Spis treści

Drupal – cms na miarę Twoich potrzeb. Moduły, motywy, optymalizacja SEO

Drupal to otwartoźródłowy CMS, platforma o bardzo dużych możliwościach personalizacji i skalowalności. To także środowisko wspierające kreatywność i innowacje. Wszystko to sprawia, że Drupal jest rozwiązaniem wykorzystywanym w przypadku budowy portali biznesowych, jak i stron korporacyjnych czy sklepów e-commerce. Warto więc wiedzieć, czym jest Drupal, jakie moduły oferuje, jakie daje możliwości pod kątem SEO.

Drupal – co to jest?

Drupal to zaawansowany system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia tworzenie złożonych witryn internetowych i aplikacji online. Jest to oprogramowanie typu open-source, działające na darmowej licencji, wokół którego wytworzyła się duża społeczność programistów.

System, od swojego powstania na początku XXI wieku, zyskał międzynarodowe uznanie, jest ceniony za modułową strukturę i elastyczność, a także za możliwość bezproblemowego zarządzania treścią, użytkownikami i konfiguracją witryny. Obecnie, w oparciu o Drupal zbudowanych jest 2,3 % wszystkich stron na świecie.

Drupal – cechy i możliwości

 • Charakterystyczną cechą Drupala jest modularność. Użytkownicy mogą dostosować funkcjonalność swoich stron za pomocą setek dostępnych modułów.
 • Kolejną, ważną cechą jest skalowalność i bezpieczeństwo. Omawiany system wybierany jest przez duże organizacje i korporacje, które wymagają solidnego i bezpiecznego rozwiązania, umożliwiającego obsługę dużych ilości danych i ruchu internetowego.
 • Drupal jest regularnie aktualizowany, a społeczność deweloperów nieustannie pracuje nad udoskonalaniem kodu i zabezpieczeń. Czyni to system jednym z najbezpieczniejszych CMS-ów dostępnych na rynku.
 • Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami to kolejny plus. Drupal pozwala na definiowanie ról użytkowników z precyzyjnymi uprawnieniami, co jest kluczowe dla stron z wieloma redaktorami, autorami treści i administratorami.

Drupal, dzięki swojej rozszerzalności i elastyczności, jest platformą, która może służyć zarówno małym stronom internetowym, jak i rozbudowanym portalom wymagającym kompleksowego podejścia i zaawansowanej funkcjonalności.

Drupal modules – rozszerzanie funkcjonalności

Moduły w Drupalu to dodatki do systemu, które wprowadzają nowe funkcjonalności lub rozszerzają już istniejące. Moduły są odpowiednikami pluginów w innych systemach zarządzania treścią i mogą być zarówno prostymi narzędziami, dodającymi pojedynczą funkcję, jak i zaawansowanymi aplikacjami wprowadzającymi kompleksowe zmiany w sposobie działania witryny.

Dlaczego moduły są ważne?

 • Personalizacja: Pozwalają na dostosowanie strony www do indywidualnych potrzeb firmy i jej grupy docelowej.
 • Funkcjonalność: Moduły mogą znacznie rozszerzyć funkcjonalność witryny, dodając takie elementy jak e-commerce, tworzenie przyjaznych adresów URL czy generowanie metadanych. 
 • Społeczność: Wiele modułów tworzonych jest przez społeczność Drupala, co oznacza dostęp do szerokiego wachlarza narzędzi stworzonych przez innych użytkowników i deweloperów.

Drupal – zarządzanie modułami

Drupal ma łatwy w użyciu interfejs administracyjny, który umożliwia instalację, aktualizację i konfigurację modułów. Jest to ważne, ponieważ dobrze zarządzane moduły mogą znacznie poprawić funkcjonalność strony, źle zarządzane doprowadzić do problemów z wydajnością i bezpieczeństwem.

Drupal modules – najlepsze praktyki

 • Pamiętaj o aktualizacjach: Regularne aktualizacje zapewniają bezpieczeństwo i dostęp do nowych funkcji.
 • Testuj nowe moduły: Zanim dodasz moduł na swoją stronę www, przetestuj go w środowisku deweloperskim.
 • Sprawdź oceny modułów: Sprawdź recenzje, aktywność i wsparcie dla modułu, dzięki temu upewnisz się, że jest on warty uwagi i odpowiedni dla Twojej strony.

Moduły są niewątpliwie potężnym narzędziem w arsenale każdego Drupal dewelopera. Odpowiedni wybór i zarządzanie modułami mogą przyczynić się do sukcesu strony internetowej, umożliwić tworzenie bogatych, interaktywnych i przystosowanych do użytkownika doświadczeń online.

Drupal, CMS Drupal
Drupal najważniejsze informacje: Drupal co to? Drupal vs. WordPress, Commerce Drupal, Drupal modules, Dropal 7, 8

Drupal Commerce

Drupal Commerce to nowoczesne narzędzie e-commerce, które jest ściśle zintegrowane z omawianym CMS-em. Drupal Commerce pozwala na budowę złożonych i funkcjonalnych sklepów internetowych. Dzięki modułowej architekturze zapewnia elastyczność potrzebną do tworzenia dopasowanych rozwiązań handlowych, które odpowiadają potrzebom nowoczesnego biznesu. Taka integracja umożliwia projektowanie spersonalizowanych ścieżek zakupu, które odpowiadają unikalnym wymaganiom biznesowym oraz preferencjom klientów.

 • Zarządzanie asortymentem: Drupal Commerce umożliwia dostosowanie oferty produktów do specyficznych wymagań sklepu. Właściciele mogą swobodnie kształtować katalogi produktów, nadając im różnorodne cechy i opcje, które najlepiej opisują każdy oferowany towar.
 • Bramki płatności: Wybór metody płatności ro podstawa w każdym sklepie e-commerce. Kupujący mają różne preferencje w tej kwestii, część klientów chce zapłacić blikiem, część za pobraniem lub szybkim przelewem.
 • Weryfikacja zamówień i stanów magazynowych: Dzięki zaawansowanym funkcjom zarządzania, właściciele sklepów mogą skutecznie śledzić zamówienia i weryfikować stany magazynowe, a to kluczowa kwestia dla funkcjonowania każdego biznesu e-commerce.
 • Responsywność: Platforma jest zaprojektowana z myślą o współczesnych konsumentach, zapewnia bezproblemowe działanie sklepu na urządzeniach mobilnych, a to jest niezbędne w erze dominującego ruchu internetowego z telefonów i tabletów.
 • Możliwości rozbudowy: Drupal Commerce jest rozwiązaniem skalowalnym. W miarę rosnących potrzeb biznesu można zintegrować sklep z systemami zarządzania, np. takimi jak ERP czy CRM.

Podsumowując, Drupal Commerce łatwym w obsłudze narzędziem e-commerce, które umożliwia przedsiębiorcom budowę i rozwijanie sklepów internetowych.

Drupal: optymalizacja SEO i analityka: kluczowe moduły

Metatagi

Moduł Metatag umożliwia wygodne zarządzanie metadanymi – niezbędnymi w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. Metatag pozwala nie tylko na ręczne tworzenie tagów, ale też na definiowanie szablonów, które automatycznie generują metatagi dla nowych treści, znacząco usprawnia proces SEO i zapewnia spójność metadanych w całej witrynie.

Google Analytics

Integracja z Google Analytics to kwestia, o którą należy obowiązkowo zadbać – i to bez względu na to, na jakim CMS-ie zbudowana jest witryna. Drupal, poprzez dedykowany moduł umożliwia analizę zachowania użytkowników. Dane dotyczące czasu sesji, wyświetleń itp. umożliwiają skuteczną optymalizację.

Pathauto – intuicyjne adresy url

Moduł Pathauto, na podstawie ustalonych wzorców, takich jak tytuł treści czy kategoria, automatycznie generuje czytelne i logiczne ścieżki adresów URL, a to ma pozytywny wpływ zarówno na doświadczenia użytkownika, jak i widoczność w witryny w wyszukiwarce Google.

Webform – proste tworzenie formularzy

Moduł Webform umożliwia sprawne projektowanie formularzy kontaktowych. Formularze to znakomity sposób na zbieranie danych kontaktowych użytkowników, przeprowadzić ankiety, rejestrować zgłoszenia – wszystko to bez potrzeby pisania kodu.

SitemapXML – mapa Twojej strony internetowej

Mapa XML serwisu ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie treści. Moduł Sitemap XML automatycznie tworzy i aktualizuje taką mapę, a to  stanowi gwarancję, że Google i inne wyszukiwarki będą miały łatwy dostęp do struktury witryny – jest to bardzo ważne w procesie pozycjonowania.

Paragraphs Drupal

Moduł Paragraphs Drupal pozwala na tworzenie elastycznych i strukturalnie bogatych treści, oferuje autorom możliwość składania stron z gotowych komponentów, takich jak tekst, obrazy, cytaty. Dzięki temu interwencja programisty nie jest konieczna. 

Każdy z modułów odgrywa kluczową rolę w budowie profesjonalnej i efektywnie zarządzanej witryny Drupal. Z taką pomocą można nie tylko znacząco poprawić widoczność strony www w wynikach wyszukiwania, ale również ułatwić użytkownikom nawigację oraz pozyskiwać i analizować dane o ruchu na stronie.

Drupal theming

Drupal theming odnosi się do procesu tworzenia i dostosowywania wyglądu witryny. Jest to elastyczny system themingowy, który pozwala na szeroki zakres personalizacji.

 • Szablony i pliki: Drupal używa systemu szablonów Twig, który pozwala na oddzielenie logiki PHP od HTML, ułatwia prace z zakresu designu strony.
 • Responsywność: Drupal umożliwia tworzenie responsywnych stron,  co w donbie smartfonów i internetu jest bardzo ważne.
 • Interfejsy API do theming: Drupal dostarcza API do theming, które umożliwiają zaawansowaną manipulację danymi przed ich wyświetleniem, dając twórcom tematów dużą kontrolę nad ostatecznym produktem.

Każdy z tych aspektów sprawia, że theming w Drupalu może być bardzo potężnym narzędziem w rękach doświadczonego front-end developera, pozwalając na tworzenie unikalnych i optymalizowanych witryn internetowych.

Docker Drupal

Docker to narzędzie, które może znacząco ułatwia życie deweloperów Drupala – umożliwia szybkie tworzenie izolowanych środowisk. Dzięki konteneryzacji, Docker pozwala na uruchomienie całej aplikacji Drupal wraz ze wszystkimi jej zależnościami w izolowanym kontenerze. Upraszcza to proces wdrażania aplikacji w różnych środowiskach oraz pomaga uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Docker jest również niezwykle przydatny w procesie CI/CD (Continuous Integration/Continuous Deployment), gdzie każda zmiana w kodzie może być automatycznie testowana i wdrażana.

Composer Drupal

Composer jest narzędziem do zarządzania zależnościami w PHP, które stało się niezbędne w pracy z nowoczesnymi wersjami Drupala. Umożliwia on zarządzanie bibliotekami PHP, modułami Drupala oraz ich zależnościami, co znacząco ułatwia aktualizacje i utrzymanie kodu. Composer pozwala również na definiowanie własnych skryptów, które mogą automatyzować rutynowe zadania deweloperskie, takie jak czyszczenie cache czy aktualizacja bazy danych po wdrożeniu nowych modułów.

Drupal download – pobieranie i rozpoczęcie pracy

Pobieranie Drupala jest pierwszym krokiem w stworzeniu własnej strony internetowe w oparciu o omawiany CMS. Drupala można pobrać z oficjalnej strony platformy jako pakiet gotowy do instalacji na serwerze. Przed pobraniem należy upewnić się, że hosting spełnia wymagania systemowe, takie jak odpowiednia wersja PHP, baza danych MySQL lub PostgreSQL, oraz odpowiednia konfiguracja serwera.

Drupal Installation – instalacja i konfiguracja

Instalacja Drupala jest procesem, który może być zrealizowany przez użytkowników na różnych poziomach zaawansowania. Można wybrać instalację standardową, która zawiera najczęściej używane moduły i konfiguracje lub zdecydować się na rozwiązanie  dedytkowane użytkownikom, którzy chcą zbudować system od podstaw. Podczas instalacji należy skonfigurować połączenie z bazą danych, ustawić podstawowe parametry witryny, a po zakończeniu procesu przejść do personalizacji strony, wybrać moduły i szablony, które najlepiej odpowiadają potrzebom projektu.

Porównanie Drupala z innymi systemami CMS

Choć WordPress uchodzi za najbardziej popularny CMS, Drupal może z nim śmiało konkurować. Drupal wyróżnia się zaawansowaną architekturą, która sprawdz się w dużych, skomplikowanych witrynach z wieloma użytkownikami i rozbudowaną strukturą treści. Joomla, z kolei, jest postrzegana jako rozwiązanie pośrednie między intuicyjnym WordPressem a zaawansowaniem Drupalem.

Drupal vs WordPress

Drupal i WordPress to dwa znane CMS-y, jakie różice i podobieństwa występują między nimi?

 • Prostota użycia: WordPress jest znany z intuicyjnego interfejsu i łatwości w użyciu, czyni go to bardziej przystępnym dla początkujących użytkowników. Drupal natomiast oferuje bardziej zaawansowane możliwości, które mogą wymagać większej wiedzy technicznej.
 • Elastyczność i skalowalność: Drupal jest uważany za bardziej elastyczny i skalowalny w porównaniu do WordPressa, co sprawia, że jest lepszym wyborem dla dużych, złożonych stron wymagających niestandardowej funkcjonalności.
 • Bezpieczeństwo: Drupal ma reputację bardzo bezpiecznej platformy, częściowo dzięki mniejszej popularności, co czyni go mniej atrakcyjnym celem dla hakerów, oraz dzięki silnej architekturze i regularnym aktualizacjom bezpieczeństwa.
 • Społeczność i wsparcie:  Wokół obu systemów wytworzyły się społeczności, jednak wsparcie Drupala może być bardziej techniczne i specjalistyczne, podczas gdy WordPress ma bardziej ogólnodostępne zasoby dla użytkowników na wszystkich poziomach zaawansowania.

Instalacja i konfiguracja

Instalacja Drupala jest prosta i może być przeprowadzona na większości standardowych hostingów. Konfiguracja podstawowa pozwala na szybkie uruchomienie witryny, jednak prawdziwą moc Drupala odkrywa się poprzez zaawansowaną konfigurację i dostosowanie modułów do własnych potrzeb.

Rozwój i dostosowywanie

Zbudowanie własnego modułu lub tematu w Drupalu wymaga znajomości PHP i systemu hooków Drupala. Dzięki tym narzędziom, deweloperzy mogą modyfikować praktycznie każdy aspekt działania systemu, co sprawia, że Drupal jest jednym z najbardziej elastycznych CMS-ów na rynku.

Drupall – bezpoeczeństwo

Bezpieczeństwo jest jednym z filarów Drupala. Regularnie wydawane są aktualizacje bezpieczeństwa, a społeczność czuwa nad odkrywaniem i naprawianiem ewentualnych podatności. Dzięki tym praktykom, Drupal jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań CMS.

Drupal – FAQ

Devs Drupal – jaką odgrywają rolę?

Deweloperzy Drupal, zwani często „Drupalistami”, są siłą napędową tego CMS-a. To oni tworzą moduły, tematy i rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. W pracy z Drupal, deweloperzy wykorzystują swoje umiejętności w PHP, znajomość HTML, CSS, JavaScript, a także zrozumienie specyficznej architektury Drupala, w tym systemu hooków i API. Regularnie wdrażają najlepsze praktyki programistyczne, takie jak programowanie zorientowane obiektowo, testowanie jednostkowe i integracyjne, aby tworzyć trwałe i bezpieczne aplikacje.

Drupal 9 – najważniejsze informacje

Drupal 9, wydany w czerwcu 2020 roku, stanowił ważny krok ewolucyjny w rozwoju tego CMS. Utrzymując sprawdzone założenia architektoniczne Drupala 8, wprowadził liczne usprawnienia, zwłaszcza w zakresie przestarzałego kodu i zależności, które zostały usunięte lub zaktualizowane. Dzięki temu, Drupal 9 oferuje użytkownikom bardziej wydajną, bezpieczną i łatwiejszą w utrzymaniu platformę. Wprowadzono również nowe funkcje, np. aktualizacje zwiększające wydajność i dostępność. Wizualnie i funkcjonalnie, Drupal 9 nie różni się drastycznie od Drupala 8, ale jest to bardziej 'wypolerowana’ wersja, która stanowi solidną podstawę dla przyszłych innowacji w Drupalu 10.

Drupal 10 – najważniejsze informacje

Drupal 10, planowany do wydania po Drupalu 9, ma na celu dalsze ulepszenie i aktualizację systemu zarządzania treścią. Oczekuje się, że przyniesie nowe funkcje, takie jak ulepszony system zarządzania mediów, lepsze narzędzia do budowania interfejsów użytkownika oraz zaktualizowane komponenty zewnętrzne, które pozwolą na lepszą integrację z nowoczesnymi technologiami webowymi. Utrzymując zgodność wsteczną, gdzie to możliwe, Drupal 10 ma także za zadanie pozbyć się przestarzałego kodu, co sprawi, że system będzie jeszcze szybszy i bezpieczniejszy. Przejście od Drupalu 9 do 10 ma być płynne, dzięki czemu aktualizacje będą mniej obciążające dla deweloperów i administratorów stron. Drupal 10 będzie kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnego, elastycznego CMS, który jest gotowy na wyzwania przyszłych technologii internetowych.

Drupal Developers – czym się zajmują?

Drupal Developers to specjaliści od tworzenia i zarządzania stronami w CMS Drupal. To oni odpowiadają za tworzenie niestandardowych modułów, integrację z zewnętrznymi API oraz optymalizację wydajności strony. Praca deweloperów Drupala wymaga nie tylko głębokiej wiedzy technicznej, ale także umiejętności rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia. Współpracują oni często z projektantami, twórcami treści i analitykami SEO, aby wspólnie tworzyć strony, które są nie tylko funkcjonalne, ale i optymalizowane pod kątem użytkownika końcowego.

Drupal Webform – co to?

Moduł Webform w Drupalu to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi do tworzenia formularzy online. Umożliwia on użytkownikom budowanie skomplikowanych formularzy kontaktowych, ankiet, zgłoszeń i wszelkiego rodzaju form zbierających dane od użytkowników. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, można z łatwością projektować formularze, dodawać różne typy pól, a nawet zarządzać zgłoszeniami przez panel administracyjny Drupala.

Drupal Template – co to?

Szablony w Drupalu, znane również jako motywy graficzne, decydują o wyglądzie witryny. Istnieje wiele darmowych i płatnych motywów, które można wykorzystać, aby szybko i efektywnie zmienić design strony. Użytkownicy mogą również tworzyć własne szablony od podstaw, aby zapewnić unikalną prezencję swojej marki w internecie. Dzięki systemowi subtheming można także dostosowywać istniejące szablony, zachowując jednocześnie możliwość aktualizacji bez ryzyka utraty wprowadzonych zmian.

Drupal – podsumowanie 

Drupal, jako wszechstronny system zarządzania treścią, stanowi solidną platformę dla szerokiego spektrum witryn internetowych, od prostych blogów aż po złożone portale korporacyjne. Jego głęboka modularność i bogaty ekosystem modułów umożliwiają użytkownikom tworzenie zaawansowanych, spersonalizowanych ścieżek użytkownika i procesów zakupowych, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających biznesów i ich klientów.

Drupal ewoluuje wraz z rosnącymi potrzebami użytkowników i technologii, dostarczając narzędzi i funkcji, które są nie tylko na czasie, ale także przyszłościowe, co pozwala twórcom stron na ciągłe doskonalenie swoich projektów bez konieczności częstego przechodzenia na nowe platformy. To połączenie otwartości, elastyczności i społeczności sprawia, że Drupal pozostaje jednym z czołowych wyborów dla twórców treści, deweloperów i przedsiębiorców na całym świecie.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza