Spis treści

Favicon ‒ czym jest? Rola w SEO i zwiększaniu ruchu na stronie

Favicon, niewielka ikona reprezentująca stronę internetową, odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku firmy, ułatwia też użytkownikom nawigację w sieci. Choć na pierwszy rzut favicon może wydawać się mało istotna, to w rzeczywistości ma ogromny wpływ na odbiór strony przez odwiedzających. Czym dokładnie jest favicona i jaką rolę odgrywa?

Favicon – co to? Definicja

Favicon to element graficzny w postaci małej ikony, który jest wyświetlany na karcie otwartej strony internetowej w wyszukiwarce przed tytułem witryny. Jego celem jest wyróżnienie strony spośród innych.

Favicon stanowi też element identyfikacji wizualnej oraz swego rodzaju znak rozpoznawczy domeny. Stosowanie ikonek jest korzystne również z punktu widzenia użytkownika. Dzięki nim łatwiej odróżnić i odnaleźć interesującą nas stronę w przypadku kiedy mamy otwartych wiele kart w przeglądarce. Jeśli chodzi o wymiary favicon w przeglądarce to jest to kwadratowa ikona o wymiarach 16 x 16 px (pikseli). W celu uzyskania lepszej jakości warto jednak zastosować grafikę o wyższej rozdzielczości, na przykład w rozmiarze 512 x 512 px. Favicon może być przezroczysty.

Rola Favicon w Internecie

Identyfikacja wizualna strony

Favicon jest jednym z elementów, które wpływają na wizualne odbieranie strony przez użytkowników. Pozwala na szybkie rozpoznanie witryny wśród wielu otwartych zakładek w przeglądarce, co zwiększa szanse, że użytkownik wróci na daną stronę. Dzięki temu odwiedzający kojarzą stronę z jej logotypem, co przyczynia się do budowania rozpoznawalności marki.

Ułatwienie nawigacji w przeglądarce

Favicon ułatwia poruszanie się po stronach internetowych, szczególnie, gdy użytkownik ma otwartych wiele zakładek w przeglądarce. Ikona umieszczona obok tytułu strony pozwala na szybkie zidentyfikowanie i przełączanie się między witrynami, co przyczynia się do lepszego doświadczenia użytkownika.

Zwiększenie zaangażowania użytkownika

Ciekawa ikona świadczy o profesjonalizmie firmy i dbałości o szczegóły. Może to przełożyć się na dłuższy czas spędzony na witrynie, częstsze powroty i większe zainteresowanie użytkowników.

Jak zrobić Favicon?

Wybór odpowiedniego obrazu lub logo

Jak stworzyć faviconę? Zacznij od wyboru obrazu lub logo, które będzie reprezentować Twoją stronę internetową. Najlepiej sprawdzają się proste, czytelne symbole, które będą wyraźnie i estetyczne nawet w małym rozmiarze. Możesz wykorzystać elementy graficzne związane z Twoją marką, takie jak logotyp, inicjały firmy czy charakterystyczne ikony.

Favicon rozmiar, formaty

Favicon powinna być dostępna w różnych rozmiarach i formatach, aby poprawnie wyświetlać się w różnych przeglądarkach i urządzeniach. Najpopularniejszym formatem jest .ico, ale warto również przygotować wersje w formatach .png i .svg. Zalecane rozmiary favicon to 16×16, 32×32, 48×48 i 64×64 piksele, choć warto również przygotować większe wersje, np. 96×96, 128×128 czy 152×152 piksele, które mogą być wykorzystane na urządzeniach mobilnych.

Narzędzia do tworzenia favicon

Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają tworzenie favicon. Dzięki nim można przekształcić wybrany obraz lub logo w odpowiednie formaty i rozmiary. Wśród popularnych narzędzi znajdują się Favicon Generator, RealFaviconGenerator czy Favicon.cc. 

Favicon generator

Generatory favicon pozwalają na tworzenie tych małych ikonek z dowolnego obrazu, dają możliwość skalowania, przycinania oraz konwersji do odpowiedniego formatu, takiego jak .ico czy .png. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, użytkownicy mogą w łatwy sposób dostosować swoje obrazy do wymaganego rozmiaru i formatu, a następnie pobrać gotowy plik.

Warto korzystać z generatorów favicon, gdyż dobrze zaprojektowany favicon może zwiększyć rozpoznawalność marki, poprawić wizerunek strony internetowej oraz zwiększyć zaangażowanie użytkowników.

Favicon generator online

Dzięki generatorom favicon online, nawet osoby bez umiejętności graficznych mogą w prosty sposób stworzyć spersonalizowaną ikonę dla swojej strony.

Wiele dostępnych generatorów oferuje różnorodne opcje, takie jak przekształcanie obrazów w różne formaty, automatyczne skalowanie obrazów, dodawanie efektów, czy generowanie zestawów ikon dla różnych urządzeń i rozdzielczości.

Użytkownicy mogą przesłać swoje własne zdjęcia lub wybrać z szerokiej gamy dostępnych szablonów. Proces tworzenia ikony jest zazwyczaj prosty i intuicyjny, pozwala na szybkie i łatwe dodanie profesjonalnej ikony do strony internetowej.

favicon, favicon generator, favicon html, favicon size
Favicon – najważniejsze informacje (favicon wymiary, generator, funkcje w sieci)

Favicon html – jak dodać favicon w html?

Umieszczanie ikony na serwerze

Po stworzeniu favicon należy umieścić pliki na serwerze, na którym znajduje się witryna. Zazwyczaj pliki favicon umieszcza się w głównym katalogu strony, aby były łatwo dostępne dla przeglądarek.

Html favicon – dodawanie kodu do strony głównej

Aby przeglądarka mogła wyświetlić favicon na Twojej stronie, należy dodać odpowiedni kod HTML do sekcji <head> strony głównej. Kod ten może różnić się w zależności od użytych formatów i rozmiarów favicon. Przykładowy kod może wyglądać tak:

<link rel=”icon” type=”image/png” sizes=”16×16″ href=”/favicon-16×16.png”>
<link rel=”icon” type=”image/png” sizes=”32×32″ href=”/favicon-32×32.png”>
<link rel=”icon” type=”image/png” sizes=”48×48″ href=”/favicon-48×48.png”>

Dostosowywanie favicon do różnych przeglądarek i urządzeń

Niektóre przeglądarki i urządzenia mają specyficzne wymagania dotyczące favicon. Warto więc dostosować ikonę do różnych środowisk, aby zapewnić poprawne wyświetlanie. Na przykład, dla systemu iOS możemy dodać specjalne znaczniki, które pozwolą na wyświetlanie favicon jako ikony na ekranie głównym urządzeń Apple:

<link rel=”apple-touch-icon” sizes=”180×180″ href=”/apple-touch-icon.png”>

 

Favicon w WordPress

Aby dodać lub zmienić favicon w WordPress, należy przejść do sekcji „Wygląd” w menu, a następnie wybrać „Personalizuj”. W sekcji „Tożsamość witryny” znajduje się opcja „Ikona witryny”, gdzie użytkownik może przesłać własne zdjęcie lub grafikę, która zostanie przekształcona w odpowiednią ikonę. WordPress automatycznie przetwarza i skaluje obraz na odpowiedni rozmiar (zwykle 512×512 pikseli), a następnie generuje różne wersje favicon dla różnych urządzeń i rozdzielczości.

Korzystając z WordPress, nie ma potrzeby szukania zewnętrznych generatorów favicon, ponieważ funkcja ta jest już wbudowana w system. Dzięki temu twórcy stron mogą skupić się na zawartości i wyglądzie swojej strony, mając pewność, że favicon będzie dobrze wyświetlany na różnych urządzeniach.

Dobre praktyki dotyczące Favicon

Utrzymywanie spójności wizerunku marki

Favicon powinna być spójna z wizerunkiem Twojej marki, kojarzyć się z oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami. Zadbaj o to, by nawiązywała do innych elementów identyfikacji wizualnej, takich, jak kolory czy typografia.

Unikanie złożonych wzorów i detali

Ze względu na małe rozmiary favicon, warto unikać złożonych wzorów czy drobnych detali. Proste i czytelne formy sprawią, że ikona będzie lepiej widoczna i łatwiej rozpoznawalna przez użytkowników.

Regularne aktualizacje favicon

Favicon może być elementem, który ewoluuje razem z marką. Dlatego warto regularnie aktualizować ikonę, aby utrzymywać świeżość wizerunku i dostosowywać się do zmieniających się trendów.

Favicon a pozycjonowanie strony

Wpływ na indeksowanie strony przez wyszukiwarki

Chociaż obecność favicon nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, może mieć pośredni wpływ na SEO. Dzięki ikonom użytkownicy szybciej znajdą Twoją stronę wśród zakładek czy w historii przeglądarki, co może zwiększyć ruch na stronie.

Wykorzystanie favicon w wynikach wyszukiwania

Niektóre wyszukiwarki, takie jak Google, wykorzystują favicon w swoich wynikach wyszukiwania, a to wpływa na atrakcyjność i czytelność wyników. Dzięki temu użytkownicy szybciej zidentyfikują Twoją stronę, co przełoży się na wyższe CTR (Click Through Rate).

Znaczenie dla SEO i pozycjonowania stron

Favicon jest jednym z elementów, które przyczyniają się do ogólnego odbioru strony przez użytkowników. Dlatego warto zadbać o to, by ikona była atrakcyjna, spójna z marką, rozpoznawalna ‒ może to wpłynąć na zadowolenie użytkowników i dłuższy czas spędzony na stronie, co z kolei jest brane pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek.


Podsumowując, favicon odgrywa istotną rolę w budowaniu wizerunku i ułatwianiu nawigacji. Poprzez zastosowanie odpowiednich praktyk, można stworzyć atrakcyjną, rozpoznawalną ikonę, która przyciągnie uwagę użytkowników i zwiększy zaangażowanie. Warto pamiętać o utrzymaniu spójności wizerunku marki, dostosowaniu favicon do różnych przeglądarek i urządzeń oraz regularnym aktualizowaniu ikony, aby być na bieżąco z trendami. Choć obecność favicon nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie strony, może mieć pośredni wpływ na SEO poprzez zwiększenie ruchu na stronie i lepszą identyfikację w wynikach wyszukiwania.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza