czy pozycjonowanie stron jest trudne

Spis treści

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Czy pozycjonowanie stron jest trudne? Oczywiście spotkamy się z różnymi opiniami na ten temat. Niektórzy twierdzą, że zwiększanie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania jest prostym zadaniem. Inni twierdzą. Jak jest w rzeczywistości? Poniżej omawiamy proces pozycjonowania stron, prezentujemy  kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Zachęcamy do lektury!

Pozycjonowanie strony internetowej – trudne czy nie?

Jak już wspominaliśmy powyżej, na temat pozycjonowania krążą różne opinie. Ocenę czy jest trudne, czy nie pozostawiamy każdemu z Was. Przejdźmy do omówienia całego procesu.

Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych z pozoru nie wydaje się trudny. Teoretycznie właściciel witryny wie, co zawiera oferta i jakie produkty są dla niego najważniejsze. Jak to wygląda w praktyce? Słowa kluczowe nie mogą być przypadkowe – z doświadczenia wiemy, że często użytkownicy szukają usług i produktów po zupełnie innych frazach, niż nam się wydaje.

Na co więc zwrócić uwagę?

Liczba wyszukiwań danej frazy

Wysokie pozycje na frazy, których nikt nie szuka, nie pomoże w rozwoju biznesu. Trzeba znaleźć frazy, które opiszą nasz biznes i będą zgodne z potrzebami użytkowników.

Rodzaj fraz kluczowych

Aby dotrzeć do klientów znajdujących się na różnych etapach podróży zakupowej, powinniśmy pozycjonować frazy różnego typu. Warto więc postawić na:

 • Frazy ogólne – dzięki nim dotrzemy do użytkowników wpisujących w wyszukiwarkę pytania, na przykład: Co to jest peeling enzymatyczny? Jak wydobyć skręt włosów? Jak usunąć plamę po winie?
 • Frazy generyczne – to ogólne frazy produktowe, na przykład pralka, odżywki do włosów.
 • Frazy brandowe – to nazwa firmy, na przykład 1stplace.pl, sklep Danuta.
 • Frazy produktowe – to już konkretne nazwy produktów i usług, frazy bardziej rozbudowane, typu długi ogon, na przykład: sweter kaszmirowy damski czarny, rozpinany.

Dobrze dobrane słowa kluczowe to dotarcie do grupy docelowej i zwiększenie sprzedaży.

Content marketing

Przy pozycjonowaniu stron bardzo ważne są unikalne treści. Regularne przygotowywanie artykułów, opisów i innych treści, a więc od  kilku do kilkudziesięciu  tysięcy znaków miesięcznie, może okazać się trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż nam się wydaje. Tym bardziej że:

 • W treści nie może zabraknąć konkretnych informacji, takich, które będą przydatne dla użytkownika.
 • Należy uwzględnić zarówno główne słowo kluczowe, jak i frazy poboczne, które także mogą być przydatne dla użytkownika. 
 • Słowa kluczowe muszą występować w odpowiednim zagęszczeniu, nie może być ich za dużo, nie może ich być za mało.
 • Każdy tekst powinien mieć nagłówkiH1, H2, H3 (w nagłówkach powinny znaleźć się słowa kluczowe).

Podczas tworzenia kontentu, bardzo przydatne będą specjalistyczne narzędzia. Oczywiście, aby w pełni z nich korzystać, najpierw musimy je poznać, nauczyć się interpretować dane, które nam dostarczą. Wszystkie te prace dla wielu osób są trudne. Z własnego doświadczenia wiemy, że często najlepszym rozwiązaniem okazuje się pomoc copywritera.

Techniczna optymalizacja strony

Przy pozycjonowaniu strony bardzo ważna jest optymalizacja techniczna. Ważne jest, by wszystkie prace wykonane były poprawie ‒ działania z tego zakresu są istotnymi czynnikami rankingowymi, a co więcej, mają duży wpływ na satysfakcję użytkowników.

Wśród najistotniejszych prac technicznych znajdują się:

Struktura strony

Struktura strony to istotny czynnik rankingowy. Liczą się tutaj przejrzysta struktura menu, intuicyjna ścieżka zakupowa, logiczny podział na kategorie i podkategorie. Zakłada się, że do każdego adresu użytkownik powinien dotrzeć za pomocą maksymalnie trzech kliknięć.

Optymalizacja adresów URL

Każda podstrona powinna mieć unikalny, zawierający odpowiednie słowo kluczowe adres URL.

Prędkość ładowania

Strona musi załączać się w ułamku sekundy. Zacinające się strony są omijane przez użytkowników szerokim łukiem. 

Meta Title

Optymalizacja tytułu strony to kolejny czynnik wpływający na organiczne wyniki wyszukiwania.

Optymalizacja pod metryki Core Web Vitals

Należy przeprowadzić optymalizację strony pod metryki Core Web Vitals, czyli: LCP (Largest Contentful Paint), FID (First Input Delay), CLS (Cumulative Layout Shift).

Responsywna lub mobilna wersja Twojej witryny

Zarówno serwis internetowy, jak i sklep e-commerce czy strona www, powinny bez problemów wyświetlać się na urządzeniach mobilnych.

Link building to zarówno linki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Czy budowa wartościowego profilu jest trudna?

W pierwszej kolejności omówmy linkowanie zewnętrzne. Pozyskiwanie linków jest czasochłonnym procesem. Zanim wybierzemy portal, na którym zostanie opublikowany artykuł sponsorowany z linkiem do naszej strony, powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • autorytet danego portalu,
 • liczbę domen linkujących,
 • słowa kluczowe,
 • tematykę.

Nie bez znaczenia jest także budżet. Publikacja na wartościowym portalu, która w pozytywnym stopniu wpłynie na zwiększanie pozycji w wyszukiwarce, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Linki zewnętrzne pozyskać także możemy z takich źródeł, jak: 

 • strony partnerów,
 • media społecznościowe,
 • strony zapleczowe. 

Linki wewnętrzne

A jak wygląda sprawa z linkowaniem wewnętrznym? Utworzenie sieci linków jest trudne? 

Linki należy umieścić w stopce, w menu, w treściach, w logo, w boksach, w obrazkach. Ważne linki umieścimy na niemal wszystkich podstronach. Inne występować będą zaledwie na kilku podstronach. Uważać musimy, aby na jednej podstronie nie umieszczać kilku linków prowadzących do tego samego adresu.

Poprawna sieć linków wewnętrznych będzie pomocna dla potencjalnych klientów, poprawi jakość indeksowania, poskutkuje większą widocznością w internecie.

Analiza konkurencji

Analiza konkurencji wielu osobom nie wydaje się to zbyt trudna. Czy na pewno? Przeprowadzając analizę, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, kto jest naszą największą konkurencją. Należy zweryfikować, na jakie słowa kluczowe i na jakich pozycjach wyświetlają się witryny konkurencji. Warto także przeanalizować czy są to słowa i frazy podobne do naszych, czy zupełnie inne.

Kolejne kwestie to: autorytet konkurencyjnych stron, profil linków, design i ogólna kondycja strony internetowej, ostatnie wpisy na blogu, optymalizacja pod seo.

Dobrze porównać dane z kilku narzędzi. Jeśli nie mamy doświadczenia i wiedzy, trudność może nam sprawić już sama obsługa narzędzi.

Pozycjonowanie strony ‒ na jakie trudności możemy jeszcze trafić?

Odpowiednie działania na stronie www i poza nią to oczywiście konieczność, jeśli chcemy uzyskać najwyższe pozycje w wyszukiwarce. Musimy wiedzieć, że nie osiągniemy rezultatów w krótkim czasie.

Zarówno pozycjonowanie lokalne, jak i ogólnopolskie wymaga czasu, regularnego prowadzenia prac na Twojej stronie i poza nią. Wymaga analizy wyników, optymalizacji, śledzenia zachowania użytkowników na stronie.

Strony internetowe konkurencji także są pozycjonowane. Może zdarzyć się tak, że konkurencja zwiększy budżet i intensywność działań z zakresu marketingu internetowego i nas wyprzedzi. Wtedy dobrym dla nas rozwiązaniem także będą bardziej intensywne działania.

To nie koniec. Lista czynników rankingowych Google wciąż się zmienia. Musisz więc mieć świadomość, że w wyniku zmian działania, dzięki którym Google umieszczało Twoją stronę wysoko w rankingu, będą mniej skuteczne.

Skuteczne pozycjonowanie – jak powinno wyglądać?

Jak powinno wyglądać skuteczne pozycjonowanie Twojej strony? Przede wszystkim pozycjonowaniem należy zajmować się regularnie. Inaczej nasza pozycja w wyszukiwarkach szybko spadnie.

Kolejna kwestia to korzystanie wyłącznie w uczciwych, dozwolonych praktyk. Nawet nieświadome sięgnięcie po metody z czarnego kapelusza SEO, narażą nas na konsekwencje w postaci filtrów i banów Google.

Pozycjonować stronę samemu, czy zaufać agencji interaktywnej?

Samodzielne pozycjonowanie stron internetowych ‒ czy to dobry pomysł? Czy może lepiej współpracować z agencją interaktywną? Czy działania we własnym zakresie sprawią, że zyskasz widoczność w wyszukiwarce Google?

Zdając się na agencję interaktywną, masz pewność, że o Twoją stronę internetową zadbają kompetentne osoby, specjaliści, którzy pozycjonowaniem stron i sklepów zajmują się od lat. Będziesz mógł zapomnieć o pracach na swojej stronie, a wszystkie trudne kwestie związane z pozycjonowaniem przejmie agencja. Ty będziesz mógł skupić się na prowadzeniu biznesu.

Podsumowując, czy pozycjonowanie jest trudne? Optymalizacja strony, jak i działania off-site są skomplikowanymi procesami, wymagają wiedzy i doświadczenia. Co więcej, prace, które z pozoru nie wydają się trudne, często są takie tylko z pozoru.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?