Spis treści

Treść jako kluczowy czynnik rankingowy – na co Google zwraca uwagę?

Treści na stronie www, opisy w sklepach e-commerce, merytoryczne artykuły – o tym, jak ważny jest content, słychać z każdej strony. Nie bez powodu – to kluczowy czynnik rankingowy. Ale, co dokładnie oznacza, że content powinien być wysokiej jakości? Na czym warto się skupić? W jaki sposób Google, po wpisaniu przez użytkownika zapytania, rankuje witryny?

Treści a ranking Google

Google dąży do tego, by dostarczać szukającym wysokiej jakości wyniki, chce wyświetlać treści, które rozwiążą dany problem, zaspokoją potrzebę, dostarczą inspiracji itp. Na oficjalnej stronie internetowej, możemy przeczytać, że automatyczne algorytmy Google zostały stworzone po to, by dostarczać odbiorcom wartościowe informacje, treści, które zostały przygotowane z myślą o nich – nie z myślą o botach.

Wszystko to pokazuje, jak istotne są trafne, jakościowe teksty i, że są one kluczowe w strategii pozycjonowania. O znalezienie kolejnego potwierdzenia nietrudno. Wystarczy przypomnieć ostatnią aktualizację – Google March 2024 Core Update, której celem była eliminacja treści generowanych na dużą skalę i wyłącznie po to, by zyskać lepszą widoczność (bez uwzględnienia potrzeb odbiorców). Informacje, które uzyskaliśmy na skutek wycieku Google także podkreślają, jak ważne są treści – wskakują, że content nie musi być długi, ważne, by był wartościowy, oryginalny.

Jakość treści a widoczność w sieci – mały eksperyment

Możemy także przeprowadzić mały eksperyment. Jako że ostatnio poszukuję odkurzacza, jestem na etapie wielkiego researchu. Zaczęłam od wpisania w okno wyszukiwania frazy: jaki odkurzacz wybrać? Pomijam wyniki sponsorowane i klikam pierwszy link w wynikach organicznych. Co uzyskałam? Przemyślany ranking, który naprawdę jest przydatny. Lista kilku modeli, wypunktowane funkcje, zdjęcia, linki do konkretnych odkurzaczy, informacja o cenie, przejrzyste tabele, nagłówki zawierające istotne dla mnie frazy kluczowe. Nie ma się do czego przyczepić.

Wracam do strony głównej wyników wyszukiwania, skroluje na sam dół, klikam pokaż więcej wyników i wybieram losowy snippet na końcu listy. Co widzę? Treść o wiele mniej użyteczną. Brak danych na temat różnych modeli, brak cen, brak wielu istotnych informacji. Chociaż wspomniana strona działa wydajnie i wygląda w porządku na wersji mobilnej, nie wyświetla się wysoko. 

Content najwyższej jakości – na co Google zwraca uwagę? 

Jak Google ustala ranking? Takie informacje dostępne są na oficjalnej stronie przybliżymy je w skrótowy sposób. 

Analiza zapytania 

W pierwszej kolejności odbywa się analiza zapytania użytkownika. Google weryfikuje intencję szukającego, zawarte w zapytaniu słowa kluczowe, a nawet, ewentualne literówki. 

Trafność 

Kolejny krok to analiza stron pod kątem trafności. Trafność określana jest między innymi na podstawie zawartości słów kluczowych pasujących do zapytania szukającego. 

Jakość

Jakość oceniana jest między innymi na podstawie linków zewnętrznych. Jeśli linki do danej witryny znajdują się na branżowych, cieszących się zaufaniem portalach, witrynach itp. staje się ona bardziej wiarygodna w oczach Google. 

Użyteczność 

Kolejny element to użyteczność. Co kryje się pod tym pojęciem? Między innymi poprawne wyświetlanie na urządzeniach mobilnych, prędkość ładowania. 

Kontekst 

Google chce dostarczać użytkownikom wyniki, które są najprzydatniejsze w danym momencie. Weryfikowane są więc takie czynniki, jak lokalizacja czy język. Jeśli wpiszesz zapytanie po angielsku, w wynikach wyszukiwania zobaczysz strony w języku angielskim – nawet, jeśli znajdujesz się np. w Polsce. Swoją rolę odgrywają też ustawienia wyszukiwarki, poprzednie aktywności użytkownika. 

Jak widać, Google pod uwagę bierze różne czynniki – w centrum jednak znajdują się treści i ich przydatność dla użytkownika. 

Content
Content: o czym należy pamiętać?

Jak tworzyć wysokiej jakości treści? 

Jak tworzyć wysokiej jakości treści? Mamy kilka wskazówek, dzięki którym Twoje treści zwiększą swoją jakości. 

  • Twój content musi być aktualny, przy danym tekście warto umieścić datę publikacji oraz późniejszej optymalizacji. W przypadku treści nawiązujących do bieżących tematów, trendów, newsów jest to szczególnie ważne. 
  • Zadbaj o zróżnicowane formy contentu, np. infografiki, wykresy, wideo, linki, tabele. 
  • Daruj sobie masową produkcję treści. Twórz content w konkretnym celu, postaw na treści, które są przydatne. 
  • Warto także pochylić się na kwestią autora. Bio autora, podstrona zawierająca informacje na temat jego specjalizacji, sukcesów, wykształcenia, odnośniki do innych publikacji czy do mediów społecznościowych, zwiększą wiarygodność treści i całej witryny. Pamiętaj, że użytkownicy oczekują merytorycznych opisów i artykułów, tekstów przygotowanych przez ekspertów.
  • Oryginalność to kolejna, ważna kwestia. Pewne informacje są powtarzalne i muszą pojawić się w treści na dany temat, ale nie ograniczaj się do nich, zrób o krok dalej. Skup się na tym, by Twój content zawierał pierwiastek ekstra, oryginalne wnioski, opis Twoich doświadczeń, unikalne wskazówki. 
  • Sprawdź, jak Twój  tekst wypada na tle konkurencji. Czy dostarcza odbiorcy dodatkową wartość? 
  • Użytkownicy mogą potrzebować zupełnie innych informacji niż Ci się wydaje. Na etapie tworzenia struktury tekstu warto skorzystać z narzędzi analitycznych, sprawdzić, jakie frazy są wyszukiwane. 
  • Pamiętaj o hierarchii nagłówków, odpowiedniej wielkości fontów – znaczenie wspomnianych kwestii potwierdza ostatni wyciek informacji.
  • Nie zapomnij o frazach kluczowych w nagłówkach. 
  • Na koniec, rzecz teoretycznie oczywista – tekst musi być miły w lekturze, nie może zawierać błędów. 

Podsumowując, dla Google kluczowa jest jakość treści. Jeśli więc chcesz zyskać pozycję na szczycie rankingu, musisz zadbać o to, by na Twojej stronie www pojawiały się przydatne dla użytkownika, merytoryczne teksty. Skup się na tym, by content był dopasowany do potrzeb potencjalnych klientów, by był oryginalny i miły w lekturze. Powodzenia!

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza