linki sponsorowane

Spis treści

Linki sponsorowane – czym są, jak zacząć kampanię w Google?

Linki sponsorowane to kolejny punkt, nad którym warto się pochylić. Jest to forma  reklamy, która umożliwia szybkie zwiększenie widoczności w nieorganicznych wynikach Google – wyszukiwarki, z której każdego dnia korzystają miliony użytkowników. Jak działają kampanie linków sponsorowanych i jakie mają zalety?

Linki sponsorowane – co to?

Linki sponsorowane to płatne, wyświetlane w wynikach wyszukiwania reklamy tekstowe. Jest to rozwiązanie proponowane przez Google, jedna z opcji systemu reklamowego Google Ads.

Kampanie linków sponsorowanych wyświetlane są na podstawie wpisanych przez użytkownika fraz kluczowych. Reklamy widoczne są na górze i na dole wyników wyszukiwania, mają etykiety sponsorowane. Kampanie linków sponsorowanych emitowane są zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na desktopach, a nawet niektórych telewizorach. 

Reklama linków sponsorowanych składa się z trzech elementów, są to: 

 • Adres URL – jest to po prostu adres www strony docelowej. 
 • Tekst nagłówka – nagłówek to element, który od razu rzuca się w oczy, warto zadbać o to, by był dobrze zoptymalizowany, zawierał ważne słowa kluczowe. Reklama tekstowa może zawierać trzy nagłówki, maksymalna długość każdego z nagłówków to 30 znaków. 
 • Tekst reklamy – tekst reklamy to nic innego, jak opis produktów lub usług. W treści warto umieścić ważne informacje oraz wezwanie do działania.
 • Reklamy tekstowe mogą także zawierać rozszerzenia, na przykład linki do konkretnych podstron, oceny gwiazdki, rozszerzenie lokalizacji, rozszerzenie połączenia itp.

Kampanie linków sponsorowanych – jak to działa? 

Kampanie linków sponsorowanych to reklamy płatne, działające w modelu PPC, czyli Pay per clik  – opłata naliczana jest za każde kliknięcie. Reklamodawca płaci wyłącznie wtedy, gdy użytkownik kliknie link

Wpływ na to, które reklamy zostaną wyświetlone i w jakiej kolejności, mają następujące czynniki: 

 • CPC (koszt za kliknięcie), czyli maksymalna kwota, jaką reklamodawca jest gotów zapłacić za kliknięcie,
 • jakość reklamy,
 • jakości strony docelowej, 
 • przewidywany CTR

Nie zawsze najwyższa stawka gwarantuje pierwszą pozycję; reklamy o wyższej jakości mogą, mimo niższych stawek CPC, być wyżej klasyfikowane.

Linki sponsorowane Google: czym są, jak działają, jak zacząć kampanię w Google
Linki sponsorowane Google: czym są, jak działają, jak zacząć kampanię w Google

Linki sponsorowane Google cennik

Cennik linków sponsorowanych w Google jest bardzo zróżnicowany. Cena kilku może wynosić zarówno kilka groszy, jak i kilkadziesiąt złotych. Koszty uzależnione są od branży, konkurencji, konkretnych słów kluczowych i innych ustawień kampanii. 

Linki sponsorowane Google – czy warto? 

Kampanie linków sponsorowanych to wiele zalet: 

 • Targetowanie: Targetowanie na podstawie danych demograficznych, geograficznych, zainteresowań pozwala na dopasowanie reklam potrzeb odbiorców.
 • Natychmiastowa widoczność: Reklamy Google Ads umożliwiają natychmiastowe zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania – to bardzo istotne dla nowych stron internetowych oraz biznesów, którym zależy  na szybkim zwiększaniu ruchu.
 • Szeroki zasięg: Google jest największą wyszukiwarką na świecie, co oznacza, że reklamy mogą dotrzeć do ogromnej liczby użytkowników. 
 • Mierzalność wyników: Google Ads dostarcza szczegółowych danych analitycznych, które pozwalają na śledzenie skuteczności każdej kampanii. Możesz monitorować kluczowe wskaźniki takie jak liczba kliknięć, koszt za kliknięcie, konwersje oraz ROI, a to umożliwia optymalizację kampanii w czasie rzeczywistym.
 • Elastyczność: Kampanie można łatwo modyfikować, wstrzymywać lub zatrzymywać w zależności od potrzeb i budżetu. Możliwość szybkiego dostosowywania kampanii pozwala na dynamiczne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe lub priorytety biznesowe.

Podsumowanie 

Kampanie linków sponsorowanych to skuteczne narzędzie marketingu cyfrowego. Reklamy tego typu wyświetlane są w wynikach wyszukiwania Google i, co ważne, są dopasowane do wpisywanych przez użytkownika słów kluczowych. Linki sponsorowane to model reklamy Pay-Per-Click (PPC) – reklamodawcy płacą tylko za kliknięcia reklamy, a to czyni  strategię efektywną kosztowo. Wśród zalet kampanii linków sponsorowanych znajdują się precyzyjne targetowanie demograficzne, geograficzne i według zainteresowań, szybka adaptacja kampanii oraz dostęp do danych analitycznych umożliwiających optymalizację kampanii. 

 

 

 

Google Ads - jak zacząć?

Uruchomienie kampanii Google Ads jest procesem wymagającym wiedzy i doświadczenia. W skrócie, pierwszym krokiem jest utworzenie konta na stronie Google Ads. Kolejny etap to ustalenie celów kampanii, zdefiniowanie grupy docelowej i dobór odpowiednich słów kluczowych. Następne działania to ustalenie budżetu dziennego oraz stworzenie atrakcyjnych treści reklamowych. 

 

Weryfikacja reklamodawcy w Google Ads to proces, którego celem jest potwierdzenie  tożsamości i zgodności działalności reklamodawcy z polityką Google.

 

Gwiazdki Google to system ocen i recenzji, który pojawia się w reklamach Google Ads oraz w wynikach wyszukiwania Google. Są to wizualne reprezentacje ocen produktów lub usług, które firma otrzymała od klientów. Wyświetlanie gwiazdek w reklamach może zwiększyć ich atrakcyjność i wiarygodność, co przekłada się na wyższe wskaźniki klikalności.

 

Posty sponsorowane to rodzaj treści reklamowych publikowanych na platformach społecznościowych lub na blogach, które wyglądają jak zwykłe posty, ale są płatne. Cel tego typu reklamy to zwiększenie zasięgu i angażowania odbiorców. 

 

Reklama sponsorowana i pozycjonowanie (SEO) to dwie różne strategie zdobywania widoczności w internecie. Reklama sponsorowana to szybkie rezultaty i możliwość targetowania. Pozycjonowanie to głównie optymalizacja strony internetowej i pozyskiwanie linków zewnętrznych. Oba podejścia są komplementarne i często stosowane równolegle. Takie podejście umożliwia maksymalizację efektywności działań marketingowych online.

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza