Spis treści

Czym jest system CRM? Rola programów crm w rozwoju firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, umiejętność efektywnego zarządzania relacjami z klientami staje się kluczowa dla sukcesu przedsiębiorstw. Niezależnie od branży, firmy muszą dbać o zadowolenie swoich klientów oraz budować z nimi trwałe i wartościowe relacje. Właśnie w tym kontekście pojawia się termin CRM (Customer Relationship Management), czyli system zarządzania relacjami z klientami.

Do tej pory korzystałam z różnych systemów CMS, w niniejszym artykule przedstawię korzyści płynące z wdrożenia takiego rozwiązania, omówię jego kluczowe funkcje oraz wskażę, dlaczego systemy crm są niezbędne dla współczesnych przedsiębiorstw.

CRM – co to? Definicja systemu CRM

System CRM (Customer Relationship Management), to oprogramowanie lub zestaw narzędzi służących do zarządzania relacjami z klientami, mających na celu usprawnienie procesów sprzedażowych, marketingowych i obsługowych w organizacji. CRM integruje dane z różnych źródeł, takich jak kontakty, interakcje z klientami, transakcje czy historie wsparcia, aby pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów, dostosować ofertę do ich potrzeb oraz zwiększyć satysfakcję i lojalność klientów.

Głównym celem systemu CRM jest zwiększenie efektywności i rentowności działań firmy poprzez automatyzację i usprawnienie procesów, takich jak zarządzanie kontaktami, śledzenie interakcji z klientami, zarządzanie szansami sprzedaży, planowanie i realizacja kampanii marketingowych, analiza danych oraz obsługa wsparcia klienta. CRM pozwala na centralizację informacji o klientach, co umożliwia lepszą koordynację między działami firmy i prowadzi do lepszej obsługi klienta.

Znaczenie systemu CRM dla współczesnych przedsiębiorstw

W dobie globalizacji i rosnącej konkurencji, utrzymanie dobrych relacji z klientami staje się kluczowe dla sukcesu przedsiębiorstw. CRM pomaga firmom lepiej zrozumieć potrzeby klientów, umożliwia dostarczanie spersonalizowanych ofert oraz usprawnienie procesów biznesowych.

System CRM a poprawa relacji z klientami

System CRM odgrywa kluczową rolę w poprawie relacji z klientami, sprawia, że zespół lepiej rozumie potrzeby i preferencje klientów. Dostarcza także informacji na temat historii współpracy.

Efektywniejsze zarządzanie danymi

System CRM centralizuje dane klientów, umożliwiając łatwy dostęp do informacji i aktualizacji. Zapewnia to spójność danych, minimalizuje błędy i pomaga w podejmowaniu decyzji opartych na danych.

Crm marketing – skuteczniejsza sprzedaż

Dzięki CRM-om, firmy mogą analizować wyniki sprzedaży i kampanii marketingowych, co pozwala na optymalizację działań i zwiększenie konwersji. CRM umożliwia również segmentację klientów, co ułatwia kierowanie ofert do odpowiednich osób.

W 1stplace.pl także korzystamy z systemów CRM – oprogramowanie w znacznym stopniu usprawnia procesy sprzedaży. 

Usprawnienie pracy zespołu

System CRM ułatwia współpracę między działami i zespołami, ponieważ gromadzi wszystkie informacje w jednym miejscu. To pozwala pracownikom skupić się na swoich zadaniach, nie muszą oni zajmować się gromadzeniem danych z różnych źródeł.

Lepsza analiza wyników

CRM oferuje narzędzia do raportowania i analizy danych. Dzięki temu proces monitorowania, oceny działań, a także identyfikacji obszarów wymagających optymalizacji i podejmowania decyzji strategicznych jest  łatwiejszy.  

Customer Relationship Management, CRM, CRM zalety
Customer Relationship Management – CRM – zalety

System crm przykłady

Na rynku dostępne są różne systemy CRM, poniżej niektóre z nich. 

 • Firmao, to polskie oprogramowanie automatyzujące procesy CRM/ERP/WMS dostępne w chmurze. Firmao jest sprzedawane w Polsce i na rynkach zagranicznych już od 13 lat i może poszczycić się dziesiątkami tysięcy zadowolonych użytkowników. Firmao dedykowane jest dla małych i średnich firm, a dzięki modułowej budowie zapewnia unikalną możliwość szybkiego i łatwego dostosowania do specyficznych potrzeb każdej firmy. Firmao może być łatwo zintegrowane z ponad 1000 zewnętrznych systemów IT
 • Zoho CRM: Zoho CRM to popularne oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami, które oferuje funkcje takie jak zarządzanie sprzedażą, marketingiem, obsługą klienta oraz inwentaryzacją w jednym systemie. Zoho CRM jest częścią większej rodziny produktów Zoho, które obejmują różne narzędzia biznesowe i produktywności.
 • CRM HubSpot: HubSpot CRM to popularne i wszechstronne narzędzie do zarządzania relacjami z klientami. Jest to część większego ekosystemu HubSpot, który obejmuje także narzędzia do marketingu, sprzedaży i obsługi klienta.

  HubSpot CRM jest intuicyjny z obsłudze oraz dostępny dla firm o różnej wielkości. Oferuje między innymi takie funkcje, jak zarządzanie kontaktami, śledzenie interakcji z klientami, automatyzację sprzedaży, tworzenie raportów i analizowanie danych.

 • SugarCRM: SugarCRM to oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM), które pomaga firmom usprawniać swoje działania sprzedażowe, marketingowe i obsługę klienta. SugarCRM zostało założone w 2004 roku i od tego czasu zdobyło uznanie na rynku jako konkurencyjne rozwiązanie CRM. SugarCRM oferuje różnorodne funkcje, takie jak zarządzanie kontaktami, śledzenie interakcji z klientami, zarządzanie szansami sprzedaży, analiza danych i raportowanie, automatyzacja marketingu oraz zarządzanie wsparciem klienta. Oprogramowanie jest elastyczne i może być dostosowane do potrzeb różnych firm i branż. SugarCRM dostępny jest zarówno jako rozwiązanie chmurowe (SaaS), jak i do wdrożenia na własnych serwerach. SugarCRM jest dostępny w różnych wersjach cenowych, dostosowanych do potrzeb różnych przedsiębiorstw, od małych firm po korporacje.

Inne, dostępne na rynku systemy CRM, to między innymi EstiCRM, Asari crm, Salesforce crm, Aap crm, crm Vision

Darmowy crm

Darmowe systemy CRM ( free crm), to rozwiązania, które oferują podstawowe funkcje zarządzania relacjami z klientami bez konieczności ponoszenia kosztów licencyjnych czy subskrypcji. Darmowe wersje CRM zwykle są dostępne jako wersje „freemium” większych systemów lub jako niezależne, open-source’owe oprogramowania.

Choć darmowe systemy CRM mogą być świetnym wyborem dla małych firm lub startupów o ograniczonym budżecie, zwykle oferują one mniej funkcji w porównaniu z płatnymi wersjami. Mogą one obejmować ograniczenia dotyczące liczby użytkowników, pojemności magazynowania danych czy dostępnych funkcji. Dlatego warto dokładnie przeanalizować potrzeby swojej firmy i dostępne darmowe opcje CRM, aby upewnić się, że spełniają one oczekiwania przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie.

Kluczowe funkcje systemu CRM

Zarządzanie kontaktami

Zarządzanie kontaktami to podstawowa funkcja CRM-a. Takie rozwiązanie pozwala na gromadzenie, przechowywanie i zarządzanie informacjami o klientach. W CRM-ie znajdują się  dane kontaktowe, historia transakcji czy preferencje. Ułatwia to komunikację z klientami, identyfikację ważnych relacji i utrzymanie spersonalizowanej obsługi.

Automatyzacja procesów sprzedaży

CRM umożliwia automatyzację wielu codziennych zadań związanych z procesem sprzedaży. Są to między innymi tworzenie ofert, monitorowanie potencjalnych klientów czy zarządzanie zamówieniami. Dzięki temu sprzedawcy mogą skupić się na nawiązywaniu relacji z klientami, a nie na żmudnych zadaniach administracyjnych.

Zarządzanie kampaniami marketingowymi

CRM pozwala na segmentację klientów, planowanie kampanii e-mailowych, monitorowanie efektywności działań marketingowych oraz przeprowadzanie analiz.

Obsługa klienta i wsparcie

Dzięki funkcjom CRM-a związanym z obsługą klienta, firmy mogą śledzić zgłoszenia, zarządzać zadaniami i monitorować poziom zadowolenia klientów. CRM ułatwia również współpracę między działami, takimi jak sprzedaż, marketing czy wsparcie techniczne, poprawiają komunikację i koordynację działań.

Raportowanie i analiza danych

CRM oferuje narzędzia do raportowania i analizy danych, które pomagają przedsiębiorstwom monitorować i oceniać skuteczność swoich działań. Przykłady raportów obejmują analizę sprzedaży, statystyki dotyczące kampanii marketingowych czy zestawienia zadowolenia klientów. Te informacje są niezbędne do optymalizacji działań i podejmowania decyzji opartych na danych.

Wybór odpowiedniego programu CRM

Dostępne rodzaje systemów CRM

CRM na własnym serwerze

CRM na własnym serwerze, czyli CRM znajdujący się na serwerach firmy. Takie rozwiązanie zapewnia pełną kontrolę nad systemem, ale wymaga większego zaangażowania w utrzymanie i aktualizacje.

CRM w chmurze

CRM w chmurze to opcja oparta na technologii cloud, która pozwala na korzystanie z systemu poprzez przeglądarkę internetową. Jest to rozwiązanie łatwiejsze w implementacji i zarządzaniu, ale może wiązać się z mniejszą kontrolą nad danymi.

Kluczowe czynniki do uwzględnienia przy wyborze CRM-a

 • Integracja z istniejącymi narzędziami – CRM powinien być kompatybilny z systemami i narzędziami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie, takimi jak systemy ERP, narzędzia marketingowe czy komunikatory.
 • Funkcjonalność – przed wyborem CRM-a warto dokładnie przeanalizować, jakie funkcje są niezbędne dla firmy.  Systemy CRM mają różne funkcje, oferują różne możliwości, dlatego warto wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom organizacji.
 • Koszt – koszty związane z wdrożeniem i utrzymaniem systemu CRM mogą być różne w zależności od wybranego rozwiązania. Należy uwzględnić nie tylko koszty zakupu oprogramowania, ale także koszty związane z implementacją, szkoleniem personelu oraz bieżącym wsparciem i aktualizacjami. Wybierając CRM, warto zwrócić uwagę na relację kosztów do wartości oferowanych funkcji i korzyści.

Wybór odpowiedniego systemu CRM jest kluczowy dla sukcesu zarządzania relacjami z klientami. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić kluczowe funkcje, rodzaje systemów CRM oraz czynniki, które mają wpływ na skuteczność i efektywność tego rozwiązania. Starannie dobrany CRM może przyczynić się do poprawy efektywności pracy zespołu, zwiększenia zadowolenia klientów oraz wspierania strategicznych celów przedsiębiorstwa.

Wdrożenie CRM-a

Planowanie i ustalanie celów wdrożenia

Przed wdrożeniem systemu CRM ważne jest przeprowadzenie analizy potrzeb przedsiębiorstwa i ustalenie celów, które ma spełnić to rozwiązanie. Określenie oczekiwań i priorytetów pozwoli na wybór odpowiedniego systemu oraz efektywne jego wdrożenie.

Migracja danych i integracja z istniejącymi systemami

Kolejnym krokiem jest migracja danych z istniejących systemów do nowego CRM-a oraz integracja z obecnie używanymi narzędziami. W tym etapie ważne jest zachowanie porządku w danych oraz zabezpieczenie ich przed utratą.

Szkolenie użytkowników

Wdrożenie CRM będzie skuteczne tylko wtedy, gdy pracownicy będą wiedzieli, jak z niego korzystać. Przeprowadzenie szkoleń i warsztatów pozwoli na szybszą adaptację nowego systemu oraz na wykorzystanie jego wszystkich możliwości.

Monitorowanie i ocena wyników

Po wdrożeniu systemu CRM warto śledzić wyniki i oceniać jego skuteczność. Analiza danych i raportów pomoże w dalszej optymalizacji systemu oraz dostosowaniu go do rosnących potrzeb przedsiębiorstwa.

Przyszłość CRM

Technologie i innowacje

Rozwój technologiczny wpływa na ewolucję CRM-ów. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań, które będą lepiej dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw oraz klientów.

Integracja ze sztuczną inteligencją, analiza dużych zbiorów danych

Sztuczna inteligencja oraz analiza dużych zbiorów danych będą coraz bardziej wpływać na funkcjonowanie CRM-ów. Dzięki temu przedsiębiorstwa będą mogły lepiej analizować zachowania klientów, prognozować ich potrzeby oraz automatyzować różne procesy.

Rola CRM-a w dalszym rozwoju przedsiębiorstw

CRM będzie odgrywać kluczową rolę w dalszym rozwoju przedsiębiorstw, pomagając w budowaniu silnych relacji z klientami, optymalizacji procesów biznesowych oraz podejmowaniu decyzji opartych na danych.

Programy CRM a pozycjonowanie stron www

System CRM (Customer Relationship Management), może być nieocenionym narzędziem w procesie pozycjonowania stron internetowych – tak właśnie jest w 1stplace.pl.

Wdrożenie programu CRM w naszej agencji pozwala zarządzać relacjami z klientami, a także analizować ich zachowania i preferencje. Dzięki temu, możliwe jest lepsze dostosowanie treści i strategii SEO, co przyczynia się do wyższej pozycji stron w wynikach wyszukiwania.

CRM może być przydatny na kilku etapach procesu pozycjonowania. Po pierwsze, w fazie analizy i badania rynku. Po drugie, podczas tworzenia treści – CRM umożliwia personalizację materiałów, co zwiększa zaangażowanie odbiorców i poprawia widoczność strony. Wreszcie, na etapie monitorowania i optymalizacji, gdzie CRM dostarcza danych na temat skuteczności działań SEO oraz wskazuje obszary wymagające usprawnień.

W efekcie, CRM może okazać się niezbędnym wsparciem dla specjalistów SEO oraz innych osób zaangażowanych w proces pozycjonowania stron. System może ułatwić podejmowanie decyzji opartych na danych oraz długotrwałe budowanie relacji z klientami.

CRM a Google Ads

Integracja systemu CRM z Google Ads może znacznie poprawić efektywność kampanii reklamowych i wspomóc zarządzanie relacjami z klientami. Oto kilka kluczowych aspektów, które łączą te dwa narzędzia:

 • Śledzenie konwersji: Połączenie CRM z Google Ads umożliwia śledzenie konwersji na różnych etapach ścieżki klienta. Dzięki temu można dokładniej mierzyć skuteczność poszczególnych kampanii oraz optymalizować strategie reklamowe.
 • Personalizacja reklam: Integracja CRM z Google Ads pozwala na tworzenie bardziej spersonalizowanych reklam opartych na danych zgromadzonych w systemie CRM. Znając potrzeby, zainteresowania i historię kontaktów z klientami, można tworzyć reklamy, które lepiej trafiają w oczekiwania odbiorców, co przekłada się na wyższą skuteczność kampanii.
 • Remarketing: CRM może wspierać strategie remarketingowe w Google Ads poprzez identyfikację grup klientów, którzy już wcześniej wykazali zainteresowanie produktami lub usługami. Dzięki temu można skierować do nich odpowiednio dobraną reklamę, mając na celu ponowne zainteresowanie ich ofertą.
 • Segmentacja klientów: Połączenie danych z CRM i Google Ads pozwala na precyzyjniejszą segmentację klientów. Ułatwia to kierowanie odpowiednich reklam do różnych grup odbiorców, co prowadzi do lepszych wyników kampanii.

Współpraca między systemem CRM a Google Ads może przyczynić się do efektywniejszego zarządzania kampaniami reklamowymi oraz bardziej precyzyjnego docierania do potencjalnych klientów, co prowadzi do zwiększenia szans na konwersje i długotrwałe budowanie relacji z klientami.

Podsumowując, program CRM stanowi klucz do sukcesu w zarządzaniu relacjami z klientami. Przez efektywne wykorzystanie tego narzędzia, firmy mogą poprawić komunikację z klientami, usprawnić procesy sprzedażowe i marketingowe oraz lepiej zrozumieć potrzeby swoich odbiorców. Z doświadczenie wiem, że CRM usprawnia też i podnosi jakość pracy  w firmach o różnym profilu działalności. Wdrożenie odpowiedniego systemu CRM jest inwestycją w przyszłość przedsiębiorstwa, której zwrot może się okazać nieoceniony.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza