Marketplace

Spis treści

Marketplace: OLX, Empik, Facebook – ogłoszenia, korzyści, wyzwania

Marketplace’y, czyli wirtualne targowiska, stały się ważnym elementem współczesnej ekonomii cyfrowej. Takie platformy to wiele możliwości zarówno dla sprzedawców, jak i dla kupujących. W dynamicznym świecie e-handlu, marketplace otwiera drzwi do globalnego rynku, umożliwia dostęp do nieograniczonego wachlarza produktów i usług. Dla sprzedawców to sposób na docieranie do szerokiego grona klientów, kupujący natomiast mogą cieszyć się z dużego wyboru produktów. 

Jak działają marketplace? 

Marketplace’y to platformy online, które łączą sprzedawców i kupujących, działają niczym pośrednicy w transakcjach. Istnieją różne modele takich platform, od B2B (business-to-business), przez B2C (business-to-consumer), po C2C (consumer-to-consumer). Wśród popularnych marketplace’ów wymienić możemy Amazon, eBay czy Empik. 

Marketplace Facebook

Facebook marketplace, uruchomiony w 2016 roku, szybko stał się jedną z kluczowych platform handlu elektronicznego. Początkowo było to rozwiązanie pozwalające na sprzedaż produktów wśród lokalnej społeczności, szybko jednak ewoluowało i  zyskało nowe, zaawansowane funkcje handlowe. Dziś platforma cieszy się dużą popularnością, w doskonały sposób wykorzystuje potęgę społecznościowego aspektu Facebooka.

Funkcjonowanie i korzyści

Facebook marketplace wyróżnia się intuicyjnym interfejsem, umożliwia użytkownikom łatwą i szybką sprzedaż oraz zakup różnego typu produktów. Wśród głównych zalet omawianej platformy wymienić można niskie bariery wejścia oraz możliwość szybkiego kontaktu z kupującymi i sprzedawcami.

Wyzwania i ograniczenia

Facebook marketplace, pomimo swojej popularności, napotyka na różne wyzwania, są to na przykład zapewnienie bezpieczeństwa transakcji i przestrzeganie przepisów dotyczących handlu online. Facebook na bieżąco pracuje nad ulepszeniami w zakresie bezpieczeństwa i moderacji treści, koncentruje sie na tym, by zapewnić użytkownikom bezpieczne środowisko transakcyjne.

Empik marketplace

Empik marketplace to miejsce, w którym dostępna jest mieszanka wszelkiego typu produktów ‒ nie tylko książek, czasopism i płyt. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą dotrzeć ze swoim ofertami do szerokiej grupy odbiorców. Jak wygląda współpraca? Warunkiem koniecznym jest aktywny sklep e-commerce, Empik zastrzega sobie też prawo do weryfikacji sklepu. Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie platformy. 

Empik Palce jest zintegrowany z siecią sklepów stacjonarnych Empik, która od lat cieszy się zaufaniem użytkowników z całej Polski. Warto więc pomyśleć o sprzedaży produktów w tym miejscu. 

Amazon marketplace

Amazon marketplace, będący częścią znanego giganta e-commerce, czyli Amazona, to platforma dająca wiele możliwości z zakresu handlu transgranicznego. Sprzedaż produktów na tej platformie to sposób, by zwiększyć zasięgi firmy, a co za tym idzie, zyski. Amazon marketplace oferuje dwa modele sprzedaży, są to FBA oraz FBM.

 • FBA (Fulfillment by Amazon) – to model, w przypadku którego, za cały proces sprzedaży i dostawy odpowiada Amazon, po stronie sprzedawcy leży wyłącznie udostępnienie produktów.
 • FBM FBM (Fulfillment by Merchant) – w przypadku takiego rozwiązania, za cały proces sprzedaży i logistyki odpowiada sprzedawca.

Amazon marketplace zapewnia sprzedawcom dostęp do ogromnej, globalnej bazy klientów Amazona, a kupującym – szeroki wybór produktów. Jest to więc ciekawa opcja dla obu stron. Platforma oferuje zaawansowane narzędzia analizy danych, reklamy i logistyki.

Wyzwania i ograniczenia

Jednym z głównych wyzwań jest konkurencja na rynku i utrzymanie widoczności tysięcy ofert. Ponadto, sprzedawcy muszą dostosować się do standardów obsługi klienta Amazona.

Marketplace samochody

Marketplace samochodowy to specjalistyczna platforma, na której użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i wymieniać pojazdy. Tego typu platformy oferują szeroki wybór samochodów (modele nowe i używane), dostępne są także części i akcesoria samochodowe.
Kluczową zaletą marketplace’ów samochodowych jest możliwość porównywania cen, modeli i specyfikacji różnych pojazdów, a także szybki zakup bądź sprzedaż. Na platformach często można też korzystać z dodatkowych opcji, np. z kalkulatorów kredytowych.

O jakich wyzwaniach możemy mówić w przypadku tego typu marketplace’ów? Są to zapewnienie wiarygodności ogłoszeń i bezpieczeństwa transakcji, a także dokładne sprawdzanie historii pojazdu. 

Marketplace OLX

OLX, jeden z liderów w segmencie ogłoszeń online, zyskał popularność dzięki swojej intuicyjnej obsłudze i szerokiemu zasięgowi. Polski oddział platformy charakteryzuje się dużą różnorodnością kategorii ogłoszeń, możemy znaleźć zarówno elektronikę, jak i książki czy nieruchomości.

Marketplace ogłoszenia

Marketplace ogłoszeniowy różni się od tradycyjnych platform e-commerce. Jest on bardziej skoncentrowany na lokalnym handlu i bezpośrednim kontakcie użytkowników, a sprzedawcy mogą promować zarówno produkty, jak i usługi.

Głównymi zaletami marketplace’ów ogłoszeniowych są niskie koszty wejścia i intuicyjna obsługa, wyzwania to przede wszystkim potencjalne oszustwa i ograniczone możliwości zwrotów.

Kolejne kwestie to ustalanie cen w marketplace’ach ogłoszeniowych – wymaga to znajomości rynku i umiejętności negocjacyjnych. Ważne jest także przestrzeganie zasad bezpiecznych transakcji, takich jak spotkania w miejscach publicznych i unikanie płatności z góry.

Jak dodać ogłoszenie na marketplace?

 • Wybór platformy i kategorii: Wybierz platformę, która najlepiej odpowiada rodzajowi oferowanego produktu lub usługi.
 • Tworzenie atrakcyjnego ogłoszenia: Bardzo ważne są wysokiej jakości zdjęcia, szczegółowy opis i uczciwa wycena.

Techniki promowania ogłoszeń

 • Wyróżnienie ogłoszeń: Wykorzystaj opcje wyróżnienia na platformie, dzięki temu ogłoszenie będzie przyciągać uwagę odbiorców.
 • Media społecznościowe: Rozszerz zasięg poprzez media społecznościowe.

Zarządzanie zapytaniami i komunikacja

 • Odpowiedzi: Szybkie i profesjonalne reagowanie na zapytania to dziś podstawa, użytkownicy są bardzo niecierpliwi.
 • Komunikacja: Jasna komunikacja, ustalanie szczegółów transakcji z kupującymi to kolejny istotny element. 

Finalizacja transakcji

 • Metody płatności: Proponuj transakcje gotówkowe lub zaufane systemy płatności online.
 • Dostawa: Ustal bezpieczne metody dostawy, zwłaszcza dla produktów wymagających wysyłki.

Aspekty prawne sprzedaży

 • Przepisy handlowe: Znajomość lokalnych przepisów dotyczących handlu online to obowiązek każdego sprzedawcy. 
 • Dokumentacja: Wystawianie dowodu sprzedaży lub umowy, jeśli jest to wymagane.

Co to jest services marketplace?

Services marketplace to zaawansowane platformy cyfrowe, które umożliwiają promowanie i sprzedaż usług. Na services marketplace znajdują się oferty różnych usług, począwszy od wynajmu mieszkań i domów, przez sprzątanie i naprawy, po usługi specjalistyczne, takie jak konsultacje finansowe i technologiczne.

Funkcjonowanie i korzyści

Dla dostawców usług

 • Zwiększony zasięg: Services marketplace umożliwiają małym firmom, freelancerom i specjalistom dotarcie do znacznie szerszej bazy klientów, co w tradycyjnym modelu biznesowym byłoby znacznie trudniejsze.
 • Efektywność operacyjna: Dzięki cyfryzacji procesów dostawcy usług mogą zwiększyć swoją efektywność operacyjną i lepiej zarządzać swoją działalnością.

Dla klientów

 • Dostęp: Klienci mają możliwość łatwego przeszukiwania, porównywania i rezerwacji usług, co znacznie upraszcza proces znalezienia odpowiedniego dostawcy.
 • Wiarygodne opinie: Wiele platform oferuje system ocen i recenzji, co pomaga klientom w podejmowaniu świadomych decyzji.

Wyzwania i regulacje

 • Jakości usług: Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie wysokiej jakości usług, co jest kluczowe dla budowania zaufania i reputacji wśród użytkowników.
 • Regulacje: Services marketplace muszą przestrzegać różnorodnych przepisów branżowych, co może być wyzwaniem, zwłaszcza w branżach silnie regulowanych, takich jak zdrowie czy finanse.
 • Zarządzanie relacjami: Utrzymywanie zrównoważonych i sprawiedliwych relacji między dostawcami a klientami, przy jednoczesnym zapewnieniu satysfakcji obu stron, jest istotnym aspektem zarządzania platformą.

Services marketplace są dynamicznym i innowacyjnym segmentem e-commerce, który zrewolucjonizował sposób, w jaki dostawcy usług i klienci mogą komunikować się ze sobą. Rozwój i popularność takich platform to dowód na to, że zapotrzebowanie na cyfryzację usług jest ważne zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych.

marketplace, marketplace FB, OLX
Marketplace: Facebook marketplace, marketplace ogłoszenia, Empik marketplace, Amazon marketplace, marketplace samochodowy

Marketplace – zalety

Dla sprzedawców

 • Szersza baza klientów: Marketplace to sposób, by dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów, zarówno lokalnych, jak i globalnych, jest to szczególnie korzystne dla małych firm i indywidualnych sprzedawców.
 • Niższe koszty wejścia: Otwarcie sklepu na platformie marketplace często wiąże się z mniejszymi kosztami niż założenie i utrzymanie tradycyjnego sklepu detalicznego.

Dla kupujących

 • Większy wybór produktów: Oferty marketplace’ów to szeroki asortyment produktów z różnych kategorii, co umożliwia kupującym porównanie wielu ofert w jednym miejscu.
 • Wygoda zakupów: Możliwość dokonywania zakupów z domu, w dowolnym czasie, bez konieczności odwiedzania sklepów stacjonarnych.

Marketplace – wady

Dla sprzedawców

 • Silna konkurencja: Sprzedawcy często muszą konkurować z wieloma innymi ofertami, co może wymagać dodatkowych działań marketingowych i wyróżniania swoich produktów.
 • Zależność od platformy: Poleganie na jednej platformie marketplace może być ryzykowne, gdyż zmiany w regulacjach lub prowizjach mogą negatywnie wpłynąć na biznes.

Dla kupujących

 • Jakość produktów: W przypadku zakupów online istnieje ryzyko, że otrzymany produkt nie będzie odpowiadał oczekiwaniom lub jego jakość będzie niższa, niż sugerowano.
 • Ochrona danych osobowych: Kupujący muszą ufać, że platformy marketplace odpowiednio chronią ich dane osobowe i informacje o płatnościach.

Wpływ marketplac’ów na gospodarkę i społeczeństwo

Marketplace’y mają znaczący wpływ na tradycyjny handel, sprawiają, że sklepy stacjonarne także muszą pamiętać o adaptacji i innowacji. Zmieniają się również zachowania konsumenckie, – użytkownicy coraz częściej decydują się na zakupy online, ewentualnie na model hybrydowy.

Marketplace – FAQ 

Marketplace NL – co oznacza?

Marketplace NL odnosi się do platformy handlowej online działającej w Holandii (NL – Netherlands). Jest to miejsce, gdzie sprzedawcy i kupujący mogą handlować różnorodnymi produktami lub usługami. Często jest to szeroki asortyment – od artykułów codziennego użytku po specjalistyczne towary.

Unreal marketplace (Epic marketplace) – co to?

Unreal marketplace, nazywany także Epic marketplace to platforma cyfrowa, która jest częścią Unreal Engine, popularnego silnika do tworzenia gier. Umożliwia ona twórcom gier i deweloperom zakup, sprzedaż lub pobieranie zasobów cyfrowych, takich jak modele 3D, tekstury, animacje i inne elementy użyteczne w tworzeniu gier i aplikacji.

Zostałem oszukany na marketplace – co mam zrobić?

Jeśli zostałeś oszukany na marketplace, jak najszybciej zgłoś to platformie, na której dokonano transakcji oraz lokalnym organom ścigania. Ważne jest również zebranie wszystkich dowodów transakcji, takich jak korespondencja i potwierdzenia płatności. W niektórych przypadkach pomocny będzie również kontakt z firmą obsługującą płatność.

Platforma marketplace – czy warto?

Decyzja o korzystaniu z platformy marketplace zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiąznaie przynosi wiele korzyści zarówno sprzedawcom, jak i kupujacym. Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem działań, zwrócić uwagę na opłaty, warunki użytkowania i bezpieczeństwo transakcji na wybranej platformie.

Marketplace – jak włączyć?

Aby włączyć funkcję marketplace na platformie (np. na Facebooku), zazwyczaj wymagane są utworzenie konta na danej platformie i dostęp do internetu. W przypadku Facebooka, wystarczy kliknąć ikonę marketplace na pasku nawigacyjnym. Jeśli opcja nie jest widoczna, może być konieczne zaktualizowanie aplikacji lub sprawdzenie, czy marketplace jest dostępny w danym regionie.

Eurocash marketplace – najważniejsze informacje

Eurocash marketplace to platforma B2B stworzona przez Eurocash, jednego z wiodących dystrybutorów FMCG w Polsce. Platforma ta umożliwia przedsiębiorcom z branży detalicznej zakup produktów spożywczych i przemysłowych bezpośrednio od producentów i dostawców, oferuje szeroki asortyment i elastyczne warunki dostaw.

Shopify marketplace – najważniejsze informacje

Shopify marketplace to rozwiązanie e-commerce umożliwiające sprzedawcom tworzenie własnych sklepów online z wykorzystaniem platformy Shopify. Użytkownicy mogą korzystać z licznych funkcji, takich jak personalizacja sklepu, zarządzanie zapasami, procesowanie płatności i integracja z różnymi aplikacjami.

Jak usunąć marketplace z Messengera?

Aby usunąć marketplace z Messengera, należy zmienić ustawienia w aplikacji Facebook, gdyż Messenger jest z nią powiązany. Niektóre funkcje, takie jak marketplace, mogą być integralną częścią aplikacji i ich całkowite usunięcie może być niemożliwe. Jedyną opcją są zmiany w ustawieniach aplikacji oraz ograniczenie  widoczności i powiadomień. 

B2B marketplace – jak działa?

B2B (Business-to-Business) marketplace to platformy cyfrowe, które umożliwiają firmom prowadzenie transakcji handlowych z innymi przedsiębiorstwami. Takie platformy oferują narzędzia do zarządzania łańcuchem dostaw, hurtowym zakupem towarów, usługami logistycznymi i procesami płatności. Charakteryzują się one zwykle bardziej skomplikowanymi transakcjami niż w przypadku rynków B2C (Business-to-Consumer) i często wymagają bardziej zaawansowanych funkcji negocjacyjnych i zarządzania zamówieniami.

Jak usunąć ogłoszenie z marketplace

Aby usunąć ogłoszenie z marketplace, należy zalogować się na swoje konto, przejść do sekcji „Moje ogłoszenia” i wybrać ogłoszenie, które ma zostać usunięte. Następnie należy kliknąć opcję „Usuń” lub „Archiwizuj”. Usunięcie ogłoszenia jest zazwyczaj ostateczne, więc upewnij się, że chcesz to zrobić.

 Jak wpisać cenę w marketplace?

Podczas dodawania nowego ogłoszenia na marketplace, znajdziesz pole do wpisania ceny. Wpisz kwotę, za którą chcesz sprzedać produkt. Pamiętaj, aby cena była realistyczna i odpowiadała wartości przedmiotu. Niektóre platformy pozwalają również na ustalenie ceny do negocjacji.

Jak włączyć marketplace?

Aby włączyć dostęp do marketplace, najpierw upewnij się, że korzystasz z platformy, która oferuje tę funkcję. W niektórych przypadkach, marketplace jest dostępny bezpośrednio z poziomu głównego menu lub pulpitu nawigacyjnego. Jeśli nie widzisz opcji marketplace, sprawdź, czy Twoje konto spełnia wymagane kryteria dostępu, takie jak wiek użytkownika czy lokalizacja.

Jak kupować na marketplace?

Aby kupować na marketplace, przeglądaj dostępne ogłoszenia i wybierz interesujący Cię produkt. Możesz skontaktować się ze sprzedawcą bezpośrednio przez platformę, aby uzyskać więcej informacji lub dokonać zakupu. Upewnij się, że przeczytałeś opis produktu, zasady zwrotu i opinie o sprzedawcy. Płatności i dostawę należy zawsze przeprowadzać zgodnie z zaleceniami platformy.

 Jak sprzedawać na marketplace?

Aby sprzedawać na marketplace, utwórz konto na wybranej platformie i przejdź do sekcji dodawania nowego ogłoszenia. Wypełnij formularz, dodając zdjęcia produktu, szczegółowy opis, cenę oraz preferowane metody dostawy i płatności. Upewnij się, że Twoje ogłoszenie jest zgodne z zasadami platformy. Po opublikowaniu ogłoszenia, bądź gotowy na odpowiadanie na pytania potencjalnych kupujących i zarządzanie transakcjami.

Jak zmienić walutę na marketplace?

Aby zmienić walutę na marketplace, zazwyczaj musisz wejść w ustawienia swojego konta na danej platformie. Szukaj opcji dotyczących preferencji regionalnych lub ustawień walutowych. W niektórych przypadkach zmiana waluty może być również dostępna bezpośrednio na stronie ogłoszenia lub przy dokonywaniu zakupu. Pamiętaj, że nie wszystkie platformy marketplace oferują możliwość zmiany waluty, a niektóre mogą operować tylko jedną, domyślną walutą w zależności od ich lokalizacji i zasięgu.

Podsumowanie

Podsumowując, marketplace to dynamiczna i wszechstronna platforma, która oferuje sprzedawcom, jak i kupującym, wiele korzyści . Dla sprzedawców jest to szansa na rozszerzenie zasięgu rynkowego, dotarcie do nowych klientów i niskie koszty wejścia w porównaniu do tradycyjnego handlu detalicznego. Z kolei kupujący korzystają z bogatego wyboru produktów, wygody zakupów online oraz możliwości korzystania z recenzji innych użytkowników.

Jednakże, sukces na marketplace wiąże się również z wyzwaniami, takimi jak zapewnienie zgodności z regulacjami prawnymi, kontrola jakości produktów, ochrona danych osobowych oraz umiejętność wyróżnienia się na tle konkurencji.

Marketplace jest nie tylko miejscem transakcji, ale również ekosystemem wspierającym rozwój nowoczesnego handlu. Odpowiednie wykorzystanie tej platformy może prowadzić do sukcesu zarówno małych przedsiębiorców, jak i dużych firm, otworzyć drzwi do globalnego rynku cyfrowego.

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza