czym sie rozni seo od pozycjonowania

Spis treści

Czym różni się SEO od pozycjonowania?

Czym różni się SEO od pozycjonowania? W czasach, w których widoczność w wyszukiwarce Google jest tak ważna, SEO i pozycjonowanie są podstawową częścią e-marketingu biznesów o różnej specyfice działania. Wiele osób pojęć SEO i pozycjonowanie używa zamiennie ‒ czy słusznie? Odpowiedź poniżej. 

Zachęcamy do lektury! 

SEO ‒ co to? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SEO. SEO, z angielskiego Search Engine Optimization, to optymalizacja witryn pod wymagania wyszukiwarki internetowej. Celem takich działań jest pozyskanie jak największego, wartościowego ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania. SEO obejmuje działania w obrębie strony internetowej, czyli działania on-site. 

SEO ‒ najistotniejsze działania 

Jakie konkretnie działania obejmuje SEO? Są to: 

SEO copywriting 

O bardzo dużym znaczeniu treści nikomu nie trzeba przypominać. Wartościowy, w 100% unikalny content, jest niezbędny, jeśli chcemy uzyskać wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Wdrażanie opisów kategorii, produktów, artykułów blogowych to jedno z istotniejszych działań z zakresu SEO. 

Technical SEO

Technical SEO, czyli SEO techniczne, to kolejna część działań z zakresu optymalizacji strony www. SEO techniczne ma na celu między innymi optymalizację prędkości ładowania, optymalizację kodu strony, optymalizację grafik i atrybutów ALT. Wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania mają także prace nad strukturą strony, hierarchią menu, funkcjonalnością witryny. 

Linkowanie wewnętrzne 

Kolejnym z działań on-site jest linkowanie wewnętrzne. Wyróżniamy wewnętrzne linki tekstowe ‒ podlinkować możemy główne frazy kluczowe, odmiany i synonimy fraz kluczowych, wyrażenia typu kliknij tutaj, zobacz więcej itp. W treści  możemy też umieścić sam adres URL. Kolejnym rodzajem linków wewnętrznych są linki graficzne.

Linki wewnętrzne mają wpływ na indeksację, sprawiają, że roboty łatwiej i szybciej poruszają się po stronie. Sieć linkowania wewnętrznego jest też przydatna dla użytkowników. 

czym sie rozni seo od pozycjonowania

Czym jest pozycjonowanie?

Czym jest pozycjonowanie? Pozycjonowanie jest procesem szerszym, obejmującym SEO oraz działania poza stroną internetową, czyli działania off-site.  

Działania SEO omówiliśmy powyżej. Czym natomiast są działania off-site? 

Linkowanie zewnętrzne 

Tutaj główną rolę odgrywa pozyskiwanie linków zewnętrznych. Linki zewnętrzne to takie, które kierują na naszą stronę ze źródeł zewnętrznych, na przykład z portali internetowych czy katalogów firm. Linki zewnętrzne potraktować można jako głosy na naszą stronę. Wartościowy profil linków to sygnał dla robotów Google, że nasza witryna jest godna polecenia, wartościowa. 

Z jakich źródeł możemy pozyskać linki zewnętrzne? 

  • publikacje artykułów sponsorowanych
  • linki na stronach partnerów 
  • pozytywne recenzje na forach internetowych
  • wpisy w katalogach firm
  • linki z mediów społecznościowych.

Optymalizacja Profilu Firmy w Google

Optymalizacja Profilu w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma), to kolejne z zalecanych działań poza stroną www. Prawidłowa optymalizacja sprawi, że profil firmy widoczny będzie z poziomu wyszukiwarki Google oraz na mapach Google.

Prace optymalizacyjne to między innymi: przygotowanie tytułu zawierającego główne słowo kluczowe, dobór kategorii dotyczących zakresu działań firmy, estetyczne zdjęcia, publikacja wpisów, odpowiedzi na komentarze użytkowników. 

Działania w mediach społecznościowych

Działania w mediach społecznościowych stanowią dobre uzupełnienie pozycjonowania, są także sposobem na budowę świadomości marki. Ciekawe wpisy, z załączonym linkiem do naszej strony, to sposób, by dotrzeć do wielu użytkowników, przedstawić im naszą ofertę, zachęcić do odwiedzenia strony. Może to poskutkować większym, wartościowym ruchem.  

Analiza konkurencji i analityka internetowa  

Bardzo ważną rolę w działaniach z zakresu marketingu internetowego, w tym SEO i pozycjonowania, odgrywa analityka. Dzięki specjalistycznym narzędziom uzyskamy wiele, przydatnych podczas pozycjonowania i działań SEO informacji. Są to między innymi informacje na temat profilu linków, autorytetu strony, działań konkurencji, pozycji, na których wyświetla się nasza strona www.  Możemy też zweryfikować, jak długi czas użytkownicy spędzają na naszej stronie, które informacje są dla nich najistotniejsze. Zebrane dane wyznaczą kierunek kolejnych działań. Dzięki  analityce dowiemy się, jakie zmiany wprowadzić, aby nasza witryna była bardziej przyjazna dla użytkowników i lepiej zoptymalizowana pod wytyczne wyszukiwarki. 

SEO i pozycjonowanie ‒ różnice 

Podsumowując, SEO to działania on-site, czyli prowadzone w obrębie strony www. Pozycjonowanie jest szerszym procesem, obejmuje zarówno działania SEO, jak i działania off-site, czyli poza stroną www.

Aby uzyskać wysoką pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki Google, powinniśmy regularnie prowadzić zarówno działania w obrębie strony bądź sklepu internetowego, jak i poza witryną

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza