Spis treści

Odkrywamy tajemnice anchorów. Czym jest anchor text i jak wpływa na SEO?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre słowa w treści na stronie internetowej są podlinkowane, a inne nie? Albo co sprawia, że odnośnik jest bardziej atrakcyjny dla wyszukiwarek? Kluczem do tych zagadek jest anchor text, czyli tekst kotwicy, który odgrywa kluczową rolę w procesie optymalizacji SEO i nawiązywaniu wartościowych relacji pomiędzy stronami.

W dzisiejszym artykule przybliżymy pojęcie anchor textu, wyjaśnimy, co to jest, jak działa i jak może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony internetowej. Dowiesz się także, jakie są dobre praktyki stosowania anchor textów i jak unikać błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na działania SEO.

Definicja anchor text

Anchor text, inaczej anchor, anchor link, linki kotwicze, tekst kotwiczy to klikalny tekst, który służy do przekierowania użytkownika na inną stronę internetową lub do innej sekcji na tej samej stronie. Tekst anchoru jest zazwyczaj podkreślony lub wyróżniony kolorystycznie, aby użytkownik mógł łatwo zidentyfikować go jako link. Anchor Text jest jednym z czynników wpływających na SEO i optymalizację strony internetowej.

Anchor text – co to jest?

Anchor to tekst w kodzie HTML strony umieszczone pomiędzy znacznikami <a>. Wygląda to w następujący sposób:

<a href=” https://www.1stplace.pl” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>Odwiedź 1stPlace – ekspertów w dziedzinie SEO</a>

Wyjaśnijmy powyższy kod HTML.

W tym przypadku, tekst kotwicy to „Odwiedź 1stPlace – ekspertów w dziedzinie SEO”. Atrybut href zawiera adres URL strony docelowej, czyli „https://www.1stplace.pl”. Atrybuty target=”_blank” oraz rel=”noopener noreferrer” są opcjonalne i służą do otwierania linku w nowym oknie lub karcie, jednocześnie zabezpieczając przed potencjalnymi problemami związanych z bezpieczeństwem.

Anchory możemy stosować na własnej stronie internetowej, ale także na stronach zewnętrznych – dobrą praktyka jest umieszczanie anchorów w artykułach sponsorowanych, eksperckich, gościnnych, na forach internetowych, w mediach społecznościowych. Anchor kierujący z innej strony www na naszą, będzie doskonałym wsparciem link buildingu.

rodzaje anchorów, exact anchor text, partical-match, zero-match
Anchor text -rodzaje

Rodzaje anchor textu

Istnieją różne typy anchorów, które można stosować w zależności od celu i kontekstu:

  • Branded anchor text – to markowy anchor, czyli związany z marką lub nazwą firmy.
  • Generic anchor text – opisuje w skrócie treść strony lub jej kategorię.
  • Keyword anchor text – to główne frazy kluczowe, na które ma być zoptymalizowana strona.
  • Long-tail anchor text – anchor text, na który składają się dłuższe frazy, złożone z kilku słów kluczowych, na które ma być zoptymalizowana strona.
  • Text exact -match – anchor, który zawiera dokładnie tę samą frazę, co wyszukiwane hasło, czyli frazę główną.
  • Partial-match anchor text -to odnośnik ze słowem kluczowym, które nie jest dokładnym odwzorowaniem wyszukiwanego hasła, ale jest do niego ściśle dopasowane. Są to np. odmiany, synonimy frazy głównej.
  • Zero-match anchor text – nie są to słowa kluczowe nawiązujące do treści strony. Zaliczamy tutaj np. CTA, czyli Call to action, wyrażenia tyuu kliknij tutaj, zobacz więcej.

Anchor w formie graficznej

Anchor text w formie graficznej, w formie obrazu to odnośnik, w przypadku którego elementem klikalnym jest obraz. Znaczenie ma tutaj atrybut „alt”, który opisuje zawartość grafiki i pełni rolę tekstowego odpowiednika. Wyszukiwarki, takie jak Google, wykorzystują atrybut „alt” do indeksowania obrazów, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Graficzne anchory mogą być atrakcyjne dla użytkowników, ponieważ wizualne elementy zwykle przyciągają większą uwagę niż sam tekst. Ważne jest jednak, aby zachować równowagę między elementami tekstowymi i graficznymi, a także dbać o optymalizację obrazów pod kątem SEO. Oznacza to stosowanie odpowiednich słów kluczowych w atrybucie „alt” troskę o jakość i szybkość wczytywania obrazów. 

Dlaczego text anchor jest ważny?

Text anchor ma wpływ na SEO i użyteczność strony www. Odpowiednio dobrane anchor texty pomagają w pozycjonowaniu strony internetowej oraz ułatwiają użytkownikom poruszanie się w obrębie witryny, kierują też na stronę ze źródeł zewnętrznych. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko znaleźć potrzebne informacje, a liczba odwiedzin i pozycje w wyszukiwarkach są coraz wyższe.

Jakie anchory są najskuteczniejsze?

Najskuteczniejsze anchory to te, które są naturalne, zróżnicowane i związane z treścią strony. Anchor link powinien być umieszczony w kontekście, który jest zgodny z treścią i istotny dla użytkowników. Keyword stuffing lub nadużywanie anchorów może zaszkodzić pozycjonowaniu strony, spowodować obniżenie pozycji witryny w rankingu.

Kiedy stosować różne rodzaje anchor textów?

Różne rodzaje anchorów stosowane są w zależności od kontekstu i celu.

Branded anchor text to dobry wybór, gdy chcemy wzmocnić rozpoznawalność marki. Generic anchor text może być używany, aby opisać treść strony lub jej kategorię. Keyword anchor może pomóc w pozycjonowaniu strony dla określonego hasła kluczowego. Long-tail anchor text ma znaczenie w pozycjonowaniu dłuższych fraz, o mniejszej konkurencji. Exact-match powinien być stosowany z umiarem, dzięki temu zachowamy naturalność tekstu. Partial-match, zero-match mogą być stosowane w celu urozmaicenia tekstu i zwiększenia jego naturalności.

jak optymalizować anchor text, jak wykonać linkowanie wewnętrzne
Anchor text – jak optymalizować anchory

Jak optymalizować teksty anchorów?

Dobierając anchory, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, anchor powinien być związany z treścią strony i odpowiadać na potrzeby użytkowników. Po drugie, być umieszczony w kontekście, który jest zgodny z tematem strony. Po trzecie, występować w tekście w naturalny sposób. Po czwarte, pamiętajmy o różnorodności, stosowanie jednego anchoru nie jest zalecanym rozwiązaniem.

Dobrze dokładnie przemyśleć wybór i rozmieszczenie anchorów. Algorytmy Google nie lubią działań spamerskich, a strony www i sklepy e-commerce, które stosują takie praktyki spadają na sam koniec wyników wyszukiwania.

Jakie narzędzia mogą pomóc w dobieraniu anchorów?

Przy dobieraniu anchorów warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia. Pomogą one w znalezieniu słów kluczowych, na które można zoptymalizować stronę. Jednym z zalecanych rozwiązań jest Google Keyword Planner – narzędzie umożliwi weryfikację liczby wyszukiwań i konkurencyjności danej frazy kluczowej. Dużym wsparciem będzie też Ahrefs, który umożliwia analizę profilu linków oraz anchorów konkurencji.

Jak anchor text wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Jak anchor text wpływa na pozycjonowanie stron www i sklepów e-commerce?

Anchor text ma duży wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Dobrze dobrane i naturalne anchory mogą pomóc w podniesieniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Nadużywanie takich odnośników może jednak prowadzić do spadku w wynikach wyszukiwania.

Jak anchor text wpływa na link building?

Anchor text jest kluczowym czynnikiem wpływającym na profil linków. Dobra jakość linków – mowa zarówno o linkowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym, jest istotna dla pozycjonowania strony. Wysoka liczba zróżnicowanych, prawidłowo wykonanych anchorów może pomóc w urozmaiceniu profilu linków i wpłynąć korzystnie na SEO.

Jak anchory wpływają na konwersje?

Anchor text może wpływać na konwersje poprzez zwiększenie użyteczności strony i łatwiejszą nawigację. Dobrze dopasowany anchor sprawia, że potencjalni klienci szybciej znajdą potrzebne informacje, produkty lub usług. A to może przełożyć się na konwersję.

Podsumowując, zrozumienie i umiejętne wykorzystanie anchor textów może znacząco przyczynić się do sukcesu Twojej strony internetowej. Przemyślane stosowanie tekstów kotwicy pozwala na budowanie wartościowych połączeń, poprawienie pozycjonowania w wynikach wyszukiwania i ułatwienie nawigacji dla użytkowników. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar i dbać o naturalność, a także dostosować anchor text do kontekstu treści.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza