Spis treści

Infografika – wizualizacja danych i sposób, by zatrzymać uwagę odbiorcy

Ludzki umysł skuteczniej przyswaja informacje, gdy są one przedstawione w wizualny, uproszczony sposób. Narzędziem, które na tym polu doskonale zdaje egzamin, są infografiki. Taka forma prezentacji łączy elementy graficzne z tekstowymi, umożliwia kreatywne i atrakcyjne przedstawienie danych, procesów, zagadnień. Jest to ważne w wielu dziedzinach, w tym także w biznesie, gdzie czas jest na wagę złota, a skuteczne przekazywanie informacji ma wpływ na rozpoznawalność marki, sprzedaż, ruch na stronie www lub w sklepie e-commerce

Infografika – co to jest?

Infografika to narzędzie umożliwiające przedstawienie informacji, danych, ciekawostek w sposób uproszczony i graficzny. Taka forma prezentacji łączy tekst, obrazy i dane, a jej celem jest przekazanie informacji w przystępny sposób. Infografika umożliwia szybkie przekazywanie esencji danych i idei, przedstawienie skomplikowanych koncepcji i analiz.

Historia infografiki

Początki infografiki sięgają starożytności – już wtedy wykorzystywano proste obrazy do przedstawiania informacji. Przykłady historycznych infografik obejmują mapy starożytnych cywilizacji, średniowieczne manuskrypty, a także bardziej nowoczesne prace, takie jak diagramy prezentujące dane statystyczne.Współczesna forma infografiki rozwinęła się natomiast w XX wieku, szczególnie dzięki postępowi w dziedzinie grafiki komputerowej i technologii informacyjnych.

Infografiki – zastosowanie

Infografiki wykorzystywane są w różnych dziedzinach, doskonale uzupełniają komunikację wizualną. W edukacji ułatwiają zrozumienie skomplikowanych koncepcji i wyników badań. W biznesie pomagają w prezentowaniu danych rynkowych, analiz strategicznych czy wyników finansowych. W mediach społecznościowych pomagają zdobyć uwagę odbiorców i przekazać informację w szybki i przystępny sposób.

Infografiki – jak możesz wykorzystać je w swojej firmie? 

Prezentacja danych i wyników

Infografiki wykorzystywane są do prezentowania danych rynkowych, wyników finansowych, analiz trendów i statystyk, pozwalają na łatwe zrozumienie kluczowych wskaźników i tendencji. Jest to szczególnie przydatne podczas spotkań z zarządem, inwestorami lub pracownikami.

Marketing i reklama

W marketingu infografiki służą do przedstawienia zalet produktów, danych demograficznych klientów, efektywności kampanii. Ułatwiają przekazanie komunikatów marketingowych w atrakcyjny sposób.

Raporty i analizy

Infografiki  wykorzystywane są także do tworzenia raportów i analiz, co pomaga w ujęciu złożonych danych w łatwiej przyswajalny format. Taka firma ułatwia komunikację z zespołami, klientami i partnerami biznesowymi, prezentuje informacje w sposób bardziej angażujący niż tradycyjne dokumenty tekstowe.

Komunikacja wewnętrzna

Infografiki  ułatwiają też przekazywanie ważnych informacji pracownikom, np. zmian w polityce firmy, procedurach pracy warunkach awansu.
Stają się także pomocne podczas szkoleń i w programach edukacyjnych, ułatwiają przyswajanie nowych informacji.

Ulepszanie stron internetowych i materiałów promocyjnych

Infografiki wykorzystywane są na stronach internetowych i w materiałach promocyjnych, są doskonałym sposobem, by przyciągnąć uwagę odbiorców i ułatwić zrozumienie oferty firmy.

infografika infografika co to
Infografika:
infografika przykłady
infografika co to jest

Infografika – jak zrobić?

Planowanie i projektowanie

Pierwszym krokiem w tworzeniu infografiki jest wybór tematu, który będzie interesujący dla odbiorców. Następnie należy przystąpić do zbierania danych i informacji. Ważne jest, aby dane były dokładne, wiarygodne i aktualne.

Tworzenie storyboardu lub szkicu

Kolejnym etapem jest zaplanowanie struktury infografiki. Można to zrobić, tworząc storyboard lub szkic, który pomoże zwizualizować układ i przepływ informacji. To moment, w którym warto przemyśleć, jak najlepiej przedstawić dane i w jakiej kolejności powinny być prezentowane.

Elementy składowe infografiki

Infografika składa się z różnych elementów, takich jak tekst, grafika czy diagramy. Tekst powinien być zwięzły i na temat, grafika ułatwiać zrozumienie treści, a diagramy i wykresy w sposób efektywny przedstawiać dane statystyczne.

Wskazówki dotyczące kompozycji i kolorystyki

Kompozycja infografiki jest kluczowa. Należy zwrócić uwagę na wyważenie elementów – tak aby nie były zbyt przytłaczające. Kolorystyka powinna być spójna i dostosowana do tematu oraz odbiorców – zastosowanie kolorów i pogrubień może także pomóc w hierarchizacji informacji.

Narracja i przekaz

Infografika powinna opowiadać historię. Oznacza to, że powinna prowadzić odbiorcę przez prezentowane informacje w sposób logiczny i przemyślany. Ważne jest, aby stworzyć narrację, która dostarcza istotnych danych, a jednocześnie jest w pełni zrozumiała.

Znaczenie spójności i klarowności przekazu

Spójność i klarowność przekazu to kolejne, istotne kwestie. Każdy element powinien współgrać z innymi, tworzyć jednolity i koherentny obraz. Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego zatłoczenia i przekazać informacje w kluczowy, przystępny sposób.

Porady i triki

Przy tworzeniu infografik ważne jest zachowanie czytelności, spójności estetycznej i precyzji. Należy unikać nadmiaru informacji, zachować odpowiedni balans między grafiką a tekstem oraz stosować spójną paletę kolorów.

Jak unikać typowych błędów w projektowaniu infografik?

Typowe błędy to m.in. nadużywanie różnych fontów i kolorów, przeciążanie infografiki nadmiarem danych, brak hierarchii wizualnej. Aby ich uniknąć, warto trzymać się zasady KISS (Keep It Simple, Stupid) – im prostsze, tym lepsze. Należy też regularnie zbierać opinie i feedback, aby upewnić się, że przekaz jest jasny i zrozumiały dla odbiorców.

Infografika program – Canva i inne kreatory

Na rynku dostępnych jest wiele programów umożliwiających tworzenie infografik. Canva, znana ze swojej intuicyjności i łatwości użycia, jest idealna dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników. Adobe Illustrator, będący bardziej zaawansowanym narzędziem, oferuje szersze możliwości w zakresie tworzenia grafiki wektorowej i często wybierany jest przez profesjonalistów.

Porównanie funkcji i zastosowań

Podczas wyboru odpowiedniego programu, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak dostępne funkcje, typ interfejsu użytkownika, rodzaje szablonów. Canva doskonale sprawdza się przy szybkich projektach, wykonywanych z wykorzystaniem gotowych szablonów. Adobe Illustrator to więcej możliwości, idealne rozwiązanie w przypadku tworzenia bardziej skomplikowanych i unikalnych projektów.

Darmowe i płatne opcje

W zależności od potrzeb zdecydować się można na  darmowe bądź płatne oprogramowanie. Darmowe narzędzia, takie jak Canva czy Piktochart, często oferują podstawowe funkcje i są wystarczające przy prostych projektach. Canva dostępna jest także w wersji Pro – płatnej – wersja Pro daje więcej możliwości. 

Z kolei płatne oprogramowanie, jak Adobe Illustrator czy CorelDRAW, zapewnia bardziej zaawansowane narzędzia i większą elastyczność, co jest korzystne dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Kreator grafiki online

Wśród popularnych kreatorów grafiki online znajdują się narzędzia takie jak Canva, Adobe Spark i Piktochart. Te platformy oferują użytkownikom łatwe w obsłudze interfejsy oraz szeroki zakres szablonów i narzędzi do tworzenia różnorodnych grafik, od infografik po materiały marketingowe i posty do mediów społecznościowych.

Korzystanie z kreatorów grafiki online

Aby efektywne korzystać z kreatorów grafiki online, w pierwszej kolejności należy zrozumieć ich funkcjonalności i możliwości adaptacji szablonów do indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby eksperymentować z różnymi elementami projektu, takimi jak układ, kolorystyka i typografia.

Przykłady praktycznego zastosowania

Kreatory grafiki online wykorzystywane są do tworzenia infografik raportów biznesowych, projektowania grafik promocyjnych umieszczanych na stronie www, w  mediach społecznościowych i innych miejscach w sieci, umożliwiają także tworzenie zaproszeń czy prostych animacji. Takie narzędzia pozwalają na szybkie i efektywne tworzenie profesjonalnie wyglądających grafik i nie wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania graficznego.

Infografika – przykłady

Infografiki mogą prezentować różne tematy i formaty. Przykładowo, infografika przedstawiająca dane statystyczne o zmianach klimatycznych, grafika edukacyjna dotycząca zdrowego odżywiania, czy infografika biznesowa ilustrująca trendy rynkowe. 

 

infografika przykłady
Infografika: przykład
Infografika przykład
Infografika: przykład

Styl i forma infografiki 

Infografika może być wykonana w różnym stylu – od minimalistycznego, który skupia się na prostocie i czytelności, przez ilustracyjny, po infografiki bazujące głównie na danych, w przypadku których główną rolę odgrywają wykresy i diagramy. 

Przykłady infografik statycznych i interaktywnych

Infografiki mogą być  statyczne lub interaktywne. Statyczne infografiki to te, które są przedstawione w formie niezmiennego obrazu, idealne do druku lub prezentacji. Interaktywne infografiki pozwalają użytkownikom na interakcję, na przykład poprzez klikanie, przewijanie czy odkrywanie dodatkowych informacji – są one bardziej angażujące i doskonale sprawdzają się w środowisku cyfrowym.

Rodzaje grafik

Wyróżniamy wiele rodzajów grafik, każdy z nich ma inne cele i przedstawia informacje w inny sposób.

  • Wykresy słupkowe, liniowe czy kołowe, są używane do prezentacji danych statystycznych i trendów. Wykresy są idealne do przedstawiania zmian w czasie.
  • Mapy służą do przedstawiania danych geograficznych i mogą być używane do ilustracji rozkładu zjawisk lub trendów na danym obszarze.
  • Diagramy pomagają w wyjaśnieniu złożonych relacji i procesów, ukazują ich strukturą. 

Wybór odpowiedniego typu grafiki

Wybór rodzaju grafiki uzależniony jest od rodzaju informacji, które chcemy przekazać. Ważne jest, aby zastanowić się, co chcemy zaprezentować i jak najlepiej można to zrobić za pomocą grafiki. Należy również wziąć pod uwagę odbiorców – ich wiedzę, oczekiwania oraz sposób, w jaki będą interpretować prezentowane dane.

FAQ

Jak działa program Canva?

Program Canva to intuicyjne narzędzie do projektowania graficznego, które umożliwia użytkownikom tworzenie różnorodnych projektów, takich jak infografiki, plakaty, prezentacje i inne materiały wizualne. Działa na zasadzie przeciągnij i upuść, oferuje szeroką gamę szablonów, elementów graficznych i opcji edycji tekstu.

Czy warto korzystać z aplikacji Canva?

Korzystanie z aplikacji Canva jest wartościowe, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia w projektowaniu graficznym. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i bogatej bibliotece zasobów, nawet początkujący użytkownicy mogą bez problemu tworzyć atrakcyjne grafiki.

Jaka jest cena korzystania z Canva?

Canva oferuje zarówno darmową wersję, która zawiera podstawowe funkcje i zasoby, jak i płatne subskrypcje (Canva Pro, Canva for Teams), które udostępniają dodatkowe funkcje, takie jak rozszerzona biblioteka zasobów czy zaawansowane narzędzia edycji.

Co to jest ikonografika?

Ikonografika to forma graficznej prezentacji informacji lub danych, wykorzystująca głównie ikony, symbole i minimalne elementy tekstowe. Jest to sposób na przekazanie skomplikowanych informacji w prosty i zrozumiały sposób.

Co znaczy wyboldować?

Wyboldować to potoczne określenie na zastosowanie pogrubienia tekstu. Pogrubienie tekstu stosuje się, aby wyróżnić pewne słowa lub frazy. 

Jakie szablony oferuje Canva?

Canva oferuje szeroką gamę szablonów dla różnych typów projektów, w tym infografiki, prezentacje, plakaty, media społecznościowe, wizytówki i wiele innych. Szablony te są dostępne w różnych stylach i mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb.

Jak zrobić GIF za pomocą kreatora GIFów?

Aby stworzyć GIF za pomocą kreatora GIFów, należy wybrać serię obrazów lub krótki klip wideo, który zostanie przekształcony w animację. Następnie można dostosować takie ustawienia jak szybkość animacji, kolejność klatek, dodać tekst lub efekty. Po zakończeniu edycji, GIF jest gotowy do zapisania i udostępnienia.

Jak zdefiniować grafikę?

Grafika to forma artystyczna lub praktyka tworzenia obrazów i projektów, często z użyciem komputerowych narzędzi graficznych. Może to być zarówno sztuka wizualna (jak rysunek, malarstwo, druk) jak i cyfrowe obrazy lub projekty wykorzystywane w różnych mediach.

Podsumowanie 

Infografiki, przekształcające surowe dane i złożone idee w klarowne, atrakcyjne wizualnie prezentacje, stanowią most łączący świat informacji z percepcją wizualną odbiorcy. Niezastąpione w edukacji, biznesie i mediach społecznościowych, ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie skomplikowanych treści. Dzięki specjalistycznym kreatorom  grafik można dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i umiejętności. Dostępne są zarówno proste i intuicyjne platformy np. Canva, które są idealne dla początkujących, oferują gotowe szablony i łatwe w obsłudze interfejsy. Korzystać też można z bardziej zaawansowanych programów np. z Adobe Illustrator, które dają większą swobodę i większe możliwości w kreowaniu profesjonalnych i złożonych projektów.

 

 

 
 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza