Spis treści

Depozycjonowanie: co to? Jak chronić stronę www przed nieuczciwą konkurencją?

Depozycjonowanie to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w kontekście optymalizacji stron internetowych i innych działań e-marketingowych. W konkurencyjnym środowisku online nieuczciwi konkurenci wciąż podejmują próby sabotażu. Warto więc, być wiedział, czym jest depozycjonowanie i jakie techniki są stosowane, by zmniejszyć widoczność stron konkurencji. 

Depozycjonowanie – co to? Definicja

Depozycjonowanie, często odnoszone do depozycjonowania konkurencji, to proces mający na celu obniżenie pozycji stron internetowych konkurentów w wynikach wyszukiwania, tak aby były mniej widoczne dla potencjalnych klientów. Działania te zwykle opierają się na technikach optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) i mogą obejmować zarówno legalne, jak i nieetyczne praktyki.

W przypadku uczciwego depozycjonowania, przedsiębiorstwa koncentrują się na promowaniu własnej strony internetowej poprzez tworzenie wartościowych treści i zastosowanie białych technik SEO. Nieetyczne metody depozycjonowania konkurencji mogą obejmować stosowanie szkodliwych technik, takich jak spamowanie linkami czy tworzenie fałszywych negatywnych opinii, co jest sprzeczne z wytycznymi Google i innych wyszukiwarek.

Techniki depozycjonowania

W świecie SEO nie brakuje technik, które mogą być wykorzystane w celu depozycjonowania stron konkurencji. Podczas pracy nad różnymi projektami, kilkukrotnie natknęłam się na takie działania. Oto najbardziej popularne metody. Warto je znać, aby lepiej zrozumieć zagrożenia i wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Spamowanie linkami

Jedną z metod depozycjonowania jest tworzenie linków o niskiej jakości prowadzących na stronę konkurencji. Linki te często pochodzą z niewiarygodnych źródeł, takich jak strony z zakazanymi treściami, strony farm linków. 

Strony spamerskie

Kolejnym sposobem na depozycjonowanie jest umieszczanie linków kierujących na Twoją witrynę na stronach spamerskich. W rezultacie Twoja strona może zostać uznana za powiązaną z niebezpiecznymi źródłami, co obniży jej pozycję w wynikach
wyszukiwania. Znam mnóstwo historii o tym, jak wiele działań  specjaliści do spraw pozycjonowania musieli podjąć, by pozbyć się takich odnośników.  

Duplikacja treści 

Kolejną z technik depozycjonowania jest kopiowanie całej strony www i umieszczenie jej na innych domenach. Takie działanie sprawi, że wyszukiwarki uznają Twoją stronę za duplikat, co doprowadzi do obniżenia jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zamieszczanie identycznych treści na różnych stronach

W celu obniżenia pozycji Twojej strony, konkurencja może kopiować fragmenty Twojej treści i umieszczać je na innych stronach. Google promuje treści unikalne, wykrycie duplikatu nie wpłynie więc dobrze na wiarygodność i pozycje witryny.

W swojej pracy spotykałam się też z tym, że właściciele stron kopiowali treści, na przykład ze strony producenta, nie wiedząc, że takie działanie jest szkodliwe. 

Ataki DDoS

Depozycjonowanie może przyjmować formę ataków DDoS (Distributed Denial of Service). Ataki mają na celu przeciążenie serwerów strony, co ma skutkować jej niedostępnością lub znacznym spowolnieniem działania. W efekcie długość sesji na stronie będzie bardzo krótka, część użytkowników zrezygnuje z odwiedzin,  mogą też obniżyć się jakość indeksacji, a także współczynnik konwersji.

Przeciążenie serwera

Ataki DDoS polegają na zalewaniu serwera masą zapytań, które mają na celu wyczerpanie jego zasobów. Atakujący wykorzystują różne metody, takie jak botnety, aby generować ogromną ilość ruchu, przekraczającą możliwości serwera. W rezultacie strona może być niedostępna dla użytkowników, co negatywnie wpłynie na konwersję.

Czy ddos jest karalny?

Tak, ataki typu Distributed Denial of Service (DDoS), w wielu krajach są karalne. Osoba sprawcza może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Mogą to być grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. W celu zwalczania takich przestępstw wiele krajów wprowadziło przepisy prawne, które traktują ataki DDoS jako przestępstwa komputerowe.

Jeśli padłeś ofiarą ataku DDoS, zaleca się zgłoszenie tego faktu odpowiednim organom ścigania oraz podjęcie wszelkich możliwych środków, aby chronić swoją witrynę.

Depozycjonowanie negatywnych opinii Google

Nieuczciwi konkurenci mogą zamieszczać fałszywe, negatywne recenzje. Tego rodzaju działania mogą wpłynąć na ranking strony w wynikach wyszukiwania, a także wprowadzać klientów w błąd, co do rzeczywistej jakości oferowanych produktów czy usług.

Teraz, gdy już znasz różne techniki depozycjonowania, warto byś wiedział, jak zidentyfikować nieuczciwe praktyki i jak się przed nimi bronić. W kolejnych częściach artykułu omówimy metody wykrywania depozycjonowania oraz działania mające na celu ochronę strony przed negatywnymi praktykami SEO.

Depozycjonowanie, depozycjonowanie co to, na czym polega?
Depozycjonowanie stron www i sklepów e-commerce

Jak zidentyfikować depozycjonowanie strony?

Monitorowanie ruchu na stronie, sprawdzanie pozycji witryny to podstawowe z działań. Regularne śledzenie statystyk strony pozwoli na szybkie wykrycie niepokojących zmian. Nagłe spadki pozycji w wynikach wyszukiwania czy mniejszy ruch mogą być sygnałem, że strona jest atakowana przez konkurencję.

Narzędzia do analizy linków

Analiza profilu linków pomoże w identyfikacji nieznanych lub podejrzanych linków, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony. Narzędzia takie jak Ahrefs, Moz, SEMrush czy Majestic będą tutaj niezbędne.

Wyszukiwanie nieznanych i podejrzanych linków

Kluczowe jest regularne sprawdzanie profilu linków. Dzięki temu wykryjesz niepożądane lub podejrzane odnośniki. 

Odpowiednie zarządzanie opiniami

Monitorowanie i zarządzanie opiniami klientów jest ważne dla utrzymania pozytywnego wizerunku marki. Wprowadź system odpowiedzi na negatywne opinie i wykorzystaj je jako okazję do ulepszania swoich produktów lub usług.

Zauważanie nietypowych wzorców w recenzjach

Uważaj na nieprawdziwe recenzje, generowane przez konkurencję. Zwracaj uwagę na nietypowe wzorce w recenzjach, takie jak nagły wzrost negatywnych opinii.

Sposoby na ochronę przed depozycjonowaniem

Utrzymywanie wysokiej jakości treści i linków

Dbaj o regularne aktualizowanie treści na swojej stronie. Dzięki temu zwiększysz crawl budget, a witryna będzie bardziej przydatna dla użytkowników.

Budowanie naturalnego profilu linków

Twórz wartościowe treści, które przyciągają naturalne linki z innych stron. Unikaj podejrzanych taktyk budowania linków, które mogą prowadzić do kar od wyszukiwarek.

Stosowanie właściwych praktyk SEO

  • Popraw szybkość ładowania strony, ulepszaj strukturę oraz upewnij się, że strona jest responsywna, czyli, że w prawidłowy sposób wyświetla się na urządzeniach mobilnych.
  • Nadmierne stosowanie słów kluczowych jest wysoce odradzane. Skup się na tym, by fazy kluczowe były rozmieszczone w tekstach w naturalny sposób. Wykorzystaj zarówno główne, jak i semantyczne frazy kluczowe.
  • Zadbaj o wartościowe linki zewnętrzne, na przykład pochodzące z portali mających autorytet powiązanych tematycznie z Twoim biznesem.

Pamiętaj, że stosowanie nieprawidłowych technik SEO może prowadzić do kar ze strony wyszukiwarek. Stosuj optymalizację z umiarem i skupiaj się na tym, by Twoja strona była wartościowa dla użytkowników.

Zgłaszanie nieuczciwych praktyk do wyszukiwarek

Jeśli zauważysz nieuczciwe praktyki ze strony konkurencji, zgłoś problem. Wyszukiwarki takie jak Google, w celu ochrony jakości wyników wyszukiwania, wprowadziły mechanizmy zgłaszania nieuczciwych działań.

Gdzie zgłosić nieuczciwą firmę?

Po znalezieniu nieuczciwej firmy, możesz skorzystać z różnych rozwiązań. Jednym z podejść jest zgłoszenie firmy do Google, szczególnie, jeśli firma stosuje techniki łamiące wytyczne Google dotyczące optymalizacji wyszukiwania. Możesz to zrobić poprzez formularz zgłoszeniowy Google dla naruszeń wytycznych.

Ponadto, warto zgłosić nieuczciwe praktyki do odpowiednich organizacji branżowych, takich jak lokalne izby handlowe czy organizacje zajmujące się standardami etycznymi w biznesie. Zgłoszenie takiej firmy na forach internetowych oraz portalach społecznościowych może również pomóc innym osobom w uniknięciu współpracy z nieuczciwymi podmiotami.

W przypadku, gdy nieuczciwa firma jest zlokalizowana w twoim kraju, istnieje możliwość zgłoszenia jej praktyk do odpowiednich organów nadzoru rynku, takich jak inspekcja handlowa czy urząd ochrony konkurencji i konsumentów.

Regularne aktualizacje oprogramowania

Aktualizuj oprogramowanie, wtyczki i skrypty na swojej stronie, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Regularne aktualizacje pomogą Ci uniknąć luk w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.

Wdrożenie zabezpieczeń przed atakami DDoS

Ataki DDoS mogą doprowadzić do unieruchomienia Twojej strony, wpływając negatywnie na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Zabezpiecz swoją stronę, stosując odpowiednie środki prewencyjne, takie jak usługi przeciwdziałające atakom DDoS.

Angażowanie w społeczności internetowej

Buduj swoją obecność online poprzez uczestnictwo w różnych społecznościach, takich jak fora, blogi i media społecznościowe. Współpracuj z innymi twórcami treści i wymieniaj się wartościowymi informacjami.

Zarządzanie marką i relacjami z klientami

Dbaj o dobry wizerunek swojej marki i utrzymuj wysoką jakość obsługi klienta. Buduj zaufanie poprzez transparentność i uczciwość w komunikacji z klientami. Monitoruj zapytania klientów, zarówno pochlebne, jak i negatywne. Regularnie weryfikuj komentarze na różnych platformach, takich jak media społecznościowe, e-mail czy fora dyskusyjne. Dbaj o pozytywne doświadczenia klientów, oferując szybką i skuteczną pomoc, a także uczciwe rozwiązania problemów.

Zbieranie autentycznych opinii klientów

Opinie klientów są cenne w budowaniu zaufania i wiarygodności w internecie. Zbieraj więc i publikuj autentyczne recenzje klientów na swojej stronie internetowej, profilach w mediach społecznościowych oraz na innych stronach związanych z branżą. Takie treści umożliwią potencjalnym klientom lepsze poznanie Twojej firmy, a także pomogą w identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy.

Budowanie silnej reputacji online to także ochrona przed negatywnymi działaniami, takimi jak depozycjonowanie. Działania te mają na celu obniżenie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co może prowadzić do strat finansowych i utraty zaufania wśród klientów. Dlatego istotne jest, aby być świadomym tego zagrożenia i podejmować działania mające na celu ochronę strony.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza