co jest najwazniejsze w pozycjonowaniu

Spis treści

Co jest najważniejsze w pozycjonowaniu?

Podczas prowadzonych przez nas konsultacji, szkoleń, webinarów, bardzo często słyszymy pytanie – co jest najważniejsze w pozycjonowaniu? Czy można zapłacić Google za konkretną pozycje w wyszukiwarce? Czy faktycznie pozycjonowanie musi trwać tak długo? Poniżej staramy się opisać kilka najważniejszych czynników w SEO i pozycjonowaniu. Niestety sama ich realizacja jest dopiero połowicznym sukcesem, ponieważ, aby mogło one przynieść efekt musimy zaczekać na ich indeksację przez roboty wyszukiwarki Google.

Optymalizacja znaczników meta

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje SEO jest upewnienie się, że Twoje meta tagi są zoptymalizowane. Meta tagi to krótkie fragmenty kodu, które opisują zawartość Twojej strony. Pomagają one wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest Twoja strona, dzięki czemu mogą ją prawidłowo indeksować.

Istnieje kilka różnych typów meta tagów, ale dwa na których powinieneś się skupić to tag title i tag description. Znacznik title pojawia się na górze okna przeglądarki i jest tym, co pokazuje się na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Znacznik opisu pojawia się poniżej znacznika tytułu w SERP-ach i daje użytkownikom krótki przegląd tego, o czym jest Twoja strona.

Zarówno znacznik tytułu, jak i znacznik opisu powinny być jasne, zwięzłe, i bogate w słowa kluczowe. Powinny one dokładnie odzwierciedlać zawartość Twojej witryny i być napisane w sposób, który jest zarówno przyjazny dla użytkownika, jak i dla wyszukiwarek.

co jest najważniejsze w pozycjonowaniu stron

Nagłówki H1, H2, H3

Oprócz meta tagów, innym ważnym czynnikiem w SEO jest stosowanie nagłówków. Nagłówki służą do uporządkowania treści na stronie i ułatwiają użytkownikom nawigację. Pomagają one również wyszukiwarkom zrozumieć hierarchię treści.

Istnieje sześć różnych typów nagłówków, ale trzy, na których powinieneś się skupić to znaczniki H (Htags). Znaczniki H mają zakres od H1 (najważniejszy) do H6 (najmniej ważny). Tekstowi znajdującemu się wewnątrz znacznika HX przypisuje się większą wagę niż tekstowi, który nie znajduje się wewnątrz znacznika HX. Oznacza to, że używanie znaczników HX może pomóc w poprawieniu SEO poprzez uczynienie treści bardziej istotną i bogatą w słowa kluczowe.

Przyjazne adresy URL

Kolejnym ważnym czynnikiem w SEO jest stosowanie przyjaznych adresów URL. Przyjazne adresy URL są krótsze, łatwiejsze do odczytania i bardziej bogate w słowa kluczowe niż nieprzyjazne adresy URL. Pomagają one również wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona i odpowiednio ją zaindeksować.

Aby stworzyć przyjazny adres URL, powinieneś użyć słów kluczowych, które dokładnie opisują zawartość Twojej strony. Powinieneś również unikać używania znaków specjalnych lub liczb, jeśli to możliwe.

Przykład poprawnego adresu URL:

1stplace.pl/pozycjonowanie

Przykład niepoprawnego użycia adresu URL:

1stplace.pl/cat21/poz333

Instalacja certyfikatu SSL

Instalując certyfikat SSL na swoim serwerze internetowym, osiągasz dwie rzeczy: Szyfrowanie komunikacji między serwerem a osobami odwiedzającymi Twoją witrynę oraz weryfikację tożsamości witryny. Jest to ważne, ponieważ chroni poufne informacje przed przechwyceniem przez osoby trzecie i zapewnia, że odwiedzający łączą się z prawdziwą stroną internetową. Aby zainstalować certyfikat SSL, musisz mieć dostęp do serwera WWW i uprawnienia administracyjne. Po ich uzyskaniu musisz postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez serwis certyfikacji. Certyfikat SSL jest aktualnie ważnym czynnikiem rankingowych. Strony internetowe bez certyfikatu SSL są niżej rankowane w wyszukiwarce Google, niż strony, które taki certyfikat posiadają.

Dobór odpowiednich słów kluczowych

Kolejnym ważnym czynnikiem w SEO jest wybór właściwych słów kluczowych. Słowa kluczowe to słowa i frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, gdy czegoś szukają. Przy wyborze słów kluczowych, musisz wybrać te, które są istotne dla Twojej witryny i które mają wysoką ilość miesięcznych wyszukiwań.

Do poszukiwania słów kluczowych oraz sprawdzania ilości ich wyszukiwań polecamy używanie narzędzia Google Keyword Planner. To narzędzie jest darmowe w użyciu i może pomóc Ci znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla Twojej witryny.

Tworzenie wysokiej jakości treści

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje SEO jest tworzenie wysokiej jakości treści. Wysokiej jakości treść jest unikalna, dobrze napisana, informacyjna oraz odpowiednia dla twoich odbiorców. Powinna być również bogata w słowa kluczowe, aby mogła być prawidłowo indeksowana przez wyszukiwarki.

Podczas tworzenia treści pamiętaj, że użytkownicy szukają informacji, które są pomocne i łatwe do odczytania. Im bardziej przyjazne są Twoje treści, tym bardziej prawdopodobne jest, że użytkownicy pozostaną na Twojej stronie i będą kontynuować czytanie. Tworzenie wysokiej jakości treści nie tylko pomoże poprawić Twoje SEO, ale również pomoże zbudować zaufanie wśród odbiorców.

Budowanie backlinków

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu jest budowanie backlinków. Backlinki to linki prowadzące do Twojej strony z innych witryn. Im więcej backlinków masz, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoja strona pojawi się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Budowanie backlinków może być czasochłonnym procesem, ale jest to proces, który warto rozpocząć. Najlepszym sposobem na budowanie backlinków jest po prostu tworzenie wysokiej jakości treści, które inne witryny będą chciały linkować.

To tylko kilka z najważniejszych rzeczy, na których musisz się skupić, aby poprawić swoje pozycjonowanie. Aby uzyskać więcej wskazówek i porad, koniecznie sprawdź nasz blog, a jeśli potrzebujesz wsparcia, jakiego może udzielić profesjonalna i renomowana firma SEO – zapraszamy do kontaktu.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza