Spis treści

Links: struktura internetu. Bezpieczeństwo, optymalizacja i wiele więcej

Z internetu korzysta każdy z nas, wielu nie wyobraża sobie dnia bez buszowania w sieci. Ale, tylko nieliczni kiedykolwiek zastanawiali się, co stanowi strukturę internetu. Są to linki (links). To dzięki niepozornym linkom przemieszczamy się między stronami, dokumentami i innymi zasobami online. Linki umożliwiają przeglądanie podstron, a w procesie pozycjonowania, budują autorytet witryny. Co jeszcze dobrze wiedzieć na temat omawianych odnośników? Jak optymalizować i udostępniać linki? Jak omijać te niebezpieczne?

Co to jest link?

Linki (links), znane również jako hiperłącza, to odnośniki, które po kliknięciu przenoszą użytkownika do innego miejsca w tym samym dokumencie, na inną stronę internetową lub do innego pliku dostępnego w sieci lub na dysku. Linki mogą mieć różne formy – od tekstu, po obraz, przycisk, a nawet element interaktywny.

Rola linków w strukturze stron internetowych jest kluczowa. Nie tylko umożliwiają one tworzenie złożonych stron www i sklepów e-commerce  z bogatą treścią, ale też ułatwiają indeksowanie stron, a to ma bezpośredni wpływ na SEO (Search Engine Optimization) i widoczność strony w internecie. 

Jak działają linki?

Linki działają na zasadzie adresowania URL (Uniform Resource Locator), który wskazuje przeglądarce internetowej, gdzie znajduje się dany zasób. Poprzez użycie linków, twórcy stron mogą kierować ruch na swoje witryny, dzielić się wartościową treścią i budować sieć powiązań między różnymi serwisami internetowymi.

W kontekście internetowym, linki są nie tylko narzędziem do nawigacji, ale również ważnym elementem budowania relacji między stronami, tworzeniem społeczności i promowaniem treści. Dzięki nim internet stał się przestrzenią, w której informacje są łatwo dostępne, a wiedza dynamicznie się rozwija.

Jak wygląda link? Budowa linków

Linki mogą przyjmować różne formy, ale najczęściej spotykane są jako linki tekstowe lub graficzne.

 • Linki tekstowe zazwyczaj wyświetlane są w innym kolorze niż reszta tekstu, mogą być też podkreślone – zwiększa to szanse na zyskanie uwagi użytkownika. Kolor, styl i funkcje linku tekstowego można zmienić za pomocą CSS (Cascading Style Sheets), daje to twórcom stron internetowych szerokie możliwości w dostosowaniu wyglądu odnośnika do ogólnej estetyki strony.
 • Linki graficzne to obrazy lub ikony, które służą jako hiperłącza. Mogą to być logotypy firm, ikony mediów społecznościowych lub dowolne grafiki, które po kliknięciu przenoszą użytkownika do innej strony internetowej lub zasobu. 

Budowa adresu URL

Adres URL (Uniform Resource Locator), to adres internetowy, który wskazuje na konkretny zasób dostępny w sieci. Składa się z kilku kluczowych elementów:

 • Schemat: Najczęściej spotykany jako „http” lub „https”, gdzie „https” oznacza bezpieczne połączenie szyfrowane.
 • Nazwa domeny: Unikalny adres strony internetowej, który zazwyczaj kończy się takim rozszerzeniem, jak .com, .org, .net itp.
 • Ścieżka: Określa konkretną lokalizację zasobu na serwerze.
 • Parametry: Są opcjonalne, mogą być wykorzystane do przekazywania dodatkowych informacji do serwera.

Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę w lokalizowaniu i dostarczaniu zasobów, umożliwia precyzyjne adresowanie i odnajdywanie stron, plików i innych danych online.

Short links

Skracanie linków to popularna praktyka pozwalająca na przekształcenie długich adresów URL w krótsze wersje, ułatwiające udostępnianie. Krótkie linki są szczególnie przydatne w mediach społecznościowych, gdzie liczba znaków jest ograniczona oraz w materiałach marketingowych – krótszą wersję łatwiej zapamiętać i wpisać w okno wyszukiwania.

Popularne serwisy do skracania linków, takie jak Bit.ly, TinyURL, oferują nie tylko samo skracanie linków, ale również śledzenie statystyk dotyczących klikalności. Dzięki tym narzędziom, twórcy treści i marketerzy mogą lepiej zrozumieć, jak odbiorcy wchodzą w interakcję z linkami. Takie informacje są przydatne przy planowaniu i optymalizacji kampanii online.

Strona do skracania linków

Poniżej przegląd popularnych stron i narzędzi do skracania linków:

 • Bit.ly: Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do skracania linków, oferujące również śledzenie statystyk kliknięć.
 • TinyURL: Proste i szybkie narzędzie do skracania URLi bez potrzeby tworzenia konta.
 • Ow.ly: Narzędzie dostępne w ramach platformy Hootsuite, pozwala na skracanie linków oraz monitorowanie ich skuteczności.

Powyższe narzędzia nie tylko ułatwiają udostępnianie linków, ale też umożliwiają analizę ruchu, co jest szczególnie przydatne w działaniach marketingowych.

Sprawdzanie linków

Sprawdzanie linków na stronie internetowej jest kluczowym elementem utrzymania jej jakości, użyteczności i dostępności. Nieaktualne lub uszkodzone linki mogą negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkowników oraz na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych.  Wyróżniamy kilka metod umożliwiających weryfikację, czy linki są aktywne i kierują do odpowiednich zasobów.

Ręczne sprawdzanie linków

Jedną z metod jest ręczne sprawdzanie każdego linku. Chociaż taka metoda jest skuteczna, jest również czasochłonna i niepraktyczna, szczególnie w przypadku stron zawierających dużą liczbę linków.

Automatyczne narzędzia do sprawdzania linków

Na rynku dostępne są narzędzia i oprogramowanie, które automatyzują proces weryfikacji linków. Takie narzędzia skanują wybrane strony internetowe w poszukiwaniu linków i sprawdzają ich status. Wyniki skanowania mogą dostarczyć informacji dotyczących różnych kwestii, takich, jak błędy 404 (nie znaleziono strony), przekierowania, a nawet czasowe problemy z dostępnością strony docelowej.

Sprawdzanie linków online

W sieci dostępne są narzędzia i serwisy, które pozwalają na sprawdzanie nawet bardzo dużej liczby linków. Wystarczy wprowadzić adres URL strony do przetestowania i kliknąć enter – witryna zostanie automatycznie przeskanowana pod kątem aktywnych i nieaktywnych linków.

Wśród narzędzi do sprawdzania linków online znajdują się:

 • W3C Link Checker: Jest to bezpłatne narzędzie oferowane przez Konsorcjum World Wide Web (W3C). W3C Link Checker analizuje linki pod kątem różnego typu usterek, w tym nieaktualnych linków.
 • Broken Link Check: Pozwala na skanowanie stron internetowych w poszukiwaniu nieaktywnych linków. To bardzo użyteczne narzędzie dla administratorów stron, wspomagające utrzymanie zasobów w dobrej kondycji.
 • Screaming Frog SEO Spider: To narzędzie desktopowe, które oferuje bardziej zaawansowane funkcje, w tym sprawdzanie linków, analizę SEO oraz wizualizację architektury strony.

Korzystanie z tych narzędzi pozwala na szybkie zidentyfikowanie i naprawienie problemów z linkami. Jest to bardzo istotne ze względu na optymalizację witryny  pod kątem wyszukiwarek, jak i satysfakcji odwiedzających. Regularne sprawdzanie linków powinno być częścią procesu optymalizacyjnego każdej strony internetowej. 

Jak sprawdzić czy link jest bezpieczny?

 Bezpieczeństwo linków można sprawdzić za pomocą kilku metod, są to:

 • Narzędzia: Serwisy takie jak Google Safe, umożliwiają weryfikację strony www, z której pochodzi link.
 • Browsing: Wpisz w Google: Google Safe Browsing check – komenda pozwala na wprowadzenie adresu URL i sprawdzenie, czy strona nie jest znana z rozpowszechniania malware lub phishingu.
 • Sprawdź adres URL bez klikania: Najedź kursorem na link, ale nie klikaj. W lewym dolnym rogu przeglądarki zobaczysz dokąd prowadzi odnośnik. Uważaj na adresy, które wydają się podejrzane.
 • Użyj rozszerzeń przeglądarki: Rozszerzenia takie jak Web of Trust (WOT) oceniają strony internetowe pod kątem zaufania i reputacji na podstawie opinii użytkowników i informacji od ekspertów.
 • Certyfikat SSL: Strony używające szyfrowania HTTPS zamiast HTTP są uważane za bezpieczniejsze. Aby sprawdzić, czy strona ma ważny certyfikat SSL, kliknij ikonkę kłódki w pasku adresu przeglądarki.
 • Oprogramowanie antywirusowe: Wiele programów antywirusowych oferuje funkcje sprawdzania linków i ostrzega przed potencjalnie szkodliwymi stronami.
 • Sprawdź skrócone linki: Użyj narzędzi online do rozszerzania skróconych linków, takich jak CheckShortURL, aby zobaczyć pełny adres URL przed kliknięciem.

Pamiętaj, że żadna metoda nie jest w 100% skuteczna, ale stosowanie kilku metod jednocześnie znacznie zwiększa szanse na uniknięcie szkodliwych stron.

Link HTML

Tworzenie linków w HTML jest jednym z podstawowych, ale zarazem kluczowych elementów budowy stron internetowych. 

Link html – jak zrobić?

Do tworzenia linków w HTML, wykorzystuje się tag <a>, który jest skrótem od angielskiego słowa „anchor” (kotwica). Tag wymaga użycia atrybutu href (Hypertext Reference), który określa docelowy adres URL linku. Opcjonalnie można dodać inne atrybuty, takie jak title, który oferuje dodatkowe informacje o linku, czy target, który określa, jak i gdzie link ma zostać otwarty.

Przykładowy link wygląda następująco:

html
<a href=”https://www.example.com”>Odwiedź stronę Example</a>

W powyższym przykładzie, tekst Odwiedź stronę Example jest klikalnym hiperłączem, które przekieruje użytkownika na stronę www.example.com.

Jak zrobić hiperłącze w HTML – krok po kroku

Określ docelowy adres URL. Zdecyduj, do którego zasobu w internecie chcesz linkować. Może to być inna strona internetowa, dokument, obrazek lub plik do pobrania.

 • Otwórz edytor kodu HTML: Utwórz nowy plik HTML lub otwórz istniejący.
 • Dodaj tag <a>: W miejscu, w którym chcesz umieścić link, wpisz <a href=”ADRES_URL”>, zastępując ADRES_URL rzeczywistym adresem URL, do którego link ma prowadzić.
 • Dodaj tekst linku: Pomiędzy otwierającym tagiem <a> a zamykającym tagiem </a>, wpisz tekst, który będzie widoczny na stronie jako hiperłącze.
 • Dodaj atrybuty (Opcjonalnie): Jeśli chcesz, aby link otwierał się w nowej karcie przeglądarki, dodaj atrybut target=”_blank” wewnątrz otwierającego tagu <a>.
 • Zapisz: Zapisz zmiany i przetestuj działanie linku.

Tworzenie linków w HTML jest prostym procesem, a jednocześnie otwiera wiele możliwości w zakresie projektowania i funkcjonalności stron internetowych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tagu <a> i jego atrybutów, można tworzyć bardziej interaktywne i przyjazne serwisy webowe.

Jak utworzyć link do pliku? 

Tworzenie linku prowadzącego bezpośrednio do pliku, jest prostym sposobem na udostępnienie treści użytkownikom strony internetowej lub systemu zarządzania treścią (CMS). Aby to zrobić, należy przesłać żądany plik na serwer internetowy lub skorzystać z usług hostingu plików, a następnie utworzyć do niego hiperłącze.

Strona internetowa

 • Prześlij plik na serwer: Aby przesłać plik, do którego chcesz utworzyć link, użyj FTP lub menedżera plików w panelu administracyjnym hostingu.
 • Utwórz hiperłącze w HTML. Skorzystaj z tagu <a href=”URL_DO_PLIKU”>Nazwa linku</a>, gdzie URL_DO_PLIKU to ścieżka dostępu do pliku na serwerze, a Nazwa linku to tekst, który będzie wyświetlany jako klikalny link.
 • Testuj link. Upewnij się, że link prowadzi bezpośrednio do pliku i że plik jest prawidłowo wyświetlany lub pobierany przez przeglądarkę.

W systemie zarządzania treścią (CMS)

 • Wykorzystaj wbudowane opcje uploadu: Większość systemów CMS, takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, oferuje opcję przesyłania plików bezpośrednio w edytorze treści.
 • Wstaw link do pliku: Po przesłaniu pliku, skorzystaj z opcji wstawiania linku w edytorze CMS i dodaj hiperłącze do tekstu. System automatycznie wygeneruje odpowiedni kod HTML.
 • Dostosuj ustawienia: W zależności od potrzeb, możesz ustawić, aby plik otwierał się w nowej karcie przeglądarki lub był dostępny do pobrania.

Jak dodać link do relacji na Instagramie?

Aby dodać link do swojej relacji na Instagramie, stwórz relację, a następnie przesuń palcem w górę, aby otworzyć opcje naklejek. Wybierz naklejkę „Link” i wpisz lub wklej adres URL, który chcesz dołączyć. Następnie umieść naklejkę w wybranym miejscu na relacji. Funkcja ta może być ograniczona do użytkowników z co najmniej 10 tysiącami obserwujących lub posiadających konto zweryfikowane.

Jak skopiować link z YouTube?

Aby skopiować link do filmu na YouTube, otwórz film, który chcesz udostępnić i kliknij przycisk Udostępnij, znajdujący się pod odtwarzaczem wideo. Następnie, aby skopiować adres URL filmu do schowka, wybierz opcję Kopiuj link. Możesz teraz wkleić link w dowolnym miejscu. 

Jak skopiować link na telefonie?

Aby skopiować link na telefonie, najpierw otwórz przeglądarkę i przejdź do strony, którą chcesz udostępnić. Następnie, aby zaznaczyć cały adres URL, dotknij paska adresu. Po zaznaczeniu, wybierz opcję Kopiuj. Link zostanie skopiowany do schowka – możesz go teraz wkleić w dowolne miejsce.

Jak wysłać link do Messengera?

Aby wysłać link przez Messengera, skopiuj odnośnik, który chcesz udostępnić do schowka urządzenia. Następnie otwórz aplikację Messenger, wybierz konwersację, do której chcesz dodać link, i wklej go w pole tekstowe. Po wklejeniu, wyślij wiadomość. Odbiorca otrzyma skopiowany link.

Podsumowanie

Linki, inaczej hiperłącza, są nieodłącznym elementem struktury internetu, umożliwiają użytkownikom płynne przemieszczanie się między zasobami cyfrowymi. Budowa linku opiera się na adresie URL, który precyzyjnie określa, gdzie znajduje się docelowy zasób w sieci (niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa, dokument, obraz, czy plik do pobrania). Linki mogą być zarówno tekstowe, jak i graficzne.

Warto podkreślić, że znaczenie linków wykracza poza nawigację; mają one kluczowe znaczenie w kontekście SEO (Search Engine Optimization), ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, wykorzystują linki do indeksowania stron internetowych i określania ich autorytetu.

 

Linki, znane również jako hiperłącza, to elementy w internecie umożliwiające przemieszczanie się między różnymi zasobami cyfrowymi za pomocą jednego kliknięcia.

 

Link w bio to zwrot używany w mediach społecznościowych, który oznacza link umieszczony w biografii (opisie profilu) użytkownika. Ze względu na ograniczenia niektórych platform, dotyczące umieszczania klikalnych linków bezpośrednio w postach, użytkownicy wskazują na link znajdujący się w ich bio, który prowadzi na stronę internetową lub kieruje do innej, ważnej treści.

 

 

 

Odnośnik, czyli link w internecie, to hiperłącze umożliwiające przemieszczenie się między zasobami w sieci. Jest to podstawowy element struktury internetu, pozwalający na łatwą nawigację i dostęp do różnorodnych informacji.

Linki są niezbędne dla funkcjonowania internetu, umożliwiają użytkownikom łatwe poruszanie się po sieci i dostęp do bogatego zasobu informacji. Odgrywają też kluczową rolę w SEO, pomagają w indeksacji i rankingowaniu stron w wyszukiwarkach.

 

 

 

Linki PandaBuy odnoszą się do platformy zakupowej, umożliwiającej użytkownikom kupowanie produktów z różnych kategorii. Linki te mogą prowadzić do specjalnych ofert, promocji lub rekomendowanych produktów.

Aby sprawdzić, czy link jest zawirusowany, możesz skorzystać z narzędzi online do analizy bezpieczeństwa, takich jak VirusTotal. Wystarczy, że wkleisz link i pozwolisz serwisowi na przeskanowanie go pod kątem złośliwego oprogramowania. Ponadto, zwracaj uwagę na adres URL linku – unikaj klikania podejrzanych odnośników, które wyglądają nietypowo lub są skrócone, bez możliwości zobaczenia pełnego adresu, chyba że wiesz, że pochodzą z zaufanego źródła.

 

 

 

Aby skopiować link do posta na Instagramie:

 • Otwórz post w aplikacji Instagram.
 • Kliknij trzy kropki w górnym rogu posta.
 • Wybierz „Kopiuj link”.

Aby skopiować link do swojego profilu na Instagramie:

 • Otwórz swój profil w przeglądarce internetowej, nie w aplikacji.
 • Skopiuj URL z paska adresu przeglądarki.
Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza