responsywność

Spis treści

Responsywność – czym jest? Definicja, projektowanie, zalety stron RWD

Responsywność w świecie web designu i marketingu internetowego to więcej niż tylko trend czy przejściowa moda – to fundament, na którym opiera się nowoczesne projektowanie stron internetowych. Zrozumienie, czym jest responsywność i jakie ma znaczenie dla interakcji pomiędzy użytkownikiem a stroną, staje się kluczowe w kontekście nieustannie zmieniającego się krajobrazu cyfrowego.

Witryny internetowe są dziś wizytówką firm, medium do dzielenia się wiedzą i platformą interakcji społecznych. Aby sprostać tym różnorodnym zadaniom, muszą być zaprojektowane w sposób, który umożliwia intuicyjną i efektywną nawigację bez względu na urządzenie. Responsywność nie ogranicza się wyłącznie do kwestii estetycznych czy technicznych; to podejście, które kształtuje sposób, w jaki interakcje online są realizowane, zwiększa satysfakcjonuję odbiorców. Co jeszcze warto wiedzieć na temat responsywności?

Responsywność: co to znaczy?

Choć o responsywności jest ostatnimi czasy bardzo głośno, nadal pojawiają się pytania typu: Responsywność – co to? Czym jest responsywna strona internetowa? Dlaczego responsywność jest ważna? Zacznijmy więc od definicji pojęcia.

Responsywność, czyli Responsive Web Design, inaczej RWD, to praktyka tworzenia witryn, które automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Responsywna strona internetowa to taka, która wyświetla się prawidłowo i jest łatwa w obsłudze zarówno na smartfonie i tablecie, jak i na komputerze stacjonarnym.

Responsive Web Design to nie tylko zmiana rozmiaru elementów, ale także ich odpowiednie rozmieszczenie, struktura witryny. Na przykład, dla użytkowników przeglądających strony www za pomocą smartfonów ważne jest, aby przyciski umieszczone były w strefie kciuka.

Responsywność strony – czym charakteryzuje się strona responsywna?

Responsywność strony internetowej ma zapewnić wysoką jakość przeglądania i interakcji na różnych urządzeniach. Czym powinna wyróżniać się taka witryna?

 • Elastyczność i płynność

Responsywna strona internetowa ma elastyczny układ, oznacza to, że dostosowuje się do ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana.

 • Elastyczne obrazy

Grafiki na responsywnej stronie są skalowane – tak, by nie wychodziły poza kontener.

 • Układ adaptacyjny

Istotna jest także adaptacja układu strony. Menu nawigacyjne może zostać zamienione w menu rozwijane lub ikonę hamburgera ‒ dzięki temu strona wyświetlana na mniejszych ekranach jest łatwiejsza w nawigacji.

 • Testowanie na różnych urządzeniach

Projektowanie responsywne wymaga ciągłego testowania. Choć narzędzia deweloperskie przeglądarek umożliwiają symulację różnych rozmiarów ekranu, to testowanie bezpośrednio różnych urządzeniach jest kluczowe.

 • Optymalizacja wydajności

Responsywność to nie tylko kwestia designu, ale także wydajności. Strony responsywne powinny być optymalizowane pod kątem szybkiego ładowania, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych z wolniejszymi połączeniami internetowymi. Obejmuje to optymalizację obrazów, minimalizację kodu CSS i JavaScript, a także wykorzystanie technik ładowania asynchronicznego.

 • Dostępność

Strona responsywna powinna być dostępna dla użytkowników z różnymi potrzebami, włączając w to osoby niepełnosprawne. Tutaj istotne jest stosowanie odpowiednich znaczników semantycznych, zapewnienie kontrastu kolorów oraz dostosowywanie strony do obsługi za pomocą klawiatury czy czytników ekranu.

Zasady projektowania responsywnego

Projektowanie responsywne opiera się na kilku kluczowych koncepcjach, są to między innymi: 

 • Elastyczne siatki (flexible grids) – elastyczne siatki (flexible grids) pozwalają na dostosowanie layoutu do różnych rozmiarów ekranu. Wykorzystywane są tutaj wartości względne, na przykład procenty (zamiast pixeli). Elastyczne obrazy i inne elementy skalują się wraz z siatką.
 • Media Queries – media queries to technika CSS, która pozwala na stosowanie różnych stylów w zależności od parametrów urządzenia, np. szerokości ekranu, wysokości, rozdzielczości. Dzięki temu można dostosować wygląd strony do różnych rodzajów urządzeń. Za przykład niech posłuży nam strona www, która ma być podzielona na dwie główne kolumny: jedną dla treści (.content) i drugą dla paska bocznego (.sidebar). Szerokość kolumn jest określona w procentach, co pozwala na elastyczne dostosowanie do rozmiaru okna przeglądarki. W takim przypadku .container stanowi 100% szerokości okna przeglądarki, .content zajmuje 70% szerokości kontenera, a .sidebar 30%. W rezultacie, niezależnie od rozmiaru ekranu, układ dwukolumnowy zachowuje swoje proporcje.
 • Frameworki – aby zacząć pracę nad responsywnością, warto skorzystać z frameworków takich jak Bootstrap czy Foundation, które oferują zestaw narzędzi ułatwiających tworzenie responsywnych stron. Ważne jest również, aby na bieżąco testować stronę na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.

Responsywność strony – narzędzia i zasoby

Do najpopularniejszych narzędzi należą wspomniane wcześniej frameworki Bootstrap i Foundation, a także narzędzia do testowania, takie jak BrowserStack. Warto również korzystać z artykułów i poradników dostępnych online i wciąż poszerzać swoją wiedzę na temat responsywności.

Responsywność, responsywność strony
Responsywność strony – najważniejsze informacje: responsywność co to znaczy, responsywność aplikacji, responsywność html, CSS, first mobile

Dlaczego responsywność jest tak ważna?

 • Zwiększenie dostępności: Responsywność sprawia, że Twoja strona jest dostępna dla szerokiej grupy użytkowników, niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.
 • Poprawa doświadczenia użytkownika: Strona, która działa płynnie i jest czytelna na każdym urządzeniu, pozytywnie wpływa na odbiór marki i satysfakcję klienta.
 • Wpływ na pozycjonowanie: Google jasno wskazuje, że preferuje strony responsywne, w pierwszej kolejności indeksowane są witryny przeznaczone do wyświetlania na urządzeniach mobilnych (Mobile First Indexing).

Responsywność strony – wpływ na konwersję

Omawiając responsywność strony www, należy wspomnieć o jej wpływie na konwersję. W dobie smartfonów i tabletów użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych. Statystyki pokazują, że ogromna część ruchu internetowego pochodzi właśnie z tych urządzeń. Strony internetowe, które nie są dostosowane do mniejszych ekranów, mogą być trudne w nawigacji, a istotne elementy mogą wyświetlać się w nieprawidłowy sposób.

Użytkownicy, napotykając takie problemy, bardzo szybko decydują się na opuszczenie witryny. To z kolei skutkuje wzrostem współczynnika odrzuceń (ang. bounce rate), który jest jednym z czynników branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek internetowych przy ocenie jakości strony. Wysoki współczynnik odrzuceń może być interpretowany jako sygnał, że strona nie dostarcza wartościowych treści lub nie jest przyjazna dla użytkowników. To natomiast może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych ma także bezpośredni wpływ na wskaźniki konwersji. Trudności w nawigacji i realizacji zakupów na smartfonie mogą skutkować porzuceniem koszyka i utratą potencjalnych przychodów. W innych rodzajach biznesu, niedogodności związane z korzystaniem ze strony na urządzeniu mobilnym mogą zniechęcać do składania zapytań ofertowych, subskrypcji newslettera czy innych działań, które są kluczowe z punktu widzenia osiągnięcia celów biznesowych.

Responsywność a e-commerce

Statystyki pokazują, że coraz więcej osób dokonuje zakupów online za pomocą smartfonów. Strony, które nie są dostosowane do tych urządzeń, tracą potencjalnych klientów. Responsywność w e-commerce nie tylko zwiększa satysfakcję użytkownika, ale również sprzyja zwiększeniu sprzedaży.

Jak sprawdzić responsywność strony?

Wiesz już, czym jest responsywność strony internetowej i dlaczego jest ważna. Ale jak można sprawdzić, czy strona jest responsywna?

Narzędzia deweloperskie w przeglądarkach

Większość nowoczesnych przeglądarek internetowych, takich jak Chrome, Firefox czy Safari, oferuje wbudowane narzędzia deweloperskie, które pozwalają na testowanie responsywności strony. W Chrome można skorzystać z opcji Device Toolbar, która pozwala na przeglądanie strony w trybie emulacji różnych urządzeń.

Online Responsive Design Testers

Dostępne są narzędzia online, które umożliwiają sprawdzenie responsywności strony internetowej. Wystarczy wpisać adres URL, a narzędzie zaprezentuje, jak witryna wygląda na różnych urządzeniach. Przykłady omawianych narzędzi to: Responsinator, BrowserStack czy MobileTest.me.

Ręczne testowanie na różnych urządzeniach

Choć wydaje się to czasochłonne, testowanie strony na tabletach i smatrfonach daje najbardziej wiarygodne wyniki. Różne modele telefonów mogą mieć specyficzne cechy, które wpływają na wyświetlanie strony, a których nie uchwycą narzędzia emulacyjne.

Sprawdzenie elastyczności obrazów i elementów multimedialnych

Obrazy i inne elementy multimedialne powinny być sprawdzone pod kątem responsywności. Warto upewnić się, że skalują się one poprawnie i nie wychodzą poza kontener, w którym się znajdują.

Testowanie funkcjonalności

Responsywność to nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Upewnij się, że wszystkie interaktywne elementy, takie jak przyciski, linki czy formularze, są łatwo dostępne i działają poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Mobilna a responsywna strona internetowa

Istnieją dwa główne podejścia do projektowania stron internetowych zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych: strony mobilne (m.in. mobilne wersje stron) i strony responsywne. Jakie różnice występują pomiędzy nimi?

Definicja

 • Strona mobilna: Jest to wersja strony internetowej, zaprojektowana i zbudowana z myślą o wyświetlaniu na urządzeniach mobilnych. Strony mobilne, w porównaniu do pełnej wersji desktopowej, często mają uproszczony układ i ograniczoną funkcjonalność.
 • Responsywna strona internetowa: Jest to jedna strona, która dostosowuje swój układ, rozmiar elementów i funkcjonalność do rozmiaru ekranu i typu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Jest to bardziej uniwersalne podejście, które zapewnia spójność treści i funkcji na wszystkich urządzeniach.

Zarządzanie treścią

 • Strona mobilna: Zarządzanie treścią na stronie mobilnej może wydawać się nieco bardziej skomplikowane, ponieważ taka witryna często traktowana jest jako oddzielna jednostka. Oznacza to, że zmiany wprowadzone na wersji desktopowej nie zawsze automatycznie przekładają się na wersję mobilną i vice versa. Istotne jest więc uważne koordynowanie obu wersji, aby zapewnić spójność i funkcjonalność, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik.
 • Responsywna strona internetowa: W przypadku strony responsywnej przez cały czas korzystamy z tej samej bazy treści – dla wszystkich urządzeń. Ułatwia to zarządzanie i aktualizowanie treści.

Optymalizacja i wydajność

 • Strona mobilna: Może być bardziej zoptymalizowana pod kątem szybkości i wydajności na urządzeniach mobilnych.
 • Responsywna strona internetowa: Optymalizacja wydajności może być bardziej złożona, ponieważ ta sama strona musi działać dobrze na różnych urządzeniach. 

SEO

 • Strona mobilna: Może mieć lepsze wskaźniki SEO dla wyszukiwań mobilnych, jeśli jest dobrze zoptymalizowana. Jednak musi być poprawnie skonfigurowana, aby uniknąć problemów z duplikacją treści.
 • Responsywna strona internetowa: Jest zazwyczaj bardziej przyjazna dla SEO, ponieważ wszelkie przychodzące linki prowadzą do tej samej strony, niezależnie od urządzenia. Pomaga to w zwiększeniu autorytetu strony.

Przyszłość i rozwój

 • Strona mobilna: Strony mobilne mogą wydawać się nieco przestarzałe, zwłaszcza, jeśli nie są regularnie aktualizowane.
 • Responsywna strona internetowa: Jest bardziej przyszłościowa, ponieważ automatycznie dostosowuje się do nowych rozmiarów i typów urządzeń, które mogą pojawić się na rynku.

Wybór między stroną mobilną a responsywną uzależniony jest od wielu czynników, w tym od celów biznesowych, budżetu, zasobów i grupy docelowej. Strony responsywne to bardziej holistyczne podejście, które jest zazwyczaj bardziej efektywne kosztowo. Strony mobilne mają potencjał dostarczania bardziej spersonalizowanych i dostosowanych do potrzeb użytkownika doświadczeń, jednak osiągnięcie tego celu wiąże się z koniecznością zainwestowania dodatkowych zasobów w zarządzanie treścią oraz optymalizację działania witryny.

Responsywność – FAQ

Responsywność HTML – co to?

Responsywność HTML polega na strukturalnym przygotowaniu kodu strony – tak, aby była ona dostosowana do różnych rozmiarów ekranu i typów urządzeń. Kluczową rolę odgrywają tu semantyczne tagi HTML5 takie jak: <header>, <nav>, <section>, <article>, <aside> i <footer>, które pomagają w definiowaniu struktury strony.
Zastosowanie odpowiednich tagów meta, takich jak <meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″>, jest niezbędne do prawidłowego wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu przeglądarka wie, jak dostosować rozmiar i skalowanie strony do ekranu urządzenia.

Responsywność aplikacji – na czym polega?

Responsywność aplikacji webowych oznacza, że aplikacja poprawnie działa i jest estetycznie prezentowana na różnych urządzeniach – od komputerów stacjonarnych, przez laptopy, tablety, aż po smartfony. Wymaga to nie tylko dostosowania layoutu, ale także optymalizacji funkcjonalności i wydajności aplikacji pod kątem urządzeń mobilnych.

Dobrą praktyką jest projektowanie aplikacji w podejściu „Mobile First”, czyli projektowanie z myślą o urządzeniach mobilnych, a następnie skalowanie funkcjonalności i designu do większych ekranów.

Responsywność CSS

Responsywność w CSS można osiągnąć poprzez zastosowanie elastycznych jednostek (procent, em, rem) oraz technik takich jak media queries. Media queries pozwalają na stosowanie różnych stylów w zależności od charakterystyki urządzenia (szerokość ekranu, wysokość, rozdzielczość, orientacja), na którym wyświetlana jest strona.

Bootstrap responsywność

Bootstrap to popularny framework CSS, który oferuje zestaw narzędzi do tworzenia responsywnych stron internetowych. Framework ten korzysta z systemu siatki (grid), który umożliwia elastyczne rozmieszczanie elementów na stronie.
Kolumny w systemie siatki Bootstrapa są elastyczne i dostosowują się do szerokości ekranu, a deweloperzy mogą korzystać z klas pomocniczych, aby ukrywać lub wyświetlać różne elementy w zależności od rozmiaru ekranu. Bootstrap oferuje także responsywne klasy do manipulowania marginesami, paddingiem, ukrywaniem tekstów i wiele innych, co sprawia, że jest to kompleksowe narzędzie do tworzenia responsywnych stron internetowych.

Responsywność CSS – czym jest?

CSS, czyli Cascading Style Sheets, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu responsywnych stron internetowych. To za jego pomocą definiowany jest styl i układ elementów na stronie, możliwe jest także dostosowanie witryny do różnych rozdzielczości i typów urządzeń. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych technik, które pomogą Ci zrozumieć, jak zastosować responsywność przy użyciu CSS:

1. Media Queries
Media Queries to potężne narzędzie CSS, które pozwala na stosowanie różnych stylów w zależności od charakterystyk urządzenia, takich jak szerokość ekranu, wysokość, rozdzielczość czy orientacja (pionowa/pozioma). Dzięki temu można precyzyjnie dostosować wygląd strony do potrzeb użytkownika.

Przykład użycia Media Queries:

css
Copy code
@media screen and (max-width: 600px) {
body {
background-color: lightblue;
}
}
W powyższym przykładzie, tło strony zmieni kolor na jasnoniebieski, gdy szerokość okna przeglądarki będzie mniejsza lub równa 600 pikselom.

2. Elastyczne jednostki
Zamiast stosować piksele (px), używaj jednostek względnych jak procenty (%), vw (viewport width), vh (viewport height), em czy rem. Pozwala to na elastyczne dostosowanie elementów do rozmiaru ekranu.

3. Elastyczne Obrazy
Aby obrazy na stronie były responsywne, należy używać stylów CSS, które zapobiegają im wychodzeniu poza kontener i umożliwiają skalowanie.

Przykład:

css
Copy code
img {
max-width: 100%;
height: auto;
}

Responsywność strony – jak zrobić?

1. Planowanie

Zanim przystąpisz do kodowania, zaplanuj, jak Twoja strona powinna się zachowywać na różnych urządzeniach. Zastanów się nad układem, rozmiarem czcionki, rozmieszczeniem elementów. Dobrym pomysłem jest stworzenie makiet czy projektów w narzędziach do projektowania UI/UX.

2. Mobile First

Przyjmij podejście Mobile First, czyli projektuj stronę z myślą o urządzeniach mobilnych, a następnie dostosowuj ją do większych ekranów. Jest to podejście zalecane przez ekspertów UX i wyszukiwarkę Google.

3. Frameworki responsywne

Rozważ użycie frameworków takich jak Bootstrap czy Foundation, które oferują gotowe komponenty i siatki dostosowane do tworzenia responsywnych stron internetowych.

4. Testowanie

Regularnie testuj stronę na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i jest optymalnie dostosowane. Korzystaj z narzędzi developerskich w przeglądarkach, jak również z zewnętrznych usług do testowania responsywności.

5. Optymalizacja

Pamiętaj o optymalizacji wydajności strony – zwłaszcza ładowania na urządzeniach mobilnych. Optymalizuj obrazy, minimalizuj kod CSS i JavaScript, a także wykorzystuj techniki ładowania asynchronicznego.

Podejście responsywne w projektowaniu stron internetowych to dziś standard, który przekłada się nie tylko na lepsze doświadczenia użytkowników, ale także na wyższą pozycję w wyszukiwarkach i lepszą konwersję.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, gdy większość ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych, inwestowanie w responsywność strony internetowej jest równoznaczne z inwestowaniem w przyszłość firmy. Responsywność ma bezpośredni wpływ na jakość doświadczeń użytkowników, co jest decydujące w procesie utrzymania wysokiej stopy konwersji. Witryny, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, wyświetlają się niżej w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza