Spis treści

DNS ‒ czym jest? Jak działa? Dlaczego jest tak ważny?

System Nazw Domen, znany jako DNS (ang. Domain Name System), jest niewidocznym kręgosłupem internetu. Z każdym kliknięciem linku, wpisaniem w przeglądarkę adresu URL, kryje się właśnie DNS. Ale, czym dokładnie jest DNS i  co warto o nim wiedzieć?

DNS – co to? Definicja 

DNS (Domain Name System), to system, którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domen internetowych zrozumiałych dla człowieka (na przykład 1stplace.pl) na dane liczbowe zrozumiałe dla komputerów, czyli adresy IP. Innymi słowy, dzięki DNS, nazwa przyjazna dla użytkownika jest tłumaczona na odpowiadający jej adres IP. Serwer DNS szuka adresu IP strony na podstawie nazwy domeny, jaką użytkownik wpisze w polu adresu przeglądarki internetowej. Domain Name System powstał w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy serwerami. Gdyby nie on, użytkownicy musieliby wpisywać w przeglądarce adresy IP zamiast przyjaznych nazw domen. Serwer DNS działa w ten sposób, że użytkownik wpisuje w przeglądarce adres strony, przeglądarka wysyła zapytanie do serwera DNS o zwrócenie adresu IP odpowiadającego domenie wybranej przez użytkownika, po czym serwer DNS wraca z odpowiedzią w postaci adresu IP serwera przypisanego do wybranej domeny. Dzięki temu przeglądarka może połączyć się z serwerem i wyświetlić zawartość strony, której adres wpisał użytkownik.

Co to jest DNS – historia i rozwój

W czasach, gdy internet był nowością, adresy IP były głównym sposobem identyfikacji komputerów w sieci. Użytkownicy mieli jednak problem z zapamiętaniem skomplikowanych, cyfrowych adresów. Stąd narodziła się potrzeba tłumaczenia nazw na adresy IP. Początkowo zarządzanie nazwami odbywało się manualnie, ale w miarę rozwoju sieci, stało się nieefektywne. Właśnie wtedy DNS wszedł na arenę, oferując zautomatyzowany i skalowalny system zarządzania nazwami domen.

Jak działa DNS?

DNS (ang. Domain Name System), jest kluczowym elementem struktury internetu, umożliwiającym intuicyjne i efektywne korzystanie z zasobów sieci. Pracuje jak centrum informacyjne, które wskazuje drogę do poszczególnych „domów” w sieci.

Jak działa DNS? Za każdym razem, gdy wpisujemy adres strony internetowej w przeglądarkę, DNS działa w tle, tłumacząc przyjazny adres (np. www.przyklad.pl) na adres IP (np. 192.0.2.1). Adres IP to unikalny numer identyfikujący każde urządzenie podłączone do sieci internetowej.

Większość z nas ma trudności z zapamiętywaniem ciągów cyfr, dlatego DNS jest niezbędny do „tłumaczenia” nazw, które są dla nas zrozumiałe, na ciągi cyfr rozumiane dla maszyny.

Rekordy DNS

Kiedy mówimy o DNS, często słyszymy o „rekordach”. Są to wpisy w bazie danych DNS, które informują, jak dana domena lub subdomena ma być tłumaczona. Najpopularniejsze rekordy to:

 • A – wskazuje adres IP dla domeny.
 • AAAA – wskazuje adres IPv6 dla domeny.
 • CNAME – jest to alias, czyli inna nazwa dla domeny.
 • MX – wskazuje serwer pocztowy dla danej domeny.
 • NS – wskazuje serwery nazw odpowiedzialne za daną domenę.
 • TXT – służy do przechowywania tekstowych informacji, np. weryfikacji własności domeny.

Zrozumienie podstaw działania DNS to klucz do efektywnego korzystania z internetu, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. Dzięki DNS internet staje się bardziej dostępny i zrozumiały.

Hierarchia DNS

Internetowa struktura domen jest hierarchiczna. Na szczycie znajdują się domeny najwyższego poziomu (TLDs) jak .com, .org czy .pl. Poniżej domeny drugiego poziomu (np. przyklad.pl). Możemy też stworzyć subdomeny (np. sklep.przyklad.pl).

DNS lookup

DNS lookup to proces, w którym klient sieciowy (np. przeglądarka internetowa) kieruje zapytanie do serwera DNS. Chce w ten sposób uzyskać adres IP odpowiadający nazwie domeny, jak „przyklad.pl”, aby móc połączyć się z właściwą stroną lub serwisem w sieci.

Bezpieczeństwo w DNS

Bezpieczeństwo w systemie DNS to kluczowy aspekt dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania internetu. DNS, jako jeden z podstawowych komponentów infrastruktury sieciowej, jest narażony na wiele zagrożeń, które mogą mieć poważne skutki nie tylko dla pojedynczych stron internetowych, ale również dla całych sieci korporacyjnych i indywidualnych użytkowników.

 • Jednym z najpoważniejszych problemów są ataki DNS spoofing. Atakujący manipuluje odpowiedziami DNS, aby kierować użytkowników na szkodliwe strony internetowe.
 • Kolejne z zagrożeń to ataki DDoS (Distributed Denial of Service), które mogą sparaliżować działanie strony, czyniąc ją niedostępną dla użytkowników.

Istnieją jednak mechanizmy zabezpieczające, które minimalizują ryzyko zagrożenia.

DNSSEC (Domain Name System Security Extensions), to zestaw rozszerzeń do DNS, które zapewniają autentyczność i integralność danych przesyłanych w odpowiedziach DNS. Chronią one użytkowników przed manipulacją informacjami.

Dodatkowo, coraz częściej stosuje się protokoły jak DNS over HTTPS (DoH) i DNS over TLS (DoT), które szyfrują zapytania DNS, zapewniając prywatność i ochronę przed podsłuchem.

W kontekście witryn internetowych ważną rolę odgrywają certyfikaty SSL/TLS , zapewniają one bezpieczne połączenie między użytkownikiem a serwerem.

Kluczem do bezpiecznego korzystania z internetu jest nie tylko zastosowanie odpowiednich technologii, ale także ciągła edukacja i świadomość użytkowników na temat potencjalnych zagrożeń.

dns co to, co to jest dns, serwer dns co to
Najważniejsze informacje o DNS: DNS co to, jak działa DNS, DNS zagrożenia i zabezpieczenia

Problemy związane z DNS

DNS to także wyzwania. Powszechne problemy z konfiguracją, takie jak niepoprawnie ustawione rekordy czy nieudane delegacje domen, mogą prowadzić do niedostępności stron internetowych lub sprawiać, że e-maile nie dotrą do odbiorców.
Kolejna kwestia to problem z przeciążeniem serwerów, który może wystąpić, gdy serwer DNS otrzymuje zbyt wiele zapytań w krótkim czasie, a to prowadzi do opóźnień w odpowiedziach lub ich całkowitego braku.

Należy też pamiętać o propagacji aktualizacji w systemie DNS. Po wprowadzeniu zmian w konfiguracji DNS, np. po zmianie adresu IP serwera, informacje muszą zostać rozpowszechnione w globalnej sieci serwerów DNS. Aktualizacje mogą trwać od kilku minut do nawet 48 godzin, zależnie od konfiguracji i używanych serwerów. W tym czasie użytkownicy mogą napotkać na niespójne informacje, co prowadzi do błędów w działaniu witryn czy usług online. Dlatego tak ważne jest planowanie zmian i informowanie użytkowników o ewentualnych przerwach w działaniu.

Nowoczesne technologie w DNS

DNS, będąc podstawowym elementem architektury internetu, nieustannie się rozwija, dostosowując do nowych wyzwań i potrzeb użytkowników.

Jednym z najnowszych trendów jest użycie technologii Anycast DNS. Wspomniana technologia polega na wykorzystaniu wielu serwerów w różnych lokalizacjach, ale znajdujących się pod tym samym adresem IP. Dzięki temu użytkownik jest automatycznie kierowany do najbliższego, a tym samym najbardziej odpowiedniego serwera DNS, co zwiększa szybkość i niezawodność usługi.

Kolejną ważną innowacją są protokoły DNS over HTTPS (DoH) i DNS over TLS (DoT), które mają na celu zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników poprzez szyfrowanie zapytań DNS. Tradycyjnie zapytania DNS były przesyłane w formie jawnej, co stwarzało ryzyko podsłuchu lub manipulacji.

DoH i DoT chronią dane użytkowników przed nieautoryzowanym dostępem, jednocześnie zachowując kluczowe cechy systemu DNS. Ponadto Adaptive DNS Discovery (ADD) to inicjatywa mająca na celu udoskonalenie procesu wyboru serwera DNS przez urządzenie końcowe, co dodatkowo optymalizuje działanie całej sieci.

W dzisiejszych czasach, gdzie prywatność i wydajność są kluczowe, te innowacje stanowią istotny krok naprzód w ewolucji DNS.

FAQ o DNS

Co to serwer dns?

Serwer DNS (Domain Name System), to specjalny typ serwera, który tłumaczy nazwy domen, takie jak example.com, na numeryczne adresy IP używane do identyfikacji komputerów w Internecie. Umożliwia to łatwe nawigowanie w sieci bez konieczności zapamiętywania skomplikowanych ciągów liczb. W skrócie, serwer DNS działa jak książka telefoniczna internetu, gdzie nazwa domeny jest równoznaczna z nazwiskiem osoby, a adres IP z jej numerem telefonu.

Jak sprawdzić DNS sieci? 

Jak sprawdzić dns sieci? Poniżej wskazówki.

 • Windows: Otwórz Wiersz poleceń (cmd) i wpisz ipconfig /all. Spójrz na sekcję Serwery DNS dla odpowiedniego adaptera sieciowego.
 • macOS: Otwórz Terminal i wpisz scutil –dns | grep 'nameserver\[[0-9]*\]’. Pokaże to listę używanych serwerów DNS.
 • Linux: Możesz sprawdzić plik /etc/resolv.conf.
 • Android: Klikasz w Ustawienia > Sieć i Internet > Wi-Fi, wybierz nazwę swojej sieci Wi-Fi i przewiń do sekcji Ustawienia zaawansowane” aby zobaczyć adresy DNS.
 • iOS: Otwórz Ustawienia”> Wi-Fi i najedź kursorem na ikonę „i” obok Twojej sieci.

Serwer DNS nie odpowiada – jak naprawić?

Jak naprawić serwer DNS? 

 • Sprawdź połączenie z Internetem: Upewnij się, że połączenie z siecią jest aktywne.
 • Zrestartuj router: Wyłącz i włącz router, poczekaj chwilę i spróbuj ponownie.
 • Zmień serwer DNS: Możesz spróbować użyć innych serwerów DNS, takich jak 8.8.8.8 (Google) lub 1.1.1.1 (Cloudflare).
 • Sprawdź ustawienia firewalla/antywirusa: Czasami programy zabezpieczające mogą blokować zapytania DNS.
 • Zaktualizuj sterowniki karty sieciowej na komputerze.

Co to jest DNS w telefonie?

DNS w telefonie działa tak samo, jak w komputerze. To system, który tłumaczy nazwy domen (np. www.przyklad.pl) na adresy IP. W telefonach DNS jest używany do przeglądania stron internetowych, łączenia się z aplikacjami i innych działań związanych z siecią. Ustawienia DNS w telefonie mogą być dostarczane automatycznie przez dostawcę usług sieciowych, można je też ręcznie skonfigurować.

Jaki DNS ustawić?

Wybór serwera DNS zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oto kilka popularnych opcji:

 • Google Public DNS: 8.8.8.8 i 8.8.4.4
 • Cloudflare: 1.1.1.1 i 1.0.0.1
 • OpenDNS: 208.67.222.222 i 208.67.220.220.

Wszystkie te opcje oferują szybkie i niezawodne tłumaczenie DNS. Wybór konkretnego serwera może zależeć od kwestii prywatności, szybkości odpowiedzi w Twoim regionie lub dodatkowych funkcji, takich jak blokowanie treści dla dorosłych w przypadku OpenDNS.

Jak zmienić DNS?

Jak zmienić DNS? Proces zmiany DNS różni się w zależności od urządzenia. Na komputerach można to zrobić przez ustawienia karty sieciowej, natomiast na urządzeniach mobilnych przez ustawienia sieci Wi-Fi. Warto przestrzegać kroków dla odpowiedniego systemu operacyjnego lub urządzenia.

Prywatny dns co to jest?

Prywatny DNS (Private DNS) odnosi się do systemu nazw domen (DNS), działającego w prywatnej sieci. Oto kilka kluczowych punktów na temat prywatnego DNS:

 • Lokalna rozdzielczość: Prywatny DNS umożliwia tłumaczenie nazw domen na adresy IP wewnątrz prywatnej sieci. Na przykład, w firmie można używać prywatnego DNS do tłumaczenia nazwy: wewnętrzny.serwis.firma, na lokalny adres IP.
 • Bezpieczeństwo: Używając prywatnego DNS, organizacje mogą zapewnić, że wewnętrzne zasoby są niewidoczne dla osób z zewnątrz, co zwiększa bezpieczeństwo.
 • Większa kontrola: Prywatny DNS pozwala organizacjom na pełną kontrolę nad własnym środowiskiem nazw. Można łatwo dodawać, modyfikować lub usuwać wpisy DNS – zgodnie z własnymi potrzebami.
 • Brak konieczności uzgadniania z publicznym DNS: W przeciwieństwie do publicznego DNS, prywatne wpisy DNS nie muszą być unikalne na całym świecie. To oznacza, że organizacje mogą używać nazw domen, które są już używane w Internecie, ale tylko w obrębie swojej sieci prywatnej.
 • Ukierunkowane rozwiązania: Dzięki prywatnemu DNS, organizacje mogą dostosowywać rozdzielczość nazw dla różnych aplikacji lub usług w obrębie swojego środowiska.

Jest to ważne narzędzie w wielu korporacyjnych i prywatnych sieciach, które pomaga w zarządzaniu dostępem do zasobów i w zapewnieniu spójności i bezpieczeństwa.

Flush dns

Flush DNS polega na wyczyszczeniu pamięci podręcznej DNS w systemie operacyjnym. Pamięć ta przechowuje tymczasowo adresy IP przypisane do nazw domen, które niedawno były odwiedzane. Czyszczenie pamięci podręcznej DNS może pomóc rozwiązać problemy z dostępem do stron internetowych, które wynikają z nieaktualnych lub błędnych zapisów w tej pamięci.

Check DNS – na czym polega?

Check DNS odnosi się do procesu sprawdzania i analizy konfiguracji serwera DNS i rekordów związanych z określoną domeną. Celem jest upewnienie się, że wszystkie rekordy są prawidłowo skonfigurowane, serwery DNS działają poprawnie, a domena jest dostępna z różnych miejsc w sieci. Narzędzia do sprawdzania DNS często pomagają wykryć problemy, takie jak błędne rekordy, braki w konfiguracji czy problemy z propagacją.

Podsumowanie

DNS to kluczowy element funkcjonowania internetu. Rozumienie jego mechanizmów pozwala na lepsze korzystanie z sieci i zyskanie wiedzy, jak działają strony i serwisy internetowe.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza