Spis treści

Ciemna strona SEO. Odkrywamy sekrety Black Hat – definicja, metody, konsekwencje.

W świecie optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek (SEO), nie wszystkie metody są dozwolone. Black Hat SEO to nieetyczne, niezgodne z wytycznymi Google techniki. Stosowane takich działań kończy się karami Google, a nawet usunięciem strony www lub sklepu e-commerce z indeksu.

W niniejszym artykule omówimy, czym jest Black Hat SEO. Przedstawimy techniki czarnego kapelusza oraz konsekwencje, jakie niesie za sobą ich stosowanie.

Definicja Black Hat SEO

Black Hat SEO to zbiór nieetycznych i manipulacyjnych praktyk stosowanych w celu poprawy pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Takie techniki są sprzeczne z wytycznymi dla webmasterów, ustalonymi przez wyszukiwarki, takie jak Google, Bing czy Yahoo. Celem Black Hat SEO jest osiągnięcie szybkich rezultatów, zwykle kosztem jakości i wartości strony.

Techniki Black Hat SEO a pozycjonowanie strony

Jakie metody pozycjonowania zaliczane są do Black hat SEO?

Doorway pages

Doorway pages to strony o niskiej wartości merytorycznej, które są tworzone jedynie w celu przekierowania użytkowników na inną stronę. Często są one wypełnione słowami kluczowymi, ale nie oferują rzeczywistej wartości dla użytkowników.

Keyword stuffing

Keyword stuffing polega na nadmiernym i często nieuzasadnionym stosowaniu słów kluczowych. Umieszczenie zbyt wielu słów kluczowych w treści, metatagach, nagłówkach czy altach obrazków może prowadzić do obniżenia jakości treści. To z kolei sprawia, że użytkownicy mają trudności z odczytaniem informacji na stronie, a ich doświadczenia związane z korzystaniem z witryny są słabe. Strona staje się nieczytelna, a informacje chaotyczne i trudne do zrozumienia.

Cloaking, czyli ukrywanie tekstu

Cloaking polega na prezentowaniu odmiennych treści wyszukiwarkom internetowym i użytkownikom. Celem tej manipulacji jest wprowadzenie wyszukiwarek w błąd, ukrycie prawdziwej zawartości strony i osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jest to możliwe dzięki sprawdzeniu adresu IP osoby chcącej wyświetlić stronę, lub weryfikacji nagłówka „user agent” . 

Po zweryfikowaniu czy żądanie pochodzi od robota indeksującego wyszukiwarki czy od zwykłego użytkownika, serwowana jest odpowiednia wersja strony.

Link farms, wykorzystywanie systemów wymiany linków

Stosowanie tej praktyki opiera się na założeniu, że im więcej linków prowadzi do danej strony, tym wyższą pozycję osiągnie ona w wynikach wyszukiwania.

System Wymiany Linków (SWL) oraz link farms często wykorzystują słabej jakości źródła, co oznacza, że strony te nie mają wartości merytorycznej ani nie są związane tematycznie z witryną, do której linkują. W efekcie, linki te nie przyczyniają się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania w sposób, który byłby korzystny dla użytkowników.

Hidden text and links

Ukryty tekst i linki to nieetyczna praktyka SEO, polegająca na umieszczaniu niewidocznych dla użytkowników treści na stronie internetowej, które są jednocześnie widoczne dla wyszukiwarek. . Przykładowo, umieszczanie tekstu o rozmiarze czcionki zero sprawia, że jest on niewidoczny dla oka ludzkiego, ale nadal może być indeksowany przez wyszukiwarki.

Inne metody stosowane w ramach ukrywania tekstu i linków to:

  • Użycie kolorów tekstu i tła o identycznych barwach, co sprawia, że tekst staje się niewidoczny dla użytkowników.
  • Umieszczanie linków w elementach graficznych, które są dla użytkowników niewidoczne, ale indeksowane przez wyszukiwarki.
  • Ukrywanie linków wewnątrz tekstu, tak aby wyglądały na zwykły tekst, a nie na link.

Duplicate content

Duplicate content to publikowanie tej samej treści na wielu stronach internetowych. Stosowanie tej techniki może prowadzić do obniżenia pozycji i użyteczności strony w wynikach wyszukiwania oraz do negatywnego wpływu na reputację.

nieuczciwe techniki stosowane przy pozycjonowaniu, maskowanie treści, ustawienie rozmiaru czcionki na 0, upychanie słów kluczowych
Black hat SEO – nieetyczne techniki pozycjonowania

Dlaczego Black Hat SEO jest niebezpieczne? Konsekwencje stosowania Black Hat SEO

Sankcje Google

Pozycjonowanie stron z wykorzystaniem technik Black Hat SEO jest ryzykowne. Google nakłada dotkliwe kary na witryny, w przypadku których następuje próba manipulowania wynikami wyszukiwania.

Sankcje te mogą obejmować obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania, a nawet całkowite usunięcie strony z indeksu wyszukiwarki.

Filtr ręczny

Ręczne działania to kary nałożone przez pracowników Google na stronę, która narusza wytyczne Google dla webmasterów. Po nałożeniu ręcznego filtru, zauważany jest spadek widoczności strony. Jeśli na Twój serwis zostanie nałożona taka kara, otrzymasz powiadomienie w Google Search Console z informacją o naruszeniu oraz wskazówkami dotyczącymi rozwiązania problemu.

Zmniejszenie widoczności w wyszukiwarkach

Stosowanie technik Black Hat SEO może prowadzić do obniżenia pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Google może uznać, że strona nie zasługuje na wysoką pozycję ze względu na jej niską jakość lub próby manipulowania algorytmami wyszukiwarki.

Co więcej, Google stale aktualizuje i udoskonala swoje algorytmy, aby lepiej radzić sobie z nieetycznymi praktykami SEO. Jeśli Twoja strona korzysta z technik Black Hat SEO, istnieje ryzyko, że przyszłe aktualizacje algorytmu spowodują spadek pozycji.

Usunięcie witryny z wyników wyszukiwania

W skrajnych przypadkach, jeśli strona rażąco łamie wytyczne Google, może zostać całkowicie usunięta z indeksu wyszukiwarki. Oznacza to, że strona nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania, co może być katastrofalne dla Twojego biznesu.

Konsekwencje prawne

W niektórych przypadkach stosowanie technik Black Hat SEO może prowadzić do konsekwencji prawnych. Przykładem może być naruszenie praw autorskich poprzez kopiowanie treści z innych źródeł bez zgody właściciela.

Reputacyjne skutki stosowania Black Hat SEO

Używanie nieetycznych praktyk SEO może zaszkodzić reputacji firmy. Klienci mogą odkryć, że firma stosuje nieuczciwe metody, co może prowadzić do utraty zaufania i spadku sprzedaży.

Użytkownikom zależy na wartościowych treściach, na tym, by korzystać ze stron w prawidłowy sposób zoptymalizowanych, działających bez zarzutu. Spamowanie spotyka się z dużą niechęcią i odstrasza odwiedzających.

Jak unikać Black Hat SEO?

Aby uniknąć konsekwencji związanych z Black Hat SEO, należy unikać stosowania praktyk takich jak doorway pages, keyword stuffing, cloaking, link farms, ukryty tekst i linki, oraz duplicate content.

Jak stosować etyczne praktyki SEO?

Etyczne praktyki SEO, znane jako White Hat SEO, koncentrują się na dostarczaniu wartości dla użytkowników i przestrzeganiu wytycznych wyszukiwarek. Aby stosować etyczne praktyki SEO, należy tworzyć unikalne, wartościowe i atrakcyjne treści, optymalizować strony pod kątem użyteczności oraz budować organiczne linki i relacje z innymi stronami w branży.

Podsumowując, Black Hat SEO to niebezpieczne i nieetyczne praktyki, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, a także na reputację firmy.

Zamiast ryzykować, zadbaj o to, by proces pozycjonowania przebiegał w prawidłowy sposób. Skupić się na stosowaniu etycznych metod White Hat SEO, które zgodne są z wytycznymi wyszukiwarek. Inwestując w treści z naturalnie rozmieszczonymi frazami kluczowymi i jakościowy link building.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza