Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron internetowych www (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych www (SEO) jest złożonym procesem mającym na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarkach internetowych (np. Google). Poprzez odpowiednio przeprowadzoną optymalizację witryny pod wymogi wyszukiwarek (działania on site) oraz proces budowania linków (Link Building – działania off site) możemy uzyskać satysfakcjonujący wynik pozycjonowania strony internetowej. Prawidłowy przebieg pozycjonowania strony skutkuje wysoką widocznością w bezpłatnych wynikach wyszukiwania (wyniki organiczne), a co za tym idzie szeregiem dodatkowych korzyści w postaci zwiększenia wyników sprzedażowych czy rozpoznawalności marki.

Pozycjonowanie stron - co to jest?

proces pozycjonowania stron internetowych

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest pozycjonowanie i dlaczego jest takie ważne. Pozycjonowanie, z angielskiego Search Engine OptimizationSEO, Web Positioning, to szereg działań, których celem jest zwiększenie widoczności strony www w wyszukiwarce Google, w bezpłatnych, naturalnych wynikach wyszukiwania.

Jak to działa w praktyce?

Użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę zapytanie, słowo kluczowe, frazę, na przykład buty na jesień, hydraulik Katowicka Poznań, jak dbać o cerę, konserwanty itd.

Google wyświetla strony, które w jak największym stopniu są zgodne z zapytaniem użytkownika, a co za tym idzie, mogą być dla niego jak najbardziej pomocne. Użytkownik klika w link, a następnie zapoznaje się z ofertą firmy, zamawia usługę, robi zakupy, czyta artykuł itd.

Aby strona internetowa znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania, a prawdopodobieństwo, że użytkownik w nią kliknie było duże, musi spełnić wiele wymagań. Jakich?

Roboty Google pod uwagę biorą szybkość ładowania strony, bezpieczeństwo (certyfikat SSL), linkowanie wewnętrzne, unikalność treści.

Warto zadbać o wszystkie te czynniki. Domeny znajdujące się na drugiej bądź dalszych stronach wyszukiwarki Google przegrywają już na starcie. Takie firmy mają o wiele mniejszy ruch na stronie, mniejszy autorytet oraz mniejsze zyski.

W 1stplace.pl już od ponad 10 lat zajmujemy się pozycjonowaniem stron internetowych i e-sklepów. Dbamy o widoczność w internecie biznesów o różnej specyfice działania i różnej wielkości. Oferujemy pozycjonowanie lokalne i globalne, dostosowujemy budżet do możliwości klienta, na bieżąco monitorujemy efekty naszej pracy.

Zacznij działać już dziś! Zwiększ widoczność biznesu w internecie i zarabiaj więcej.

Pozycjonowanie stron internetowych: on-site i off-site

proces pozycjonowania stron internetowych

Pozycjonowanie strony internetowej bądź e-sklepu dzielimy na działania on-site i off-site.

Działania on-site
To czynności przeprowadzanie w obrębie witryny, na przykład linkowanie wewnętrzne, optymalizacja nagłówków, przyjazne adresy URL, atrybuty ALT.

Działania off-site
To czynności przeprowadzane poza stroną internetową, na przykład optymalizacja wizytówki Google, wpisy gościnne, wizytówki NAP, linkowanie zewnętrzne.

Jak widać, pozycjonowanie to szereg działań. Każde z nich musi być przeprowadzone w prawidłowy sposób.

Na czym polega pozycjonowanie strony www?

na czym polega pozycjonowanie stron www

Jak już wspomnieliśmy powyżej, pozycjonowanie ma na celu zwiększenie widoczności strony www bądź e-sklepu na konkretne frazy. Jak, krok po kroku, przebiega taki proces?

 

 • Krok pierwszy to audyt SEO, dzięki któremu uzyskamy wiele informacji na temat stanu strony i jej najistotniejszych błędów. Na podstawie audytu przygotowywany jest plan działań.
 • Następnie dobierane są słowa i frazy kluczowe, na które dana strona bądź e-sklep mają być pozycjonowane.  Podczas doboru słów uwzględniane są specyfika danej branży, konkurencyjność, oczekiwania grupy docelowej, zapytania użytkowników. 
 • Kolejny krok to optymalizacja witryny. Na tym etapie przeprowadzane są prace nad nawigacją i  strukturą strony.  Specjaliści zajmują się przygotowaniem nagłówków, usuwaniem błędów technicznych, optymalizacją grafik, wdrażaniem treści, usunięciem duplikatów treści.
 • Działania off-site to następny krok. Tutaj ważne jest, aby zadbać o  pozyskiwanie wartościowych linków przychodzących. Wysokiej jakości linki zewnętrzne są jednym z czynników rankingowych Google’a. Strony polecane przez inne serwisy uznane są za wartościowe, zasługujące na wysokie miejsce w wyszukiwarce.
 • W celu utrzymania wyników wykorzystuje się kompleksową analitykę internetową, wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, między innymi Google Search Console, Ahrefs.

W naszej agencji koncentrujemy się na każdym etapie, dokładnie monitorujemy efekty naszej pracy i na bieżąco optymalizujemy działania. Raz w miesiącu wysyłamy szczegółowy raport, dzięki któremu klient wie, jakie czynności wykonaliśmy i jakie są ich rezultaty.

Audyt SEO – czym jest, na czym polega?

audyt-seo

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych rozpoczynamy od przeprowadzania szczegółowego audytu SEO. Audyt SEO to dokładna analiza, podczas której weryfikacji poddawane są wszystkie czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mają wspływ na pozycjonowanie.

Audyt on-site uwzględnia  strukturę strony, jakość i unikalność treści, zagęszczenie słów i fraz kluczowych, linkowanie wewnętrzne,  meta dane, błędy kodu strony, szybkość ładowania strony.

Audyt off-site to przede wszystkim  analiza backlinków, działania w mediach społecznościowych.

Podczas przeprowadzania audytu wykorzystywane są oczywiście specjalistyczne narzędzia, między innymi Google Search Console, Google Analytics i inne.

To właśnie na podstawie audytu opracowywana jest strategia działań. Dzięki zawartym w  audycie informacjom wiadomo, jakie działania należy przeprowadzić w pierwszej kolejności, jakie błędy występują na stronie, jakie są mocne strony domeny.

Optymalizacja SEO – najistotniejsze działania

SEO serch engine optimalization - działania

Przejdźmy do wyjaśnienia, na czym polegają poszczególne działania, które mają przyczynić się do lepszej widoczności strony.

Optymalizacja SEO – treści na stronie, content marketing

przeprowadzenie-optymalizacji-strony

Treści są bardzo ważnym czynnikiem rankingowym Google. Od jakości i ilości contentu uzależniona  jest pozycja strony w wyszukiwarce.

Właśnie dlatego przygotowywanie unikalnych, zoptymalizowanych pod kątem słów i fraz kluczowych treści, które jednocześnie będą  przydatne dla użytkownika to kwestia, o której powinien pamiętać każdy przedsiębiorca.

Nie czujesz się na siłach, by tworzyć treści, które porwą odbiorców, a jednocześnie będą zoptymalizowane pod kątem słów i fraz kluczowych? Spokojnie! Nasi copywriterzy zadbają o Twój content.

Treść a pozycjonowanie stron

treść w procesie pozycjonowania

Od czego zacząć pracę nad tekstami na stronę www? W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jak wyglądają nasze zasoby, zweryfikować jakość i unikalność treści, usunąć duplikaty, zaplanować, jakie teksty należy przygotować w pierwszej kolejności.

Rodzaj treści uzależniony jest od specyfiki branży oraz naszej grupy docelowej. W jednym przypadku optymalnym rozwiązaniem będą szczegółowe opisy usług i produktów, w innym artykuły blogowe czy sekcja FAQ – Frequently Asked Questions, czyli Najczęściej Zadawane Pytania.

Treści na stronie - dlaczego są tak ważne?

treść w procesie pozycjonowania

Im więcej unikalnych, wartościowych treści, tym lepiej, (pamiętajmy jednak o estetyce i nie przesadźmy z liczbą znaków ze spacjami). Strony, na których znajdują się wyczerpujące, przydatne dla użytkownika treści,  uznawane są przez roboty Google’a za bardziej wartościowe, a pozycjonowanie przynosi lepsze efekty.

Przygotowując kontent, powinniśmy pamiętać nie tylko o słowach i frazach kluczowych, ale także o naszych odbiorcach. Algorytmy Google są coraz bardziej udoskonalane i potrafią zweryfikować sztuczne upychanie słów i fraz kluczowych.

Czasy, w których w tekstach znajdowały się nieodmienione  frazy, umieszczone praktycznie jedna obok drugiej, a tekst nie dostarczał praktycznie żadnych informacji i był nieprzyjemny w odbiorze, już dawno minęły.

Optymalizacja strony - jakie treści przygotować?

Przeprowadzanie optymalizacji strony

Jakie treści sprawią, że  strona zajmie w wynikach wyszukiwania wyższe pozycje? Odpowiedź jest prosta:

 • Zoptymalizowane pod kątem słów i fraz kluczowych – zadbajmy oich dpowiednie zagęszczenie.
 • Unikalne – nie ma mowy o duplikatach, kopiowaniu treści od konkurencji. 
 • O przemyślanej strukturze – pomyślmy, jakie informacje i w jakiej kolejności chcemy przedstawić czytającym.
 • Przyjemne w odbiorze – tekst powinien zawierać  nagłówki, wypunktowania, pogrubienia. Pamiętajmy też o optymalnej liczbie paragrafów i o tym, by zostawić  światło na stronie.
 • Przydatne dla użytkownika – Google uwzględnia czas, jaki użytkownik przebywa na stronie. Nieatrakcyjne treści są od razu wyłączane.

Pozycjonowanie stron internetowych - nagłówki H1, H2, H3

naglowki-h1-h2-h3

Jak treść, to oczywiście nagłówki. Przygotowanie treści warto rozpocząć właśnie od przygotowania nagłówków H1, H2 i H3. Każdy z nagłówków powinien informować, o czym będzie mowa w danym akapicie, powinien też zawierać najważniejsze w danym momencie frazy i słowa kluczowe. Oczywiście frazy muszą też znajdować się w treści.

Istotne jest, by nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Fraz nie może być zbyt mało, ale może być też za dużo. Zbyt duże zagęszczenie sprawi, że efekty pozycjonowania strony będą odwrotne do tych, które chcieliśmy uzyskać.

Widoczność witryny a wygląd tekstu

tekst-na-stronie-www

Tekst musi zachęcać do czytania. Ściana treści, brak odstępów, nagłówków, brak  światła sprawią, że czytelnicy, czyli nasi potencjalni klienci, przeklikają się do konkurencji. A tego nikt nie chce. Zadbajmy więc o to, by treść  była nie tylko ciekawa, ale też bardzo dobrze się prezentowała.

Strategia pozycjonowania

Strategia pozycjonowania

Przygotowanie przemyślanej strategii pozycjonowania i regularne, staranne prowadzenie działań sprawi, że strona www bądź sklep internetowy  nie tylko zdobędą miejsce w topie, ale utrzymają je. To oczywiście związane jest z wieloma korzyściami.

Zwiększenie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania to:

 • zwiększenie wartościowego ruchu na stronie
 • większy autorytet Twojej strony
 • budowa pozytywnego wizerunku
 • większe zyski
 • przewaga nad konkurencją
 • dotarcie do potencjalnych klientów

SEO a pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych i SEO  to pojęcia, które często używane są zamiennie. Czy słusznie? Niestety nie.

Wspomniane pojęcia nie są synonimami. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? SEO, czyli Serach Engine Optimization, to jeden z elementów pozycjonowania, fundament działań. Pozycjonowanie jest pojęciem szerszym.

Co to jest SEO?

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) oznacza optymalizację stron www pod wyszukiwarki internetowe. Celem działań SEO jest najlepsze dostosowanie strony bądź sklepu internetowego  do wymogów wyszukiwarki, a co za tym idzie, uzyskanie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

W ramach SEO przeprowadzane są różnego typu działania, między innymi takie jak :

 • wybór słów i fraz kluczowych – umieszczenie na stronie dobrze dobranych fraz i słów  kluczowych,
 • optymalizacja kodu strony – istotne jest, by kod strony był jak najbardziej czytelny dla wyszukiwarki,
 • poprawa struktury strony – strona musi być intuicyjna w obsłudze a elementy rozmieszczone w prawidłowy sposób,
 • profil linków przychodzących – ważne są liczba i jakość linków, a także źródła, z jakich pochodzą
 • optymalizacja treści.
Pozycjonowanie a link building

O widoczności strony internetowej w wyszukiwarce decyduje wiele czynników, jednym z najistotniejszych jest profil linków przychodzących.

Mowa tutaj o linkach z różnych źródeł, które kierują do Twojej strony. Mogą to być linki z forów internetowych lub z innych domen. Istotna jest tutaj jakość źródeł – im są one bardziej wiarygodne, tym wartość linku jest większa, a pozycjonowanie przynosi lepsze efekty.

To, jak silny profil linkowana ma dana domena można zweryfikować za pomocą specjalistycznych narzędzi. Wartość linków jest parametrem nazywanym w różny sposób – uzależnione jest to od konkretnego narzędzia, najczęściej jednak wykorzystywana jest nazwa Domain Rating (DR).

 DR określa  liczbę i jakość linków zewnętrznych, które prowadzą do danej witryny. Punkty przyznawane są w skali 0d 1 do 100.

Czym jest pozycjonowanie strony?

Pozycjoner wykonujący działania SEO

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych? Warto zacząć od tego, że pozycjonowanie zawiera w sobie optymalizację SEO, (działania SEO są tutaj kluczowe). Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do nich.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty,  trzeba zadbać nie tylko o czytelność strony i jej rozpoznawalność dla wyszukiwarek internetowych. Konieczne jest także  przeprowadzenie innych działań, które pozwolą uzyskać jak najwyższą pozycję w Google.  Mowa tutaj o takich czynnościach, jak pozyskanie wartościowych linków, content marketing, analityka internetowa.

Pozycjonowanie stron - strategia

sprawdzanie-widocznosci-strony-internetowej

Strategię pozycjonowania należy realizować w przemyślany sposób, działania w obrębie strony internetowej i poza nią muszą być prowadzone regularnie.

Warto jednak poświęcić czas, energię i środki – efekty pozycjonowania stron internetowych i e-sklepów przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim użytkownicy, po wpisaniu słów kluczowych bądź zapytań, w ogromnej większości odwiedzają wyłącznie strony internetowe znajdujące się na pierwszej stronie wyszukiwarki, domeny z dalszych pozycji pozostają daleko w tyle.

Najczęściej użytkownik porównuje 3-4 domeny z TOP 10. To właśnie strony z TOP 10 są  najbardziej rozpoznawalne, odnotowują wartościowy ruch na stronie i generują najwyższe zyski.

Pozycjonowanie jest istotne dla firm o różnej specyfice działalności i różnej wielkości, sklepów internetowych z każdym asortymentem, portali, blogów.

Pozycjonowanie sklepów internetowych

sklep-internetowy-optymalizacja

Sprzedaż internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Osoby w różnym wieku kupują w internecie ubrania, dodatki, akcesoria, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych artykułów. Aby  zyskać przewagę nad konkurencją i dotrzeć do szerokiego grona klientów, pozycjonowanie jest niezbędne.

Użytkownicy klikają w pierwsze linki , bardzo niewielu przeklikuje się na drugą stronę wyszukiwarki. Warto więc zadbać o to, by nasz sklep na najważniejsze słowa i frazy kluczowe wyświetlał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Na czym polega pozycjonowanie w Google?

pozycjonowanie-google

Google cieszy się największą popularnością wśród przeglądarek internetowych, korzysta z niej aż 98% użytkowników. Pozostałe 2% to między innymi takie wyszukiwarki, jak Yahoo czy Bing.

Warto więc skupić się na pozycjonowaniu strony właśnie w wyszukiwarce Google. Jak tego dokonać? Konieczne jest przeprowadzenie szeregu działań, od audytu SEO, doboru fraz i słów kluczowych, po dane strukturalne, linkowanie, działania w mediach społecznościowych, czy płatną reklamę.

Content marketing jako podstawa SEO

Content marketing jako podstawa SEO

W pozycjonowaniu stron internetowych oraz e-sklepów dużą rolę odgrywają treści. Content jest bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, istotne więc, by publikowane treści, artykuły, poradniki, opisy kategorii były przydatne dla użytkownika, a jednocześnie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki.

Jakie kryteria powinny spełniać treści? Tutaj liczą się:

 • Unikalność – co oznacza, że treści muszą być unikalne? Już wyjaśniamy! Poszczególne podstrony serwisu, e-sklepu, strony www muszą zawierać w 100% oryginalne teksty. Treści nie mogą być skopiowane z innych stron czy z konkurencyjnych e-sklepów. Roboty Google szybko wykryją takie działanie i nie będzie to miało pozytywnego wpływu na proces pozycjonowania.
 • Jakość – treści muszą być wysokiej jakości. Należy zadbać o to, by przekazywały ważne dla użytkownika informacje, były ciekawe, a jednocześnie zawierały odpowiednie słowa kluczowe. Język tekstów powinien być dopasowany do grupy odbiorców (inaczej wyglądała będzie treść kreatywnej agencji reklamowej, a inaczej biura rachunkowego), ważne są też nagłówki H1, H2, H3.  Kolejne czynniki to prędkość ładowania strony oraz budowa jej kodu HTML
 • Ilość – ilość treści to kolejny czynnik. Jak długie powinny być teksty? To zależy od branży, konkurencyjności, tematu.  W określeniu optymalnej długości treści pomocne będą specjalistyczne narzędzia oraz analiza konkurencji.

Ciekawe treści sprawią, że użytkownicy spędzą na stronie więcej czasu, chętniej wykonają takie czynności, jak zapis do newslettera  czy założenie konta. To natomiast skutkuje większym ruchem na stronie, wyższą pozycją i większymi zyskami.

Pozycjonowanie stron internetowych w Google - dlaczego warto?

użytkownik-korzystający-z-google

Skuteczne pozycjonowanie stron www i e-sklepów to sposób, by zwiększyć konwersję, a o za tym idzie, wygenerować większe zyski. Zgodnie ze statystykami, aż 50% użytkowników klika w pierwszy link, domeny znajdujące się na  dziesiątej pozycji odwiedza około 11% użytkowników. Pozostałe 49% użytkowników klika w domeny na pozycjach od 2 do 9.

Do stron spoza TOP 10 dociera niewielki odsetek.  Warto więc zadbać o widoczność strony internetowej na interesujące nas frazy i zyskać przewagę nad konkurencją.

Dobór słów i fraz kluczowych

pozycjoner-dobierający-frazy-kluczowe

Ważne jest, aby stronę www umieścić w TOP 10 na  istotne dla naszego biznesu frazy. Dobór słów i fraz należy dokładnie przemyśleć, muszą być one w jak największym stopniu spójne z naszą ofertą. 

Posłużmy się przykładem. Załóżmy, że nasza domena wyświetli się na daną frazę w TOP 3. Użytkownik kliknie link, jednak nie znajdzie na stronie interesujących go treści, produktów, informacji. Poskutkuje to szybkim zamknięciem domeny i przeklikaniem do konkurencji.

Duża liczba użytkowników, którzy szybko zamykają naszą stronę www to znak, że domena nie spełnia  oczekiwań zainteresowanych. I chociaż CTR (Click Through Rate), czyli współczynnik klikalności, nie jest czynnikiem rankingowym, to może mieć wpływ na pozycję strony.

Słowa kluczowe - dlaczego są ważne?

słowa-kluczowe-na-stronie-internetowej

Jeśli mamy stronę internetową, która nie spełnia oczekiwań użytkowników, nie mamy co liczyć na wzrost  zysków, pozyskanie zapytań, zapis do newslettera. Użytkownicy będą trafiać na naszą stronę przez przypadek i z pewnością nie wykonają żadnych działań.

Nie wiesz jakie frazy wybrać, by pozycjonowanie Twojego biznesu przyniosło jak najlepsze rezultaty? Zastanawiasz się, jakie słowa powinieneś uwzględnić przy optymalizacji strony? Obawiasz się, że źle dobrane słowa sprawią, że współczynnik konwersji będzie spadał?  Tutaj niezbędna będzie specjalistyczna pomoc.

W 1stplace.pl dobierzemy odpowiednie słowa kluczowe i kompleksowo przeprowadzimy proces pozycjonowania strony internetowej.

Zadbaj o rozwój biznesu i zdobądź z nami pierwsze miejsce. 

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Pozycjonowanie stron www on-site i off-site

Proces pozycjonowania strony dzielimy na działania on-site i off site.  Na czym polegają wspomniane działania?

działania-on-site

Czym są działania on-site?

On-site to działania prowadzone w obrębie strony www. Weryfikacji i optymalizacji podlegają wszystkie elementy, które mają wpływ na pozycjonowanie. Wśród najistotniejszych działań wymienić możemy  utworzenie przyjaznych adresów URL, dobrą strukturę w kodzie strony, poprawne meta tagi, opisy plików graficznych,  przemyślany podział na podstrony i kategorie.

Pamiętać też należy o contencie. Unikalne, przyjazne dla użytkownika i zoptymalizowane treści, opisy, artykuły to ważny czynnik rankingowy. Treści muszą mieć odpowiednią długość i zawierać najistotniejsze frazy i słowa kluczowe.

Regularne i prawidłowe prace sprawią, że strona stanie się bardziej przydatna dla użytkownika, a pozycje w rankingu wyszukiwarki Google będą wyższe.

Czym są działania off-site

Pozycjonowanie strony to także działania off-site. Działania off-site to wszystkie czynności prowadzone poza stroną internetową. Mowa tutaj o linkowaniu zewnętrznym, czyli wszystkich odnośnikach, które prowadzą do naszej strony. Ważne są zarówno jakość, jak i  liczba linków. Najlepiej, aby linki pochodziły z domen, które tematycznie powiązane są  z naszym biznesem. 

Jak pozyskać linki zewnętrzne?

pozyskiwanie-linkow-zewnetrznych

Skąd więc pozyskać wysokiej jakości linki? Mamy tutaj kilka możliwości.

Jednym ze sposobów jest nawiązanie współpracy z powiązanymi tematycznie portalami. Na takich portalach zamieścić można artykuły sponsorowane z linkiem prowadzącym do naszej domeny.

Kolejnym sposobem jest umieszczanie komentarzy z linkiem na forach i powiązanych tematycznie blogach. Dobrą drogą są również działania w mediach społecznościowych.

Audyt SEO

Pozycjonowanie stron w Warszawie

Audyt SEO to pierwszy krok w procesie pozycjonowania stron internetowych. To właśnie audyt dostarcza nam najistotniejszych informacji na temat strony naszego biznesu.

Jak wykonać audyt?

Warto zacząć od sprawdzenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli strona zajmuje miejsce w TOP 3 to wspaniale, pozostaje nam tylko zadbać o to, by nie straciła aktualnej pozycji, a nawet zajęła wyższe.

Pamiętaj jednak, że wyniki wyszukiwania będą dostosowane do Twoich najczęstszych zachowań w internecie oraz lokalizacji, w której się znajdujesz.

Aby zyskać pewność, co do obiektywności wyniku, warto sprawdzić frazy w monitorze pozycji fraz. W zależności od możliwości korzystać możemy zarówno z darmowych, jak i płatnych narzędzi. Nie wiesz, jak to zrobić? skontaktuj się z nami! Pozycjonowanie stron internetowych to nasz konik!

Strona niewidoczna w wynikach wyszukiwania

Może się także zdarzyć tak, że strona będzie niewidoczna w wynikach wyszukiwania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, wymienić tutaj możemy :

 • zablokowanie indeksowania w kodzie strony,
 • strona nie zdążyła się zindeksować
 • ban od Google – ban nakładany jest w przypadku stosowania nieuczciwych praktyk SEO.

Audyt SEO krok po kroku

specjalista-seo-wykonujacy-audyt

Jak krok po kroku przeprowadzić audyt SEO? Musimy zweryfikować różne parametry. W pierwszej kolejności dobrze sprawdzić tytuły i meta opisy – są to elementy, które wyświetlają się w wyszukiwarce. Tytuł to nic innego, jak główna nazwa linku, zaraz pod tytułem znajduje się meta opis.

O czym pamiętać, przygotowując tytuł i metaopis? Oba teksty muszą być unikalne i zawierać słowa oraz frazy kluczowe, warto też zastosować Call to Action, czyli wezwanie do działania. Miejmy na uwadze, że treści powinny zachęcać użytkownika do kliknięcia w link, a co za tym idzie, do odwiedzenia naszej strony.

Krok kolejny to sprawdzenie nagłówków . Na każdej z podstron powinny znajdować się nagłówek H1 oraz nagłówki H2, H3. Liczba nagłówków uzależniona jest od długości treści na stronie. Oprócz tego pamiętać też musimy o weryfikacji treści i jej optymalizacji pod kątem słów i fraz kluczowych.

Pozostałe kwestie, które brane są pod uwagę podczas audytu to:

 • responsywność strony
 • prędkość ładowania
 • błędy w kodzie strony
 • linkowanie wewnętrzne
 • struktura strony

Przeprowadzanie audytu wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, między innymi takich, jak  Google Analytics, Google Search Console, Page Speed Insights. Liczą się tutaj także umiejętności i wiedza pozycjonera.

Pozycjonowanie biznesu lokalnego – od czego zacząć?

pozycjonowanie-biznesu-lokalnego

Jeżeli zajmujesz się prowadzeniem firmy w określonym, wąskim obszarze Polski, np. w obrębie miasta lub województwa, warto postawić na SEO lokalne. Jest to proces, który polega na wdrażaniu odpowiednich działań optymalizacyjnych na stronie pod kątem wyszukiwarek internetowych. Działania te pozwolą wypromować Twój lokalny biznes tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że klienci skorzystają z Twoich usług. Poniżej znajdziesz kilka wartościowych wskazówek SEO, które pomogą Ci zyskać większą rozpoznawalność Twojej firmy w obrębie konkretnej lokalizacji.

Lokalne pozycjonowanie stron internetowych

Co istotne, w pozycjonowaniu lokalnym bardzo ważnym aspektem jest także niewidoczny na stronie content, który pojawia się w wynikach wyszukiwania. Należą do niego: meta title, meta description, oraz konstrukcja adresu URL.

Meta title, czyli tytuł strony

meta-title-widok-w-wyszukiwarce

Optymalizacja strony pod kątem SEO powinna rozpocząć się od przygotowania odpowiedniego tytułu strony. W jednym zdaniu należy dokładnie określić, czego dotyczy strona internetowa. Pozwoli to wyszukiwarce na lepszą ocenę tematyki. Meta title musi być krótki, zawierać do 60 znaków. Powinny w nim znaleźć się trafne słowa kluczowe, dotyczące zarówno tematyki, jak i nazwy strony lub firmy. Warto zwrócić także uwagę na tytuł podstrony. Koniecznie musi być on unikalny, nie może powtarzać się na żadnej innej podstronie.

Meta description, czyli meta opis

meta-description

Meta description to treść, która pojawia się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Tekst ten może być nieco dłuższy niż meta title, czyli mieć około 160 znaków. Jego zadaniem jest przede wszystkim przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów, wpływa także bezpośrednio na pozycjonowanie strony. Warto rozwinąć w nim nieco temat zawarty w samym meta title. Meta description należy pisać bezpośrednio do odbiorcy lub grupy klientów i zachęcić tym samym do wejścia na stronę internetową.

Adresy URL

przyklad-adresu-url

Odpowiednia optymalizacja strony internetowej polega również na skonkretyzowaniu treści, jakie znajdują się w adresach URL. Im tekst będzie bardziej przejrzysty i prosty, tym lepiej dla strony internetowej. Potencjalny odbiorca musi domyślać się, co znajduje się na danej stronie, patrząc wyłącznie na sam adres URL. Pamiętaj, że URL musi być krótki, nie mogą znajdować się w nim żadne znaki specjalne.

Optymalizacja SEO – linkowanie wewnętrzne

przyklad-linkowania-wewnetrznego

Osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron www powinny zwrócić uwagę na linki wewnętrzne.

Linki, które odsyłają do innych podstron, ułatwiają użytkownikom poruszanie się po e-sklepie bądź stronie www.

Dobrym przykładem linkowania wewnętrznego są między innymi tematyczne wpisy na blogu, w których można umieszczać konkretne odniesienia do stron. Innym przykładem jest również boczne menu, odsyłające do poszczególnych kategorii na stronie. Warto zwrócić uwagę przy tworzeniu menu na to, by miało ono formę tekstową oraz zostało wykonane w technologii przyjaznej robotom Google, czyli innej niż Flash.

 

Świetnym, darmowym narzędziem do samodzielnego sprawdzenia jakości strony jest Seoptimer. Dzięki niemu poznasz wszystkie niedociągnięcia związane z nieprawidłową optymalizacją Twojej strony, a także otrzymasz konkretne wskazówki, w jaki sposób warto to poprawić. Narzędzie to pozwoli Ci w łatwy sposób dokonać samodzielnej korekty różnych ustawień związanych z między innymi pozycjonowaniem lokalnym.

Jeśli zależy Ci na tym, by widoczność strony w sieci była dobra, a z całą pewnościa tak jest, warto byś skorzystał z usług polecanej firmy SEO. Agencja SEO zajmnie się optymalizacją strony i zadba o to, by efekty pozycjonowania były jaknajlepsze.

Strategie optymalizacji SEO (Search Engine Optimization)

optymalizacja-seo

Strategia optymalizacji SEO polega w dużej mierze na opracowaniu konkretnego planu, dzięki któremu osiągniesz zamierzony cel związany z poprawą widoczności strony w sieci. Nie da się ukryć, że plan ten musi być zbiorem przemyślanych czynności. Działania nie mogą być przypadkowe, ponieważ wtedy strategia dostosowanego pozycjonowania lokalnego witryny do wyszukiwarek z pewnością się nie powiedzie.

Opracowany plan musi być związany dokładnie z Twoim profilem działalności. Co ciekawe, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie te same działania będą świetnie pozycjonowały sklepy internetowe, blogi, czy strony. Niezwykle istotne jest zatem dobranie indywidualnej ścieżki pozycjonowania lokalnego.

Strategia optymalizacji SEO – co wziąć pod uwagę?

Stworzenie odpowiedniej strategii SEO bywa trudne. To od niej głównie zależy korzystne pozycjonowanie strony www.

Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, podczas tworzenia odpowiedniej strategii SEO dostosowanej do danego biznesu jest przeprowadzenie wnikliwego audytu strony. Krok ten był już omawiany przez nas wcześniej. Kolejną rzeczą są natomiast potrzeby biznesowe klienta. Nie da się ukryć, że każda firma może mieć inne oczekiwania związane z optymalizacją i pozycjonowaniem www. Dla jednych ważna jest przede wszystkim widoczność w wyszukiwarkach, inni natomiast chcą zwiększyć swoją sprzedaż. Zwróć uwagę na to, że w przypadku każdej z tych firm zostanie opracowana nieco inna strategia pozycjonowania lokalnego. Być może niektóre czynności będą się pokrywać. Nie wszystkie kroki promowania witryny będą jednak takie same.

Co istotne, warto przyjrzeć się także działaniom oraz stronom internetowym swojej konkurencji. Dzięki dostępnym narzędziom można sprawdzić ich jakość www oraz pozycję w Google. Kolejnym, ważnym krokiem jest stworzenie dobrze dopasowanej grupy lub kilku grup docelowych, które będą odbiorcami treści. Dzięki temu dużo łatwiej sprecyzujesz i wdrożysz konkretne działania SEO.

Następnie należy dobrać odpowiednie frazy kluczowe. Są to słowa, wyrażenia, niekiedy całe zdania, na które dana strona www ma się pozycjonować. Oczywiście istotne jest, by profil działalności Twojej firmy był odpowiednio dostosowany do wybranych uprzednio słów kluczowych. Warto także zwrócić uwagę na optymalizację treści na www. W tekstach powinny również zostać umieszczone frazy kluczowe, które zwiększą widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli Twoja strona nie ma żadnych tekstów, koniecznie musisz zlecić współpracującej z Tobą agencji SEO napisanie takich treści.

Ostatnim składnikiem skutecznej i profesjonalnej strategii SEO jest tak zwany link building. Polega on na pozyskiwaniu wartościowych linków, które będą odsyłać do Twojej witryny. Co ciekawe, warto zwrócić uwagę jeszcze na inne aspekty strategii SEO. Są nimi:

 • Zakres działalności (lokalnie, czy globalnie),
 • Sezonowość usług,
 • Maksymalny budżet, jaki firma jest w stanie przeznaczyć na globalne lub lokalne pozycjonowanie.

Te trzy powyższe czynniki wpływają w bardzo dużym stopniu na spersonalizowanie strategii SEO. Jeśli natomiast konkretne działania zostaną już wdrożone, trzeba pamiętać o cyklicznym raportowaniu uzyskanych wyników i poprawianiu określonych działań. Nie da się ukryć, że dopiero analiza raportów jest w stanie pokazać, czy rzeczywiście podjęte działania, związane z pozycjonowaniem lokalnym lub też globalnym przynoszą założone na początku efekty. 

Strategia optymalizacji SEO – rodzaje

Można wyróżnić kilka strategii na SEO lokalne lub globalne, natomiast zawsze należy pamiętać, że muszą one być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Nie istnieje jeden uniwersalny wzór, dzięki któremu można stworzyć określony plan działań. Co więcej, plan ten może się także z czasem nieco zmienić. Jeśli jednak będziesz mieć do czynienia z profesjonalną firmą SEO, która od wielu lat działa na rynku, z pewnością otrzymasz odpowiednią pomoc.

Warto wymienić dwie podstawowe rodzaje strategii. Pierwszą z nich jest niezwykle popularna w ostatnim czasie strategia sprzedażowa. Wykorzystywana jest ona głównie podczas pozycjonowania lokalnego sklepów lub też innych firm o profilu sprzedażowym. Drugim rodzajem strategii jest tak zwana wizerunkowa. W tym wypadku przede wszystkim agencja SEO skupia się na stworzeniu odpowiedniego i korzystnego PRu oraz wizerunku przedsiębiorstwa. Co więcej, kładzie także spory nacisk na zbudowanie rozpoznawalności marki. Nie da się ukryć, że obie strategie mogą być wykorzystywane w tym samym czasie, ponieważ świetnie się uzupełniają. 

Strategia optymalizacji SEO – dlaczego jest ważna?

Podstawą dobrego pozycjonowania lokalnego lub też globalnego jest stworzenie odpowiedniej strategii SEO. To dzięki niej można osiągnąć sukces sprzedażowy lub też stać się marką rozpoznawalną. Niestety, działania SEO, które są chaotyczne i nieprzemyślane, bardzo często sprawiają, że firma przestaje się rozwijać i nie dociera ze swoim przekazem do potencjalnych klientów. W momencie, gdy będziesz mieć plan działania, który zostanie precyzyjnie dopasowany do tematyki oraz strony internetowej, zwiększysz prawdopodobieństwo pozycjonerskiego sukcesu.

Nie da się ukryć, że efektywne pozycjonowanie strony, dzięki przemyślanym działaniom SEO, pozwala uniknąć różnorodnych błędów oraz uzyskać zamierzone efekty dużo szybciej.

Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby Twoja strona była widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania, skorzystaj z pomocy specjalistów 1stplace!

Protokół SSL to podstawa

certyfikat-ssl

Pozycjonowanie strony pod wyszukiwarkę Google warto rozpocząć od wdrożenia protokołu SSL. Co ciekawe, zabezpieczona strona jest jednym z czynników rankingowych pozycjonowania, pozwala także dokonywać potencjalnym klientom bezpiecznych zakupów.

Protokół SSL chroni i szyfruje także poufne dane zarejestrowanych użytkowników, między innymi login, hasło, dane teleadresowe. Nie da się ukryć, że brak protokołu często sprawia, że strona internetowa wyświetla się jako niebezpieczna, co zwykle zniechęca potencjalnych klientów.

Podsumowując, certyfikat SSL wpływa pozytywnie na ranking, czyli pozycjonowanie, na liczbę odwiedzin oraz na wiarygodność danej witryny.

Pozycjonowanie stron internetowych - narzędzia SEO

Skuteczne pozycjonowanie lokalne wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. Jakie są to narzędzia? Sprawdź poniżej.

Google Search Console – świetne narzędzie dla tak zwanych webmasterów. Można sprawdzić tam sporo cennych informacji dotyczących strony internetowej i pozycjonowania. Przede wszystkim w Google Search Console zobaczysz, jakie podstrony zostały poprawnie zaindeksowane, a jakie błędnie. Co więcej, możesz poznać również dane na temat haseł powiązanych ze swoją witryną. Nie da się ukryć, że dzięki temu dowiesz się też, czy Twoja strona została, np. zhakowana.

Kiedyś w Google Search Console najważniejsze były komunikaty odnoszące się do kar i filtrów nałożonych na daną www. Obecnie tego typu informacji jest nieco mniej, gdyż algorytmy stosują tak zwane uczenie maszynowe, dzięki temu mogą one samodzielnie badać niezgodne z przyjętymi normami techniki i nakładać sankcje na określone witryny.

Google Analytics – narzędzie to pozwala badać ruch na stronie. Dzięki niemu można zapoznawać się z różnorodnymi danym, np. dowiedzieć się czegoś na temat osób, które odwiedziły daną witrynę. Google Analytics jest niezwykle przydatny podczas pozycjonowania lokalnego lub globalnego danej witryny, dzięki niemu można wyciągnąć również cenne wnioski dotyczące dotychczasowych działań pozycjonerskich.

Oba narzędzia są świetne podczas przeprowadzania szczegółowego audytu SEO i potrafią usprawnić i ulepszyć pozycjonowanie stron.

Pozycjonowanie stron internetowych - narzędzia SEO

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych - ustal swój cel

Zanim rozpoczniesz pozycjonowanie swojej witryny, musisz sprecyzować swój cel. Jeśli, np. prowadzisz sklep z odzieżą, nie możesz założyć, że chcesz sprzedać więcej ubrań. Musisz doprecyzować, jakie ubrania dokładnie chcesz, by klienci kupowali najczęściej, np. czapki, koszulki.

Pomyśl nad tym, jakie efekty, między innymi pozycjonowania lokalnego pozwolą Ci tę podnieść sprzedaż, np. lepsza widoczność kategorii.

Wybierz frazy i słowa kluczowe

Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane zarówno frazy kluczowe, jak i frazy lokalne pozwalają poprawnie zoptymalizować stronę i tym samym podnieść jej pozycję w Google. Kluczową informacją jest to, że nie mogą one być zbyt ogólne, ani też zbyt szczegółowe. Najrozsądniej jest zdecydować się na te frazy, które wpisują w wyszukiwarkę potencjalni klienci.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać słowa kluczowe, pomyśl nad tym, co Ty wpisujesz w momencie, gdy szukasz konkretnego produktu. Zwykle jest to rzeczownik wraz z opisującym go przymiotnikiem, np. „buty ocieplane”. Nie należy zapominać o tym, by frazy kluczowe pojawiły się też w adresie URL, czy to produktu, czy kategorii. W wyborze tych słów może okazać się też pomocne narzędzie omawiane wyżej, a mianowicie Google Search Console.

Pozycjonowanie stron - tytuły, nagłówki i meta opisy

Dobrze dobrane frazy kluczowe, wpływające na pozycjonowanie, powinny znaleźć się nie tylko w tekstach, czy adresach URL, ale również w nagłówkach, np. H1, tytułach oraz wspomnianych już meta opisach. Roboty Google, które analizują www, właśnie w tych miejscach przede wszystkim szukają słów kluczowych.

Nie należy zapominać, że teksty powinny przede wszystkim być tworzone z myślą o czytelniku i przy okazji odpowiednio się pozycjonować. Niekiedy warto zrezygnować z użycia określonych fraz, które nie wpłynęłyby pozytywnie na odbiór treści.

Pamiętaj, że nieczytelny tekst, pełen nienaturalnie użytych fraz kluczowych również jest źle odbierany przez roboty Google, co niekorzystnie wpływa na pozycjonowanie lokalne lub globalne.