5 Skutecznych metod pozyskiwania linków do Twojej strony

Spis treści

5 Skutecznych metod pozyskiwania linków do Twojej strony

W dzisiejszym poradniku przybliżymy skuteczne i sprawdzone metody pozyskiwania dobrych i wartościowych linków do naszej strony internetowej. Jak wiemy nawet najlepiej zoptymalizowana witryna nie da nam idealnych rezultatów i wysokich pozycji bez odpowiedniego zaplecza linków prowadzących do naszej strony. Wyszukiwarka Google przy ustalaniu pozycji na dane słowo kluczowe, w dużej mierze, bierze pod uwagę linki prowadzące do witryny. Oczywiście są różne rodzaje linków o różnej mocy, jednak celem tego artykułu jest pokazanie najbezpieczniejszych metod pozyskiwania linków.

Dlaczego warto tworzyć linki manualne ?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna szczególnie dla początkujących osób, które nie mają jeszcze budżetu na pozycjonowanie. W dzisiejszych czasach po wielu aktualizacjach algorytmów  Google takich jak „Pingwin” czy „Panda” warto postawić na jakość i budować linki tylko ze stron powiązanych z tematyką naszej strony. Czasy gdy tysiące linków z „automatów” dawały pozycje minęły bezpowrotnie – obecnie w rękach osoby niedoświadczonej mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc naszej stronie.

Bezpłatne i skuteczne metody budowania linków dla początkujących

I. Komentarze z blogów

Pierwszym sposobem zdobywania linków są komentarze z blogów jest to najprostszy sposób dla początkujących. Blogosfera w internecie jest bardzo obszerna  i praktycznie na każdym blogu można umieścić link. Warto jednak zwrócić uwagę na jakim skrypcie jest „postawiony” dany blog. Na większości blogów linki niestety są oznaczone atrybutem„nofollow” czyli teoretycznie nie przekazują mocy dla linkowanej strony, jednak Google bierze pod uwagę wiele elementów takich jak np. tytuł podstrony, na której umieszczony jest link oraz treść komentarza, co również ma znaczenie i może pozytywnie wpłynąć na proces pozycjonowania.

Warto dodać, że wiele popularnych systemów CMS jak np. Wordpress, posiada opcję akceptacji dodawanych komentarzy, dlatego warto pisać je treściwie i na temat.

Wskazówka 1 – Pamiętajmy, że w systemach blogowych pseudonim, który podamy będzie linkował do strony(tzw. „anchor”), która zostanie podana w polu np. „Twoja strona”, „adres URL”. Jeśli chcemy, żeby nasz komentarz został zaakceptowany, warto używać naturalnych pseudonimów np. Maciek, niż przykładowo pozycjonowanie warszawa. 

Wskazówka 2 Pamiętajmy, nie spamujmy! Zadbajmy o to, aby nasz wpis był naturalny – zdecydowanie zwiększy to szansę na dodanie naszego komentarza wraz z linkiem.

Jak wyszukać blogi odpowiadające naszej tematyce ?

Jest to bardzo proste – wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google nasze słowo kluczowe przykładowo „elektryk Warszawa” + blog, a następnie wyświetlą nam się blogi tematyczne w których wystarczy umieścić link – pamiętajmy, że blogi z pierwszych pozycji, będą najbardziej wartościowe.

Kolejny sposób to użycie tak zwanego „śladu CMS”. Przykładowa platforma blogowa Wordpress występuje na wielu witrynach, dlatego warto skorzystać ze śladu „powered by wordpress”, „dodaj komentarz” czy „leave comment”  – „ślady CMS” wpisujemy w wyszukiwarkę wraz ze słowem kluczowym, przykładowo – elektryk „powered by wordpress”. Jeśli chcemy promować swoją stronę na frazę „elektryk warszawa” to spokojnie możemy wpisać w wyszukiwarkę  przykładowe hasło [ „dodaj komentarz” „elektryk warszawa” ] – wyświetlą nam się tematyczne blogi.

Przykładowy wpis na blogu z linkiem do naszej strony:

linkzbloga

 

II. Linki z forum

Kolejnym sposobem na darmowe pozyskanie dobrych linków, są linki z for tematycznych. Dzięki takim linkom zyskamy nie tylko wyższe pozycje, ale także dobry PR czy możliwość odwiedzenia linkowanej witryny. Metoda warta zastosowania, jednak nieco trudniejsza niż komentowanie, ze względu na to, iż trzeba wiedzieć na jakich forach można pozwolić sobie na umieszczenie linku w tzw. „stopce”, a w których na komentarz z bezpośrednio dodanym linkiem – administratorzy często banują osoby z małą ilością wpisów, które wrzucają głównie linki.

Linki z for bywają różne – czasami posiadają atrybut „nofollow” czasami „dofollow” – naturalnie druga opcja jest bardziej korzystna, ponieważ dodany link przekazuje tzw. moc.

Jak wyszukać tematyczne wpisy na forach?

Ze względu na dużą ilość for tematycznych, najlepszym pomysłem będzie po prostu wpisanie naszego słowa kluczowego jak np. wspomniana wcześniej fraza „elektryk Warszawa” z dopiskiem forum. Po wyszukaniu odpowiednich stron, możemy przejść do dodania linku.

Na forum możemy umieszczać linki na 3 sposoby:

  • z profilu, dodając link do naszej strony

 

Przykład :

linkzprofilu
  • w treści posta, bezpośrednio linkując

 

Przykład :

linkwstopce
  • w stopce

 

Przykład :

przykładowy link z sygnatury pozycjonowanie warszawa

Najbardziej bezpieczną metodą jest linkowanie z linku w opisie profilu, następnie będzie to sygnatura, a najbardziej „zyskowną” metodą może być link bezpośrednio z tematu posta.

III. Linki z niestandardowych platform CMS

Kolejnym sposobem pozyskiwania linków, jest szukanie miejsc na ich dodanie, na stronach posiadających niestandardowe systemy CMS. Bardzo często na takich stronach jest trudniej zdobyć link, jednak jest on przeważnie bardzo wartościowy (takie strony rzadko są „zaspamowane”). Warto pamiętać, że jeden wartościowy link może być lepszy niż 1000 innych linków, dlatego też warto pochylić się nad tym sposobem ich pozyskiwania.

Przykładem może być tutaj link ze strony stri.ms.

IV. Linki konkurencji

Kolejnym sposobem na dobre linki, są linki dodawane przez konkurencję –  Sprawdzamy profil linków danego konkurenta i zróbmy to samo, tylko lepiej 🙂. Wiele agencji  stara się ukrywać swoje zaplecza linkowe, jednak dla chcącego nic trudnego. PS. Istnieje wiele narzędzi do analizy linków konkurencji jak np. Ahrefs czy MajesticSEO jednakże są to programy płatne.

Możemy jednak zrobić to za darmo i prawie tak samo dobrze – ważną informacją jest to, że wszystkie linki konkurenta muszą być w indeksie wyszukiwarki Google, aby mogły przekazywać tzw. „moc” dla pozycjonowanej strony. Konkurent musi więc zadbać, aby się tam znalazły, a to oznacza, że możemy je bez problemu znaleźć.

Jak to zrobić? – Dla przykładowej frazy „hydraulik warszawa„:

Szukamy konkurenta, który jest w TOP 10 wybór padł na stronę Pana Darka, którego serdecznie pozdrawiamy :-).

wybranie konkurenta z warszawy do pozycjonowania

Jak widzimy Pan Darek posiada domenę darek-hydraulik.pl i jest w TOP 10 na frazę „hydraulik warszawa” chcemy też tam być ? – Umieśćmy linki tam gdzie Pan Darek.

Aby to zrobić musimy je wyszukać – tutaj prosta sztuczka polegająca na wpisaniu operatora zaawansowanego w Google:

„intext:darek-hydraulik.pl”

Dzięki temu w wyszukiwarce pokażą nam się linki, które prowadzą do witryny Pana Darka:

linki konkurenta Pana darka z warszawy

Jak widzimy mamy dostęp do dobrej jakości linków z portali ogłoszeniowych czy nawet forów, na którym możemy promować swoją stronę.

Jest to bardzo dobry i prosty sposób zdobywania linków.

V. Wpisy z wizytówek firm

Ostatnim sposobem omawianym w tym artykule, jest dodawanie linków do serwisów promujących firmy – unikajmy jednak śmieciowych katalogów, a szukajmy raczej stron o wysokiej jakości – rozpoznamy je po niestandardowym schemacie.

Przykład linku ze strony klub.nf.pl :

link z wizytówki - pozycjonowanie warszawa 1stplace

Pewnym mankamentem tej metody jest to, że niekoniecznie możemy uzyskać z niej link w postaci klikalnego adresu, który przekierowuje do naszej strony i przekazuje moc, jednak w większości takich wizytówek możemy dodać tzw. „citation” czyli „cytowanie”(dane teleadresowe firmy), które ma spory wpływ na pozycjonowanie lokalne.

Jak wyszukać takie wizytówki ?

To proste – wystarczy  w wyszukiwarkę Google wpisać frazę „dodaj swoją firmę”, a następnie znaleźć tematyczne witryny powiązane z naszą stroną.

Podsumowanie

Jak widać istnieje bardzo dużo metod pozyskiwania dobrych linków prostymi i sprawdzonymi sposobami. Są to tylko niektóre techniki, które możemy wykorzystać przy linkowaniu naszej witryny. Pamiętajmy o dywersyfikacji linków z różnych silników stron oraz metod 🙂

Ocena strony: 5/5 - (11 głosów)
Maciej Kałużny

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Jedna odpowiedź

  1. Szukam właśnie więcej informacji na temat pozycjonowania. Moja wiedza skończyła się na roku 2007, kiedy jeszcze prym wiodły programy typu adder i publiker, kiedyś to wystarczyło. Teraz jest naturalniej, bo odkąd pojawiły się media społecznościowe, to obecność w nich jest wg. mnie priorytetem dla wyszukiwarek. Trzeba też podkreślić, że wciąż wiele osób spamuje i jest przez to wysoko w wynikach. Jak dla mnie to za duże ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza