Spis treści

Backlink – jak zdobyć linki przychodzące, które naprawdę się liczą?

Backlink (link przychodzący, zewnętrzny), to jedno z częściej używanych słów w języku SEO. Pewnie sam nie raz o słyszałeś o linkach przychodzących, zwłaszcza, jeżeli interesujesz się pozycjonowaniem stron internetowych lub prowadzisz własną firmę i chcesz zwiększyć jej widoczność w sieci. Czym więc jest backlink? Jakie znaczenie w procesie pozycjonowania ma jakość linków przychodzących? Jakie backlinki warto pozyskiwać?

Co to jest back link, inaczej link przychodzący?

Backlink to link, który kieruje na Twoją stronę internetową ze źródeł zewnętrznych. Taki odnośnik można porównać do drogowskazu, który wskazuje drogę prowadzącą na Twoją stronę. Dlaczego backlinki są takie ważne? Ponieważ pomagają zbudować autorytet i zwiększyć widoczność strony w Internecie. Stanowią też dodatkowe źródło ruchu. Jeżeli na przykład, na popularnym blogu o gotowaniu umieszczony zostanie link do Twojej restauracji, zwiększy to szanse na to, że więcej osób dowie się o Twojej firmie i odwiedzi stronę. Linki mogą kierować do konkretnej podstrony usługowej lub na stronę główną.

Backlink ‒ definicja 

Backlink (link zwrotny, link przychodzący), to odnośnik do strony internetowej, który znajduje się na innej stronie niż ta, do której kieruje. Innymi słowy, to odnośnik znajdujący się na jednej stronie i odsyłający do drugiej. Backlinki są bardzo ważne z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych. Linki zwrotne stanowią bowiem jeden z najważniejszych czynników rankingowych mających wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania Google. 

Aby strona zajmowała wysokie pozycje w Google, koniecznie należy zadbać o budowę profilu wartościowych i zróżnicowanych linków przychodzących. Proces zdobywania linków zwrotnych przy pozycjonowaniu strony nazywany jest link buildingiem. Backlinki możemy podzielić na linki dofollow, które przekazują moc linkowanej stronie oraz nofollow, które tej mocy nie przekazują.

Rodzaje backlinków

Backlinki możemy podzielić na kilka typów.

 • Do follow (rel=”dofollow”), to odnośniki, które mają największy wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Takie linki traktowane są jak głosy oddane na Twoją witrynę.
 • No follow to linki, które nie mają bezpośredniego wpływu na SEO, ale mogą przyciągnąć ruch na stronę, pomóc w budowie rozpoznawalności. Takie linki w języku html mają atrybut rel =”nofollow”. Atrybut rel=”nofollow” mówi robotom wyszukiwarki, aby nie brały pod uwagę linku przy indeksowaniu strony.
 • Naturalne backlinki to te, które inni umieszczają na swoich stronach bez Twojej ingerencji, prośby.

Co daje backlink (link zwrotny)?

 • Link zwrotny umożliwia poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Google bierze pod uwagę jakość i liczbę linków wskazujących na daną witrynę, podczas rankingowania w wynikach wyszukiwania.
 • Duża liczba wysokiej jakości backlinków pomaga także w generowaniu ruchu bezpośrednio z witryn zawierających linki do Twojej strony.

Profil wartościowych linków jest ważny zarówno w pozycjonowaniu stron jak i generowaniu ruchu. Algorytm Google, który ocenia stronę na podstawie backlinków, jest PageRank. Im lepsze backlinki prowadzą do Twojej strony, tym wyższy będzie jej PageRank.

backlink, pozycjonowania a backlinki, packlinki skuteczne i szkodliwe
Backlink- – skuteczne vs. szkodliwe

Z jakich stron pozyskiwać backlinki?

W procesie pozyskiwania linków zewnętrznych warto kierować się pewnymi kryteriami. Nie każda strona będzie warta Twojej uwagi, nie każdy link będzie miał pozytywny wpływ na widoczność Twojej strony. Przy wyborze źródła linkowania dobrze zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Reputacja strony: Strony mające wysoki autorytet, które są dobrze oceniane przez użytkowników i algorytm Google, zwykle są dobrymi kandydatami na umieszczenie na nich backlinków.
 • Tematyka: Wysoką wartość mają linki pozyskane ze stron, które związane są z tematyką strony linkowanej.
 • Ruch na stronie: Strony odnotowujące wysoki współczynniki ruchu, także będą dobrym wyborem. Linki zewnętrzne z takich witryn to szansa na zwiększenie pozycji, ale także wartościowego ruchu. 
 • Jakość contentu: Strony z wysokiej jakości, oryginalnym contentem mają dla Google większa wartość. Jeśli strona ma dobrej jakości content, istnieje większa szansa, że backlink będzie skuteczny.
 • Lokalizacja backlinku: Istotne są także lokalizacja i rodzaj linków. Ważne jest czy link to tzw. anchor text, czyli podlinkowane słowo kluczowe czy sam adres URL. Pamiętaj, że anchor powinien być związany z tematem Twojej strony. Anhorem może być nazwa firmy, usługi, produktu.
 • Historia domeny: Jeśli strona ma długą i pozytywną historię, jest to dobry znak. Możesz sprawdzić historię domeny za pomocą specjalistycznych narzędzi. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wiek domeny, ewentualne kary Google.
 • Autorytet domeny: Domain Authority Checker to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz autorytet domeny, czyli jej siłę i zdolność do rankingu w wynikach wyszukiwania. Jest to kompleksowy wskaźnik, który uwzględnia różne czynniki, takie jak jakość i liczba backlinków. Najlepiej pozyskiwać linki z witryn o wysokim autorytecie.
 • Przy tworzeniu strategii pozyskiwania backlinków ważne jest, aby nie zapominać o tych kryteriach. Im więcej uwagi poświęcisz na selekcję stron, z których pozyskujesz backlinki, tym większe są szanse na poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania.

Jak zdobyć linki przychodzące, czyli skuteczny link building

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie linków zewnętrznych. Oto kilka najczęściej stosowanych metod:

Outreach

Outreach, czyli budowa relacji z właścicielami witryn, blogerami. Docieraj do właścicieli innych witryn, portali i zbuduj z nimi relację. Poproś o backlink, zaproponuj wymianę artykułów z linkami, wspólny webinar – możliwości jest wiele. Outreach to niełatwa, ale skuteczna metoda pozyskiwania wysokiej jakości backlinków prowadzących do naszej strony internetowej.

Tworzenie wartościowego contentu

Twój content powinien być unikalny, interesujący i wartościowy dla czytelników. Mogą to być blogi, poradniki, infografiki, filmy, podcasty, badania, a nawet memy! Publikacja treści, które są czytane i udostępniane przez użytkowników pozwala na pozyskiwanie naturalnych backlinków.

Wpisy gościnne

Wpisy gościnne to jedna z najpopularniejszych (i bezpłatnych), metod zdobywania backlinków. Polega na przygotowaniu artykułu z linkiem i umieszczeniu go na innej stronie www. W zamian za dostarczenie wartościowego contentu, zdobędziesz backlink oraz zainteresowanie nowych czytelników.

Współpraca z influencerami

Influencerzy mają duże zasięgi i często cieszą się zaufaniem swojej publiczności. Współpraca z influencerami może obejmować sponsoring postów, recenzje, współtworzenie contentu z backlinkami prowadzącymi do Twojej strony.

Budowanie relacji

Aktywność w branży, uczestnictwo w konferencjach, webinarach, publikacja komentarzy na blogach i forach, także może przynieść naturalne backlinki.

Skierowane linkowanie (link baiting)

To strategia, która polega na tworzeniu tak atrakcyjnego i oryginalnego contentu, że inne strony chcą do niego linkować. Przykłady to narzędzia, quizy, oryginalne badania, ekskluzywne poradniki czy infografiki.

Artykuły sponsorowane

Publikacja artykułów sponsorowanych na portalach zewnętrznych to kolejny sposób na pozyskanie linku. W przypadku artykułów sponsorowanych publikacja jest płatna. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych nawet do kilku tysięcy. Ważne jest, aby takie artykuły były publikowane na stronach o wysokiej jakości, które są związane z tematem Twojej strony.

Backlink, backlinki, korzyści z backlinków
Skuteczne backlinki – korzyści

Audyt backlinków

Audyt backlinków to weryfikacja jakości linków przychodzących. Poprawnie przeprowadzony audyt da Ci pewność, że linki zewnętrzne mają pozytywny wpływ na proces pozycjonowania. Audyt pomoże Ci zidentyfikować potencjalne problemy, takie jak linki z niskiej jakości stron, które mają negatywny wpływ na pozycjonowanie. Audyt backlinków jest również świetnym sposobem na znalezienie inspiracji na pozyskanie nowych, wartościowych odnosników.

W profesjonalnych agencjach SEO, między innymi w 1stplace.pl, weryfikacja linków zewnętrznych przeprowadzana jest podczas audytu SEO.

Backlink jak sprawdzić – narzędzia do analizy backlinków: Ahrefs Backlink Checker, Majestic SEO

Monitoring backlinków to nieodłączny element każdej, skutecznej strategii pozycjonowania. Bieżąca weryfikacja pozwoli Ci od razu usunąć ewentualne problemy, zrozumieć, skąd pochodzą linki, a także ocenić ich jakość i wpływ na stronę www. Co więcej, dzięki specjalistycznym narzędziom możesz też zweryfikować, jak przebiega budowa profilu linków w przypadku innych stron internetowych.

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci w monitoringu backlinków, są to:

 • Strona do sprawdzania linków: Dostępnych jest wiele stron internetowych, które umożliwiają sprawdzanie backlinków. Za pomocą takich stron szybko sprawdzisz liczbę i jakość backlinków. Zazwyczaj wystarczy wpisać adres strony i kliknąć enter.
 • Majestic SEO: Majestic to jedno z najpopularniejszych narzędzi do sprawdzania backlinków. Majestic pozwala również na porównanie profilu backlinków Twojej strony z profilami konkurencyjnych stron.
 • Links Checker: Links checker to narzędzie, które pozwala na sprawdzenie, czy backlinki do Twojej strony nadal są aktywne. Możesz go użyć, aby upewnić się, że nie straciłeś żadnych, cennych linków.
 • Ahrefs Backlink Checker: Ahrefs to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi SEO. Backlink checker pozwala na szczegółową analizę backlinków, w tym sprawdzenie jakości linków, strony źródłowej, anchor textu oraz kontekstu linku.
 • Google Search Console: Jest to bezpłatne narzędzie od Google, które pozwala monitorować i rozwiązywać problemy związane z widocznością Twojej strony w wyszukiwarce. Google Search Console dostarcza informacji o stronach, które linkują do Twojej witryny, a także o stronach, do których Ty linkujesz. Ponadto, dostarcza wartościowych danych na temat tego, które strony i linki generują najwięcej ruchu.
 • SEMRush: Jest to kompleksowe narzędzie SEO, które oferuje również funkcje związane z backlinkami.

Regularne sprawdzanie i monitorowanie backlinków jest kluczowe dla utrzymania i poprawy pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Regularny monitoring pozwoli Ci na bieżąco dostosowywać swoją strategię SEO.

Seo backlink – częste błędy przy budowaniu profilu linków zwrotnych

Prawidłowe pozyskiwanie i zarządzanie backlinkami wymaga precyzyjności, strategii i czasu. Często jednak, osoby starające się poprawić pozycje witryny w wynikach wyszukiwania, popełniają błędy. Błędy, które szkodzą stronom www, a nawet powodują nałożenie kary, np. wyłączenie strony z indeksu. Poniżej kilka częstych błędów, których należy unikać:

 • Liczba kosztem jakości: Częstym błędem jest pozyskiwanie jak największej liczby linków zwrotnych w krótkim czasie. Są to zazwyczaj backlinki z niskiej jakości stron, które mogą zaszkodzić Twojej witrynie. Algorytmy wyszukiwarek mogą uznać te linki za nienaturalne i nałożyć karę na Twoją stronę.
 • Pozyskiwanie nienaturalnych backlinków: Nienaturalne backlinki, takie jak te kupione lub uzyskane z tzw. „farm linków” są dla algorytmów wyszukiwarek łatwe do wykrycia. Nienaturalne backlinki mogą prowadzić do nałożenia kary na Twoją stronę, co może negatywnie wpłynąć na jej autorytet i widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • Brak różnorodności anchor textu: Wykorzystywanie tych samych fraz jako anchor textu we wszystkich backlinkach, może wydawać się nienaturalne dla wyszukiwarek. Dlatego ważne jest, aby używać różnorodnych fraz, które są związane z tematem Twojej strony.
 • Ignorowanie „wotum zaufania”: Backlinki są traktowane przez wyszukiwarki jak „wotum zaufania” dla Twojej strony. Jeśli duże ilości linków prowadzą do Twojej strony z witryn, które nie są powiązane tematycznie, mogą one nie przynieść oczekiwanego efektu. Algorytmy wyszukiwarek mogą uznać takie linki za nienaturalne i nie przyznać im dużej wartości.
 • Brak audytu i monitoringu backlinków: Regularne sprawdzanie profilu backlinków Twojej strony jest kluczowe. Pozwoli Ci to na wykrycie i usunięcie nienaturalnych lub szkodliwych linków, a także na bieżąco dostosowywać strategię pozyskiwania nowych backlinków.

Budowanie silnego profilu backlinków to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale korzyści mogą być imponujące. Unikanie tych błędów pomoże Ci skuteczniej wykorzystać potencjał backlinków.

Podsumowanie

Backlinki, inaczej linki przychodzące, odgrywają istotną rolę w zwiększaniu widoczności strony www w organicznych wynikach wyszukiwania. Linki zewnętrzne są ważnym elementem SEO ‒ odpowiednie zarządzanie procesem budowy profilu to wiele korzyści. Są to zarówno większy autorytet, jak i widoczność, dodatkowe źródło ruchu. Wartościowe backlinki można pozyskiwać na wiele różnych sposobów, ale najważniejsze, aby odnośniki były wysokiej jakości, a ich liczba wzrastała naturalne.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza