dostep do ftp czy jest niezbedny przy seo

Spis treści

Dostęp do FTP – czy jest niezbędny przy SEO?

Pozycjonowanie stron jest jednym z najważniejszych aspektów marketingu internetowego. Jeśli chcesz, aby Twoja strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz ją zoptymalizować pod kątem SEO. Mimo to wielu właścicieli firm waha się, czy dać dostęp do FTP agencji SEO. Uważają, że jest on zbędny i że firma może wykonać swoją pracę bez niego. Niestety, nie jest to prawdą. Aby wykonać skuteczne SEO, agencja potrzebuje dostępu do plików Twojej strony poprzez FTP. Bez tego nie są w stanie prawidłowo wykonać swojej pracy.

Co to jest FTP?

Serwer FTP to komputer podłączony do sieci, na którym działa usługa FTP. Gdy ktoś, kto chce pobrać lub przesłać pliki z/do swojego komputera, łączy się z serwerem FTP, może to zrobić za pomocą klienta FTP. Po połączeniu użytkownik może przeglądać i edytować pliki na serwerze FTP tak, jakby znajdowały się one na dysku twardym jego własnego komputera. Serwery mają zazwyczaj znacznie większą pojemność niż nawet najlepsze komputery, co czyni je idealnymi do przechowywania dużych plików, takich jak nagrania wideo lub audio. Niektórzy użytkownicy używają również serwerów FTP jako awaryjnych, tworząc kopie zapasowe ważnych danych w przypadku utraty lub uszkodzenia komputera.

Użytkownicy FTP mogą uwierzytelniać się za pomocą protokołu logowania z czystym tekstem, zwykle w postaci nazwy użytkownika i hasła, ale mogą też łączyć się anonimowo, jeśli serwer jest skonfigurowany tak, aby na to pozwolić. W przypadku bezpiecznej transmisji wykorzystującej SSL/TLS, FTP został zastąpiony przez FTPS. Protokół transferu plików SSH (SFTP) jest czasami używany zamiast niego, ale jest technologicznie inny.

Czy dostęp do FTP jest niezbędny przy pozycjonowaniu stron?

Tak, dostęp do FTP jest niezbędny dla SEO. Bez niego agencja SEO nie może skutecznie zoptymalizować Twojej strony. Konieczny jest dostęp do plików Twojej witryny, aby wprowadzić zmiany i poprawić jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo, zawsze możesz założyć osobne konto FTP z ograniczonymi uprawnieniami dla agencji SEO. Pozwoli im to na dostęp tylko do tych plików, których potrzebują i nic więcej. Alternatywnie, możesz dać im dostęp do swojej witryny poprzez bezpieczne połączenie SSH.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że dostęp do FTP jest niezbędny dla SEO, rozważ to: Czy zatrudniłbyś hydraulika do naprawy rur, nie dając mu kluczy do swojego domu? Oczywiście, że nie. To samo dotyczy agencji SEO. Musisz dać im dostęp do swojej strony, aby mogli prawidłowo wykonywać swoją pracę. W przeciwnym razie, po prostu marnujesz swój czas i pieniądze.

Ograniczenia systemów CMS przy SEO

Chociaż systemy CMS oferują wiele funkcji i są bardzo przyjazne dla użytkownika, mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o SEO.

Poniżej przedstawimy kilka z nich:

  1. Jednym z największych problemów jest to, że sporo systemów CMS generuje dynamiczne strony. Oznacza to, że ten sam adres URL może prowadzić do różnych treści, w zależności od sesji użytkownika lub urządzenia. Takie strony są trudne dla wyszukiwarek do indeksowania i prawidłowego rankingu. W rezultacie ranking Twojej witryny może ucierpieć, jeśli używasz systemu CMS bez podjęcia odpowiednich środków ostrożności.
  2. Przekierowania 301. W systemie CMS nie można łatwo ustawić przekierowań 301. Jest to problem, ponieważ przekierowania 301 są niezbędne dla SEO. Pomagają one przekierować ruch ze starej strony na nową, a także pomagają zachować rankingi w wyszukiwarkach.
  3. Innym problemem związanym z systemami CMS jest to, że często tworzą one zduplikowane treści. Dzieje się tak, gdy ta sama treść jest dostępna przez wiele adresów URL. Zduplikowana treść dezorientuje wyszukiwarki i może prowadzić do obniżenia pozycji Twojej strony w rankingu. Aby uniknąć tego problemu, należy ustawić ustawić odpowiednie przekierowania lub użyć tagu kanonicznego.
  4. Tytuły i opisy meta. W systemie CMS zazwyczaj nie możesz edytować meta tytułu i opisu poszczególnych stron. Jest to problem, ponieważ są one jednym z najważniejszych czynników optymalizacji on-page.
  5. Znaczniki Hreflang służą do wskazania wyszukiwarkom, w jakim języku napisana jest strona. Są one niezbędne dla międzynarodowego SEO. Jednak większość systemów CMS nie pozwala na ich prawidłowe ustawienie.
  6. Dostęp do pliku .htaccess. Jednym z najważniejszych plików na Twoim serwerze jest plik .htaccess. Ten plik kontroluje wiele ważnych aspektów Twojej strony, takich jak przekierowania, bezpieczeństwo i buforowanie. Agencja SEO będzie potrzebowała dostępu do tego pliku, aby wprowadzić zmiany i poprawić wydajność Twojej strony.
  7. Kopia zapasowa FTP. Jeśli Twoja strona zostanie zhakowana, stracisz wszystkie dane, chyba że masz kopię zapasową FTP. CMS nie oferuje tego typu backupu, więc będziesz musiał go skonfigurować samodzielnie.
 

Jeśli chcesz zoptymalizować swoją stronę pod kątem SEO, ważne jest, aby wybrać odpowiedni system CMS i podjąć działania w celu uniknięcia typowych problemów. Udzielenie dostępu do FTP doświadczonej agencji SEO jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie, że Twoja strona jest prawidłowo zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Może się to wydawać ryzykiem dla bezpieczeństwa, ale jest to konieczne, aby osiągnąć dobre wyniki

Jak widzisz, istnieje kilka ograniczeń w używaniu CMS do celów SEO. Dlatego tak ważne jest posiadanie dostępu FTP do swojej strony, aby agencja SEO mogła ją odpowiednio zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek. Bez tego nie będzie mogła wykonywać swojej pracy efektywnie, a ranking Twojej strony w wynikach wyszukiwania może nie osiągnąć najwyższych pozycji.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza