Spis treści

WooCommerce: od instalacji do zaawansowanych funkcji. Przewodnik dla Ciebie

WooCommerce to potężne narzędzie dla każdego, kto chce zaistnieć w świecie e-commerce. Jest to bezpłatna wtyczka do WordPressa, która pozwala na przekształcenie strony internetowej w pełnoprawny sklep online. Omawiana wtyczka została wprowadzona w 2011 roku i od tego czasu jest jedną z najpopularniejszych platform eCommerce na świecie. Wszystko dzięki elastyczności, skalowalności oraz łatwości integracji z istniejącymi witrynami WordPress.

WooCommerce plugin

WooCommerce to darmowy plugin e-commerce, który umożliwia budowę i zarządzanie sklepem internetowym na platformie WordPress. WooCommerce to możliwość sprzedaży produktów fizycznych i cyfrowych, różnorodne opcje płatności, konfiguracja metod dostawy. Dzięki elastyczności i rozszerzalności, WooCommerce jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw chcących prowadzić działalność online.

Plugin to bogaty zestaw funkcji dostępnych „od ręki”, a także możliwość skorzystania z licznych dodatków i tematów – zarówno darmowych, jak i płatnych. Wszystko to pozwala na dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, a także na stworzenie unikalnego i funkcjonalnego sklepu internetowego.

Woocommerce WordPress – sklep internetowy 

W dzisiejszym, cyfrowym świecie, obecność i widoczność w sieci jest kluczowa dla każdej firmy. WordPress, jako najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS), umożliwia łatwe tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. Elastyczność i skalowalność sprawiają, że platforma jest wybierana zarówno przez blogerów oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i przez duże korporacje. WordPress oferuje szeroką gamę motywów i wtyczek, dzięki czemu można dostosować stronę www do indywidualnych potrzeb.

Wśród wielu rozszerzeń WordPressa, WooCommerce wyróżnia się jako wiodąca wtyczka eCommerce, przekształcająca stronę w pełnoprawny sklep internetowy. Dzięki WooCommerce, użytkownicy WordPressa mogą z łatwością sprzedawać produkty i usługi, zarządzać zapasami, obsługiwać płatności, a nawet śledzić statystyki sprzedaży – wszystko to z poziomu znanej im platformy.

Tworzenie sklepów internetowych – instalacja i konfiguracja

Jak zainstalować WooCommerce na WordPressie? 

Aby zainstalować WooCommerce, w pierwszej kolejności zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress. W menu po lewej stronie znajdź zakładkę Wtyczki, a następnie wybierz opcję Dodaj nową. W polu wyszukiwania wpisz WooCommerce i naciśnij Enter. Powinna pojawić się wtyczka WooCommerce – kliknij Zainstaluj, a po zakończeniu instalacji aktywuj wtyczkę, wybierając Aktywuj.

WooCommerce sklep – konfiguracja

Po aktywacji, WooCommerce uruchomi kreator konfiguracji, który poprowadzi Cię przez podstawowe ustawienia sklepu, takie jak waluta, metody płatności i wysyłki. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby skonfigurować podstawowe elementy Twojego sklepu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wrócić do ustawień WooCommerce i dostosować je do dynamicznych potrzeb Twojego biznesu.

WooCommerce – kreator sklepu internetowego

Kreator WooCommerce to narzędzie, dzięki któremu nawet początkujący użytkownicy w łatwy sposób skonfigurują swój sklep internetowy. Kreator dostosowany jest do potrzeb biznesów o różnej specyfice – zarówno tych sprzedających usługi, produkty fizyczne lub cyfrowe. Użytkownicy mogą korzystać z szeregu dostępnych opcji personalizacji i dostosować sklep do własnej marki i preferencji klientów. Co więcej, kreator integruje się z wieloma popularnymi wtyczkami i usługami WooCommerce, oferuje możliwość rozszerzenia funkcjonalności sklepu o dodatkowe opcje, takie jak programy lojalnościowe, zaawansowana analiza sprzedaży, optymalizacja SEO.

Wszystko to sprawia, że WooCommerce jest elastycznym rozwiązaniem, które rośnie wraz z potrzebami biznesu.  

 WooCommerce szablony

Szablony WooCommerce to kluczowy element w projektowaniu i funkcjonalności sklepu internetowego. Pozwalają one na szybkie i efektywne dostosowanie wyglądu sklepu do indywidualnych potrzeb oraz branży, w której działa przedsiębiorstwo.

Dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne szablony, które oferują wiele funkcji i zróżnicowane style wizualne. Szablony są zazwyczaj łatwe w instalacji i konfiguracji, a ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb może obejmować zmianę układu, kolorów, typografii oraz dodawanie specyficznych elementów brandowych. Wybór odpowiedniego szablonu jest kluczowy dla zapewnienia dobrej użyteczności i estetyki sklepu, co ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkowników i skuteczność sprzedaży.

WooCommerce Shortcodes

Używanie shortcode’ów WooCommerce do personalizacji treści sklepu
to funkcja, która pozwala na wstawianie różnych elementów, takich jak produkty, kategorie, koszyki, formularze zamówień i inne, bezpośrednio do postów, stron lub widgetów. Dzięki shortcode’om, można szybko i łatwo personalizować wygląd i funkcjonalność sklepu, tworzyć unikalne układy strony, dostosowując treść do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad prezentacją produktów i procesem zakupowym, bez konieczności pisania skomplikowanego kodu.

Woocomerce price – ile kosztuje sklep na WooComerce?

Koszt uruchomienia sklepu WooCommerce uzależniony jest od wielu czynników, takich jak hosting, wtyczki, tematy i opłaty transakcyjne. Oto podstawowe wydatki, które należy wziąć pod uwagę:

 • Hosting: Koszty rozpoczynają się od około 16 PLN miesięcznie. Wartość ta może wzrosnąć w zależności od wybranego pakietu hostingowego i dodatkowych usług.

 • WooCommerce Payments: Opłaty transakcyjne to około 2,9% wartości transakcji plus około 1,20 PLN za każdą transakcję. Jeśli transakcja odbywa się za pomocą karty międzynarodowej, doliczana jest dodatkowa opłata w wysokości około 0,04 PLN za każdego przeliczanego dolara.

 • Tematy i wtyczki: Zakup tematów premium do WooCommerce może generować koszty w wysokości od 120 do 800 PLN. Ceny wtyczek są dość zróżnicowane.  

BlueMedia WooCommerce

BlueMedia WooCommerce to rozwiązanie płatności online, które umożliwia przyjmowanie opłat za pośrednictwem bramki płatniczej BlueMedia.

BlueMedia  WooCommerce – kluczowe opcje

 • Różne metody płatności: Opcja ta umożliwia korzystanie z różnych form płatności, co zwiększa konwersję i zadowolenie klientów.
 • Bezpieczeństwo transakcji: BlueMedia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa płatności, wykorzystuje zaawansowane mechanizmy ochrony danych i transakcji.
 • Łatwa integracja: Dodatek BlueMedia dla WooCommerce jest stosunkowo prosty w konfiguracji i integracji, pozwala to na szybkie uruchomienie płatności w sklepie.
 • Wsparcie płatności cyklicznych: Wsparcie płatności cyklicznych to idealne rozwiązanie dla sklepów oferujących subskrypcje lub produkty wymagające regularnych płatności.
 • Automatyzacja procesu płatności: Automatyczne księgowanie wpłat i aktualizacja statusów zamówień w systemie WooCommerce to oszczędność czasu i zasobów.

Integracja BlueMedia z WooCommerce stanowi wygodne i efektywne rozwiązanie dla e-sklepów poszukujących niezawodnej i elastycznej bramki płatniczej. Dzięki temu właściciele sklepów mogą oferować swoim klientom bezproblemowe i bezpieczne doświadczenia zakupowe, co przyczynia się do zwiększenia lojalności klientów i wzrostu sprzedaży.

WooCommerce BLIK

WooCommerce BLIK to integracja umożliwiająca płatności BLIK w sklepie internetowym opartym na WooCommerce. BLIK jest popularnym systemem płatności mobilnych w Polsce, który pozwala klientom na szybkie i bezpieczne dokonywanie transakcji bezpośrednio z poziomu aplikacji bankowej.

Dzięki takiej integracji, właściciele sklepów mogą oferować swoim klientom wygodną metodę płatności, co często przyczynia się do zwiększenia satysfakcji klientów i wzrostu konwersji w sklepie.

PayU i Przelewy24 WooCommerce

Integracja WooCommerce z Przelewy24 oraz PayU to wygodne, bezpieczne i szybkie płatności. Obie bramki płatnicze oferują szybkie przelewy, płatności kartą, BLIK oraz inne popularne metody płatności w Polsce. Instalacja i konfiguracja wtyczek dla tych systemów są proste i pozwalają na szybkie uruchomienie tych metod płatności w sklepie.

Porównanie funkcji i wybór najlepszego rozwiązania płatniczego

Wybór między Przelewy24 a PayU uzależniony jest od potrzeb sklepu i preferencji klientów. Oba systemy oferują konkurencyjne opłaty transakcyjne oraz podobny zakres usług. Kluczową różnicą może być integracja z innymi usługami, które już wykorzystujesz, oraz wsparcie techniczne oferowane przez dostawcę.

WooCommerce Subscriptions

WooCommerce Subscriptions to rozszerzenie umożliwiające wprowadzenie modelu subskrypcyjnego do oferty. Pozwala to na generowanie regularnych przychodów przez cykliczne płatności za dostęp do treści cyfrowych, kursów, usług online czy regularne dostawy produktów. Rozwiązanie to ułatwia zarządzanie planami subskrypcyjnymi, umożliwia ustalanie okresów rozliczeniowych, oferowanie okresów próbnych, a także aplikowanie rabatów dla subskrybentów. Automatyzacja odnowień, zarządzanie anulowaniami i przerwami w subskrypcjach znacznie upraszcza obsługę klienta, umożliwiając jednocześnie skoncentrowanie się na rozwijaniu biznesu.

WooCommerce paczkomaty, InPost

Integracja WooCommerce z paczkomatami to idealne rozwiązanie dla sklepów internetowych, które chcą zaoferować swoim klientom wygodną i elastyczną opcję dostawy. Dzięki współpracy z InPost i innymi usługami oferującymi dostawę do automatów paczkowych, właściciele sklepów na platformie WooCommerce mogą znacznie podnieść jakość obsługi klienta oraz zwiększyć konkurencyjność swojej oferty. Co więcej, wielu klientów, widząc, że nie ma możliwości zamówienia produktu do paczkomatu, rezygnuje z zakupu.

DPD WooCommerce

Integracja DPD z WooCommerce to efektywne zarządzanie logistyką i wysyłką, szybka i niezawodna dostawa produktów. Automatyczne generowanie listów przewozowych oraz funkcja śledzenia przesyłek bezpośrednio z panelu WooCommerce zwiększają transparentność procesu zakupu i podnoszą satysfakcję klientów. Dostęp do różnorodnych opcji dostawy, w tym do punktów odbioru, pozwala na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb konsumentów, co może przyczynić się do wzrostu transakcji.

Faktury WooCommerce

Faktury WooCommerce to funkcja, która umożliwia automatyczne generowanie i wysyłanie faktur do klientów. 

Chociaż podstawowa wersja WooCommerce nie oferuje wbudowanego rozwiązania do tworzenia faktur, dostępne są liczne wtyczki – zarówno darmowe, jak i płatne, które dodają tę funkcjonalność do sklepu.

Wtyczki do faktur dla WooCommerce pozwalają na dostosowanie wyglądu faktur, automatyzację procesu ich tworzenia i wysyłania, a także zarządzanie fakturami bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego WordPressa. Wtyczki umożliwiają również obsługę różnych scenariuszy podatkowych i sprzedażowych, co czyni je niezbędnym narzędziem dla sklepów działających na różnych rynkach i w różnych jurysdykcjach podatkowych.

WooCommerce API

WooCommerce REST API to narzędzie, które umożliwia integrację sklepu z zewnętrznymi aplikacjami, systemami ERP, CRM oraz innymi narzędziami e-commerce. API pozwala na bezpieczne i efektywne zarządzanie produktami, zamówieniami, klientami, a także na pobieranie raportów i statystyk sprzedaży. Dzięki REST API, deweloperzy mogą tworzyć niestandardowe aplikacje mobilne lub webowe, które będą bezpośrednio komunikować się z Twoim sklepem WooCommerce, otwierając nowe możliwości dla automatyzacji procesów biznesowych.

Baselinker WooCommerce

Baselinker to narzędzie do automatyzacji e-commerce, które synchronizuje sklep WooCommerce z różnymi platformami sprzedażowymi i systemami kurierskimi. Baselinker umożliwia centralne zarządzanie zamówieniami, produktami i magazynem, automatyzuje aktualizację stanów magazynowych i przekazywanie zamówień do realizacji. Narzędzie usprawnia operacje biznesowe, redukuje ryzyko błędów i pozwala na skalowanie działalności e-commerce. 

WooCommerce Allegro

Integracja WooCommerce z Allegro pozwala na łatwą synchronizację oferty między sklepem a platformą Allegro, co otwiera przed sprzedawcami dostęp do szerszej grupy klientów. 

Zautomatyzowane przekazywanie danych o produktach, ich cenach, opisach i dostępności zapobiega konieczności podwójnego wprowadzania danych i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. Co więcej, integracja ta umożliwia automatyczne przekazywanie zamówień z Allegro bezpośrednio do systemu WooCommerce, co pozwala na sprawną realizację zamówień i usprawnia obsługę klienta.

WooCommerce Dropshipping

Model dropshippingu w WooCommerce pozwala na sprzedaż produktów bez konieczności ich fizycznego zakupu i magazynowania. Integracja z dostawcami umożliwia automatyczne przekazywanie zamówień do realizacji, minimalizację kosztów i sprawną logistykę.

Wtyczki i rozwiązania wspierające dropshipping w WooCommerce automatyzują wiele procesów związanych z aktualizacją stanów magazynowych i śledzeniem dostaw.

WooCommerce hosting 

Wybór odpowiedniego hostingu jest bardzo istotny zarówno w przypadku sklepów e-commerce, jak i stron www. Hosting ma wpływ na takie aspekty, jak szybkość, niezawodność, bezpieczeństwo, i wsparcie dla WordPressa i WooCommerce. Dostawcy hostingu zoptymalizowanego pod kątem WooCommerce oferują takie  funkcje jak automatyczne kopie zapasowe czy zaawansowane zabezpieczenia. Dobre hostingi poprawiają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo sklepu, ale też umożliwiają jego dostosowanie do specyficznych potrzeb biznesowych, co jest kluczowe dla rozwijających się sklepów internetowych.

Programista WooCommerce – czym się zajmuje?

Programista WooCommerce zajmuje się tworzeniem, dostosowywaniem i utrzymaniem sklepów internetowych opartych na popularnym dodatku  do WordPressa, czyli WooCommerce. Oto główne zadania i umiejętności, które są związane z rolą programisty WooCommerce:

Zadania Programisty WooCommerce

 • Instalacja i konfiguracja: Zadania programisty WooCommerce obejmują instalację WooCommerce i konfigurację wtyczki zgodnie z potrzebami biznesowymi klienta. Działania obejmują ustawienia sklepu, płatności, dostawy oraz podatków.
 • Dostosowywanie tematów: Programista WooCommerce zajmuje się także modyfikacją istniejących tematów WordPress i WooCommerce, dopasowywaniem ich do wyglądu sklepu, wizji klienta i potrzeb użytkownika.
 • Rozwój wtyczek: Tworzenie niestandardowych wtyczek do rozszerzenia funkcjonalności WooCommerce, takich jak niestandardowe bramki płatności, moduły wysyłkowe czy narzędzia zarządzania zapasami to kolejne z zadań specjalisty.
 • Integracja z systemami zewnętrznymi: Integracja sklepu WooCommerce z zewnętrznymi systemami, takimi jak systemy ERP, CRM, platformy płatności, i inne narzędzia e-commerce.
 • Optymalizacja i bezpieczeństwo: Dążenie do tego, by sklep był zoptymalizowany pod kątem szybkości i wydajności, a także zabezpieczony przed zagrożeniami internetowymi.
 • Wsparcie i utrzymanie: Zapewnianie bieżącego wsparcia technicznego, aktualizacji oprogramowania oraz rozwiązywanie problemów technicznych i błędów.

Umiejętności programisty WooCommerce

 • Znajomość PHP i WordPress: Znajomość języka PHP oraz struktury WordPressa, na której działa WooCommerce.
 • HTML, CSS i JavaScript: Umiejętność pracy z front-endem (HTML, CSS i JavaScript), tworzenie atrakcyjnych i funkcjonalnych interfejsów użytkownika.
 • Rozumienie e-commerce: Wiedza na temat potrzeb biznesowych sklepów internetowych, w tym zarządzania zapasami, przetwarzania zamówień, SEO i marketingu cyfrowego.
 • Bezpieczeństwo i optymalizacja: Umiejętność optymalizacji wydajności sklepu i zabezpieczania go przed zagrożeniami.

Praca programisty WooCommerce wymaga nie tylko technicznych umiejętności programistycznych, ale również zdolności do rozumienia i realizacji za pomocą technologii e-commerce celów biznesowych klientów.

Tworzenie sklepów internetowych na WooCommerce – czy to dobry wybór?

Wybór WooCommerce niesie ze sobą wiele korzyści – jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju. Łatwa integracja wtyczki z WordPressem, elastyczność, korzystny model kosztowy, zaawansowane możliwości SEO i marketingu, a także wsparcie silnej społeczności, czynią z WooCommerce doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących skutecznego i skalowalnego narzędzia e-commerce.

Agencja WooCommerce

Agencja WooCommerce specjalizuje się w tworzeniu profesjonalnych sklepów internetowych na platformie WooCommerce. Z takich usług korzystają przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić sklep online dostosowany do swoich unikalnych potrzeb biznesowych i oczekiwań klientów. Agencje oferują kompleksowe usługi, począwszy od projektowania i rozwoju, przez integrację z zewnętrznymi systemami płatności, magazynowaniem, aż po marketing, pozycjonowanie i optymalizację SEO.

Dzięki doświadczeniu i eksperckiej wiedzy, agencje WooCommerce budują sklepy internetowe o wysokiej wydajności, atrakcyjnym wyglądzie oraz intuicyjnej nawigacji, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników i wzrost sprzedaży. Takie firmy zapewniają też wsparcie techniczne, doradztwo, dbają o aktualizacje sklepu.

Podsumowanie 

WooCommerce to lider wśród platform e-commerce – wtyczka dedykowana użytkownikom WordPressa. WooCommerce to elastyczność, bogate funkcjonalności oraz łatwość integracji z różnorodnymi usługami zewnętrznymi. Platforma umożliwia tworzenie sklepów internetowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców i branży, w której działają.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza