Spis treści

Webinar – co to jest? Zoom, live webinar i inne informacje

Webinar, będący zgrabnym połączeniem słów „web” i „seminar”, to nowoczesna forma spotkania online, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki dzielimy się wiedzą i prowadzimy dyskusje w przestrzeni wirtualnej. Ten dynamiczny sposób przekazywania treści otwiera drzwi do interaktywnych prezentacji, warsztatów i szkoleń, łączy użytkowników z różnych zakątków świata. Jakie jeszcze zalety mają webinary? Jak nagrać webinarium? 

Co to jest webinar?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest webinar, inaczej webinarium. Samo słowo webinar to skrót od słów web i seminar, a oznacza interaktywne spotkanie prowadzone za pośrednictwem Internetu. Webinary to coraz  popularniejsza forma prowadzenia prezentacji, warsztatów, szkoleń czy spotkań z grupą osób przebywających w różnych miejscach na świecie.

Olbrzymią zaletą webinarów jest to, że prowadzący ma bezpośredni kontakt ze swoimi odbiorcami. Podczas webinarów uczestnicy mogą zadawać pytania, brać udział w ankietach i dyskusjach.

Webinary zawsze odbywają się w formie live. Bardzo często, po zakończeniu  spotkania, nagranie webinaru jest wysyłane uczestnikom, którzy z różnych względów nie mogli wziąć w nim udziału. 

Webinaria to świetny sposób na nawiązanie relacji z odbiorcami, dostarczenie im wartościowych treści, budowę pozytywnego wizerunku. 

Jak nagrać webinar?

Darmowy webinar? Z certyfikatem? Z sekcją Q&A? Przemyśl każdy szczegół

Zanim zaczniesz przygotowywać webinarium, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. 

 • Jaka będzie tematyka Twojego webinaru?
 • Czy będzie to darmowy webinar online, czy może obowiązywać będzie jakaś forma zapłaty? Zapłatę stanowić może zarówno określona kwota, jak i np. podanie numeru telefonu. 
 • Czy szykujesz dla uczestników jakąś niespodziankę, na przykład certyfikat, zniżkę na Twoje usługi lub produkty? 
 • Jaki jest jego cel webinaru? Ma on mieć charakter edukacyjny, promować produkt lub usługę? Kiedy już określisz cel swojego webinaru, dużo łatwiej Ci będzie przygotować się do niego.
 • Czy po zakończeniu będzie sekcja pytań i odpowiedzi? 

Nagrywanie webinaru –  sprzęt, platforma 

Wiesz już, od czego zacząć, ale jak przejść do konkretnych działań i nagrać webinarium?

 • Wybór platformy – przemyśl, za pomocą jakiego narzędzia chcesz nagrać webinar. Wśród popularnych platform znajdują się Zoom, GoToWebinar, czy WebEx.
 • Przygotowanie sprzętu – upewnij się, że mikrofon i kamera działają bez problemów i pozwalają na uzyskanie czystego dźwięku i obrazu.
 • Stabilne połączenie internetowe – szybki internet zapewni płynność nagrania, bez przerw i zakłóceń.
 • Przygotuj się do wystąpienia – upewnij się, że wszystkie slajdy, dokumenty i inne materiały, które chcesz przedstawić, są dobrze przygotowane, kompletne.
 • Scenariusz – Przygotuj plan, scenariusz webinaru.
 • Ustawienia nagrywania – skonfiguruj ustawienia nagrywania w oprogramowaniu webinarowym. 
 • Testuj – Przed rozpoczęciem webnaru, przeprowadź test, upewnij się, że wszystko przebiega prawidłowo.

Nagrywanie webinaru – start! 

Wszystko przygotowane, czas więc rozpocząć nagrywanie. 

 • Rozpocznij nagrywanie: Przed rozpoczęciem webinarium, włącz funkcję nagrywania w Twojej platformie. Poinformuj uczestników, że sesja jest nagrywana. To ważne z punktu widzenia etyki i prywatności.
 • Komunikuj: Przywitaj się z uczestnikami, zapytaj też, czy dobrze Cię widać i słychać.
 • Edycja: Po zakończeniu, możesz edytować nagranie, usunąć niepotrzebne fragmenty, dodać tytuły, napisy itp.
 • Udostępnienie: Umieść nagranie na YouTube, na swojej stronie internetowej lub wyślij bezpośrednio do uczestników.

Zaproszenie na webinar

Nie zapomnij o zaproszeniach na webinar. Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę?

 • Tytuł webinaru: Upewnij się, że tytuł przyciąga uwagę i jasno określa temat webinaru.
 • Data i czas: Podaj dokładną datę i godzinę webinaru.
 • Krótki opis: Przedstaw, o czym będzie webinar, zwróć uwagę na to, czego uczestnicy mogą się nauczyć, czego dowiedzieć.
 • Prelegenci: Przedstaw krótko prelegentów, ich doświadczenie i kwalifikacje. Jeśli webinar prowadzony będzie tylko przez Ciebie, opowiedz o sobie. 
 • Wartość dla uczestników: Wyjaśnij, dlaczego warto uczestniczyć w webinarze, jakie unikalne informacje lub umiejętności można zdobyć.
 • Interaktywne elementy: Jeśli na webinarze odbędzie się sesja Q&A, warsztaty lub inne formy interakcji, koniecznie podkreśl to w zaproszeniu.
 • Platforma webinarowa: Poinformuj, jakiej platformy używasz (np. Zoom, GoToWebinar). Czy uczestnicy będą potrzebowali specjalnego oprogramowania lub konta?
 • Instrukcje rejestracji: Wyjaśnij, jak się zarejestrować na webinar.
 • Materiały dodatkowe: Jeśli uczestnicy otrzymają dodatkowe materiały, takie jak prezentacje, notatki itp. wspomnij o tym.
 • Dane kontaktowe: Dane kontaktowe do Ciebie lub innej osoby uczestniczącej w przygotowaniu webinaru mogą być pomocne dla osób, potrzebujących pomocy technicznej.
 • Zachęta do rejestracji: Zakończ mocnym wezwaniem do działania, zachęć do rejestracji.

Twoje zaproszenie powinno być przekonujące i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu zainteresujesz potencjalnych uczestników i ułatwisz im proces rejestracji.

webinar, webinar co to
Webinar: Czym jest webinar? Jak nagrać webinar? Darmowy webinar z certyfikatem, Jam i Zoom webinar

Co to znaczy, że webinar jest wartościowy?

Jeśli chodzi o prowadzenie udanego webinaru, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać.

 • Po pierwsze, upewnij się, że Twoi odbiorcy są zaangażowani. Możesz to zrobić poprzez zadawanie pytań, ankiety, konkursy.
 • Po drugie, przemyśl, czy treść Twojego webinaru jest wartościowa i istotna dla odbiorców – zrób próbę wśród znajomych, którzy uczciwie ocenią przygotowane przez Ciebie materiały.
 • Po trzecie, upewnij się, że techniczne aspekty webinaru są dopięte na ostatni guzik. Twoja prezencja musi być idealna. 

Jakie rodzaje webinarów wyróżniamy?

 • Webinary edukacyjne: Skoncentrowane są na przekazywaniu wiedzy i umiejętności; często organizowane są przez uczelnie, szkoły i instytucje edukacyjne. W sieci znajdziemy zarówno webinary dla uczniów i studentów, jak i  webinary dla nauczycieli  szkół wyższych czy też webinary dla nauczycieli przedszkola.
 • Webinary korporacyjne: Organizowane przez firmy w celu przeprowadzania szkoleń wewnętrznych, prezentacji produktów lub strategii biznesowych.
 • Webinary marketingowe: Służą jako narzędzie marketingu treści, mają na celu promowanie produktów lub usług oraz angażowanie potencjalnych klientów. Webinary w połączeniu z innymi formami marketingu internetowego, mogą pozytywnie wpłynąć na rozpoznawalność i konwersję firmy. 
 • Webinary sprzedażowe: Wykorzystywane do bezpośredniej sprzedaży produktów lub usług, często z demo produktu i sesją Q&A.
 • Webinary panelowe: Są to najczęściej dyskusje grupy ekspertów na określony temat, pozwalające poznać oglądającym dane zagadnienie z różnych perspektyw.
 • Webinary szkoleniowe: Są to szkolenia skupiające się na przekazywaniu wiedzy lub rozwijaniu określonych umiejętności. Wymienić tutaj możemy webinar dla diagnostów laboratoryjnych, webinary dla higienistek stomatologicznych, lekarzy, sprzedawców, księgowych itp. 
 • Webinary networkingowe: Umożliwiają uczestnikom interakcje i nawiązywanie kontaktów zawodowych, podobnie do konferencji.
 • Webinary interaktywne: Skoncentrowane na zaangażowaniu uczestników, często z wykorzystaniem ankiet, quizów i dyskusji grupowych.
 • Darmowe webinary: Oferują bezpłatny dostęp do treści, często służą jako wprowadzenie do płatnych kursów lub szkoleń.
 • Webinary z certyfikatem: Uczestnicy otrzymują certyfikat, który jest oficjalnym potwierdzeniem uczestnictwa lub zdobytych umiejętności.

Każdy z tych rodzajów webinarów służy innemu celowi i jest dostosowany do specyficznych potrzeb publiczności i organizatorów.

Zoom i Teams, WebinarJam – najpopularniejsze platformy do prowadzenia webinarów

Zoom i Teams to jedne z najpopularniejszych platform do prowadzenia webinarów.

Zoom webinar 

Zoom oferuje szereg funkcji, które ułatwiają prowadzenie webinarów i wideokonferencji. Jest to narzędzie łatwe w użyciu i konfiguracji. Dodatkowo, możesz zobaczyć wszystkich uczestników w jednym oknie, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku moderowanych dyskusji panelowych. Kolejna opcja to udostępnienie ekranu uczestnikom – jeśli przygotowałeś prezentację opartą na slajdach lub przedstawiasz coś na swoim komputerze, będzie ona bardzo przydatna. Zoom ma też  wbudowaną funkcję czatu, która pozwala uczestnikom zadawać pytania i publikować komentarze

Teams

Microsoft Teams również oferuje kilka ciekawych funkcji. Podobnie jak Zoom, jest łatwy w konfiguracji i w użytkowaniu, a co więcej, prowadzący widzi wszystkich uczestników w jednym oknie i może z nimi rozmawiać podczas webinaru. Istnieje także możliwość udostępnienia ekran uczestnikom i współprowadzenia prezentacji z innymi osobami. Jedną z istotnych przewag Teamsa nad Zoomem jest to, że integruje się z innymi produktami firmy Microsoft, takimi jak PowerPoint, co znacznie ułatwia pracę.

WebinarJam

WebinarJam to kolejna, popularna platforma do organizowania webinarów. Platforma oferuje różnego typu narzędzia do prowadzenia interaktywnych i angażujących sesji online, takich jak czat na żywo, ankiety, i możliwość udostępniania ekranu. Dodatkowo, WebinarJam oferuje zaawansowane funkcje marketingowe, w tym zautomatyzowane e-maile i integrację z narzędziami do zarządzania relacjami z klientami (CRM). Jest to szczególnie korzystne dla firm i marketerów, którzy chcą wykorzystać webinary do generowania leadów i budowania relacji z klientami. Prosta konfiguracja i bezproblemowa obsługa sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla różnych użytkowników, od amatorów po profesjonalistów.

Wśród innych narzędzi umożliwiających nagrywanie webinarów znajdują się: EasyWebinar, Google Hangouts, Livestorm. 

Webinar – FAQ 

Darmowe czy płatne webinary – co wybrać?

Czy pobierać opłatę, czy lepszą opcją są darmowe webinary? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Płatne webinary mają zazwyczaj więcej polotu i wartości merytorycznej, co może sprawić, że są bardziej angażujące dla odbiorców. Darmowe webinary, to natomiast świetny sposób na przyciągnięcie odbiorców i wstępne zbudowanie zainteresowania tematem.

Live webinar: najważniejsze informacje

Live webinar to seminarium prowadzone na żywo, przez Internet, które umożliwia interakcję w czasie rzeczywistym między prowadzącym a uczestnikami. Kluczowe cechy to interaktywność umożliwiająca zadawanie pytań, udział w ankietach i dyskusjach. Zasięg webinaru jest globalny, co pozwala na wymianę myśli i dyskusje między użytkownikami z różnych zakątków świata, jest to szczególnie ważne w edukacji i biznesie.

Darmowy webinar z certyfikatem – zalety

Darmowy webinar z certyfikatem to bezpłatne seminarium online, po zakończeniu którego uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający ich uczestnictwo lub zdobytą wiedzę. Certyfikat najczęściej przesyłany jest drogą elektroniczną. Zdarza się, że aby otrzymać certyfikat, uczestnicy muszą wypełnić ankietę lub przejść test. Certyfikat często służy do potwierdzenia udziału lub określonych umiejętności. Darmowe webinary z certyfikatem są atrakcyjne dla osób chcących rozszerzyć swoje umiejętności bez dodatkowych kosztów i mogą służyć jako dowód rozwoju zawodowego lub osobistego.

Zoom webinar: co to jest, jak działa?

Zoom Webinar to funkcja oferowana przez platformę Zoom, przeznaczona do prowadzenia spotkań online z możliwością jednokierunkowej komunikacji. Pozwala ona prowadzącemu na prezentowanie materiałów, podczas gdy uczestnicy mogą korzystać z takich narzędzi takich jak czat, Q&A, ankiety.

Webinar – co to znaczy?

Webinar, będący połączeniem słów „web” (sieć) i „seminar” (seminarium), oznacza seminarium, warsztat lub wykład prowadzone online za pośrednictwem internetu. Jest to interaktywna forma prezentacji, szkolenia lub dyskusji, która umożliwia prowadzącemu komunikację z uczestnikami na odległość. Uczestnicy mogą oglądać materiały, słuchać prelegenta, zadawać pytania czy brać udział w ankietach.

Webinar – podsumowanie

Webinary cieszą się coraz większą popularnością. Jedną z głównych zalet takich spotkań, jest to, że są one bardziej kameralne niż duże konferencje. W webinarium mogą brać udział osoby z różnych zakątków świata, co więcej, spotkanie może być nagrywane i udostępniane do późniejszego odtworzenia. Jest to doskonałe narzędzie do budowania zaufania wśród odbiorców i pokazywania, jak wartościową wiedzą dysponujesz. W tym miejscu musimy podkreślić, że wszystkie webinary 1stplace.pl są dostępne na YouTube – zachęcamy do oglądania.  

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza