimi jak Instagram czy WhatsApp, umożliwiając zarządzanie kontami i reklamami na różnych platformach w jednym miejscu.

Oprócz reklam, Facebook Business oferuje narzędzia do analizy statystyk, które pozwalają na lepsze zrozumienie zachowań użytkowników oraz preferencji klientów. Dostarczane raporty pomagają przedsiębiorcom w optymalizacji kampanii, dostosowywaniu treści oraz podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych.

Kiedy powstał Facebook?

Facebook to platforma, która powstała w 2004 roku. Początkowo, zgodnie z założeniami twórców, miała służyć amerykańskim studentom Uniwersytetu Harvarda do komunikowania się. Szybko jednak zyskała popularność na innych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku Facebook stał się serwisem społecznościowym.

Funkcje Facebooka

 • Facebook umożliwia komunikację za pomocą wiadomości tekstowych, zdjęć, grafiki, filmików. 
 • Ważną funkcją jest też publikowanie postów. Możemy publikować zdjęcia, filmy, artykuły czy krótkie wiadomości tekstowe.
 • Kolejna z opcji to udostępnienia treści innych użytkowników – dzięki temu dzielimy się wartościowymi materiałami i budujemy relacje.
 • Grupy i wydarzenia to kolejne możliwości na Facebooku. Można dołączyć do grup dyskusyjnych, w których omawiane są różne tematy, a także uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych przez naszych znajomych lub interesujące nas organizacje.
 • Platforma pozwala także na prowadzenie transmisji live w formie relacji wideo, tworzenie grup, wydarzeń.
 • Nie możemy też zapomnieć o podstawowych funkcjach platformy – tworzeniu listy znajomych, komentarzach, lajkach.
 • Facebook emoji to kolejna funkcja. Emoji to małe obrazki reprezentujące emocje, przedmioty czy sytuacje. Na Facebooku, użytkownicy mogą korzystać z emoji w celu wyrażenia swoich uczuć, wzbogacenia komunikacji. Dostępnych jest wiele różnych emoji, które można dodawać do postów, komentarzy, wiadomości czy reakcji. 
 •  
 • Z omawianej platformy korzystają także firmy. Za pośrednictwem Facebooka budują społeczność wokół marki, docierają do użytkowników, prezentują swoje produkty i usługi, komunikują się z odbiorcami.
Facebook co to, Facebook możliwości
Kluczowe funkcje Facebooka

Facebook logowanie

Aby korzystać z Facebooka, musisz się najpierw zalogować, podając swoją nazwę użytkownika i hasło. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się. Dzięki temu odkryjesz nieskończoną liczbę możliwości, jakie oferuje Facebook – od komunikacji z przyjaciółmi i rodziną, po dołączenie do różnych grup i wiele innych.

Jak założyć konto na Facebooku? 

Jak założyć konto na Facebooku? Aby utworzyć konto na omawianej platformie, trzeba mieć ukończone przynajmniej 13 lat. W niektórych jurysdykcjach ów limit może być wyższy.

Facebook rejestracja

Utworzenie konta nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę https://www.facebook.com/ i kliknąć Utwórz konto. Kolejny krok to uzupełnienie danych, na przykład takich, jak imię, nazwisko, data urodzenia. Po uzupełnieniu danych klikamy: Zarejestruj się, Kontynuuj, potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem.

Po utworzeniu konta możemy rozpocząć dodawanie znajomych. Znajomych możemy szukać na podstawie adresów e-mail lub imion i nazwisk. Możemy też zaimportować kontakty z innych serwisów, takich jak Gmail czy LinkedIn.

Jak usunąć konto Facebook ?

Popularność Facebooka jest kwestią niezaprzeczalną. Niektórzy użytkownicy, z różnych powodów (na przykład zbyt dużej ilości czasu, który poświęcają na przegadanie omawianej platformy:)), postanawiają usunąć lub dezaktywować profil.
Dezaktywacja jest czasowa, w każdej chwili można aktywować konto i znów z niego korzystać. Jeśli wybierzemy usunięcie konta, taką możliwość mamy tylko przez 30 dni. Po 30 dniach wszystkie elementy zostaną trwale usunięte – nie będzie można ich odzyskać. Przed upłynięciem 30 dni ów proces można anulować.

Dezaktywować lub usunąć konto można za pośrednictwem Centrum kont lub ustawień Facebooka.

Bezpieczeństwo i prywatność na Facebooku

Choć Facebook to popularna i wygodna platforma społecznościowa, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie danych osobowych. 

 • Warto korzystać z silnego hasła i zmieniać je regularnie. Kolejna kwestia to konfiguracja opcji związanych z logowaniem i powiadomieniami – dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować na podejrzane aktywności na koncie.
 • Ważnym aspektem jest kontrolowanie prywatności na Facebooku. Jedną z opcji jest zaznaczenie, kto może widzieć nasze treści, jakie informacje będą widoczne na profilu.
 • Kolejna z opcji to zaznaczenie, kto może nam przesyłać zaproszenia do znajomych – każdy, znajomi znajomych, nikt. 
 • Dobrze też zapoznać się z polityką prywatności i zrozumieć, jakie dane zbiera Facebook oraz w jaki sposób są one wykorzystywane.
 • Dzięki odpowiednim ustawieniom i dbałości o swoje dane osobowe, możemy uniknąć wielu nerwów i zagrożeń związanych z prywatnością. 

Facebook kontakt

Kontakt z Facebookiem może być konieczny w przypadku problemów z kontem, reklamami, naruszeniem zasad lub w innych sytuacjach. Niestety, Facebook nie oferuje bezpośredniej linii telefonicznej ani adresu e-mail do kontaktu. Zamiast tego, istnieje kilka sposobów na próbę rozwiązania problemów lub uzyskanie wsparcia:

 • Centrum pomocy Facebook: Możesz odwiedzić Centrum pomocy (https://www.facebook.com/help/), gdzie znajdziesz artykuły i poradniki na różne tematy. Centrum  dostarcza odpowiedzi na pytania dotyczące ustawień konta, zabezpieczeń, prywatności, zarządzania stronami czy reklamami.
 • Formularze kontaktowe: W Centrum pomocy znajdują się różne formularze kontaktowe, które można wypełnić w celu zgłoszenia problemów lub naruszenia zasad. 
 • Kontakt przez stronę na Facebooku: W przypadku niektórych usług, takich jak Facebook Business, można próbować nawiązać kontakt przez  oficjalne strony na Facebooku. Na tych stronach często można znaleźć informacje, porady oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.

Pamiętaj, że ze względu na ogromną liczbę użytkowników, Facebook może nie odpowiadać na każde zgłoszenie. Upewnij się, że sprawdziłeś Centrum pomocy i dostępne tam zasoby zanim zdecydujesz się na kontakt z obsługą klienta.

Facebook a psychika użytkowników 

Facebook to nie tylko platforma społecznościowa, to także narzędzie, które może w pewnym stopniu wpływać na nasze zachowanie, emocje, sposób postrzeganie świata.

Jakie są negatywne i pozytywne aspekty korzystania z Facebooka z perspektywy psychologii?

Z jednej strony Facebook sprzyja rozwojowi pozytywnych relacji społecznych i emocjonalnej bliskości z innymi ludźmi. Dzięki tej platformie możemy utrzymywać kontakt ze znajomymi, z rodziną, a także poznać nowe osoby, użytkowników o podobnych zainteresowaniach. Możemy też korzystać z wartościowych treści, przeglądać inspirujące posty, czytać ciekawe artykuły, oglądać nagrania. Wszystko to działa na plus. 

Z drugiej strony, zbyt duża ilość informacji i bodźców może wywołać stres, doprowadzić do trudności z koncentracją. Media społecznościowe mogą też prowadzić do nadmiernego porównywania z innymi.

Ważne jest więc, aby korzystać z tej platformy w sposób świadomy i umiejętny. Wybierać treści i kontakty, które są dla nas wartościowe, przydatne. 

 

Podsumowując, korzystanie z Facebooka to nie tylko sposób na utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, ale także możliwość dzielenia się swoimi pomysłami, przemyśleniami i doświadczeniami. Sposób na zwiększanie wiedzy i poszerzanie zainteresowań. Co więcej, dzięki Facebookowi i systemowi Facebook Ads możemy promować swoją markę, dotrzeć do potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?