Spis treści

WordPress, Drupal,Joomla? Czym jest system CMS? Jak wybrać?

Nowoczesna, funkcjonalna strona internetowa jest niezbędnym elementem prowadzenia działalności online. Tutaj do gry wchodzi Content Management System, czyli CMS. Content Management System to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie witryną, publikowanie treści na stronie internetowej, a nawet prowadzenie sklepów e-commerce.

W artykule omówię korzyści, jakie płyną z wykorzystania CMS-ów oraz przedstawię najpopularniejsze systemy na rynku. 

Content management system co to? Definicja cms

System CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią, to rodzaj oprogramowania, które umożliwia tworzenie, edycję, organizowanie oraz publikację artykułów i innych rodzajów treści na stronie internetowej. Podstawowym zadaniem platform cms jest łatwe zarządzanie zawartością strony, bez konieczności wiedzy programistycznej.

Ponadto, systemy CMS dają możliwość dodawania wtyczek i modułów, co pozwala na dopasowanie oprogramowania do indywidualnych potrzeb i celów strony internetowej.

Popularne systemy cms

Najpopularniejsze systemy cms, na których budowane są strony www i sklepy e-commerce to między innymi WordPress, Drupal, Wix. 

Cms WordPress – zalety, wady

Zalety

 • Ogromna społeczność i mnóstwo dostępnych wtyczek.
 • Intuicyjna obsługa.
 • Wysoka elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb.
 • Sprawne zarządzanie serwisem, intuicyjny panel administracyjny.
 • System nie wymaga znajomości języków programowania.
 • Dostępnych jest wiele materiałów szkoleniowych.

Wady

 • Może wymagać dodatkowych zabezpieczeń.
 • Potencjalne problemy z wydajnością przy dużych witrynach.

Dla kogo? WordPress jest idealny dla początkujących blogerów i małych firm, które potrzebują prostego i elastycznego systemu zarządzania treścią.

Systemem cms Joomla – zalety, wady

Zalety

 • Zorganizowana struktura do zarządzania treścią, co ułatwia dodawanie, edytowanie i organizowanie artykułów oraz innych elementów strony.
 • Dobre wsparcie dla wielojęzyczności.
 • Duża liczba rozszerzeń.

Wady

 • Wyższy próg wejścia w porównaniu do WordPressa.
 • Mniejsza społeczność użytkowników.

Dla kogo? Joomla jest odpowiednia dla średnich i większych firm, które potrzebują zaawansowanego systemu zarządzania treścią z obsługą wielojęzyczności.

Drupal – zalety, wady 

Zalety

 • Wysoka wydajność i skalowalność.
 • Zaawansowane opcje konfiguracji.
 • Duże bezpieczeństwo.

Wady

 • Wymaga doświadczenia w programowaniu.
 • Mniejsza liczba dostępnych wtyczek.

Dla kogo? Drupal jest odpowiedni dla dużych firm i korporacji, które potrzebują silnego, wydajnego i bezpiecznego CMS-a z możliwością szybkiego skalowania.

Wix – zalety, wady

Zalety

 • Łatwość obsługi dzięki interfejsowi typu „przeciągnij i upuść”.
 • Gotowe szablony i aplikacje.
 • Wsparcie techniczne w pakiecie.

Wady

 • Mniej elastyczny niż inne systemy.
 • Trudniejsza migracja do innego systemu CMS.

Dla kogo? Wix jest doskonałym wyborem dla początkujących i małych firm.

Inne systemy cms

Headless cms

Headless CMS to nowoczesne podejście do zarządzania treścią na stronach internetowych, które oddziela warstwę prezentacji (frontend) od warstwy danych (backend). W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów CMS, headless CMS nie ma wbudowanego systemu tworzenia szablonów czy interfejsu użytkownika. Zamiast tego, udostępnia API, które pozwala na pobieranie i manipulację treścią za pomocą dowolnego frameworka lub technologii frontendowej, takiej jak React, Angular czy Vue.js.

Korzystanie z Headless CMS niesie ze sobą szereg korzyści, w tym większą elastyczność, łatwość integracji z innymi usługami, szybkość działania oraz możliwość tworzenia aplikacji wieloplatformowych. Dzięki temu podejściu, deweloperzy mają większą kontrolę nad wyglądem i zachowaniem aplikacji, a także mogą wykorzystać nowoczesne technologie do tworzenia szybszych i bardziej responsywnych stron internetowych.

Przykłady popularnych headless CMS to Contentful, Strapi czy Sanity.

WebWave CMS

WebWave CMS to polska platforma do tworzenia stron internetowych, która pozwala użytkownikom na projektowanie i zarządzanie witrynami bez konieczności umiejętności programowania. System ten oferuje intuicyjny edytor wizualny typu „przeciągnij i upuść” (drag and drop), który pozwala na łatwe tworzenie stron z gotowych szablonów lub od zera.

WebWave CMS jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, a płatne plany oferują dodatkowe funkcje, takie jak własna domena, brak reklam czy wsparcie techniczne.

Jedną z zalet WebWave CMS jest możliwość tworzenia responsywnych stron internetowych, które dostosowują się do różnych rozdzielczości ekranów i urządzeń. Platforma ta udostępnia również narzędzia do optymalizacji SEO oraz integracji z usługami zewnętrznymi, takimi jak Google Analytics czy Facebook Pixel.

WebWave CMS może być dobrym wyborem dla osób, które chcą szybko i łatwo stworzyć atrakcyjną stronę internetową bez potrzeby programowania lub zaawansowanej wiedzy technicznej.

Ghost cms

Ghost CMS to nowoczesny, open-source’owy system zarządzania treścią, który został zaprojektowany z myślą o prostocie i wydajności. Platforma ta jest szczególnie popularna wśród twórców blogów, dziennikarzy oraz wydawców. Ghost CMS oferuje intuicyjny, minimalistyczny interfejs użytkownika, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie oraz publikowanie postów.

Jednym z kluczowych aspektów Ghost CMS jest jego architektura oparta na Node.js, która zapewnia wyjątkową wydajność i szybkość działania. Ponadto, Ghost oferuje możliwość tworzenia spersonalizowanych szablonów oraz wtyczek, co pozwala na łatwą modyfikację wyglądu i funkcjonalności strony. Platforma ta obsługuje również integrację z różnymi usługami zewnętrznymi, takimi jak systemy komentarzy, narzędzia do analizy ruchu czy platformy e-commerce.

Ghost CMS może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają prostego, szybkiego i elastycznego systemu do zarządzania treścią, szczególnie skierowanego na publikowanie artykułów i postów blogowych.

Django cms

Django CMS to elastyczny, open-source’owy system zarządzania treścią. Jest on oparty na popularnym frameworku Django, który jest przeznaczony dla języka programowania Python. Omawiany CMS został zaprojektowany z myślą o łatwości użycia, skalowalności oraz szybkim wdrażaniu stron internetowych i aplikacji. System ten oferuje intuicyjny interfejs administracyjny, który pozwala na zarządzanie treściami, strukturą witryny oraz innymi elementami strony bez konieczności pisania kodu.

Jednym z kluczowych atutów Django CMS jest jego modularność, co oznacza, że system ten pozwala na sprawne dodawanie i modyfikowanie funkcjonalności za pomocą wtyczek i aplikacji Django. Dzięki tej elastyczności, system może być stosowany do tworzenia różnorodnych stron internetowych, od prostych blogów po rozbudowane portale czy sklepy internetowe.

Django CMS jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla programistów Python i użytkowników frameworka Django. Współpraca z Django pozwala na wykorzystanie jego funkcjonalności oraz ekosystemu, dzięki czemu staje się on potężnym narzędziem do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi.

Inne, dostępne na rynku systemy CMS to: october cms, netlify cms, strapi cms, magnolia cms czy drupal cms. 


Dedykowany CMS

Autorski system CMS to indywidualnie przygotowane rozwiązanie, które pozwala na tworzenie stron internetowych z unikalnym szablonem graficznym oraz dedykowanymi funkcjonalnościami, dostosowanymi do wymagań klienta. W przeciwieństwie do popularnych, gotowych systemów CMS, autorski CMS umożliwia pełną kontrolę nad wyglądem szablonu i funkcjonalnościami strony, co pozwala na lepsze odzwierciedlenie wizji i celów biznesowych.

System przygotowany w ten sposób, choć może wymagać większego zaangażowania i inwestycji finansowej, pozwala na lepsze dopasowanie do specyfiki projektu oraz oferuje większą elastyczność w zakresie modyfikacji i rozwoju strony internetowej.

Darmowy cms

Istnieje wiele popularnych, bezpłatnych systemów CMS, takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, które oferują szeroki zakres funkcji i łatwość wdrażania. Platformy umożliwiają tworzenie stron internetowych i blogów z wykorzystaniem szablonów oraz wtyczek, które ułatwiają personalizację i rozbudowę strony. Darmowe systemy CMS cieszą się dużym uznaniem wśród początkujących twórców stron internetowych, którzy szukają prostego, elastycznego i niedrogiego rozwiązania do zarządzania swoją witryną.

Porównanie najpopularniejszych CMS

Porównanie funkcjonalności i łatwości obsługi

WordPress

Jest intuicyjny w obsłudze, co jest ważne dla początkujących użytkowników. Oferuje bogatą funkcjonalność dzięki ogromnej liczbie wtyczek i szablonów. Wykorzystanie edytora bloków Gutenberg pozwala na szybkie tworzenie atrakcyjnych stron.

Joomla

Oferuje większą kontrolę nad strukturą witryny, ale wymaga więcej zaawansowanych umiejętności technicznych. Panel administracyjny może być mniej intuicyjny niż w przypadku WordPressa, ale oferuje większe możliwości konfiguracji.

Drupal

Jest najbardziej elastyczny i skalowalny, ale także najtrudniejszy do nauki. Wymaga solidnych umiejętności programistycznych, ale oferuje zaawansowane funkcje, takie jak zarządzanie wieloma witrynami z jednego panelu.

Wix

Jest prosty w obsłudze. Oferuje jednak mniej funkcji niż konkurencyjne CMS-y. Jest idealny dla osób, które chcą szybko stworzyć atrakcyjną witrynę bez konieczności kodowania.

Squarespace

Oferuje profesjonalnie wyglądające szablony i łatwość obsługi. Nie ma tak wielu wtyczek i dodatków jak WordPress, ale oferuje dobrą integrację z usługami zewnętrznymi.

Porównanie rozszerzeń i wtyczek

WordPress

Zdecydowanie wyróżnia się największą liczbą dostępnych wtyczek i szablonów, co pozwala na dostosowanie witryny do indywidualnych potrzeb.

Joomla!

Mniejsza liczba rozszerzeń niż w przypadku WordPressa, ale zyskujemy większą kontrolę nad strukturą witryny.

Drupal

Oferuje mniej dodatków niż konkurenci, ale pozwala na tworzenie własnych modułów i integrację z innymi systemami.

Wix

Ograniczona liczba aplikacji w porównaniu do konkurencji, ale łatwość obsługi kompensuje ten brak.

Squarespace

Mniejsza liczba dodatków niż w przypadku WordPressa, ale oferuje integrację z różnymi usługami zewnętrznymi i narzędziami marketingowymi.

Porównanie wydajności i bezpieczeństwa

WordPress

Jako najpopularniejszy CMS, jest najbardziej narażony na ataki. Warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia i regularnie aktualizować wtyczki.

Joomla!

Oferuje lepsze zabezpieczenia niż WordPress, ale nadal wymaga regularnych aktualizacji i dodatkowych zabezpieczeń

Wybór najlepszego CMS zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto przeanalizować swoje cele biznesowe, oszacować dostępne zasoby i budżet oraz przetestować kilka systemów, aby znaleźć ten, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego projektu.

CMS, czyli Content Management System, to niezwykle istotne narzędzie, które ułatwia zarządzanie treścią na stronie internetowej. Zrozumienie zalet i wad poszczególnych systemów oraz ich zastosowań pozwoli podjąć odpowiednią decyzję.

Dlaczego warto wykorzystać CMS?

Dlaczego warto pracować na systemach cms? Czy warto stronę www zbudować w oparciu o taki system? Tak! Dlaczego? 
Powodów jest wiele. Poniżej najistotniejsze z nich.

Content management system – efektywne zarządzanie treścią

Content Management System pozwala na szybkie i sprawne zarządzanie treściami na stronie internetowej. System umożliwia dodawanie, edytowanie, usuwanie treści w łatwy, intuicyjny sposób. 

Łatwość obsługi i elastyczność

Panel administracyjny systemów cms jest bardzo intuicyjny. Można więc obsługiwać strony internetowe bez znajomości programowania, nie trzeba też poświęcać czasu na naukę. Ponadto, wiele systemów oferuje bogatą bibliotekę wtyczek i rozszerzeń, co umożliwia dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Osobne zarządzanie warstwą wizualną i treścią

System zarządzania treścią (Content Management System), pozwala na niezależną modyfikację treści i wyglądu strony, co oznacza, że istnieje możliwość przeprowadzania zmian wizualnych bez wpływu na zawartość strony. Ułatwia to proces aktualizacji stylistyki witryny oraz gwarantuje większą swobodę w jej kształtowaniu.

Wsparcie dla wielu użytkowników 

W przypadku, gdy strona internetowa jest zarządzana przez kilka osób, Content Management System pozwala na przydzielanie różnych uprawnień i ról użytkownikom. Dzięki temu każdy może mieć dostęp do odpowiednich sekcji strony, co ułatwia współpracę i zwiększa bezpieczeństwo.

dlaczego stronę internetową budować w oparciu o CMS, CMS zalety
CMS – Content Management System, zalety

CMS porównanie przykłady
– open source vs. komercyjne

Zarówno open source (na otwartym kodzie źródłowym), jak i komercyjne content management systemy mają swoje zalety i  wady. Warto porównać różne rozwiązania, aby lepiej zrozumieć, który rodzaj CMS-a będzie w danym przypadku najlepszy.

Zalety i wady systemów open source

Zalety

 • Dostępność – systemy open source są zwykle darmowe lub mają niski koszt początkowy.
 • Społeczność – duża społeczność programistów, która stale rozwija i udoskonala oprogramowanie.
 • Elastyczność – możliwość dostosowania i modyfikacji kodu źródłowego według własnych potrzeb.

Wady

 • Wymagania techniczne – mogą wymagać większej wiedzy technicznej od użytkownika.
 • Wsparcie – brak dedykowanego wsparcia technicznego, choć społeczność może być pomocna.
 • Bezpieczeństwo – otwartość kodu źródłowego może prowadzić do potencjalnych luk bezpieczeństwa.

Zalety i wady systemów komercyjnych

Zalety

 • Wsparcie – profesjonalne wsparcie techniczne, które w razie potrzeby jest szybko dostępne.
 • Funkcjonalność – szeroki zakres funkcji i usług zintegrowanych z systemem.
 • Bezpieczeństwo – wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki ciągłym aktualizacjom i wsparciu producenta.

Wady

 • Koszt – wyższe koszty początkowe oraz związane z utrzymaniem systemu.
 • Ograniczenia – ograniczone możliwości dostosowania systemu, szczególnie w przypadku zamkniętego kodu źródłowego.
 • Zależność od dostawcy – ograniczenia wynikające z zależności od jednego dostawcy.

Jak wybrać dobry system cms zgodny z potrzebami biznesowymi

Rozważ swoje potrzeby

Wybierz system, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom funkcjonalnym, technicznym i budżetowym. Przetestuj różne systemy i porównaj ich funkcje, łatwość obsługi, wsparcie społeczności lub techniczne. Wybierz CMS, który najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie, weź pod uwagę jego specyfikę, zakres oraz cele. 

Oszacowanie budżetu i zasobów

Różne CMS-y oferują różne opcje cenowe oraz wymagają różnego stopnia zaangażowania i wsparcia technicznego. Powinieneś uwzględnić koszty związane z zakupem, instalacją, utrzymaniem i ewentualnym rozwojem wybranego systemu. Warto również zwrócić uwagę na dostępność zasobów, takich jak programiści, którzy będą pracować z wybranym CMS-em oraz koszt szkoleń dla użytkowników końcowych.

Testowanie różnych systemów

W praktyce najlepszym sposobem na wybranie właściwego systemu CMS jest przetestowanie kilku z nich. Wiele systemów oferuje darmowe wersje demonstracyjne lub okresy próbne, które umożliwiają ocenę funkcjonalności, łatwości obsługi i elastyczności. Wykorzystując te możliwości, można lepiej zrozumieć, jak dany CMS działa i czy jest on odpowiedni dla projektu.

Przeanalizuj swoje potrzeby, zbadaj dostępne opcje na rynku, sprawdź funkcjonalność i elastyczność różnych rozwiązań, a na pewno znajdziesz CMS, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Wybierając odpowiedni system zarządzania treścią, zyskasz kontrolę nad swoją stroną internetową, co przełoży się na jej sukces oraz efektywność w osiąganiu wyznaczonych celów.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza