Spis treści

Disavow Tool. Jak usunąć szkodliwe linki i poprawić SEO?

Profil linków zewnętrznych to ważny czynnik rankingowy Google. Niemniej jednak, niektóre linki mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony. Oferowane przez Google narzędzie –  Disavow Tool, będzie tutaj dużą pomocą. Dzięki wspomnianemu narzędziu można usunąć niechciane linki i poprawić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. W niniejszym artykule omówimy czym jest Disavow Tool, jak działa i kiedy warto go użyć.

Definicja Disavow Tool

Disavow Tool to narzędzie dostępne w Google Search Console,  pozwalające właścicielom stron www zgłosić do Google linki szkodliwe lub niskiej jakości. Za pomocą narzędzia można zgłosić prośbę o odrzucenie wspomnianych odnośników. Oznacza to, że Google nie będzie uwzględniać tych linków podczas oceny jakości strony i ustalania jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego warto korzystać z Google Disavow Tool?

Korzystanie z Google Disavow Tool może być użyteczne, gdy Twoja strona zostanie zaatakowana przez negatywne SEO, czyli przez nieuczciwych konkurentów. Jeśli nieumyślnie zgromadziłeś dużą liczbę niskiej jakości linków, także będzie bardzo przydatne. Usuwanie niskiej jakości linków może być pierwszym krokiem do poprawy widoczności Twojej strony www w Google.

Disavow Tool – kiedy w szczególności warto korzystać?

Disavow Tool może być dobrą opcją, gdy zauważysz spadek widoczności strony, a analiza profilu linków będzie wskazywać na obecność dużej liczby niskiej jakości odnośników. Mogą to być linki z witryn spamerskich, z witryn o niskiej wartości, czy też linki ze źródeł niepowiązanych w Twoją witryną.

Jak działa disavow links tool?

Disavow links tool działa poprzez analizowanie listy linków zgłoszonych przez właściciela witryny. Google ocenia zgłoszone linki i decyduje, które z nich są rzeczywiście szkodliwe lub niskiej jakości. Jeśli Google uzna, że zgłoszone linki są szkodliwe, przestaje je uwzględniać w swoim algorytmie rankingu.

Ile trwa usunięcie szkodliwych linków?

Czas, jaki upłynie od zgłoszenia linków do ich odrzucenia przez Google, może być różny. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku dni do kilku tygodni. Warto jednak pamiętać, że nawet po odrzuceniu szkodliwych linków, może minąć trochę czasu, zanim zauważysz poprawę w pozycjonowaniu strony. Google musi ponownie ocenić profil linków oraz przeprowadzić aktualizację swojego indeksu.

Disavow Tool a pozycjonowanie stron www

Chociaż Disavow Tool jest pomocne w usuwaniu szkodliwych linków, nieodpowiednie użycie narzędzia może przynieść negatywne skutki. Jeśli omyłkowo odrzucisz wartościowe linki, może to osłabić profil linków Twojej strony i spowodować spadek w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby starannie przeanalizować linki przed zgłoszeniem ich do odrzucenia. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem SEO.

W kolejnych sekcjach artykułu omówimy, jak prawidłowo używać Disavow Tool. Dowiesz się, jak zidentyfikować szkodliwe linki, tworzyć listę do odrzucenia, przesyłać ją do Google oraz monitorować zmiany i wpływ na pozycjonowanie strony.

Disavow Tool, google disavow tool
Disavow Tool

Jak prawidłowo używać Disavow Tool?

Przed użyciem Disavow Tool, musisz zidentyfikować szkodliwe lub niskiej jakości linki zewnętrzne. Narzędzia do analizy linków, takie jak Ahrefs, Moz czy Majestic, mogą pomóc w wykrywaniu takich odnośników. Szukaj linków z witryn o niskiej wartości, nietematycznych, podejrzanych lub spamerskich. Sprawdź także, czy nie ma zbyt wielu linków z jednego źródła, co może być oznaką nienaturalnego profilu linków.

Tworzenie listy linków do odrzucenia

Gdy zidentyfikujesz szkodliwe linki, sporządź listę. Każdy link lub domena powinny być umieszczone w osobnym wierszu pliku tekstowego. Aby odrzucić całą domenę, dodaj „domain:” przed nazwą domeny, np. „domain:przykladzladomeny.com”.

Przesyłanie listy do Google

Zaloguj się do swojego konta w Google Search Console i przejdź do narzędzia Disavow Tool. Wybierz swoją witrynę, a następnie kliknij przycisk „Disavow Links”. Prześlij wcześniej przygotowany plik tekstowy z listą linków do odrzucenia. Pamiętaj, że przesyłanie listy jest procesem nieodwracalnym, więc upewnij się, że lista zawiera tylko te linki, które rzeczywiście chcesz odrzucić.

Monitorowanie zmian i wpływu na pozycjonowanie

Po przesłaniu listy do odrzucenia, monitoruj wyniki pozycjonowania swojej strony oraz profil linków. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli zauważysz poprawę, oznacza to, że Disavow Tool przyniosło pozytywne rezultaty. 

Wskazówki i najlepsze praktyki

Regularne monitorowanie profilu linków

Nie czekaj na problemy z pozycjonowaniem, aby sprawdzić swoje linki. Regularnie monitoruj profil linków swojej strony. Dzięki temu szybko wykryjesz i usuniesz szkodliwe linki.

Ostrożność przy wykorzystaniu Disavow Tool

Disavow Tool to potężne narzędzie, ale jego nieodpowiednie użycie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Bądź ostrożny przy wyborze linków do odrzucenia i skonsultuj się z ekspertem SEO, jeśli masz wątpliwości.

Proaktywne podejście do optymalizacji SEO

Pozyskuj wartościowe linki, z wysokiej jakości źródeł, twórz angażujący content, optymalizuj swoją stronę pod kątem technicznym. Wszystko to sprawi, że szanse na to, że Twoja strona www zajmie wysokie pozycje w wynikach organicznych  wzrosną. 

Dokumentowanie działań związanych z Disavow Tool

Dokumentuj wszystkie działania związane z Disavow Tool, takie jak daty przesyłania list, linki do odrzucenia, a także wnioski dotyczące wpływu na pozycjonowanie. Taka dokumentacja może być przydatna, gdy będziesz analizować wpływ swoich działań oraz podczas planowania przyszłych strategii SEO.

FAQ – często zadawane pytania

Czy Disavow Tool może zaszkodzić mojej stronie?

Disavow Tool może przynieść negatywne skutki, jeśli omyłkowo odrzucisz wartościowe linki. Dlatego ważne jest, aby starannie analizować linki przed zgłoszeniem ich do odrzucenia.


Jak często powinienem korzystać z narzędzia Disavow Tool?

Nie ma określonej częstotliwości, z jaką powinieneś korzystać z narzędzia. Zaleca się regularne monitorowanie profilu linków i używanie Disavow Tool, gdy znajdziesz linki wpływające negatywnie na pozycjonowanie Twojej strony.

Czy Disavow Tool jest jedynym sposobem na radzenie sobie z negatywnym SEO?

Disavow Tool jest jednym z narzędzi, które mogą pomóc w radzeniu sobie z negatywnym SEO, ale warto także podejmować inne działania, takie jak pozyskiwanie wartościowych linków, optymalizacja treści i techniczna strony oraz monitorowanie wyników.

Podsumowując, Disavow Tool to narzędzie dostępne w Google Search Console, które pomaga w usuwaniu szkodliwych linków zewnętrznych. Przed użyciem narzędzia, konieczne jest zidentyfikowanie szkodliwych linków i sporządzenie listy do odrzucenia. Używaj Disavow Tool z rozwagą, aby uniknąć odrzucenia wartościowych linków i negatywnego wpływu na pozycjonowanie. Pamiętaj, że Disavow Tool jest tylko jednym z elementów kompleksowej strategii SEO. Optymalizacja strony, tworzenie wartościowej treści oraz pozyskiwanie wysokiej jakości linków wskazujących to również istotne działania, które przyczyniają się do poprawy pozycji Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza