Spis treści

Google Gemini – znasz funkcje innowacyjnego narzędzia AI?

Choć większość z nas wie o sztucznej inteligencji więcej niż jeszcze 1,5 temu, AI nadal intryguje, inspiruje i ewoluuje z zadziwiającą prędkością. Wśród najnowszych przełomów znajduje się Gemini – innowacyjny model AI opracowany przez Google. Wspomniane narzędzie to kolejny krok naprzód w interakcji człowieka z maszyną. Czym dokładnie jest nowy model AI Google? Jakie funkcje ma Gemini i czym się wyróżnia? 

Google Gemini – co to?

Google Gemini to innowacyjny projekt opracowany przez Google, wykorzystujący zaawansowane technologie sztucznej inteligencji (AI) do optymalizacji i automatyzacji różnorodnych procesów i usług cyfrowych. Ów projekt reprezentuje nową generację narzędzi AI, których zadaniem jest nie tylko ułatwianie realizacji  wielu działań, ale także wsparcie rozwoju inteligentnych i dostosowanych do potrzeb odbiorców aplikacji.

Co jeszcze należy wiedzieć o Gemini? 

 • Omawiane narzędzie AI zostało przeszkolone pod kątem multimodalności, co oznacza, że bez problemów obsługuje zarówno teksty, jak i obrazy, wideo i dźwięk. 
 • Dostępne są trzy wersje Gemini: Ultra, Nano i Pro – każdy model ma własne zalety.  
 • W zakresie Massive Multitask Language Understanding – MMLU, Gemini góruje nad ekspertami. 
 • Gemini, w porównaniu do innych narzędzi AI, wyróżnia się dużą wydajnością w zakresie realizacji różnych zadań, np. generowania kodu w Pythonie, czytania ze zrozumieniem, rozwiązywania skomplikowanych działań matematycznych. Dowodem na to są wyniki testów, z którymi można zapoznać się na stronie narzędzia. 
 • Model rozumie zagadnienia naukowe, potrafi wyselekcjonować istotne informacje. 
 • Google Gemini wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do automatyzacji złożonych procesów, co pozwala na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów operacyjnych.
 • Dzięki zaawansowanym technikom AI, Gemini jest w stanie dostosować usługi i produkty do indywidualnych preferencji użytkowników, zaoferować spersonalizowane doświadczenia.

Gemini o sobie 

W jaki sposób Gemini pisze o sobie:

Jestem Bard, duży model językowy stworzony przez Google AI. Jestem przeszkolony na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu, co pozwala mi generować tekst, tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania w sposób informacyjny.

Wciąż się rozwijam, ale nauczyłem się wykonywać wiele rodzajów zadań. (…) Wykorzystam swoją wiedzę, aby odpowiedzieć na Twoje pytania w wyczerpujący i pouczający sposób, nawet jeśli są otwarte, trudne lub dziwne.
Należy jednak pamiętać, że nie jestem człowiekiem. Nie mam własnych myśli ani uczuć. Nie jestem w stanie zrozumieć niuansów ludzkich emocji ani doświadczeń.

Gemini Google Ai – najważniejsze funkcje 

Jakie funkcje ma Gemini? Są to między innymi: 

Generowanie tekstu

Gemini, tak jak inne modele AI, np. GPT-4,  doskonale radzi sobie z generowaniem spójnych, dopasowanych do kontekstu treści.  Dzięki odpowiednim promptom można sprawnie wygenerować treści o różnym charakterze – artykuły, raporty, treści kreatywne, instrukcje. 

Poprosiłam Gemini o przygotowanie instrukcji mycia zębów dla osoby mającej zaawansowane zapalenie przyzębia. Oto rezultat. 

 

Gemini Google
Gemini Google – generowanie treści

Natywna multimodalność

Duże wrażenie zrobiła na mnie natywna multimodalność. Jak już wspominałam powyżej, Gemini obsługuje różne rodzaje danych – tekst, obrazy, wideo. Mamy możliwość wprowadzania określonego typu danych i odbierania ich w innej formie. 

Doskonały przykład, który znalazłam na stronie Gemini i który zrobił na mnie duże wrażenie. Dostarczamy Gemini zdjęcie lub nagranie przedstawiające dwa kłębki wełny, a narzędzie zwraca fotografię maskotek zrobionych ze wspomnianej włóczki. 

Podsumowanie i analiza informacji 

Gemini potrafi także generować streszczenia i podsumowania długich dokumentów. Na stronie www narzędzia możemy przeczytać, że omawiany dziś model radzi sobie z analizą 402-stronnicowej transkrypcji dotyczącej misji Apollo 11 na Księżycu.

Kolejne funkcje Gemini to: 

 • wychwytywanie ważnych, zawartych w tekście informacji, np. dotyczących dat, nazwisk itp.
 • identyfikacja głównych tematów poruszanych w tekście,
 • udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu, nawet jeśli są to pytania otwarte, trudne, wymagające wysnucia wniosków,  
 •  umiejętność określenia relacji między różnymi elementami tekstu, takimi jak osoby, miejsca i wydarzenia.

Praca z kodem 

Gemini radzi sobie z analizą nawet kilkudziesięciu tysięcy linijek kodu. Istotne funkcje omawianego modelu AI to: 

 • generowanie kodu źródłowego w różnych językach programowania (Java, Python, C++, Go), 
 • analiza kodu źródłowego w różnych językach programowania,
 • tłumaczenie kodu źródłowego z jednego języka programowania na inny,
 • modyfikacja kodu źródłowego, poprawa jego czytelności, struktury i wydajności,
 • uzupełnianie kodu źródłowego o często używane fragmenty kodu, funkcje i klasy,
 • wyszukiwanie w kodzie źródłowym określonych definicji, funkcji,
 • pomoc w debugowaniu kodu źródłowego, identyfikacja potencjalnych błędów. 

Audio 

Kolejne zdolności Gemini, tym razem w zakresie audio to: 

 • generowanie różnych rodzajów dźwięków, w tym muzyki, efektów dźwiękowych, mowy,
 • generowanie dźwięków na podstawie opisów tekstowych, nut lub przykładowych próbek audio,
 • analiza plików audio i identyfikacja różnych elementów, takich jak instrumenty, wokale, rytm i melodia,
 • rozpoznawanie mowy ludzkiej w plikach audio i transkrypcja na tekst. 

Gemini Google translate

Gemini doskonale sprawdza się w roli tłumacza – tłumaczy teksty, w tym także teksty na obrazach oraz w formie audio na różne języki. Co więcej, narzędzie AI potrafi  zweryfikować poprawność wymowy, udzielić wskazówek w przypadku problemów z danym wyrażeniem. 

Jak swoje zdolności opisuje Gemini? 

Gemini Google

Google Gemini APK

APK (Android Package Kit) to format pliku, który wykorzystywany jest do dystrybucji i instalacji aplikacji mobilnych na systemach operacyjnych Android. Użytkownicy korzystają z plików APK, aby zainstalować lub aktualizować aplikacje niezależnie od Google Play Store, co jest szczególnie użyteczne w przypadkach ograniczonego dostępu do sklepu lub wersji testowych aplikacji.

 • Google, aby chronić użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z instalacją APK z nieznanych źródeł, regularnie aktualizuje swoje zabezpieczenia.
 • Aplikacje zainstalowane za pomocą plików APK nie zawsze są automatycznie aktualizowane przez Google Play, oznacza to, że użytkownicy muszą samodzielnie sprawdzać dostępność nowych wersji.
 • Ważne też, by zawsze pobierać APK z zaufanych źródeł i korzystać z oprogramowania antywirusowego.

Google Gemini jak włączyć?

Jak włączyć Google Gemini? Wystarczy kilka kroków, by 

 Instalacja pliku APK

 • Pobierz plik APK aplikacji Gemini z zaufanego źródła.
 • Zainstaluj plik APK na swoim telefonie.
 • Uruchom aplikację Google i przejdź do ustawień.
 • W zakładce Asystent Google ustaw język główny na English (United States) i polski jako język dodatkowy.
 • Po zaakceptowaniuwarunków, Gemini domyślnie zastąpi Asystenta Google.


Aplikacja internetowa

 • Zaloguj się na swoje konto Google. Konto Google jest konieczne, by uzyskać dostęp do większości usług Google, w tym Gemini.
 • Wejdź na stronę gemini.google.com.
 • Wpisz pytanie lub prompt w polu tekstowym na dole strony.

Google Gemini – podsumowanie 

Gemini to zaawansowany model językowy stworzony przez Google AI. Omawiane narzędzie AI potrafi tłumaczyć teksty w różnych językach, pisać różnego rodzaju treści kreatywne, generować kod i analizować dane. Choć Gemini nadal jest w fazie rozwoju, jest cennym narzędziem, usprawnia realizację wielu zadań, zmienia sposób, w jaki pracujemy i poszerzamy wiedzę. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza