Spis treści

Analiza profilu linkowego – jak poprawić widoczność w sieci i zyskać dodatkowe źródło ruchu?

Profil linków to droga do poprawy widoczności strony www w sieci. To także sposób na zwiększenie ruchu. Pamiętaj jednak, że takie linki muszą być wartościowe. Konieczna jest więc dokładna analiza profilu odnośników. Jakie są zasady tworzenia dobrego profilu linkowego? Jakich błędów unikać? Tego wszystkiego dowiesz się z mojego artykułu.

Profil linków ‒ co to?

Zacznę od definicji profilu linków. Profil linkowy jest zestawieniem wszystkich linków, które prowadzą na daną stronę internetową. Linki mogą pochodzić ze stron partnerów, z portali, z mediów społecznościowych i innych miejsc. Profil linków jest jednym z czynników rankingowych, czyli czynników branych pod uwagę, podczas ustalania widoczności strony internetowej.

Dużą rolę odgrywa analiza. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej weryfikacji, mogę poznać parametry profilu linków – ich jakość, rodzaj, liczbę. Mogę uzyskać informacje na temat rodzaju domen linkujących, tempa przyrostu linków czy anchorów. Co więcej, analizę profilu linkowego mogę przeprowadzić zarówno na swojej stronie ‒ w celu optymalizacji link buildingu, jak i na stronie konkurencji ‒ w celu sprawdzenia skąd zdobywa linki konkurencja i w jaki sposób.

Wpływ profilu linkowego na pozycjonowanie strony internetowej

Wyszukiwarki oceniają profile linkowe stron internetowych ‒ na tej podstawie określają wiarygodność, autorytet i wartość dla użytkowników. Linki przychodzące traktowane są jako „głosy” na rzecz wartości i użyteczności danej strony.

Silny profil linkowy to droga do uzyskania wyższych pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Analiza profilu linków – wartościowe vs. kiepskie linki

Na co zwracam uwagę, podczas analizy profilu linków? Jaka jest różnica między dobrym a kiepskim profilem?

Profil linkowy wysokiej jakości

Na profil wysokiej jakości składają się linki pochodzące ze źródeł o wysokim autorytecie. Kolejna kwestia to naturalny wzrost liczby linków w czasie. Istotne również, by profil zawierał linki z różnych źródeł, takich jak blogi, serwisy informacyjne, fora dyskusyjne czy portale społecznościowe. Powinny to być zarówno linki dofollow, jak i nofollow (choć w pozycjonowaniu najistotniejsze są linki do follow).

Najlepiej, aby linki pochodziły ze źródeł powiązanych w jakiś sposób z tematyką strony. Jeśli działasz lokalnie, postaraj się o linki z lokalnych źródeł.

Analiza linków zewnętrznych, wartościowy profil linków zewnętrznych
Wartościowy profil linków zewnętrznych

Profil linkowy niskiej jakości

Profil kiepskiej jakości to profil zawierający dużą liczbę linków z podejrzanych lub niepowiązanych tematycznie z daną witryną źródeł. Taki profil składa się głównie z linków zewnętrznych o niskim autorytecie, co może wskazywać na sztuczne linkowanie.
Widoczny jest też nagły wzrost liczby linków, nie ma naturalnego wzrostu.

Strony www i sklepy e-commerce stosujące takie metody mogą spodziewać się kar od Google, a nawet wyłączenia z indeksu.

Jak przeprowadzić analizę profilu linków?

W jaki sposób przeprowadzam analizę profilu linkowego? Tutaj nieocenioną pomocą są specjalistyczne narzędzia, na przykład takie, jak Ahrefs, SEMrush, Google Search Console.

Ahrefs

Ahrefs to potężne narzędzie SEO, które oferuje szeroki zakres funkcji, w tym analizę profilu linkowego. Ahrefs pozwala na szczegółową analizę linków przychodzących, a także linków kierujących na strony konkurencji. Kolejna z możliwości to filtracja uwzględniająca na przykład rodzaj linków ‒ dofollow, nofollow, źródła, z których pochodzą, autorytet domen linkujących.

Jak analizować linki z pomocą Ahrefsa? Wystarczy, że kliknę Site Explorer i wkleję link do danej domeny. Otrzymuję informacje na temat DR, czyli mocy profilu linków strony, liczby unikalnych domen, które linkują do danej strony, UR – jakości profilu linkowego konkretnego adresu URL.

MajesticSEO

MajesticSEO to kolejne narzędzie, które umożliwia analizę profilu linków. Dzięki narzędziu zyskuję informacje na temat rodzaju linków, anchorów, linków typu FreshIndex (ostatnie 90 dni) i HistoricIndex (starsze linki), a także linków usuniętych.

Google Search Console

Google Search Console to bezpłatne, podstawowe narzędzie, które jest dużą pomocą w procesie pozycjonowania stron www i sklepów e-commerce. GSC umożliwia także analizę profilu linków, ale dostarcza tylko podstawowych informacji, jest to wyłącznie lista adresów url.

SEMrush

SEMrush to kompleksowe narzędzie do analizy SEO, które pozwala na śledzenie linków, pozycji słów kluczowych, analizę konkurencji. SEMrush dostarcza informacji na temat autorytetu, anchor tekstów, źródła linków.

Linki zewnętrzne analiza, jak pozyskać linki zewnętrzne
Jak pozyskać wartościowe linki zewnętrzne

Analiza profilu linków – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że ważna jest jakość linków, które kierują na daną stronę www lub do sklepu e-commerce. Jeszcze kilkanaście lat temu pierwsze skrzypce grała liczba odnośników, dziś jest ona kwestią drugorzędną. Istotne są także:

  • Różnorodność linków – pozyskiwanie linków z różnych źródeł (różne domeny, typy stron).
  • Anchor Text (tekst kotwiczny) – różnorodność tekstów kotwicznych, unikanie nadmiernego stosowania tych samych fraz.
  • Geolokalizacja linków – pozyskiwanie linków z lokalnych portali, stron www. 
  • Szybkość pozyskiwania linków – nagły wzrost liczby linków zwrotnych nie jest zalecany. Lepiej stawiać na stopniowe budowanie profilu linkowego.
  • Linki nofollow i dofollow – dobry profil linkowy powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow. Wysoki odsetek linków dofollow może być sygnałem dla wyszukiwarek, że linki są pozyskiwane w sposób nienaturalny.
  • Długoterminowa strategia link buildingu – najlepsze  efekty dają długotrwałe działania, metody pozyskiwania linków, takie jak tworzenie wysokiej jakości treści czy współpraca z innymi stronami i twórcami treści.

Skąd pozyskiwać linki zewnętrzne?

Chyba każdy z nas, prowadząc analizę profilu linków, chciałby czuć satysfakcję i mieć pewność, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Skąd więc pozyskiwać linki zewnętrzne?

Budowanie naturalnych linków

Budowanie naturalnych, wartościowych linków to podstawa skutecznego link buildingu. Aby to osiągnąć, skupiam się na wysokiej jakości treściach, które będą atrakcyjne dla czytelników i wartościowe dla innych twórców treści. W ten sposób zyskuję szanse na to, że użytkownicy, inni twórcy będą chcieli linkować do danej strony, że będą udostępniać treści. To bezpłatny link building, który procentuje.

Usuwanie i unikanie niepożądanych linków

Niepożądane linki, czyli pochodzące z podejrzanych źródeł, mogą wpłynąć negatywnie na autorytet i widoczność strony. Regularnie więc analizuję profil i usuwam linki, które mogą szkodzić. W przypadku niechcianych odnośników, mogę skorzystać z narzędzia Google Disavow Tool. Narzędzie umożliwia zgłoszenie prośby o usunięcie z indeksu Google kiepskich odnośników.

Współpraca z innymi stronami i twórcami treści

Współpraca z innymi twórcami treści i właścicielami witryn może przynieść obopólne korzyści. Publikacja wpisów gościnnych, wspólne tworzenie wartościowych treści to zalecane działania. Taka współpraca pozwala na budowanie wartościowych linków oraz zwiększenie zasięgu i autorytetu w branży.

Artykuły sponsorowane

Publikacja artykułów sponsorowanych to kolejny sposób na pozyskanie wartościowych linków. Publikuje treści na portalach, stronach powiązanych z  pozycjonowaną witryną. A także na portalach, które jednocześnie cieszą się autorytetem i mają wartościowy ruch.

Wpisy w mediach społecznościowych

Pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych poprzez wykorzystanie platform takich jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram to kolejne z działań. Dzięki temu podejściu mogę zwiększyć ruch na stronie, poprawić pozycje w wyszukiwarce oraz podkreślić obecność w sieci.

Sukces tej metody opiera się na tworzeniu i udostępnianiu atrakcyjnych, angażujących treści, w tym wpisów z linkiem kierującym na stronę www. Dodatkowe linki mogę też zyskać poprzez aktywne uczestnictwo w społecznościach internetowych, komentowanie postów oraz współpracę z influencerami.

Warto pamiętać, że każda platforma społecznościowa ma swoje unikalne cechy i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego ważne jest dostosowanie strategii link buildingu do specyfiki danego medium, tak aby skutecznie dotrzeć do odbiorców i zwiększyć zasięg swoich treści.


Podsumowując, analiza profilu linkowego jest niezbędnym elementem strategii SEO. Poznanie kluczowych wskaźników i optymalizacja profilu linkowego mogą pomóc w zwiększaniu ruchu na stronie oraz poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Staranne i długotrwałe działania w zakresie budowania wartościowych linków z pewnością przyniosą korzyści. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza