Spis treści

Domena: czym jest? Jak wybrać idealną domenę?

Chociaż wiele osób używa terminu domena, niewielu rozumie, co dokładnie oznacza. W dobie, gdy Internet stał się nierozerwalną częścią naszego życia, warto znać to pojęcie. Warto orientować się w poszczególnych rozszerzeniach, znać konsekwencje braku przedłużenia domeny czy wiedzieć, jakimi kwestiami kierować się przy wyborze adresu swojej strony www.

Domena ‒ co to? Definicja domeny

Domena to element adresu internetowego, który pozwala odnaleźć w Internecie stronę, serwer FTP czy pocztę e-mail. Innymi słowy, to unikalny adres, dzięki któremu użytkownik może trafić w sieci na konkretną stronę internetową. Domena składa się z dwóch elementów: nazwy oraz rozszerzenia TLD (potocznie nazywanego końcówką). Przykładowo w domenie 1stplace.pl nazwa to “1stplace”, a rozrzerzenie “.pl”. W obrębie domeny można tworzyć subdomeny, których nazwy umieszczane są zawsze przed nazwą domeny. Każda domena musi być unikalna, co oznacza, że nie może być dwóch lub więcej domen o takiej samej nazwie i rozszerzeniu. Działanie domen jest oparte na systemie DNS (Domain Name System), dzięki któremu w przeglądarkach internetowych można wpisywać przyjazne nazwy domen, zrozumiałe dla człowieka, zamiast adresy IP.

Rodzaje domen

Domeny możemy podzielić na kilka głównych typów. Są to na przykład domeny najwyższego poziomu, takie jak: .com, .org, .gov. Kolejnym typem są domeny z konkretnego kraju, np. .pl dla Polski, .uk dla Wielkiej Brytanii czy .us dla Stanów Zjednoczonych. Wyróżniamy także domeny niestandardowe, jak .io, .tv, .app. 

Domeny najwyższego poziomu (gTLD – Generic Top-Level Domains)

 • .com – początkowo dla firm komercyjnych, ale obecnie otwarte dla ogólnego użytku.
 • .org – zarezerwowane dla organizacji non-profit, chociaż nie ma ścisłych restrykcji.
 • .net – pierwotnie dla firm związanych z technologią internetową, ale teraz dostępne dla wszystkich.

Istnieją również nowsze gTLD, takie jak .blog, .app czy .guru, które sygnalizują charakter lub funkcje domeny.

Domeny krajowe (ccTLD – Country Code Top-Level Domains)

.pl – domena dla Polski.
.uk – dla Wielkiej Brytanii.
.de – dla Niemiec.
Każdy kraj ma własny, unikalny ccTLD.

Domeny sponsorowane (sTLD – Sponsored Top-Level Domains)

 • .gov – dla rządowych instytucji USA.
 • .edu – dla instytucji edukacyjnych, głównie w USA.
 • .aero – dla przemysłu lotniczego.

Rozszerzenia regionalne SLD

SLD regionalne odnoszą się do konkretnych lokalizacji geograficznych, zwykle miast czy regionów. Pomagają one w identyfikacji lokalnej przynależności firmy czy organizacji.

Przykłady dla Polski:

 • .waw.pl – dla stron i firm z Warszawy
 • .krakow.pl – dla podmiotów z Krakowa
 • .wroclaw.pl – dla organizacji z Wrocławia.
domena, domena co to, domena rozszerzenia
Domena – rozszerzenia: .com, .org, .net, .gov, .edu i inne

Domena internetowa vs. domena poczta

 • Domena internetowa jest adresem, który wprowadzamy w przeglądarkę, aby uzyskać dostęp do danej strony internetowej.
 • Domena poczta to część adresu e-mail, znajdująca się po znaku „@”. Na przykład w adresie „jan.kowalski@example.com”, „example.com” to domena.

Jak wybrać dobrą domenę?

Wybór odpowiedniej domeny jest istotny dla sukcesu strony internetowej, bloga, sklepu online czy platformy e-learningowej. Dobra domena powinna być łatwa do zapamiętania, prosta, powiązana z Twoją marką lub celem. Oto kilka wskazówek:

 • Krótka i prosta nazwa: Długie nazwy mogą być trudne do zapamiętania. Co więcej, wpisywanie długich adresów w okno wyszukiwania jest zniechęcające. Postaw więc na krótką, zwięzłą i pozbawioną skomplikowanych kombinacji liter czy znaków nazwę domeny.
 • Unikaj trudnych słów: Słowa, które są trudne do wymówienia i wpisania w wyszukiwarkę czy takie, które można pomylić z innym słowem, mogą prowadzić do błędów i utraty ruchu.
 • Powiązanie z marką: Jeśli masz już ustaloną nazwę marki, najlepiej, aby Twoja domena była z nią powiązana. Jeśli dopiero zaczynasz, postaraj się wybrać domenę, która oddaje charakter Twojej działalności.
 • Słowa kluczowe: Jeśli to możliwe, użyj w domenie słów kluczowych związanych z Twoją branżą lub zawartością strony. Może to pomóc w pozycjonowaniu strony w Google.
 • Unikaj liczb i myślników:  Myślniki i liczby mogą być mylące, na przykład wtedy, gdy dyktujesz adres domeny przez telefon. „Pięć” czy „5”? Myślnik czy nie?
 • Sprawdź dostępność: Upewnij się, że wybrana przez Ciebie domena jest dostępna. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi dostarczanych przez rejestratory domen.
 • Bądź świadomy znaczenia domeny: Czasami kombinacje słów mogą mieć niezamierzone konotacje w innych językach lub kulturach. Upewnij się, że nazwa domena nie jest nieodpowiednia.
 • Zwróć uwagę na rozszerzenie: Chociaż .com jest najbardziej rozpoznawalnym rozszerzeniem, istnieje wiele innych możliwości, które mogą być bardziej odpowiednie dla Twojej działalności, np. .shop dla sklepów, .blog dla blogerów czy .edu dla instytucji edukacyjnych.
 • Pamiętaj o przyszłości: Wybierając domenę, pomyśl o tym, jak Twoja marka czy przedsięwzięcie mogą rozwijać się w przyszłości. Upewnij się, że domena będzie odpowiednia także za kilka lat.

Wybierając odpowiednią domenę, inwestujesz w swoją obecność online, co może przynieść wiele korzyści. Pamiętaj, aby przemyśleć swój wybór, a w razie wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą (na przykład z zespołem 1stplace.pl).

Zakup domeny

 • Zdefiniuj potrzeby: Zastanów się, jakiego rodzaju domenę chcesz zakupić. Czy ma być związana z Twoją marką, hobby, czy może zawierać określone słowa kluczowe? Jeśli masz już wybraną nazwę, upewnij się, że jest ona odpowiednia i łatwa do zapamiętania.
 • Wyszukiwanie domeny: Korzystając z narzędzi, dostarczanych przez rejestratory domen, takie jak home.pl, nazwa.pl, możesz sprawdzić dostępność wybranego adresu. Jeśli będzie dostępny ‒ świetnie, jeśli nie, otrzymasz alternatywne propozycje.
 • Sprawdzenie historii domeny: Jeśli myślisz o zakupie używanej domeny, koniecznie sprawdź jej historię. Czy nie była wcześniej używana do spamu? Czy otrzymała kary Google?
 • Dokonanie zakupu: Gdy zdecydujesz się na konkretną domenę, przeprowadź proces zakupu na stronie rejestratora. Wypełnij wszystkie wymagane informacje i dokonaj płatności. Wiele firm, oprócz domeny, oferuje dodatkowe usługi, takie jak hosting czy certyfikaty SSL.
 • Konfiguracja domeny: Po zakupie domeny, w panelu administracyjnym rejestratora, będziesz miał możliwość skonfigurowania ustawień. Możesz np. przekierować domenę na konkretny serwer czy dodać rekordy MX dla poczty e-mail.
 • Ochrona prywatności: Wielu rejestratorów oferuje usługę ochrony prywatności (czasem nazywaną „whois privacy” lub „ochrona ID”). Dzięki niej Twoje dane (takie jak imię, nazwisko, adres) nie będą publicznie dostępne w bazie WHOIS.
 • Odnowienie domeny: Pamiętaj, że zakup domeny to zazwyczaj subskrypcja roczna. Oznacza to, że każdego roku będziesz musiał odnawiać swoje prawo do niej. Warto ustawić przypomnienia lub automatyczne odnawianie, aby nie stracić swojego adresu internetowego.

Proces zakupu domeny jest prosty i intuicyjny, ale wymaga rozwagi i dokładności. Dobrze dobrana i skonfigurowana domena to fundament Twojej obecności online.

Zarządzanie domeną

Po zakupie domeny, musisz ją skonfigurować z hostingiem strony internetowej. To tutaj pojawia się termin DNS, czyli system, który tłumaczy nazwy domen na adresy IP. Jeśli pojawi się taka potrzeba, będziesz również musiał odnowić domenę lub przenieść ją na inny serwer. 

Domena – FAQ

Co to jest domena?

Domena to unikalny adres internetowy, który pozwala użytkownikom na dostęp do konkretnej strony internetowej. Jest to nazwa, którą wpisujesz w pasku adresu przeglądarki, gdy chcesz odwiedzić konkretną stronę www, na przykład „1stplace.com”.

Czy istnieje różnica między domeną a stroną internetową?

Tak, istnieje znacząca różnica. Domena to jedynie adres, pod którym dostępna jest witryna internetowa. Strona internetowa to zestaw plików, tekstów, grafik i innych elementów, które są wyświetlane pod daną domeną.

Czy dostępne są darmowe domeny?

Istnieją serwisy oferujące darmowe subdomeny, ale niezależne domeny zazwyczaj są płatne. Darmowe domeny mogą mieć pewne ograniczenia i są mniej profesjonalne.

Jak długo trwa zakup domeny?

Zakup domeny to dość sprawny proces. Wystarczy wybrać nazwę i dokonać płatności. Mogą jednak wystąpić pewne opóźnienia w propagacji, zanim domena stanie się aktywna w sieci.

Czym jest domena publiczna?

Termin domena publiczna często odnosi się do treści, które nie są chronione prawami autorskimi i mogą być swobodnie używane przez wszystkich. Jednak w kontekście domen internetowych, termin ten nie jest powszechnie stosowany.

Domena poczta ‒ co to?

Domena poczta czy poczta domena odnosi się do specyficznego aspektu usług domenowych związanych z e-mailem. Załóżmy, że jesteś właścicielem domeny, np. „example.com”, możesz utworzyć adresy e-mail związane ze wspomnianą domeną, takie jak „kontakt@example.com” czy „twojeimie@example.com”. Takie usługi pozwalają na zarządzanie adresami e-mail, odbieranie i wysyłanie wiadomości z nich, a także konfigurowanie ustawień związanych z pocztą dla Twojej domeny.

Co oznacza domena poczta logowanie?

Odnosi się to do procesu logowania do poczty e-mail związanej z konkretną domeną. Na przykład, jeśli posiadasz domenę „example.com”, Twój adres e-mail mógłby wyglądać tak: twojeimie@example.com. Domena poczta logowanie odnosi się do procesu logowania do tej skrzynki pocztowej.

Czy mogę zmienić rejestratora mojej domeny?

Tak, możesz przenieść swoją domenę do innego rejestratora. Wymaga to jednak pewnych procedur i może być związane z dodatkowymi opłatami. Ważne jest, by przed przeniesieniem dokładnie przestudiować warunki obu rejestratorów.

Czy domena wygaśnie, jeśli zapomnę ją odnowić?

Jeśli nie odnowisz domeny po upływie jej ważności, wejdzie ona w okres karencji, okres ochronny, podczas którego wciąż będziesz mógł ją odnowić. Jeśli w tym czasie tego nie zrobisz, Twoją domenę będą mogły wykupić inne osoby.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza