czym jest wspolczynnik odrzucen

Spis treści

Współczynnik odrzuceń – proste sposoby na obniżenie wskaźnika

Współczynnik odrzuceń (bounce rate) jest jedną z najważniejszych metryk, które musisz śledzić, jeśli chcesz, aby Twoja strona odniosła sukces. Wartość wysokiego współczynnika odrzuceń oznacza, że ludzie opuszczają Twoją witrynę bez dalszego jej eksplorowania, co może być znakiem, że Twoja strona nie spełnia ich potrzeb. W tym artykule omówimy, czym jest wysoki współczynnik odrzuceń i jak możesz go zmniejszyć.

wspolczynnik odrzucen

Współczynnik odrzuceń, czasami nazywany „bounce rate”, jest metryką, która mierzy, ile osób opuszcza Twoją witrynę po obejrzeniu tylko jednej strony. Przykładowo – użytkownik wyświetla pojedynczą stronę, a następnie opuszcza ją. Współczynnik odrzuceń można sprawdzić w Google Analytics w następujący sposób: przejdź do sekcji „Zachowanie”, „Zawartość witryny”, „Wszystkie strony”. Współczynnik odrzuceń jest wyrażony jako procent użytkowników, którzy wchodzą na stronę, a następnie opuszczają ją bez oglądania innych stron w witrynie.

Wysoki współczynnik odrzuceń (wysoki bounce rate) może być znakiem, że Twoja witryna nie spełnia potrzeb odwiedzających. Może to być również wskazówka, że nie dostarczasz wystarczającej wartości na swoich stronach docelowych lub że Twoja strona jest trudna w nawigacji. W przypadku wysokiego współczynnika odrzuceń, ważne jest, aby podjąć działania w celu jego zmniejszenia. Współczynnik odrzuceń jest także jednym z czynników rankingowych Google (w procesie pozycjonowania stronSEO) – im niższy współczynnik odrzuceń, tym prawdopodobnie wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.

Jak mogę zmniejszyć współczynnik odrzuceń?

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć swój wskaźnik odrzuceń (bounce rate), w tym:

  • Poprawić jakość swoich treści,
  • upewnić się, że Twoja strona jest łatwa w nawigacji,
  • oferowanie czegoś wartościowego na swoich stronach docelowych,
  • upewnienie się, że Twoja strona ładuje się szybko.

Jeśli podejmiesz te kroki, powinieneś zauważyć zmniejszenie współczynnika odrzuceń i poprawę ogólnej wydajności witryny.

Czym jest wysoki współczynnik odrzuceń?

bounce rate

Wysoki poziom bounce rate (inaczej współczynnik odrzuceń) to każda liczba powyżej 50%. Jednak średni współczynnik odrzuceń dla większości stron wynosi 40-60%. Wszystko poniżej 40% jest uważane za dobre, a wszystko powyżej 60% jest uważane za wysokie. Jeśli Twój współczynnik odrzuceń jest wyższy niż 60%, powinieneś podjąć działania, aby go poprawić.

Czym jest niski współczynnik odrzuceń?

Niski współczynnik odrzuceń (niski bounce rate) to każda liczba poniżej 50%. Jednak średni współczynnik odrzuceń dla większości stron wynosi 40-60%. Wszystko poniżej 40% jest uważane za dobre, a wszystko powyżej 60% jest uważane za wysokie. Jeśli Twój współczynniku odrzuceń jest niższy niż 40%, to znaczy, że dobrze sobie radzisz. Zbyt niski współczynnik odrzuceń to również powód do obaw – każda wartość współczynnika odrzuceń poniżej 5% powinna być podejrzana i dokładnie sprawdzona. Dzieje się tak dlatego, że na jednej stronie mogą występować np. dwie interacje na raz, co powoduje błędy w statystyce. Błąd ten należy jak najszybciej poprawić.

Czy wysoki współczynnik odrzuceń jest niekorzystny?

Wysoka wartość współczynnika odrzuceń (wysoki bounce rate) nie jest dobra dla wydajności Twojej witryny. Wysoki wskaźnik wskazuje, że ludzie wchodzą na tylko jedną stronę i szybko opuszczają ją bez przechodzenia do innych podstron. Wysoki współczynnik odrzuceń (high bounce rate) może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak:

Wysoki wynik współczynnika odrzuceń może negatywnie wpłynąć na wyniki wyszukiwania i ostatecznie spowodować niższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jak jeszcze można wpływać na bouce rate (współczynnik odrzuceń)?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie funkcje strony działają prawidłowo. Nie pozwól, aby na Twojej stronie pojawił się błąd 404, ponieważ z pewnością wywoła on negatywne wrażenie u użytkowników i natychmiast ją opuszczą. Upewnij się również, że wszystkie linki działają – zarówno te prowadzące do innych stron w Twoim serwisie, jak i zewnętrzne. Innym sposobem na zmniejszenie współczynnika odrzuceń jest zaoferowanie odwiedzającym czegoś, co ich zainteresuje – na przykład ciekawej treści lub dobrze zaprojektowanego landing page’a. Jeśli uda Ci się to zrobić, możesz być pewien, że mniej osób opuści Twoją stronę zaraz po wejściu na nią. Na koniec pamiętaj, że ważna jest również szybkość ładowania stron – jeśli będą ładowały się zbyt wolno, użytkownicy mogą się zniecierpliwić i pójść gdzie indziej.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza