Clickbait

Spis treści

Clickbait – jak rozpoznać internetowe treści przynęty? Jak ich unikać?

Clickbait – kuszący, ale zwodniczy. Ta współczesna metoda przyciągania uwagi w internecie, to coś więcej, niż tylko chwyt marketingowy. To działanie, mające na celu uzyskanie kliknięć przez obietnicę sensacji czy niezwykłej historii. Ale, jak rozpoznać, kiedy treść jest prawdziwie wartościowa, a kiedy stanowi tylko pustą przynętę?

Clickbait – co to jest?

Clickbait – termin, który zdominował cyfrowy krajobraz, odnosi się do treści internetowych zaprojektowanych głównie po to, by przyciągnąć uwagę i zachęcić odbiorcę do kliknięcia linku. Strategia ta, bazująca na ciekawości odbiorców, skupia się na tworzeniu sensacyjnych, przyciągających nagłówków.

Historia i ewolucja clickbaitu

Początki clickbaitu sięgają poza erę internetu, widzimy je w sensacyjnych nagłówkach gazet, które kusiły obietnicą skandalicznych historii. Wraz z rozwojem mediów cyfrowych, clickbait znalazł żyzny grunt – publikowane w sieci posty i artykuły – treści, w przypadku których każde kliknięcie może być przeliczone na konkretne zyski.

Ewolucja clickbaitu w mediach cyfrowych jest ściśle powiązana z rozwojem algorytmów, które nagradzają treści generujące zaangażowanie. Takie rozwiązanie sprawiło, że twórcy, by wywołać reakcję odbiorców i zwiększyć widoczność swoich treści, zaczęli eksperymentować z coraz bardziej wyrafinowanymi technikami.

Psychologia stojąca za clickbaitem

Skuteczność clickbaitu opiera się na kilku kluczowych aspektach psychologicznych:

 • Ciekawość: Ludzie są naturalnie ciekawi. Sensacyjne i tajemnicze tytuły wykorzystują tę cechę, tworząc lukę informacyjną, którą odbiorca chce wypełnić – ma na to szansę, klikając link.
 • Efekt Zeigarnik: To teoria psychologiczna, która sugeruje, że odbiorca lepiej pamiętają zdania niedokończone niż te zakończone. Clickbait często pozostawia wrażenie nieukończonej historii, skłania do kliknięcia i poznania zakończenia.
 • Emocje: Nagłówki clickbaitowe często wywołują silne emocje – od zaskoczenia, przez oburzenie, aż po radość. Emocjonalne zaangażowanie zwiększa prawdopodobieństwo kliknięcia.

Wiedza na temat mechanizmów clickbaitu oraz psychologicznych pułapek, jakie na nas zastawia, umożliwia bardziej krytyczne i świadome konsumowanie treści w internecie.

Jak rozpoznać clickbait?

Co sprawia, że clickbait jest tak skuteczny i jak możemy go rozpoznać? W tej części artykułu zagłębimy się w charakterystyczne cechy clickbaitu, przyjrzymy się przykładom i podzielimy się wskazówkami, które pomogą Ci unikać wpadania w pułapki.

Kluczowe cechy clickbaitu

 • Nadużycie emocji: Clickbait gra na emocjach, wykorzystuje tytuły, które obiecują treści wywołujące silne emocje, takie jak zaskoczenie, gniew, czy radość. Fraza Nie uwierzysz, co się stało dalej! jest klasycznym przykładem clickbaitu.
 • Tajemniczość: Tytuły clickbaitowe nie mówią niczego wprost, zachęcają do kliknięcia. Używają techniki info-gap (luki informacyjnej), jak np. w tytule Ten prosty trik zmieni Twój sposób myślenia na zawsze.
 • Obietnice bez pokrycia: Clickbait obiecuje więcej, niż może zaoferować. Tytuły typu 10 Rewolucyjnych odkryć, które odwrócą Twój Świat do góry nogami, często reprezentują treści, które są dalekie od bycia rewolucyjnymi.

Tytuły clickbaitowe i ich skuteczność

 • Lekarze  tego nienawidzą! Odkrył prosty sposób, jak szybko schudnąć –
  ten tytuł jest skuteczny, ponieważ budzi ciekawość i sugeruje, że przedstawia kontrowersyjny sekret.
 • Nie zgadniesz, kto został nowym prezydentem!
  Tajemniczość i obietnica zaskakującej informacji skutecznie zachęcają do kliknięcia, nawet jeśli wydarzenie jest powszechnie znane.

Jak nie dać się zwieść clickbaitowym tytułom? 

 • Zastanów się dwa razy przed kliknięciem: Jeśli tytuł wydaje się przesadzony, prawdopodobnie jest to clickbait.
 • Sprawdź źródło: Zanim klikniesz, sprawdź, czy treść pochodzi z zaufanego źródła. Nieznane lub mało wiarygodne strony często stosują clickbait.
 • Poszukaj wiarygodnych podsumowań: Jeśli temat Cię interesuje, poszukaj informacji na bardziej wiarygodnych stronach lub w wyszukiwarce.
 • Użyj rozszerzeń do blokowania clickbaitu: Istnieją rozszerzenia przeglądarki, które pomagają w filtracji clickbaitowych tytułów i treści.

Clickbait – przykłady

Z clickbaitem spotykamy się w różnych miejscach w sieci, w mediach społecznościowych, na portalach, blogach. Poniżej kilka przykładów. 

Clickbait w sieci

 • Portale informacyjne: To, co znaleziono w jej piwnicy, zmieniło wszystko! Taki tytułu, stosowany na portalach informacyjnych, budzi ciekawość i zmusza do kliknięcia – każdy chce dowiedzieć się o sensacyjnym odkryciu. Skuteczność tkwi w tajemnicy i obietnicy ujawnienia czegoś niezwykłego.
 • Social Media: 10 rzeczy, które robisz źle każdego dnia – numer 7 Cię zaskoczy! Tytuły w mediach społecznościowych, aby zachęcić użytkowników do interakcji, wykorzystują listy i obietnicę zaskoczenia. Ludzka ciekawość co do własnych nawyków i potencjalnych błędów, jest tutaj głównym magnesem.
 • Blogi: Nikt nie chciał jej słuchać, ale to, co zrobiła , zszokowało świat! Blogi często stosują clickbait, by opowiedzieć historie z życia, które mają inspirować lub zaskakiwać. Skuteczność tego przykładu leży w emocjonalnym zaangażowaniu i obietnicy inspirującej zmiany.

Skutki stosowania clickbaitu

Clickbait, choć skuteczny w krótkoterminowym przyciąganiu uwagi, niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia.

Skutki krótkoterminowe

Dla twórców

 • Zwiększenie ruchu: Używanie clickbaitu może skutkować natychmiastowym wzrostem liczby odwiedzin strony lub odsłon treści, co często jest pożądanym efektem w środowisku cyfrowym.
  Monetyzacja: Więcej kliknięć to wyższe przychody z reklam dla stron internetowych i platform, które wykorzystują systemy oparte na liczbie odsłon.

Dla odbiorców

 • Krótka rozrywka: Clickbait może dostarczyć szybkiej, chociaż często płytkiej, rozrywki lub informacji.

Skutki długoterminowe

Dla twórców

 • Zmniejszenie wiarygodności: Nadmierne używanie clickbaitu może prowadzić do utraty zaufania odbiorców, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na reputację marki lub twórcy.
 • Zmniejszenie jakości treści: Skupienie na generowaniu kliknięć może prowadzić do obniżenia standardów jakościowych treści, co z czasem może odstraszać bardziej wymagających odbiorców.

Dla odbiorców

 • Przeciążenie informacyjne: Regularne konsumowanie treści clickbaitowych może prowadzić do przeciążenia informacyjnego, co utrudnia skupienie się na bardziej wartościowych treściach.
 • Rozczarowanie i frustracja: Częste wpadanie w pułapki clickbaitu może skutkować frustracją i poczuciem straconego czasu, co negatywnie wpływa na doświadczenie użytkownika w internecie.

Podsumowanie

Clickbait to metoda przyciągania uwagi, która opiera się na publikacji treści zawierających sensacyjne i często wprowadzające w błąd nagłówki. Aby zachęcić użytkowników do kliknięcia, twórcy wykorzystują emocje i ciekawość. Głównym celem clickbaitu jest skłonienie użytkownika do kliknięcia linku – generuje to wyświetlenia strony i potencjalne przychody reklamowe. Mimo że clickbait przynosi krótkoterminowe korzyści, w postaci zwiększonego ruchu na stronie, w dłuższej perspektywie szkodzi i prowadzi do frustracji użytkowników.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza