Spis treści

SaaS – jak technologia chmurowa napędza nowoczesny biznes?

Software as a Service (SaaS) to model, który zrewolucjonizował sposób, w jaki przedsiębiorstwa i indywidualni użytkownicy korzystają z różnego typu  oprogramowania. Przechodząc od zainstalowanych na komputerze aplikacji do dostępnych z dowolnego miejsca rozwiązań w chmurze, SaaS stał się synonimem nowoczesnego biznesu, przyniósł elastyczne, dostosowane do dynamicznego rynku rozwiązania. 

SaaS – co to?

SaaS, czyli Software as a Service, to model dostarczania oprogramowania przez internet. Użytkownicy nie muszą instalować aplikacji na własnych urządzeniach; oprogramowanie dostępne jest online, poprzez przeglądarkę internetową. Taki model umożliwia szybki dostęp do aplikacji, łatwą skalowalność, elastyczność.

Krótka historia i ewolucja modelu SaaS

Historia SaaS sięga lat 60. XX wieku, jednak lata prawdziwej popularności przypadają na przełom XX i XXI wieku. Rozwój internetu oraz technologii chmurowych sprawił, że omawiane rozwiązanie zostało docenione przez wielu użytkowników. Do dziś model SaaS sprawdza się w przypadku aplikacji, systemów do zarządzania zadaniami czy przy zaawansowanych systemach zarządzania relacjami z klientami (CRM).

Podstawowe zalety i wady korzystania z oprogramowania SaaS

Zalety 

 • Łatwy dostęp: Oprogramowanie dostępne jest z każdego miejsca, o ile użytkownik ma dostęp do internetu. 
 • Redukcja kosztów początkowych: Nie ma potrzeby inwestowania w drogie licencje czy infrastrukturę IT; opłaty są rozłożone w czasie.
 • Automatyczne aktualizacje: Dostawcy SaaS regularnie aktualizują oprogramowanie, zapewniają dostęp do najnowszych funkcji bez dodatkowych opłat.

Wady:

 • Zależność od dostawcy: Użytkownicy uzależnieni są od dostawcy pod względem bezpieczeństwa, prywatności danych oraz dostępności usługi.
 • Kontrola nad danymi: Dane przechowywane są na serwerach dostawcy, co może budzić obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa informacji.
 • Ograniczona personalizacja: Chociaż wiele usług SaaS daje możliwość  personalizacji, oferowane rozwiązania mogą okazać się  niewystarczające dla specyficznych potrzeb niektórych organizacji.
 • Koszty długoterminowe: Dla niektórych firm, szczególnie tych o dużej skali, koszty abonamentu w dłuższej perspektywie mogą przekroczyć koszty zakupu i utrzymania oprogramowania.

SaaS  to wiele korzyści, między innymi, dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych bez dużych inwestycji początkowych. Niemniej jednak, przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady rozwiązania. 

SaaS Fee

Opłaty za korzystanie z SaaS (Software as a Service) różnią się w zależności od dostawcy, rodzaju usługi, wybranego pakietu. Główną formą rozliczeń jest model subskrypcyjny, w przypadku którego użytkownicy płacą za dostęp do aplikacji regularnie – miesięcznie lub rocznie. W ramach tej opłaty pokrywane są takie koszty, jak dostęp do oprogramowania, wsparcie techniczne, bezpieczeństwo danych, aktualizacje. Dodatkowe opłaty mogą być naliczane w przypadku przekroczenia określonych limitów, zwiększenia liczby użytkowników, korzystania z funkcji dodatkowych.

SaaS modele cenowe

 • Model subskrypcyjny: To najpopularniejszy model płatności, w którym odbiorca płaci stałą kwotę za dostęp do oprogramowania.
 • Pay-as-you-go: Wysokość opłat uzależniona jest od faktycznego użytkowania. Firmy płacą tylko za zasoby, z których korzystają.
 • Freemium: Dostawcy oferują podstawową wersję oprogramowania za darmo, a zaawansowane funkcje i dodatkowe zasoby są dostępne jako płatne uaktualnienia.
 • Opłata za liczbę transakcji: W niektórych modelach SaaS, zwłaszcza w usługach biznesowych, opłaty mogą być naliczane na podstawie liczby przeprowadzonych transakcji lub operacji.

Jak wybrać najbardziej opłacalny plan dla swojej firmy?

 • Definicja potrzeb: Zanim zaczniesz przeglądać oferty, przemyśl, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, na czym zależy Ci najbardziej.
 • Analiza i porównanie ofert: Nie ograniczaj się do jednego dostawcy. Porównaj oferty różnych firm pod kątem cen, funkcji, limitów użytkowania, a także opinii innych użytkowników.
 • Skalowalność: Wybierz plan, który jest elastyczny i pozwala na dostosowanie poziomu usług do zmieniających się potrzeb Twojej firmy.
 • Negocjacja warunków: W niektórych przypadkach możesz negocjować warunki umowy, szczególnie jeśli planujesz długoterminową współpracę lub reprezentujesz większą organizację.
 • Ukryte koszty: Upewnij się, że znasz wszystkie dodatkowe koszty.
 • Rozważ okres próbny: Jeśli to możliwe, skorzystaj z okresu próbnego, sprawdź, czy dana usługa spełnia Twoje oczekiwania.

Wybór najbardziej opłacalnego planu SaaS wymaga dokładnej analizy potrzeb organizacji oraz weryfikacji dostępnych opcji. Przemyślane podejście sprawi, że zmaksymalizujesz korzyści i zminimalizujesz koszty.

Różnice między SaaS a tradycyjnym oprogramowaniem

 • Model licencji: W modelu SaaS klient płaci za dostęp do oprogramowania
  (zazwyczaj jest to miesięczna lub roczna opłata). W tradycyjnym modelu klient płaci jednorazowo za licencję i otrzymuje oprogramowanie.
 • Instalacja i utrzymanie: Oprogramowanie SaaS jest hostowane w chmurze, co eliminuje potrzebę instalacji na komputerze bądź innym urządzeniu. W przypadku tradycyjnego oprogramowania, kupujący musi zadbać o odpowiednią infrastrukturę i zasoby potrzebne do instalacji, utrzymania i aktualizacji.
 • Aktualizacje: Dostawcy SaaS regularnie aktualizują swoje aplikacje – aktywność ze strony użytkownika nie jest wymagana. W przypadku oprogramowania tradycyjnego, aktualizacje mogą wymagać zakupu nowej wersji lub zainstalowania aktualizacji.
 • Dostępność: Usługi SaaS są dostępne z dowolnego miejsca, co daje dużą elastyczność. Tradycyjne oprogramowanie jest zazwyczaj ograniczone do urządzeń, na których zostało zainstalowane.

SaaS – korzyści dla firmy

 • Zredukowane koszty początkowe: Brak konieczności inwestowania w infrastrukturę IT i licencje oprogramowania, co obniża bariery wejścia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Elastyczność i skalowalność: Możliwość dostosowania pakietu usług do potrzeb użytkowników. 
 • Dostęp do nowoczesnych technologii: Firmy mogą korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych bez dodatkowych kosztów czy złożonych procesów aktualizacji.
 • Wsparcie i utrzymanie: Dostawcy SaaS oferują wsparcie techniczne i są odpowiedzialni za utrzymanie działania usługi, co zmniejsza obciążenie własnych zespołów IT.
 • Poprawa współpracy: Aplikacje SaaS często oferują funkcje współpracy online, które ułatwiają dzielenie się dokumentami i pracę zespołową, niezależnie od lokalizacji użytkowników.
SaaS, Software as a Service
SaaS – Software as a Service: SaaS co to, SaaS fee, SaaS przykłady, aplikacja SaaS

Przykłady popularnych aplikacji SaaS

 • Salesforce: Platforma zarządzania relacjami (CRM), która umożliwia firmom śledzenie interakcji z klientami, zarządzanie sprzedażą i kampaniami marketingowymi.
 • Google Workspace (dawniej G Suite): Zestaw narzędzi obejmujący Gmail, Docs, Drive, Calendar, który ułatwia pracę zespołową i ma pozytywny wpływ na komunikację. 
 • Microsoft 365 (dawniej Office 365): Zestaw aplikacji biurowych i usług w chmurze, w tym Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, który wspiera produktywność i współpracę.
 • Slack: Aplikacja do komunikacji zespołowej, która umożliwia organizacjom prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, współdzielenie plików i integrację z wieloma innymi narzędziami.
 • Zoom: Platforma do wideokonferencji, która zyskała dużą popularność jako narzędzie do zdalnych spotkań, webinariów i współpracy online.

SaaS w e-commerce

SaaS (Software as a Service) odgrywa kluczową rolę w sektorze e-commerce, umożliwia firmom szybkie wdrażanie i skalowanie działań. Dzięki aplikacjom SaaS, przedsiębiorstwa mogą korzystać z gotowych, zaawansowanych rozwiązań e-commerce, które oferują elastyczność, bezpieczeństwo i dostęp do najnowszych technologii. SaaS umożliwia również łatwe integracje z innymi narzędziami i platformami, co jest niezbędne w złożonym ekosystemie handlu elektronicznego.

Narzędzia SaaS wspierające sprzedaż internetową

 • Shopify: Jedna z najpopularniejszych platform e-commerce typu SaaS, która  umożliwia użytkownikom tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi, wyróżnia się łatwym interfejsem i szerokim zakresem funkcji.
 • Magento Commerce (Adobe Commerce): Magento dostępne jest także w modelu SaaS. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia zarządzanie sklepem na dużą skalę, ale też dostarcza narzędzi niezbędnych do efektywnego reagowania na dynamiczne zmiany rynkowe. 
 • BigCommerce: Platforma e-commerce SaaS zapewniająca szereg narzędzi do budowania, zarządzania i skalowania sklepów online, z zaawansowanymi funkcjami SEO i wielokanałową sprzedażą.
 • WooCommerce for WordPress: Chociaż WooCommerce sam w sobie jest wtyczką e-commerce do WordPressa, dostępne są usługi hostingowe i narzędzia SaaS, które ułatwiają zarządzanie i skalowanie sklepów WooCommerce.
 • Salesforce Commerce Cloud: To potężna platforma e-commerce mająca wiele funkcji – do personalizacji doświadczeń zakupowych, po zarządzanie zamówieniami i integracje z innymi systemami.

Korzyści z wykorzystania SaaS w e-commerce

 • Szybkie wdrożenie: Platformy SaaS pozwalają na szybkie uruchomienie sklepu internetowego, często w ciągu kilku dni, co jest znaczącą przewagą nad budowaniem sklepu od podstaw.
 • Redukcja kosztów początkowych: Dzięki modelowi subskrypcyjnemu, firmy mogą uniknąć dużych wydatków inwestycyjnych związanych z rozwojem i utrzymaniem infrastruktury IT.
  Bezpieczeństwo: Dostawcy usług SaaS regularnie aktualizują swoje platformy i monitorują bezpieczeństwo, co pomaga chronić dane klientów i transakcje przed cyberzagrożeniami.
 • Dostęp do zaawansowanych funkcji: Platformy e-commerce typu SaaS oferują zaawansowane narzędzia analityczne, marketingowe i SEO, pomagają w optymalizacji sprzedaży i zwiększaniu widoczności sklepu.

SaaS w marketingu

Narzędzia SaaS (Software as a Service) odgrywają kluczową rolę we współczesnym marketingu, oferują elastyczne i skalowalne rozwiązania do zarządzania kampaniami, analizy danych, automatyzacji procesów marketingowych i personalizacji doświadczeń klientów. Zdalny dostęp sprawia, że zespoły marketingowe mogą dzielić się wiedzą i szybko dostosowywać strategie do zmieniających się warunków rynkowych i preferencji konsumentów. Przykłady popularnych rozwiązań typu Saas: 

 • HubSpot: Kompleksowa platforma marketingowa oferująca narzędzia do inbound marketingu, automatyzacji marketingu, sprzedaży, a także zarządzania treścią na stronach internetowych.
 • Hootsuite: Platforma do zarządzania mediami społecznościowymi, umożliwiająca planowanie, publikację oraz monitorowanie postów w różnych serwisach społecznościowych z jednego interfejsu.
 • Google Analytics: Bezpłatne narzędzie do analizy ruchu na stronie internetowej, które dostarcza szczegółowych informacji o zachowaniach użytkowników, skuteczności kampanii i konwersji.
 • Salesforce Marketing Cloud: Zaawansowana platforma do automatyzacji marketingu, personalizacji interakcji z klientami oraz zarządzania kampaniami w różnych kanałach komunikacji.

SaaS w strategiach marketingowych – zalety

Wykorzystanie SaaS w marketingu pozwala firmom na bardziej zintegrowane i zautomatyzowane podejście do działań marketingowych, oferuje jednocześnie możliwość szybkiego dostosowania do zmieniających się trendów i potrzeb rynku. Dzięki dostępowi do zaawansowanych narzędzi analitycznych i możliwościom personalizacji komunikacji, marketerzy mogą bardziej efektywnie docierać do swoich odbiorców, zwiększać skuteczność swoich strategii marketingowych.

Case study sukcesu firm korzystających z modelu SaaS

 • Shopify (E-commerce): Dzięki prostemu interfejsowi użytkownika, bogatej funkcjonalności i elastycznym planom cenowym, Shopify stał się kluczowym graczem w branży e-commerce, wspierającym sprzedaż zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw.
 • Adobe Creative Cloud (Projektowanie): Użytkownicy mają dostęp do najnowszych wersji oprogramowania Adobe, takich, jak Photoshop czy Illustrator. Mogą też korzystać z chmury do przechowywania i współpracy nad projektami. Model ten nie tylko zwiększył satysfakcję klientów, ale również zapewnił Adobe stały strumień przychodów.

FAQ

Aplikacja SaaS – co to?

Aplikacja SaaS (Software as a Service), to rodzaj oprogramowania dostarczanego i zarządzanego zdalnie. W odróżnieniu od tradycyjnych aplikacji, które wymagają instalacji na komputerze lub serwerze klienta, aplikacje SaaS są hostowane na serwerach dostawcy. Różnica polega również na modelu płatności – w przypadku SaaS klient płaci za subskrypcję lub korzystanie z usługi, a nie za kupno oprogramowania.

Co oznacza SaaS?

SaaS, czyli Software as a Service (Oprogramowanie jako usługa), to model dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacje są hostowane przez zewnętrznych dostawców i udostępniane użytkownikom przez internet. Użytkownicy mogą korzystać z oprogramowania bez konieczności instalowania go na własnych urządzeniach.

IaaS, PaaS, SaaS – co to?

 • IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa): Model ten oferuje podstawową infrastrukturę obliczeniową – serwery, pamięć, sieci – w modelu opłat za zużycie. Użytkownicy mogą uruchamiać dowolne aplikacje, nie martwiąc się o zarządzanie fizyczną infrastrukturą.
 • PaaS (Platform as a Service, platforma jako usługa): Zapewnia użytkownikom środowisko programistyczne i narzędziowe, które ułatwia rozwój, testowanie i wdrażanie aplikacji. Użytkownicy skupiają się na tworzeniu oprogramowania, podczas gdy dostawca zarządza infrastrukturą.
 • SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa): Umożliwia dostęp do aplikacji przez internet bez potrzeby ich instalacji czy utrzymania. Usługa obejmuje zarządzanie oprogramowaniem i jego aktualizacje.

SaaS media – przykłady

SaaS w mediach odnosi się do platform i aplikacji opartych na modelu SaaS, które wykorzystywane są w produkcji, dystrybucji lub analizie treści medialnych. Przykłady obejmują:

 • Platformy do zarządzania treścią (CMS): WordPress czy Joomla, które umożliwiają tworzenie i zarządzanie treściami internetowymi bez potrzeby pisania kodu od podstaw.
 • Narzędzia do marketingu cyfrowego: Platformy takie jak HubSpot czy Mailchimp, które oferują kompleksowe rozwiązania do automatyzacji marketingu, zarządzania kampaniami i analizy danych.
 • Platformy streamingowe: Serwisy takie jak Spotify czy Netflix, które dostarczają treści audio i wideo na żądanie, wykorzystując model subskrypcyjny.

Podsumowanie

SaaS (Software as a Service) zrewolucjonizował sposób korzystania z oprogramowania, wsród najistotniejszych korzyści akie oferuje firmoom i indywidualnym uzytkownikom znajdują się zmniejszone koszty, większa elastyczność, łatwa skalowalność i dostęp do najnowszych aktualizacji. Firmy takie jak Salesforce, AWS, Slack, Zoom, Shopify i Adobe Creative Cloud wykazały, jak różnego typu branże mogą wykorzystać model SaaS do osiągnięcia wzrostu i innowacji. W erze cyfryzacji, SaaS wzmacnia swoją pozycję i jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. 

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza