czy pozycjonowanie stron jest trudne

Spis treści

Czy pozycjonowanie stron jest trudne? – Poradnik

Czy pozycjonowanie stron jest trudne? Oczywiście spotkamy się z różnymi opiniami na ten temat. Niektórzy twierdzą, że zwiększanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania jest prostym zadaniem. Inni uważają, że jest to skomplikowany proces i wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak jest w rzeczywistości? W naszym artykule omówimy proces pozycjonowania stron, zaprezentujemy kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Pozycjonowanie strony internetowej – trudne czy nie?

Jak już wspominaliśmy powyżej, na temat pozycjonowania krążą różne opinie. Ocenę czy jest trudne, czy nie, pozostawiamy każdemu z Was. Zajmiemy się natomiast omówieniem etapów pozycjonowania. 

Słowa kluczowe – czy ich dobór jest skomplikowany?

Dobór słów kluczowych nie wydaje się trudny. Teoretycznie, właściciel witryny wie, co zawiera oferta i jakie produkty są dla niego najważniejsze. Jak to wygląda w praktyce?

Słowa kluczowe nie mogą być przypadkowe – z doświadczenia wiemy, że często użytkownicy szukają usług i produktów po zupełnie innych frazach, niż nam się wydaje. Pozostaje jeszcze konkurencyjność i współczynnik trudności. Aby wybrać odpowiednie frazy, warto znać przynajmniej podstawy pozycjonowania stron.

Liczba wyszukiwań słów kluczowych

Wysokie pozycje na frazy, których nikt nie szuka, nie pomogą w rozwoju biznesu, nie zwiększą popularności usługi, nie wpłyną na zwiększenie sprzedaży. Trzeba znaleźć frazy, które opiszą naszą ofertę i będą zgodne z potrzebami użytkowników. Powinieneś wiedzieć, jakich narzędzi użyć, aby uzyskać powyższe informacje, wiedzieć, jak je obsługiwać i, w jaki sposób analizować dane. Wśród zalecanych narzędzi możemy wymienić takie, jak Senuto, Surfer SEO, Ahrefs. 

Dobór fraz kluczowych? Czy jest trudny
Pozycjonowanie Poznań – miesięczna liczba wyszukiwań

Rodzaje fraz kluczowych

Aby dotrzeć do klientów znajdujących się na różnych etapach podróży zakupowej, powinniśmy pozycjonować frazy różnego typu. Dzięki temu trafimy do użytkowników wpisujących w wyszukiwarkę pytania, nazwy produktów i usług czy nazwę firmy.

Dobrze dobrane słowa kluczowe to sposób dotarcie do grupy docelowej, zwiększenie grona nowych klientów. Nieodpowiednie frazy negatywnie wpłyną na widoczność witryny, sprawią, że zostaniemy w tyle za konkurencją, a tego nie chcemy.

Jeśli więc uważasz, że dobranie fraz będzie dla Ciebie zbyt trudne, skorzystaj z pomocy agencji SEO.

Content marketing – wiele możliwości i wiele pracy

Pozycjonowanie stron www to także unikalne treści. Regularne przygotowywanie artykułów, opisów i innych tekstów może okazać się trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż nam się wydaje. Tym bardziej, że:

  • W treści nie może zabraknąć konkretnych informacji, takich, które będą przydatne dla użytkownika.

  • Należy uwzględnić zarówno główne słowo kluczowe, jak i frazy poboczne, które także mogą być przydatne dla użytkownika. 

  • Słowa kluczowe muszą występować w odpowiednim zagęszczeniu, nie może być ich za dużo, nie może ich być za mało.

  • Każdy tekst powinien mieć nagłówki – H1, H2, H3 (nagłówki powinny zawierać słowa kluczowe).

Podczas tworzenia contentu, bardzo przydatne będą specjalistyczne narzędzia (oczywiście, aby w pełni z nich korzystać, najpierw musimy je poznać, nauczyć się interpretować dane, które nam dostarczą). Skorzystać także możemy z podpowiedzi Google, na przykład z podobnych wyszukiwań. Wszystkie te prace dla wielu osób są trudne. Z własnego doświadczenia wiemy, że często najlepszym rozwiązaniem okazuje się pomoc copywritera i agencji SEO.

Treści na stronę, Czy dobór fraz kluczowych jest trudny
Dobór fraz kluczowych – podpowiedzi Google

Przygotowanie treści na stronę to nie wszystko

Przygotowanie treści na stronę www to nie wszystko. Ważne jest także poprawne wdrożenie tekstów, należy zrobić linkowanie wewnętrzne, przygotować meta dane (meta dane mają duże znaczenie przy pozycjonowaniu), zadbać o grafiki. Tylko wtedy zyskamy szanse na widoczność w wynikach wyszukiwania.

Pomyślmy więc, czy będziemy w stanie dopilnować tego wszystkiego.

Optymalizacja techniczna a pozycjonowanie stron www

Jak pozycjonowanie stron www, to optymalizacja techniczna. Często na tym etapie wiele osób uświadamia sobie, że pozycjonowanie stron jest trudne. Dlaczego? Ponieważ musimy orientować się w kodzie strony, wiedzieć, jak zoptymalizować strukturę witryny, w jaki sposób poprawić prędkość ładowania. Konieczne są także takie działania, jak:

Optymalizacja pod metryki Core Web Vitals

Należy przeprowadzić optymalizację strony pod metryki Core Web Vitals, czyli: LCP (Largest Contentful Paint), FID (First Input Delay), CLS (Cumulative Layout Shift).

Meta Title a ranking Google

Optymalizacja tytułu strony to kolejny czynnik wpływający na organiczne wyniki wyszukiwania.

Responsywna lub mobilna wersja Twojej witryny

Zarówno serwis internetowy, jak i sklep e-commerce czy strona www, powinny bez problemów wyświetlać się na urządzeniach mobilnych.

Adres URL każdej z podstron

Każda podstrona powinna mieć unikalny adres URL. To istotne dla robotów Google, a także dla użytkowników.

Pozycjonowanie stron internetowych – link building

Linki wewnętrzne, jak i linki zewnętrzne to kolejne prace, które musi uwzględniać pozycjonowanie stron. Czy budowa wartościowego profilu linków jest trudna? Naszym zdaniem wymaga wiedzy i znajomości tematu.

Linkowanie zewnętrzne

W pierwszej kolejności omówmy linkowanie zewnętrzne. Pozyskiwanie linków jest czasochłonnym procesem. Wybierając portal, na którym zostanie opublikowany artykuł sponsorowany z linkiem do naszej strony, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • autorytet danego portalu,
  • liczbę domen linkujących,
  • słowa kluczowe,
  • ruch,
  • tematykę – ważne, by choć w niewielkim stopniu związana była z Twoją branżą.

Dla osób, które dopiero uczą się, jak wygląda pozycjonowanie stron, większość powyższych wytycznych jest nowością.

Nie bez znaczenia jest także budżet. Publikacja na wartościowym portalu, która w pozytywnym stopniu wpłynie na zwiększanie pozycji w wyszukiwarce, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętaj więc, by wybierając serwis, wziąć pod uwagę koszty publikacji.

Linki zewnętrzne pozyskać także możemy z takich źródeł, jak: strony partnerów, media społecznościowe, strony zapleczowe.

Linki wewnętrzne – kolejny element pozycjonowania

A jak wygląda sprawa z linkowaniem wewnętrznym? Utworzenie sieci linków jest trudne? Linki należy umieścić w stopce, w menu, w treściach, w logo, w boksach, w obrazkach.

Ważne linki umieścimy na niemal wszystkich podstronach, inne zaledwie na kilku. Musimy także uważać, aby na jednej podstronie nie umieszczać kilku linków prowadzących do tego samego adresu.

Bez wiedzy i doświadczenia może nie być to prostym zadaniem. 

Linki wewnętrzne a samodzielne pozycjonowanie stron
Linki wewnętrzne, przyciski

Analiza konkurencji – nie możesz o tym zapomnieć

Analiza konkurencji wielu osobom nie wydaje się zbyt trudna. Czy na pewno? Przeprowadzając analizę, powinniśmy sprawdzić, kto jest naszą największą konkurencją w środowisku internetowym. Należy zweryfikować, na jakie słowa kluczowe i na jakich pozycjach w wynikach wyszukiwania wyświetlają się witryny konkurencji. Warto także przeanalizować czy są to słowa i frazy podobne do naszych, czy zupełnie inne.

Kolejne kwestie to: autorytet konkurencyjnych stron, profil linków, design, wpisy na blogu, optymalizacja pod seo, ogólna kondycja strony.

Dobrze porównać dane z kilku narzędzi. Jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy, może być to dla nas skomplikowane. 

Pozycjonowanie strony ‒ na jakie trudności możemy jeszcze trafić?

Pozycjonowanie stron - czy jest trudne?
Czy pozycjonowanie jest trudne?

Inwestowanie czasu i energii

Odpowiednie działania na stronie www i poza nią to konieczność, jeśli chcemy uzyskać najwyższe pozycje w wyszukiwarce. Musimy wiedzieć, że nie osiągniemy rezultatów w krótkim czasie.

Zarówno pozycjonowanie lokalne, jak i ogólnopolskie wymaga czasu, regularnego prowadzenia prac na Twojej stronie i poza nią. Wymaga analizy wyników, optymalizacji, śledzenia zachowania użytkowników na stronie.

Nieustanna weryfikacja konkurencji

Strony internetowe konkurencji także są pozycjonowane. Może zdarzyć się tak, że konkurencja zwiększy budżet i intensywność działań z zakresu marketingu internetowego i nas wyprzedzi. Wtedy dobrym dla nas rozwiązaniem także będą bardziej intensywne działania.

Śledzenie zmian Google

To nie koniec. Lista czynników rankingowych Google wciąż się zmienia. Musisz więc mieć świadomość, że w wyniku zmian działania, dzięki którym Google umieszczało Twoją stronę wysoko w rankingu, mogą stać się mniej skuteczne.

Skuteczne pozycjonowanie – jak powinno wyglądać?

Jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie Twojej strony? Przede wszystkim pozycjonowaniem należy zajmować się regularnie. Inaczej pozycja w wyszukiwarkach szybko spadnie.

Kolejna kwestia to korzystanie wyłącznie z uczciwych, dozwolonych praktyk. Nawet nieświadome sięgnięcie po metody z czarnego kapelusza SEO, narażą nas na konsekwencje w postaci filtrów i bana Google.

Pozycjonować stronę samemu, czy zaufać agencji interaktywnej?

Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych ‒ czy to dobry pomysł? Czy może lepiej współpracować z agencją interaktywną? Czy działania we własnym zakresie sprawią, że zyskasz widoczność w wyszukiwarce Google?

Zdając się na agencję interaktywną, masz pewność, że o Twoją stronę internetową zadbają kompetentne osoby, specjaliści, którzy pozycjonowaniem stron i sklepów zajmują się od lat. Będziesz mógł zapomnieć o pracach na swojej stronie, a wszystkie trudne kwestie związane z pozycjonowaniem przejmie agencja. Ty będziesz mógł skupić się na prowadzeniu biznesu.

Podsumowując, czy pozycjonowanie jest trudne? Optymalizacja strony, jak i działania off-site są skomplikowanymi procesami, wymagają wiedzy i doświadczenia. Co więcej, prace, które z pozoru nie wydają się trudne, często są takie tylko z pozoru.

W większości przypadków warto oddać witrynę w ręce fachowców, którzy znają się na strategii, rozumieją działanie wyszukiwarki. Specjalistom, którzy zweryfikują, na jakie słowa kluczowe powinieneś zyskać widoczność w Internecie, zajmą się content marketingiem i link buildingiem.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza