czy link building dziala

Spis treści

Czym jest link building? Jak działa?

Link building, czyli proces pozyskiwania linków zwrotnych, jest jednym z fundamentalnych elementów każdej, skutecznej strategii pozycjonowania. Wartościowe linki są jak głosy oddane na Twoją witrynę, głosy, które sprawiają, że strona ma większy autorytet i zajmuje wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jak pozyskać takie linki? Co warto wiedzieć o link buildingu? 

Link building to proces pozyskiwania linków ze źródeł zewnętrznych. Są to jednokierunkowe odnośniki, które prowadzą na pozycjonowaną witrynę.  Wyróżniamy linki w postaci anchorów, czyli klikalnego słowa znajdującego się w tekście (anchorem może być fraza kluczowa, odmiana bądź synonim frazy kluczowej, wyrażenie typu zobacz więcej, więcej informacji tutaj itp.). Kolejne rodzaje linków to linki graficzne, a także linki w postaci adresu URL

Jakie są sposoby pozyskania odnośników zewnętrznych? W centrum strategii leży tworzenie wartościowych treści, które naturalnie przyciągają uwagę i zyskują uznanie wśród internetowej społeczności. To nie tylko artykuły, ale także infografiki, badania, czy interesujące case studies, które mogą być udostępniane przez użytkowników i branżowych influencerów.

 • Posty gościnne: Jedną z popularniejszych metod jest guest blogging, czyli publikacja artykułów gościnnych. Wymiana artykułów z linkami z innymi stronami www, portalami, blogerami to dobra praktyka, dająca obustronne korzyści.  
 • Link house i WhitePress: To platformy umożliwiające zarówno zakup gotowych artykułów, jak i  wybór bezpiecznego, wartościowego miejsca publikacji. Platformy oferują  publikacje na różnego rodzaju blogach i portalach, w szerokim przedziale cenowym. 
 • Publikacja na portalach zewnętrznych: Publikowanie artykułów sponsorowanych na zewnętrznych portalach, blogach czy forach to doskonały sposób na zdobycie linków zwrotnych. 
 • Wpisy w katalogach firm: Rejestrowanie firmy w renomowanych katalogach firmowych to kolejna metoda na zdobycie wartościowych linków. Takie katalogi często mają wysoką wartość SEO, a wpisy mogą zwiększać widoczność firmy w sieci.
 • Budowa stron zapleczowych: Tworzenie stron zapleczowych, czyli dodatkowych stron internetowych, wspierających pozycjonowaną witrynę, może być skuteczną metodą na zdobycie wartościowych linków. Ważne jednak, aby strony zapleczowe były wysokiej jakości i zawierały wartościowe treści.

Zlecając pozycjonowanie profesjonalnej agencji, masz pewność, że pozyskiwaniem wartościowych linków zajmą się osoby, które mają w tym obszarze duże doświadczenie. 

Link building
Link building: link building seo, link building zagraniczny, link building tools

Link building zagraniczny

Link building zagraniczny to strategia SEO, która skupia się na pozyskiwaniu linków zwrotnych z witryn zlokalizowanych poza granicami kraju działania firmy. Jest to szczególnie istotne dla bizsesów rozszerzyć swoje działania na rynki międzynarodowe i przyciągać klientów z różnych części świata. Linkbuilding zagraniczny wymaga zrozumienia różnic kulturowych, językowych i rynkowych, to konieczne, aby treści i linki były odpowiednie i efektywne.

Link building zagraniczny może obejmować takie działania, jak publikacja artykułów gościnnych na zagranicznych stronach, współpraca z międzynarodowymi influencerami, optymalizacja treści pod kątem konkretnych języków i regionów. Takia strategia wymaga przemyślanego podejścia i głębokiej znajomości różnych rynków, ale może przynieść znaczące korzyści w postaci zwiększenia międzynarodowego zasięgu i reputacji marki.

Roboty Google nie traktują wszystkich linków zewnętrznych w taki sam sposób. Wszystko zależy od atrybutu linku. Wyróżniamy: 

Linki dofollow

Mówiąc najprościej, linki dofollow określić możemy jako odnośniki, pod którymi podpisuje się domena linkująca. Atrybut dofollow to informacja dla robotów Google, żeby podążały za danym odnośnikiem. W takiej sytuacji przekazywana jest moc do domeny linkowanej ‒ taka witryna ma większe szanse na zdobycie widoczności w bezpłatnych wynikach. 

Jeśli więc znajdziesz wartościowe miejsce, by pozyskać link, zadbaj o to, by miał on atrybut dofollow.  

Linki nofolow 

Linki nofollow informują roboty, aby nie podążały za danym odnośnikiem. Krótko mówiąc, domeny linkujące nie podpisują się pod danym odnośnikiem.

Linki nofollow nie mają dużej wartości w procesie pozycjonowania. Mogą jednak okazać się przydatne w innych sytuacjach. Kiedy? Na przykład, gdy będziesz miał inny cel niż zwiększenie widoczności w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Takim celem może być budowa rozpoznawalności.

Należy też pamiętać o tym, że profil linków składający się wyłącznie z odnośników dofollow nie będzie wyglądał naturalnie. Nienaturalny profil linków jest natomiast jedną z przyczyn kar od Google. Zaleca się więc, aby w procesie pozycjonowania uwzględnić oba rodzaje odnośników. 

Link building SEO

Link building w SEO to nie tylko technika, ale prawdziwa sztuka zdobywania cennych linków zwrotnych. To jeden z filarów skutecznego pozycjonowania. Zdobywanie wysokiej jakości odnośników, z zaufanych i powiązanych tematycznie źródeł to proces, który może znacząco zwiększyć autorytet i widoczność strony w internecie.

Pamiętaj jednak, że w link buildingu liczy się jakość, nie liczba. Zalewanie internetu nieprzemyślanymi linkami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego kluczowe jest budowanie naturalnego profilu linkowego, skupiającego się na autentycznych, wartościowych źródłach. Takie podejście wymaga cierpliwości i strategicznego planowania, ale efekty mogą być długotrwałe i znacząco wpływać na sukces strony w internecie. 

White hat link building

White hat link building to strategia pozyskiwania linków, która ściśle przestrzega wytycznych wyszukiwarek i opiera się na etycznych praktykach. Jest to podejście długoterminowe, mające na celu budowanie solidnego i trwałego profilu linkowego, który wspiera wzrost i widoczność strony w sposób naturalny i bez ryzyka naruszenia wytycznych Google czy innych wyszukiwarek.

Kluczowe w white hat link buildingu jest unikanie praktyk manipulacyjnych, takich jak kupowanie linków, nadmierna wymiana linków, czy tworzenie nieautentycznych stron wyłącznie w celu generowania odnośników. Takie działania uważane są za black hat SEO i mogą prowadzić do penalizacji przez wyszukiwarki.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych zgodnie z zasadami white hat SEO wymaga czasu i wysiłku, ale przynosi długoterminowe korzyści w postaci autorytetu, lepszej pozycji w Google i zyskania zaufania odbiorców. Jest to strategia zrównoważonego rozwoju, która buduje trwałą wartość dla marki w przestrzeni cyfrowej. 

Link building tools, czyli przydatne narzędzia 

Specjalistyczne narzędzia są niezbędne w skutecznej strategii pozycjonowania, pomagają one w identyfikowaniu możliwości linkowych, monitorowaniu profilu linkowego strony oraz analizowaniu konkurencji. 

 • Ahrefs: To wszechstronne narzędzie SEO, które wyposażone jest w wiele  istotnych funkcji, są to na przykład możliwość analizy profilu linkowego, (zarówno własnego, jak i konkurencji), identyfikacja nowych możliwości linkowych, monitorowanie pozyskanych linków.
 • Majestic SEO: Narzędzie to dostarcza szczegółowych informacji na temat profilu linkowego strony, w tym wskaźników takich jak Citation Flow i Trust Flow, które pomagają ocenić wartość i wiarygodność linków.
 • SEMrush: Oprócz funkcji związanych z link buildingiem, SEMrush oferuje kompleksowe narzędzia do analizy SEO, w tym śledzenie pozycji słów kluczowych, analizę ruchu i audyty techniczne stron. W kontekście link buildingu, SEMrush pomaga w identyfikacji wartościowych źródeł pozyskiwania odnośnikow oraz strategii link buildingowych konkurencji.

Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne funkcje i może być używane w różnych aspektach procesu link buildingu. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od konkretnych celów i potrzeb strategii SEO danej firmy. Wspólnym mianownikiem przedstawionych narzędzi jest to, że znacząco ułatwiają identyfikowanie możliwości linkowych, monitorowanie postępów i analizowanie efektów działań związanych z link buildingiem.

Jakość a liczba linków 

Im większa liczba linków, tym wyższa pozycja w Google? To jedno z najczęściej zadawanych pytań. W nowoczesnym pozycjonowaniu stron www, liczy się przede wszystkim jakość linków. Duża liczba kiepskich odnośników bądź linków z podejrzanych domen, może jedynie zaszkodzić Twojej stronie. 

Wartościowe linki to takie, które pochodzą z witryn mających wysoki autorytet, wyróżniających się dużym ruchem i wysoką liczbą domen referencyjnych. Istotne też, by linki pochodziły z domen powiązanych tematycznie z witryną pozycjonowaną. 

Link building – FAQ

Broken link building – co to?

Broken link building to technika SEO polegająca na znajdowaniu linków, które prowadzą do nieistniejących stron (tzw. martwe linki) na innych witrynach, a następnie na kontaktowaniu się z właścicielami tych witryn z sugestią zastąpienia martwych linków linkami do własnej, funkcjonującej strony. Proces ten zwykle rozpoczyna się od przeprowadzenia audytu linków na stronach związanych tematycznie z własną witryną. Po zidentyfikowaniu martwych linków, następuje etap kontaktowania się z właścicielami stron i proponowania swoich treści jako użytecznego i aktualnego zamiennika.

Opisana metoda nie tylko pomaga w budowaniu linków zwrotnych, ale jest też korzystna dla właścicieli pozycjonowanych witryn, pozytywnie wpływa na autirytet strony.

Link building outsourcing – czy warto zdecydować się na taką współpracę?

Decyzja o outsourcingu link buildingu zależy od indywidualnych potrzeb i zasobów firmy. Outsourcing może być korzystny, gdy brakuje wewnętrznych zasobów, takich jak czas lub specjalistyczna wiedza SEO. Agencje zewnętrzne często mają doświadczenie i dysponują narzędziami niezbędnymi do efektywnego link buildingu.

Link building specialist – czym się zajmuje?

Link building specialist to ekspert SEO, który specjalizuje się w strategiach pozyskiwania linków zwrotnych do strony internetowej. Jego głównym zadaniem jest identyfikacja i wdrażanie skutecznych metod zdobywania wysokiej jakości linków z innych stron, co jest kluczowe dla poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Do obowiązków specjalisty ds. linkbuildingu należy analiza profilu linkowego strony, identyfikacja potencjalnych źródeł linków, nawiązywanie relacji z innymi stronami oraz tworzenie i wdrażanie strategii content marketingu. Link building specialist musi także śledzić zmiany w algorytmach wyszukiwarek i dostosowywać strategie linkowania do obowiązujących wytycznych.

Linkowanie wewnętrzne – co to? 

Linki wewnętrzne to linki w obrębie witryny, prowadzące na przykład z artykułu blogowego na podstronę produktową. 

Dzięki linkom wewnętrznym roboty sprawnie poruszają się w obrębie strony, lepiej rozumieją jej strukturę. Ma to dobry wpływ na jakość indeksacji. Co więcej, poprzez linki wewnętrzne możemy skierować roboty na konkretną podstronę, a także przekazać moc podstronie, do której prowadzi dany link.  

Link building strategies – na co zwrócić uwagę?

Przy opracowywaniu strategii link buildingu należy skupić się na kilku kluczowych aspektach, są to:

 • Jakość linków: Nacisk na zdobywanie linków z autorytatywnych i wiarygodnych źródeł, które są bardziej wartościowe niż duża liczba linków niskiej jakości.
 • Relewancja treści: Pewność, że linki pochodzą z witryn związanych tematycznie z Twoją branżą lub niszą.
 • Różnorodność metod: Używanie różnych technik, takich jak guest blogging, broken link building, tworzenie wartościowych treści czy aktywność w mediach społecznościowych.
 • Zgodność z wytycznymi wyszukiwarek: Przestrzeganie etycznych praktyk SEO (white hat) i unikanie technik mogących narazić stronę na kary (black hat).
 • Monitorowanie i analiza: Regularne śledzenie skuteczności linków i dostosowywanie strategii na podstawie uzyskanych danych i zmieniających się trendów w SEO.

Link building – podsumowanie 

Witryny, do których prowadzą wartościowe linki, traktowane są przez Google jako bardziej wiarygodne, godne polecania. Skutkuje to większym autorytetem i wyższą pozycją w wyszukiwarce Google. Warto więc zadbać o przemyślany link building, regularnie pozyskać wysokiej jakości odnośniki z wartościowych źródeł. 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza