Ranking najlepszych przeglądarek internetowych – 2019

Spis treści

Ranking najlepszych przeglądarek internetowych – 2022

Lista przeglądarek internetowych, z których możemy korzystać jest bardzo długa. Wiele z nich jest bardzo siebie podobnych, mają bardzo podobne funkcjonalności i na pierwszy rzut oka nie ma znaczenia, którą będziesz używać na co dzień. Jednak każda przeglądarka posiada swoje wyjątkowe cechy, które warto poznać bliżej. Być może przekona Cię to do zmiany przeglądarki internetowej na stałe lub przynajmniej do sprawdzenia innych dostępnych na rynku opcji.

W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić różne rodzaje przeglądarek internetowych, jakie są ich plusy i minusy oraz wytypować najbardziej popularną przeglądarkę w 2022 roku. Przyjrzymy się również przeglądarką internetowym  na urządzeniach mobilnych.

Lista popularnych przeglądarek

Przeglądarka internetowa to najprawdopodobniej najczęściej używane oprogramowanie na Twoim komputerze. Jest używana zarówno do rozrywki  jak i do pracy. Szczególnie, jeśli zajmujesz się tematami związanymi z pracą w internecie, np. jesteś programistą lub zajmujesz się usługami takimi jak pozycjonowanie stron internetowych. W takim wypadku, przeglądarka to Twoje podstawowe narzędzie pracy. Dlatego ważne jest, abyś świadomie mógł dokonać wyboru najlepszej przeglądarki. W naszym zestawieniu chcemy przedstawić najczęściej wybierane przeglądarki, które warto wypróbować na samym początku. Zestawienie nie zawiera przeglądarek bardziej niszowych, których udział w rynku jest nikły.

1. Mozilla Firefox

browser-773217_640

Pod względem popularności, jest to jedna z najczęściej wybieranych przeglądarek internetowych na świecie. Mozilla Firefox jest dostępna zarówno dla systemów operacyjnych Windows jak i MacOS. Posiada funkcje synchronizacji haseł, zakładek, ulubionych stron oraz historii przeglądania, dzięki temu możesz korzystać z tej przeglądarki na wielu urządzeniach.

Jak większość aktualnych przeglądarek internetowych na rynku, masz możliwość przeglądania stron w trybie prywatnym, czyli bez pobierania plików cookie oraz innych trackerów internetowych.

Wygląd przeglądarki jest bardzo dobrze dostosowany do użytkownika, bardzo łatwo znajdziesz wszystkie potrzebne funkcje i ustawienia. Posiada również bardzo ważną funkcję przywracania zamkniętych ostatnio kart. Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowe zamknięcie przeglądarki podczas, gdy mieliśmy otwarte kilkadziesiąt kart jednocześnie. W tym wypadku taka funkcja okazuje się dla nas zbawieniem.

2. Google Chrome

browser-773216_640

Przeglądarka Chrome jest również dostępna dla wielu systemów operacyjnych. Analogicznie jak w Mozilli, możemy z niej korzystać na wielu urządzeniach, zapisują nam się wszystkie hasła, ustawienia oraz historia przeglądania.

Dodatkowo, przy zalogowaniu się na swoje konto w Google Chrome, mamy dużo prostszy dostęp do dokumentów Google oraz całego dysku Google Drive. Tak jak w większości przeglądarek, w Chrome możemy ustawić zakładki, najczęściej odwiedzane strony. Możemy przeglądać sieć w trybie prywatnym.

To co wyróżnia Chrome od reszty przeglądarek, to bardzo duża liczba rozszerzeń, które możemy zainstalować do naszej przeglądarki. Dzięki rozszerzeniom, mamy możliwość dostosowania przeglądarki pod nasze wymagania.

3. Microsoft Edge / Internet Explorer

browser-773273_640

Przeglądarka od Microsoftu jest domyślnie zainstalowaną przeglądarką na każdym komputerze z systemem Windows. Microsoft Edge jest dostępna tylko w systemach z Windowsem 10, w starszych systemach występują przeglądarki Internet Explorer w różnych wersjach.

Starsze przeglądarki od Microsoftu właśnie z serii Internet Explorer, służyły jedynie po to, by pobrać inną przeglądarkę i na tym ich funkcjonowanie się z reguły kończyło. Jednak najnowsza wersja przeglądarki czyli Edge wygląda dużo lepiej w porównaniu ze starszym bratem.

Microsoft Edge posiada tak jak poprzednicy, możliwość synchronizacji swoich danych, haseł oraz historii przeglądania na różnych urządzeniach. Zadbała również o bezpieczeństwo użytkowników. Przeglądarka bardzo dobrze wyłapuję zainfekowane pliki, blokuje pliki tekstowe oraz ostrzega przed niebezpiecznymi programami i stronami. Zmiany, jakie zaszły w nowej wersji przeglądarki od Microsoftu powodują, że ilość użytkowników tego oprogramowania wzrasta.

4. Opera

opera-logo-660


Opera posiada wszystkie funkcję, które mają wyżej wymienione przeglądarki. Dodatkowo, posiada kilka innowacyjnych rozszerzeń, które mogą okazać się przydatne dla użytkowników. Jedną z nich są specjalne gesty myszy. Gesty umożliwiają wykonanie takich czynności jak: otwarcie nowej karty, przejście do następnej strony, cofnięcie się do poprzedniej podstrony.

W Operze mamy również możliwość blokowania wyskakujących okienek z reklamami. Niejednokrotnie irytujemy się, gdy klikamy niechcący w wyskakującą reklamę, dzięki tej funkcjonalności mamy jeden problem z głowy.

Używając Opery na swoim komputerze i telefonie, mamy możliwość połączyć się ze swoim telefonem i w bardzo prosty sposób przesyłać informację pomiędzy urządzeniami.

5. Safari

browser-773218_640

Przeglądarka internetowa Safari stworzona została przez firmę Apple. Zaprojektowana została z myślą o urządzeniach tej firmy, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla komputerów Mac, telefonów iPhone czy tabletów iPad. Safari nie jest tak uniwersalne jak wyżej wymienione przeglądarki, nie działa na urządzeniach z Windowsem.

Trzeba jednak przyznać, że dla urządzeń firmy Apple sprawdza się bardzo dobrze. Działa bardzo szybko i płynnie, łatwo się synchronizuje pomiędzy urządzeniami. Nie ma również problemów z edycją dokumentów Google czy innymi usługami od Google czy Microsoftu.

Przeglądarka Safari dba również o bezpieczeństwo użytkowników, jest wyczulona na różnego rodzaju podejrzane pliki oraz strony internetowe. Jeśli posiadasz sprzęt od Apple, to przeglądarka Safari będzie bardzo solidną opcją.

Przeglądarki internetowe ranking – 2022

Skoro poznaliśmy najczęściej używane przeglądarki internetowe ostatnich lat, warto sprawdzić, jak wygląda ranking tych przeglądarek w 2019 roku. Która przeglądarka używana jest najczęściej? Dzięki danym ze strony https://www.w3counter.com/globalstats.php, możemy sprawdzić, jak duży udział w rynku mają poszczególne przeglądarki internetowe. Na miesiąc maj 2019, ranking przeglądarek wygląda następująco:

Ranking przeglądarek internetowych

Jak widać, przeglądarka Chrome jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o przeglądarki internetowe. Na drugim miejscu plasuję się przeglądarka Safari. Ma to związek z bardzo dużą popularnością produktów od Apple, dla których jest to idealne narzędzie do przeglądania internetu. Na samym końcu uplasowała się Opera, której udział w rynku przeglądarek jest bardzo nikły. Jeśli chodzi o dokładne wartości procentowe, to wygląda to następująco:

 • Chrome – 57,4%
 • Safari – 13,5%
 • Firefox – 6,8%
 • Internet Explorer i Edge – 6,8%
 • Opera – 2,4%

Ranking przeglądarek w Polsce na urządzeniach mobilnych 2022

Coraz częściej jako użytkownicy do przeglądania internetu używamy urządzeń mobilnych. Poniżej przedstawiamy  ranking najczęściej wykorzystywanych przeglądarek dla urządzeń mobilnych:

Gołym okiem widać dominację przeglądarki od Google, stanowi ona ponad 85% całego rynku. Drugie miejsce zajmuje przeglądarka od Samsunga, dalej w marginalnym stopniu występują Safari, Opera i inne. Dokładne zestawienie procentowe przedstawia się następująco:

 • Chrome – 86.1%
 • Samsung Internet – 8.2%
 • Safari – 2.3%
 • Android – 1.4%
 • Opera – 1.3%
 • IE Mobile – 0.7%
Poniżej lista polskich miast z których pochodzi najwięcej użytkowników przeglądarek internetowych:

Jaką przeglądarkę warto wybrać?

Wybór najlepszej przeglądarki wydaje się być prosty. Z reguły, to co jest najbardziej popularne jest również najlepsze. Najpopularniejsze przeglądarki, które spotykamy w naszych urządzeniach wydają się być dobrą opcją dla zwykłego użytkownika. Jednak, czy w tym przypadku ta zasada się również sprawdzi?

Każda przeglądarka z miesiąca na miesiąc jest ulepszana przez programistów, dlatego bardzo ciężko przeprowadzić testy czy recenzje, które będę aktualne dłużej niż kilka tygodni.  

Przedstawione przez nas przeglądarki są bardzo podobne, jeśli chodzi o funkcjonalności. Każda z nich jest przynajmniej w stopniu przyzwoitym wydajna. kompatybilna, wszystkie oferują funkcjonalności typu zapisywanie haseł, synchronizacje i wiele innych. To, po którą przeglądarkę sięgniemy ostatecznie zależeć będzie głównie od naszych preferencji, a czasami od zwykłego przypadku.

Dlatego zachęcam do przetestowania wszystkich wymienionych powyżej przeglądarek internetowych. Dzięki temu będziemy mogli z pełną świadomością podjąć decyzje, która przeglądarka internetowa jest dla Nas najlepsza.

Ocena strony: 5/5 - (1002 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza