joomla

Spis treści

Joomla – templatki, rozszerzenia, pozycjonowanie. Poradnik dla Ciebie

Podstawą skutecznych działań pozycjonowania stron jest odpowiednia optymalizacja strony internetowej. Systemów, o które oparte są witryny jest bardzo dużo. Najbardziej popularnymi są systemy CMS takie jak WordPress, Joomla! oraz Drupal. W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić podstawowe działania optymalizacyjne strony opartej na systemie cms Joomla! oraz wymienić kilka najbardziej przydatnych pluginów, które pomogą szybko i skutecznie zoptymalizować stronę pod kątem SEO. Wyjaśnię też, czym jest Joomla, omówię jej zalety i najważniejsze funkcje.

Czym dokładnie jest cms Joomla!

 

joomla
Joomla – co to?

Joomla! jest jednym z najbardziej popularnych systemów CMS dostępnych na rynku. Jest to darmowy CMS, wokół którego wytworzyła się duża społeczność użytkowników. System CMS to narzędzie do zarządzania treścią na danej stronie. System Joomla! jest intuicyjny dla użytkownika, nawet dla osoby, która nie ma dużego doświadczenia w pracy ze stronami internetowymi. Dlatego, obok WordPressa, jest to najczęściej wybierany CMS do tworzenia stron internetowych.

Joomla extensions, czyli rozszerzenia Joomli 

Joomla extensions, czyli rozszerzenia Joomli, zdefiniować możemy jako aplikacje pomocnicze, które dodają dodatkowe funkcje i możliwości do standardowej instalacji Joomli lub ulepszają obecne. Aplikacje pomocnicze pozwalają na dostosowanie i rozszerzenie funkcjonalności witryny w sposób, który może nie być dostępny w podstawowym pakiecie Joomla.

Wyróżniamy kilka typów rozszerzeń w Joomli, są to: 

 • Komponenty (Components): To główne aplikacje, najbardziej złożone rozszerzenia. Każda strona w Joomli jest wyświetlana dzięki komponentowi. Przykłady to system zarządzania treścią, formularze kontaktowe, sklepy internetowe.
 • Moduły (Modules): Moduły w Joomli to mniejsze, elastyczne rozszerzenia stosowane do budowy i personalizacji strony. Dzięki nim można prezentować różnorodne treści uzupełniające główną zawartość witryny, są to np. stopka czy sekcja z najnowszymi informacjami. Co więcej, moduły mogą współpracować z komponentami, tworząc spójny i funkcjonalny układ strony.
 • Wtyczki (Plugins): To specjalistyczne rozszerzenia, które obsługują określone wydarzenia, potrzeby. Wtyczka może na przykład automatycznie tworzyć linki wewnętrzne, integrować  witrynę z mediami społecznościowymi, blokować niechciane komentarze spamerskie. Użycie odpowiednich wtyczek znacząco podnosi funkcjonalność strony, czyni ją bardziej zaawansowaną i dostosowaną do potrzeb odwiedzających. 
 • Szablony (Templates): Szablony kontrolują wygląd i układ strony. Chociaż technicznie są one rodzajem rozszerzenia, często, uwagi na ich specyficzną funkcję, nie są do nich zaliczane.
 • Języki (Languages): Omawiane rozszerzenia umożliwiają nie tylko tłumaczenie treści, ale również elementów interfejsu, co jest ważne dla użytkowników z różnych krajów. W Joomla wyróżniamy trzy główne pakiety językowe, które odpowiadają za różne aspekty tłumaczenia: pakiet językowy interfejsu, pakiet językowy treści oraz pakiet językowy administratora. Dzięki temu, twórcy strony mają pełną kontrolę nad tym, jakie elementy są tłumaczone i w jaki sposób.  

Rozszerzenia są kluczem do dostosowywania i rozbudowywania funkcjonalności Joomla, pozwalają twórcom stron na tworzenie bardziej złożonych i unikalnych witryn.

Joomla hosting

Hosting to kluczowy aspekt każdej strony internetowej,  wybór odpowiedniego serwera jest istotny dla prawidłowego działania witryny, jej bezpieczeństwa oraz szybkości. Oto najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące hostingu dla Joomla:

 1. Upewnij się, że wybrany hosting jest zgodny z wymaganiami systemu Joomla. Joomla działa najlepiej na serwerach obsługujących PHP, MySQL, oraz Apache, chociaż jest kompatybilna także z innymi technologiami.

 2. Wybór hostingu, który zapewnia szybki czas ładowania strony, jest ważny dla użytkownika końcowego oraz dla SEO. Sprawdź, czy dostawca hostingu dysponuje serwerami zoptymalizowanymi pod kątem Joomla i oferuje dostateczne zasoby (RAM, CPU).

 3. Bezpieczeństwo jest priorytetem. Wybieraj dostawców hostingu, którzy oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak codzienne kopie zapasowe, ochrona przed malware i DDoS, a także regularne aktualizacje.

 4. Wybór hostingu zapewniającego wsparcie techniczne to klucz do sukcesu, zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem w Joomla. Upewnij się, że dostawca oferuje wsparcie 24/7 i jest dostępny w razie potrzeby.

 5. Panele zarządzania, takie jak cPanel lub Plesk, ułatwiają konfigurację i zarządzanie stroną na Joomla. Sprawdź, czy hosting oferuje intuicyjny i łatwy w obsłudze panel zarządzania.

 6. Wybierz hosting, który jest elastyczny i umożliwia łatwe skalowanie zasobów w miarę rozwijania się Twojej strony.

 7. Porównaj różne opcje hostingu pod kątem ceny, ale pamiętaj, aby nie oszczędzać kosztem wydajności i bezpieczeństwa. Często warto zainwestować nieco więcej w lepszej jakości hosting, aby zapewnić stabilność i wydajność strony.

 8. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, przeczytaj recenzje i opinie innych użytkowników na temat danego dostawcy hostingu. Upewnij się, że większość opinii jest pozytywna i że firma ma dobrą reputację.

Joomla galeria

Joomla galeria to komponent lub moduł, który umożliwia tworzenie i zarządzanie galeriami zdjęć na stronie internetowej. Istnieje wiele rozszerzeń galerii dostępnych dla Joomla, zarówno darmowych, jak i płatnych, oferujących różne funkcje i możliwości konfiguracji. Wiele modułów pozwala na łatwe dodawanie zdjęć, grupowanie ich w albumy, automatyczne tworzenie miniaturek, oferuje także różne opcje wyświetlania zdjęć, np. pokazy slajdów czy lightbox.

Joomla admin panel

Joomla admin panel (panel administracyjny Joomla) to interfejs, za pomocą którego administratorzy i użytkownicy z odpowiednimi uprawnieniami mogą zarządzać treścią i ustawieniami strony internetowej opartej na Joomla. Panel umożliwia wykonanie wielu różnych zadań, takich jak dodawanie i edytowanie artykułów, zarządzanie menu, instalowanie i aktualizowanie rozszerzeń, konfigurowanie ustawień witryny czy zarządzanie kontami użytkowników.

Joomla: szablon, rozszerzenia, joomla 4
Joomla templates, Joomla extensions, Joomla 4 i inne ważne informacje

Pozycjonowanie Joomla

Sprawnie i bezawaryjnie działająca witryna to nie wszystko. W dzisiejszych czasach ważna jest także promocja. Jeśli chcesz docierać do klientów, musisz zadbać o dobrą widoczność w sieci, między innymi o jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. I tutaj przechodzimy do drugiej części naszego artykułu, czyli do pozycjonowania stron www zbudowanych w oparciu o Joomlę. 

Najlepsze sposoby na optymalizację strony Joomla

Sposobów pozycjonowania i optymalizacji stron jest bardzo dużo. Nie sposób opisać wszystkie w jednym miejscu, dlatego w tym wpisie przedstawię te najważniejsze porady. Opisane działania on-site i off-site przyczynią się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień. Musisz uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie dążyć do określonego celu.

seo Joomla, pozycjonowanie Joomla
Pozycjonowanie Joomla – najważniejsze informacje

Bardzo istotną kwestią, jeśli chodzi o podstawowe działania związane z optymalizacją, jest praca nad szybkością strony. Jednym z czynników rankingowych, jakie Google bierze pod uwagę, jest szybkość ładowania strony. Aby witryna ładowała się bez problemów, musimy zadbać o szybki i niezawodny serwer. Przy wyborze serwera nie warto oszczędzać, ponieważ tanie serwery są z reguły bardzo wolne i awaryjne.  Dobrze więc rozejrzeć się za droższymi ofertami, które gwarantują usługi wysokiej jakości. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy w tym temacie, porozmawiaj przed zakupem ze specjalistą, który zajmuje się na co dzień tematami serwerów i hostingów.

Wracając do tematu szybkości strony, jeśli nie wiesz, czy Twoja strona potrzebuje dodatkowej optymalizacji, przeprowadzaj co pewien czas testy szybkości ładowania.

Google udostępnia do tego dedykowane narzędzie: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

2. Pozycjonowanie Joomla – słowa kluczowe 

Dobrze dobrane słowa kluczowe to podstawa działań każdego pozycjonera. Słowa kluczowe są istotne we wszystkich działaniach SEO, nie tylko związanych z cms-em Joomla.  Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy z zakresu pozycjonowania, możesz mieć problem przy doborze odpowiednich dla swojego biznesu fraz. 

Przyjmijmy, że chcesz opublikować artykuł na firmowym blogu. Artykuł ma dotyczyć mebli drewnianych. Aby taki tekst miał szansę na miejsce w TOP10, musi być odpowiednio napisany. W treści powinny znaleźć się odpowiednie słowa kluczowe. W doborze fraz pomoże Ci już sama wyszukiwarka Google. W jaki sposób? Po wpisaniu w okno wyszukiwania frazy meble drewniane otrzymasz wyniki wyszukiwania. Na samym dole zobaczysz listę fraz, które są powiązane z twoim tematem.

Pozycjonowanie Joomla - słowa kluczowe
Pozycjonowanie Joomla – słowa kluczowe

3. Pozycjonowanie Joomla – zadbaj o przyjazne adresy URL

Dobrze dobrany i odpowiednio zoptymalizowany adres URL to bardzo istotny czynnik  rankingowy Google, warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Jest kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać przy tworzeniu adresów URL strony. Adresy URL powinny być:

 • Unikalne – adresy na stronie nie powinny się dublować. Każda podstrona powinna mieć swój unikalny adres URL. 
 • Czytelne – Ważne, by URL-e były czytelne, dobrze usunąć wszystkie przypadkowe znaki. 
 • Struktura – Słowa w adresie powinny być rozdzielane myślnikami, należy też  unikać wielkich liter.
 • Słowa kluczowe w adresie – Nie jest to wymóg, ale w adresie URL warto zawrzeć najważniejsze dla danej podstrony słowo kluczowe.
 • Bezpieczne – Każda strona powinna mieć wdrożony certyfikat bezpieczeństwa – SSL. Google coraz bardziej restrykcyjnie traktuje witryny bez certyfikatu.

4. Pozycjonowanie Joomla – korzystaj z linkowania wewnętrznego

Odpowiednie zastosowanie linkowania wewnętrznego ma bardzo duże znaczenie w kontekście optymalizacji strony. Linkowanie wewnętrzne to łącza do podstron w obrębie jednej witryny. Takie odnośniki umożliwiają łatwe przejście pomiędzy podstronami, mają też pozytywny wpływ na proces indeksacji

Linkowanie wewnętrzne możemy wykonać w wielu miejscach na naszej stronie. Np. linkować możemy z tekstu artykułu na blogu:

Linkowanie wewnętrzne
Joomla SEO – linkowanie wewnętrzne

Linkowanie możemy również wykonać np. ze stopki strony. Metod jest bardzo dużo, warto jednak pamiętać, by liczba linków wewnętrznych nie była zbyt duża.

5. Pozycjonowanie Joomla – korzystaj z narzędzi analitycznych

Gdy zoptymalizujesz już swoją stronę, pierwsze o czym pomyślisz to, czy już widać efekty. Regularna analiza działań jest najważniejsza w pracy pozycjonera. Dlatego też poniżej przedstawię Ci kilka przydatnych i darmowych narzędzi do śledzenia swoich wyników.

Joomla pozycjonowanie: narzędzia analityczne
Joomla pozycjonowanie: narzędzia analityczne

 • Pierwszym narzędziem jest Google Search Console. Dzięki tej usłudze możesz  monitorować pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego sprawdzisz, czy Twoja strona indeksuje się w poprawny sposób. W GSC zweryfikujesz również, jakie linki z zewnątrz kierują do Twojej strony. Funkcji Google Search Console jest o wiele więcej. Możesz się z nimi zapoznać na stronie https://support.google.com/webmasters/answer/9128668?hl=pl
 • Kolejnym narzędziem jest Google Analytics. GA dostarcza informacji na temat liczby użytkowników, którzy odwiedzają stronę www oraz ich profil. Dzięki Google Analytics dowiesz się także, za pomocą jakich urządzeń użytkownicy odwiedzają Twoją stroną. 

6. Pozycjonowanie Joomla – przygotuj opisy meta

Opisy title są jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez algorytm Google. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne zoptymalizowanie tego znacznika. Dodatkowo przy optymalizacji tagu title,  najlepiej przygotować odpowiedni opis strony w tagu description. Oba tagi wyświetlają się w wynikach wyszukiwania.

pozycjonowanie strony joomla meta dane
Pozycjonowanie strony Joomla – meta dane a reklama w internecie

Dobrze dobrane znaczniki, oprócz wpływu na pozycjonowanie strony, mogą również mieć wpływ na CTR, czyli na współczynnik klikalności w dany odnośnik.

7. Pozycjonowanie Joomla – zoptymalizuj stronę pod kątem szybkości

 

speedometer-1063350_640
Pozycjonowanie stron www – prędkość ładowania

Szybkość ładowania strony jest aktualnie bardzo istotnym czynnikiem. Oprócz szybkiego i niezawodnego serwera, warto zadbać o inne czynnik, które przyspieszą działanie strony opartej zbudowanej na Joomli.

Na początku należy zoptymalizować wielkość obrazków umieszczonych na stronie. Kolejny krok to włączenie kompresji GZIP – dzięki kompresji plików GZIP pliki mogą zmniejszyć się nawet o 70%.

8. Pozycjonowanie Joomla – pamiętaj o responsywności strony

Większość użytkowników korzysta urządzeń mobilnych. Responsywność strony oznacza, że witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów Jeśli nie masz responsywnej witryny, optymalizacja seo na niewiele się zda. Co więcej, niepoprawnie działająca strona www to także starta konwersji. 

Joomla - responsywna wersja strony www
Marketing internetowy: Joomla – responsywna wersja strony www

Jak możesz sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna? Tutaj również z pomocą przychodzą narzędzia Google. Wystarczy wejść na stronę: https://search.google.com/test/mobile-friendly i wkleić swój adres URL.

joomla pozycjonowanie
Pozycjonowanie Joomla: content, technical SEO, mobile SEO i inne

Przydatne wtyczki oraz pluginy dla stron Joomla!

Joomla!, tak jak inne popularne systemy zarządzania treścią, np. WordPress, udostępnia wtyczki oraz pluginy. Do dyspozycji mamy wiele funkcjonalności, które pomagają w codziennej pracy przy pozycjonowaniu stron. Poniżej omawiam najpopularniejsze z nich. Warto zaznaczyć, że skupię się wyłącznie na darmowych wtyczkach. 

sh404SEF to jedna z najbardziej popularnych wtyczek i rozszerzeń SEO stron opartych na Joomli. Wtyczka ta obsługuje praktycznie wszystkie wersje Joomli, dzięki temu masz pewność, że będzie działać prawidłowo nawet przy starszych projektach. Wśród najważniejszych funkcji tej wtyczki znajdują się:

 • obsługa Google Analytics,
 • pomoc przy przekierowaniach,
 • usuwanie duplikatów adresów URL,
 • ochrona strony przed atakami.

Wtyczkę można pobrać ze strony: https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/sef/sh404sef/

Wtyczka Easy front-end SEO pomaga w kontrolowaniu i manipulacji wszystkich metadanych na stronie opartej na Joomli. Jak wiadomo, dobrze dobrane tagi title oraz description są kluczowe, jeśli chodzi o pozycjonowanie. Warto zatem skorzystać z opcji tego rozszerzenia. Główne funkcje EFSEO:

 • zmiana metadanych na stronie,
 • możliwość automatycznego generowania metadanych,
 • i wiele innych przydatnych funkcji.

Wtyczkę do pobrania możemy znaleźć na stronie https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/seo-a-metadata/easy-frontend-seo/

Rozszerzenie JoomSEF służy do zmiany adresów URL na bardziej przyjazne dla wyszukiwarki Google. Dzięki tej wtyczce można zmieniać adresy na całej stronie oraz dopasowywać je tak, aby sprzyjały działaniom pozycjonerskim. Do głównych funkcji tej wtyczki należą:

 • generowanie adresów URL,
 • zarządzanie adresami URL,
 • możliwość zarządzania metadanymi,
 • zarządzanie przekierowaniami 301 i wiele innych.

Wtyczkę można znaleźć pod adresem: https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/sef/joomsef/

Tag Meta to kolejna wtyczka, dzięki której można zarządzać metadanymi witryny. Do głównych funkcji omawianej wtyczki należą m.in.:

 • obsługa tagów title, description, keywords, robots,
 • możliwość generowania globalnych tagów.

Rozszerzenie możemy pobrać ze strony https://extensions.joomla.org/extensions/extension/site-management/seo-a-metadata/tag-meta/

SEO Simple to wtyczka przeznaczona dla właścicieli stron, którzy mają bardzo małą wiedzę, jeśli chodzi o działania SEO. Jest to prosta wtyczka, umożliwiająca automatyczną zmianę opisów meta tagów na stronie. Do głównych funkcji tej wtyczki należą:

 • dostosowanie meta opisów,
 • konfiguracja tytułu strony,

Jest to bardzo prosta wtyczka, która może się przydać szczególnie początkującym użytkownikom. Dzięki niej pozycjonowanie stron Joomla będzie dużo prostsze. 

Joomla SEO – dlaczego to takie ważne?

Dzięki odpowiedniej optymalizacji SEO, treści na stronie Joomla mogą osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek, co z kolei przekłada się na większy ruch, a tym samym na większe przychody i rozpoznawalność marki.

 • Poprawa widoczności: Dobre praktyki SEO pomagają zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe, gdyż większość użytkowników internetu skupia swoją uwagę na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.
 • Budowanie wiarygodności i zaufania: Strony, które pojawiają się na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, są postrzegane jako bardziej wiarygodne i autorytatywne. SEO pomaga w budowaniu tej reputacji.  Link building stanowiący ważny element działań z zakresu pozycjonowania nie tylko buduje wiarygodność witryny, ale stanowi dodatkowe źródło ruchu. 
 • Zwiększenie konwersji: Strona zoptymalizowana pod kątem SEO jest łatwiejsza do nawigacji i często oferuje lepsze doświadczenia użytkownika, co może przekładać się na wyższe wskaźniki konwersji.
 • Przewaga konkurencyjna: Strony, które skutecznie stosują SEO, mogą uzyskać przewagę nad konkurencją. Nawet jeśli konkurenci mają podobne produkty czy usługi, strona lepiej zoptymalizowana pod kątem SEO ma szansę przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.
 •  

Z tych powodów, inwestycja w SEO na stronie Joomla jest istotna dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu i maksymalizacji zasięgu online.

Wiele osób zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem jest CMS WordPress, czy Joomla. Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

WordPress

 • To bardzo popularny system, wokół którego wytworzyła się duża społeczność. Użytkownicy z różnych zakątków świata pomagają w szybkim identyfikowaniu problemów i ulepszaniu systemu, tworzeniu poradników itp. 
 • Ogromny wybór motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które są łatwe do zainstalowania i dostosowania. Jednakże, dla bardziej zaawansowanych potrzeb, dostosowanie może wymagać wiedzy z zakresu kodowania.
 • Intuicyjna obsługa to kolejna zaleta WordPressa. Ów CMS umożliwia łatwe zarządzanie blogiem, i innymi elementami strony www. 

Joomla

 •  Oferuje szablony, które mogą być bardziej elastyczne i zaawansowane pod względem dostosowywania, ale może to wymagać bardziej zaawansowanej wiedzy technicznej.
 •  Mniejsza, ale bardzo zaangażowana społeczność. Pomoc i wsparcie są dostępne, choć może to wymagać więcej wysiłku w znalezieniu odpowiednich zasobów.
 • Joomla dobrze sprawdza się w przypadku bardziej rozbudowanych witryn, na przykład portali internetowych. 

Drupal czy Joomla?

Drupal a Joomla – który CMS wybrać? Uzależnione jest to od wielu czynników, takich jak poziom umiejętności użytkownika, wymagania projektu oraz preferencje indywidualne. Oto kilka kluczowych aspektów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. 

Drupal

 • Uważany jest za elastyczny i potężny system zarządzania treścią. Jest idealny dla skomplikowanych projektów i zaawansowanych stron internetowych.
 • Drupal, ze względu na swoją złożoność i mnogość funkcji, jest trudniejszy w obsłudze, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia.
 • Omawiany CMS wytworzył silną społeczność użytkowników i deweloperów.
 • Drupal jest uważany za bardzo bezpieczny CMS, co jest szczególnie ważne dla stron internetowych korporacyjnych i rządowych.

Joomla

 •  Joomla jest znana z tego, że jest bardziej przyjazna dla użytkownika niż Drupal, co sprawia, że jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są programistami.
 • Jest dobrym rozwiązaniem dla średnich i dużych stron internetowych, które wymagają zaawansowanych funkcji, ale nie są tak skomplikowane jak te, które mogą wymagać Drupala.
 • Podobnie jak Drupal, Joomla oferuje szeroką gamę rozszerzeń i szablonów, które pomagają w dostosowaniu i rozszerzeniu funkcjonalności strony.

Podsumowując, Drupal to dobry wybór, jeśli potrzebujesz zaawansowanej funkcjonalności, masz doświadczenie w tworzeniu stron internetowych lub pracujesz nad dużym, skomplikowanym projektem. Joomla, jeśli szukasz równowagi między wieloma funkcjami a łatwością użycia, szczególnie, jeśli nie masz zaawansowanych umiejętności technicznych.

Joomla FAQ

Joomla 4 – co to?

Joomla 4 to czwarta, główna wersja popularnego systemu zarządzania treścią (CMS) o nazwie Joomla. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami, Joomla 4 wprowadza szereg ważnych zmian i ulepszeń, zarówno pod względem technicznym, jak i funkcjonalnym. Oto kilka kluczowych aspektów Joomla 4:

 • Nowy interfejs administracyjny: Joomla 4 wprowadza całkowicie odświeżony i nowoczesny interfejs panelu administracyjnego, który jest bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.
 • Ulepszona wydajność: Dzięki przepisaniu wielu fragmentów kodu źródłowego, Joomla 4 działa szybciej. 
 • Nowa architektura: Joomla 4 bazuje na nowej, bardziej modularnej i elastycznej architekturze, co sprawia, że jest bardziej przyszłościowa i łatwiejsza do rozbudowy.
 • Odpowiedniość mobilna: Cały system został zaprojektowany z myślą o urządzeniach mobilnych, co oznacza, że działa płynnie na smartfonach i tabletach.
 • Lepsze bezpieczeństwo: Joomla 4 wprowadza dodatkowe narzędzia i funkcje zabezpieczające, co czyni system bardziej odporny na potencjalne zagrożenia.
 • Web Services API: Joomla 4 zawiera wbudowane API do web services, co ułatwia integrację z innymi systemami i aplikacjami.
 • Nowy system szablonów: Wprowadzono nowy, domyślny szablon frontendowy oraz backendowy, które są bardziej nowoczesne i responsywne.

Joomla templates free – co to?

Joomla templates free to darmowe szablony dostępne dla użytkowników systemu Joomla!. Umożliwiają one szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony internetowej, oferują różne układy, style i opcje konfiguracji.

Jak zrobić szablon Joomla?

Tworzenie szablonu Joomla wymaga znajomości HTML, CSS, oraz podstaw PHP. 

Jak dodać popup do Joomla?

Popup można dodać na kilka sposobów, np.:

 • Za pośrednictwem rozszerzenia: W Joomla! Extension Directory dostępne są rozszerzenia, które ułatwiają implementację wyskakujących okienek (popupów) na stronie.

 • Ręczne dodanie kodu JavaScript/HTML: Możesz również dodać popup, umieszczając odpowiedni kod bezpośrednio w artykułach lub modułach.

Joomla Monster – co to?

Joomla Monster to popularny dostawca szablonów i rozszerzeń dla Joomla!. Joomla Monster oferuje szeroki wybór profesjonalnych i responsywnych szablonów, które są dostosowane do różnych potrzeb i branż. Oprócz szablonów, Joomla Monster zapewnia także pomoc techniczną.

Joomla instalacja – na czym polega?

Instalacja Joomla! polega na kilku krokach:

 • Pobranie najnowszej wersji Joomla! z oficjalnej strony.
 • Wgranie plików na serwer za pomocą klienta FTP lub przez panel hostingowy.
 • Utworzenie bazy danych MySQL przez panel administracyjny hostingu.
 • Skonfigurowanie połączenia z bazą danych oraz podstawowych ustawień Joomla! poprzez uruchomienie skryptu instalacyjnego, który jest dostępny po wejściu na Twoją stronę internetową.
 • Po zakończeniu konfiguracji, usunięcie folderu instalacyjnego.

Po tych krokach Joomla! powinna być gotowa do użycia, a Ty będziesz mógł zacząć tworzyć swoją stronę internetową.

Darmowe moduły Joomla 3 – najważniejsze informacje

Darmowe moduły Joomla 3 to rozszerzenia, które pozwalają na dodanie dodatkowej funkcjonalności i treści do witryny opartej na Joomla 3. Są one dostępne za darmo, można je pobrać z oficjalnej strony Joomla lub z innych źródeł. Popularne, darmowe moduły mogą obejmować takie funkcje jak pokazy slajdów, formularze kontaktowe, mapy, moduły społecznościowe i wiele innych. 

 

Joomla logowanie – na czym polega?

Logowanie to proces, w którym użytkownicy wpisują swoją nazwę użytkownika i hasło, aby uzyskać dostęp do zabezpieczonych obszarów witryny, takich jak panel administracyjny. Możliwe jest także konfigurowanie logowania dla odwiedzających, co pozwala im na dostęp do specjalnych treści lub funkcji dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Proces logowania można dostosować i rozszerzyć za pomocą różnych modułów i wtyczek, które oferują dodatkowe opcje, takie jak logowanie za pomocą mediów społecznościowych, dodatkowe zabezpieczenia, czy niestandardowe formularze logowania.

Joomla favicon – co to?

Favicon to mała ikona, zazwyczaj w rozmiarze 16×16 pikseli, wyświetlana obok adresu URL w pasku adresu przeglądarki oraz na kartach przeglądarki. Jest to ważny element identyfikacji wizualnej witryny.

Dlaczego favicony są ważne?

 • Rozpoznawalność: Favicona pomaga użytkownikom odnaleźć witrynę wśród otwartych kart przeglądarki.
 • Profesjonalizm: Favicona świadczy o profesjonalizmie i dbałości o detale.

Jak dodać faviconę do Joomla?

Możesz dodać faviconę do witryny, umieszczając plik favicon.ico w głównym katalogu witryny.
Istnieją także rozszerzenia Joomla, które ułatwiają dodawanie i zarządzanie faviconami.

Joomla antywirus – ochrona Twojej witryny

Witryny oparte na Joomla, jak i inne platformy CMS, są narażone na ataki hakerskie i malware. Ochrona antywirusowa pomaga w wykrywaniu i eliminowaniu szkodliwego oprogramowania, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa danych użytkowników i integralności witryny.


Rozwiązania antywirusowe Joomla

Istnieją specjalistyczne rozszerzenia Joomla, które zapewniają bezpieczeństwo i ochronę antywirusową. Warto również korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się bezpieczeństwem, które oferują kompleksowe rozwiązania ochrony dla witryn Joomla.

Najlepsze praktyki bezpieczeństwa

 • Regularnie aktualizuj Joomlę i wszystkie rozszerzenia do najnowszych wersji.
 • Używaj silnych haseł i zabezpiecz panel administracyjny.
 • Regularnie wykonuj kopie zapasowe witryny.

Zabezpieczenie witryny Joomla przed zagrożeniami jest niezbędne dla utrzymania jej bezpiecznej i sprawnej pracy. Stosując odpowiednie środki ochrony antywirusowej, zapewnisz lepsze doświadczenia użytkownikom i ochronisz swoje dane przed potencjalnymi zagrożeniami.

Podsumowanie – w jaki sposób pozycjonować strony na CMS Joomla?

Joomla! to zaawansowany system CMS, który oferuje szeroki wachlarz funkcji pozwalających na tworzenie różnorodnych typów stron internetowych – od blogów, przez portale informacyjne, aż po skomplikowane sklepy internetowe. System ten wyróżnia się dużą elastycznością, co oznacza, że użytkownicy z odpowiednią wiedzą techniczną mogą dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

 Joomla! jest też przyjazna dla wyszukiwarek internetowych, co jest kluczowe w dzisiejszym, cyfrowym świecie. Dzięki wbudowanym narzędziom SEO oraz możliwości instalacji dodatkowych rozszerzeń, użytkownicy mogą optymalizować swoje strony pod kątem lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, Joomla! to potężne narzędzie dla osób, które potrzebują solidnego i elastycznego systemu zarządzania treścią, a także dla tych, którzy chcą skutecznie promować stronę w internecie. Dzięki wsparciu społeczności oraz licznym rozszerzeniom, Joomla! stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem i zarządzaniem treścią w internecie.

 

Ocena strony: 5/5 - (17 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza