Spis treści

Webinar – co to jest? Najważniejsze informacje

Wiele osób słyszała o webinarach i korzystała z ich dobrodziejstw, ale nadal są wsród nas osoby, które nie do końca wiedzą, czym są i jak działają. Webinar to cyfrowe webinarium, które pozwala na dwukierunkową komunikację między prezenterem a publicznością. Jest to świetny sposób, aby połączyć się z klientami, pracownikami lub innymi osobami zainteresowanymi tym co mamy do przekazania.

Co to jest webinar?

Webinar to po prostu prezentacja edukacyjna w formie online. Webinary zawsze odbywają się w formie live, ewentualnie w późniejszym terminie nagranie webinaru jest wysyłane uczestnikom, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w formie online. Olbrzymią zaletą webinarów jest to, że prowadzący ma bezpośredni kontakt ze swoimi odbiorcami.

Webinaria mogą być świetnym sposobem na połączenie się ze swoimi odbiorcami i dostarczenie wartościowych treści, ale tylko wtedy, gdy są zrobione dobrze.

Webinar – przygotowanie

Zanim zaczniesz przygotowywać swój webinar, musisz zdecydować o jego celu oraz tematyce (np. w moim przypadku może być to pozycjonowanie stron czy kampanie google ads). Czy chcesz wyedukować swoich odbiorców na jakiś temat? Może chcesz wypromować nowy produkt lub usługę. Kiedy już znasz cel swojego webinaru, dużo łatwiej będzie Ci się do niego przygotować i upewnić się, że wszystko pójdzie jak należy. Oczywiście zanim rozpoczniesz transmisje będziesz musiał wybrać odpowiednią platformę do prowadzenia webinaru. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt taki jak mikrofon i kamera.

Przed odpaleniem webinaru sprawdź czy podstawowe elementy… Czy na pewno Cię widać i słychać, czy prezentacja wyświetla się tak jak sobie tego życzysz.

Zoom i Teams najpopularniejsze platformy do prowadzenia webinarów

Zoom i Teams to jedne z najpopularniejszych platform do prowadzenia webinarów z których miałem możliwość korzystać wielokrotnie. Obie oferują wiele funkcji, dzięki którym Twój webinar będzie przebiegac bezproblemowo.

Zoom

Zoom oferuje szereg funkcji, które sprawiają, że jest to świetna opcja do prowadzenia webinarów i wideokonferencji. Przede wszystkim jest łatwy w użyciu i konfiguracji. Dodatkowo, możesz zobaczyć wszystkich uczestników w jednym oknie, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku moderowanych dyskusji panelowych. Zoom pozwala na udostępnianie swojego ekranu uczestnikom, co jest oczywiście bardzo przydatne, jeśli dokonujesz prezentacji opartej na slajdach lub demonstrujesz coś na swoim komputerze. Wreszcie, Zoom ma wbudowaną funkcję czatu, która pozwala uczestnikom zadawać pytania lub komentować podczas trwania webinaru.

Teams

Microsoft Teams również oferuje kilka funkcji, które sprawiają, że jest to dobry wybór na potrzeby prowadzenia webinarów. Podobnie jak Zoom, jest łatwy w konfiguracji i w użyciu. Dodatkowo, popularne Teams’y pozwalają widzieć wszystkich uczestników w jednym oknie i rozmawiać z nimi podczas trwania webinaru. Ponadto możesz udostępniać swój ekran uczestnikom i współprowadzić prezentację z innymi osobami. Jedną z istotnych przewag Teams’ów w porównaniu do Zoom’a jest to, że integruje się z innymi produktami firmy Microsoft, takimi jak PowerPoint, co znacznie ułatwia pracę.

Darmowe czy płatne webinary – co wybrać?

Kiedy już wiesz, czym jest webinar i w jaki sposób działa, czas zacząć jego planowanie. Zanim jednak to zrobisz, musisz zdecydować, czy chcesz oferować go za darmo, czy pobierać opłatę. Na początku z pewnością lepszym wyborem będą te pierwsze. Płatne webinary mają jednak zazwyczaj więcej polotu i wartości merytorycznej oraz praktycznej, co może sprawić, że będą bardziej angażujące dla odbiorców. Darmowe webinary, to natomiast świetny sposób na przyciągnięcie pierwszej publiczności i wstępne zbudowanie zainteresowania tematem.

Co to znaczy, że webinar jest wartościowy?

Jeśli chodzi o prowadzenie udanego webinaru, jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać. Co to znaczy, że webinar był wartościowy? Po pierwsze, musisz upewnić się, że Twoi odbiorcy są zaangażowani. Możesz to zrobić poprzez zadawanie pytań, przeprowadzanie ankiet lub po prostu bycie interaktywnym z widzami. Po drugie, musisz upewnić się, że treść Twojego webinaru jest wartościowa i istotna dla Twoich odbiorców – zrób próbę wśród znajomych którzy uczciwie ocenią to co stworzyłeś i chciałeś przekazać. Na koniec, upewnij się, że techniczne aspekty webinaru masz dopięte na ostatni guzik. Twoja prezencja musi być nienaganna.

Kilka słów podsumowania o webinarach

Istnieje wiele zalet webinarów. Jedną z głównych zalet jest to, że są one bardziej kameralne niż duże konferencje. Pozwala to na lepsze połączenie między prezenterem a publicznością. Ponadto, webinary mogą być nagrywane i udostępniane do późniejszego odtworzenia. Właśnie tak robimy jako agencja SEO, kiedy nasi odbiorcy chcą mieć permanentny dostęp do nagrania. To czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób oraz firm mocno stawiających na dynamiczny rozwój. Pamiętaj, że webinary są fantastycznym narzędziem do budowania zaufania wśród odbiorców i pokazywania jak wartościową wiedzą dysponujesz.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?