Spis treści

Bootstrap – co warto wiedzieć o popularnym frameworku?

Bootstrap to popularny framework pozwalający na budowę frontendu responsywnych stron www. Choć omawiane rozwiązanie ujrzało światło dzienne w 2011 roku, to nadal jest docenienie przez webdeveloperów – zarówno początkujących, jak i tych z dużym doświadczeniem. Wszystko za sprawą zestawu przydatnych komponentów, intuicyjności i jeszcze kilku zalet, o których przeczytasz poniżej.  

Bootstrap – co to?

Zaczynajmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie – co to jest Bootstrap? Bootstrap to popularny framework, który umożliwia tworzenie frontendu przyjaznych dla użytkownika, estetycznych stron internetowych. Działanie omawianego frameworku opiera się głównie na stylach CSS i kodzie HTML, w mniejszym stopniu na JavaScript. Dzięki wielu dostępnym komponentom, budowa witryn przebiega sprawnie i bez konieczności pisania kodu.

Bootstrap – komponenty i narzędzia

Grid

Grid to, mówiąc najprościej, system siatki, układ kontenerów z rzędami i kolumnami, który pozwala na budowę responsywnych stron www. Responsive web design, czyli poprawne wyświetlanie stron na urządzeniach o różnych rozdzielczościach ekranu, jest niezmiernie ważny – ma wpływ na satysfakcję użytkownika i widoczność stron www w wynikach wyszukiwania.

Kontenery

Wszystkie elementy siatki umieszczane są w kontenerach – wyróżniamy dwa rodzaje kontenerów:

    • .container – kontener o stałej szerokości, która zmienia się w zależności od rozdzielczości ekranu,
    • .container-fluid – kontener o pełnej szerokości, który zawsze zajmuje 100% dostępnej przestrzeni.

    Rzędy, wiersze

    Rzędy (.row) to ważne elementy układu siatki, to przestrzenie, w których umieszczane są kolumny. Rząd umożliwia grupowanie kolumn oraz rozmieszczenie w układzie strony poszczególnych elementów.

    Kolumny

    Kolumny (.col) stanowią podrzędne elementy rzędów. Siatka Bootstrap może zawierać do 12 kolumn. Za pomocą klas CSS można precyzyjnie określić szerokość każdej kolumny (np. col-6 zajmuje 6 z 12 części szerokości).

    Reboot

    Reboot to zestaw stylów CSS w frameworku Bootstrap, dzięki któremu możliwe jest ujednolicenie wyglądu elementów HTML we wszystkich przeglądarkach internetowych. Takie rozwiązanie sprawia, że strona internetowa prezentuje się tak samo we wszystkich przeglądarkach.

    Reboot sprawia, że:

      • usunięte zostają domyślne style przeglądarek
      • rozmiary elementów, kolory, marginesy i odstępy między elementami są ujednolicone
      • przyciski, nagłówki, listy, formularze, obrazy zawsze wyglądają tak samo.

      Komponenty

      Bootstrap zawiera wiele komponentów interfejsu – taka wiedza umożliwia sprawne dodanie odpowiednich elementów i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Poniżej kilka zdań na temat poszczególnych komponentów.

      Bootstrap ikons

      Bootstrap nie proponuje gotowego zestawu ikon. Można jednak korzystać z działającej na zasadach open source biblioteki Bootstrap Icons. Bootstrap Icons zawiera aż 2000 ikon w formacie SVG. Ikony wystarczy umieścić w kodzie HTML, mogą one być stylizowane przy pomocy klas Bootstrap, np. text-primary, text-danger, czy poprzez klasy własne zdefiniowane w CSS.

      Bootstrap buttons

      Estetyczne, poprawnie działające przyciski to ważne elementy każdej strony www, sklepu e-commerce czy aplikacji. Dostępne w Bootstrapie przyciski mogą być stylizowane, możliwe są:

        • konturowanie
        • dopasowanie rozmiaru – za pomocą klas btn-sm (mały) lub btn-lg (duży)
        • zmiana szerokości
        • ustawienie odpowiedniego koloru
        • zmiana aktywności przycisku – włączony (ciemniejsze wypełnienie) lub wyłączony ( jaśniejsze).

        Bootstrap table

        Jedną z bardziej docenianych możliwości jest tworzenie tabel. Aby przygotować tabelę, należy użyć standardowego elementu HTML <table>, a następnie dodać klasę .table, która ustawia domyślne style dla tabeli. Za pomocą odpowiednich tagów można ustawić kolorowanie wierszy i kolumn, obramowanie, odstępy itp. Bootstrap dostosowuje tabelę do rozdzielczości ekranu, dzięki czemu tabele są czytelne na różnych urządzeniach.

         

        Bootstrap

        Bootstrap to popularny framework front-endowy, który umożliwia tworzenie responsywnych stron internetowych

        Jedną z głównych zalet Bootstrapa jest intuicyjna obsługa

        Dostępne w Bootstrapie buttony umożliwiają tworzenie estetycznych przycisków, które można dostosować do różnych stylów i rozmiarów

        Bootstrap pozwala budowę czytelnych i atrakcyjnych tabel z zaawansowanymi opcjami stylizacji

        Responsywność Bootstrapa sprawia, że elementy strony automatycznie dostosowują się do urządzenia użytkownika.

        Bootstrap oferuje gotowe komponenty, takie jak nawigacje, modale, formularze i karty, które przyspieszają tworzenie stron.

        Kod Bootstrapa jest dostępny jako open-source, co pozwala programistom na dostosowanie go do własnych potrzeb.

        Siatka kolumn i wierszy w Bootstrapie umożliwia tworzenie elastycznych i złożonych układów, które automatycznie dostosowują się do szerokości ekranu.

        Bootstrap Studio to narzędzie oparte na Bootstrapie, które pozwala na projektowanie stron internetowych metodą „drag-and-drop”

        Reboot Bootstrap to zestaw stylów CSS w Bootstrapie, który resetuje i ujednolica domyślne style przeglądarek, zapewnia tym samym spójny wygląd elementów HTML na wszystkich urządzeniach i przeglądarkach

        Bootstrap Studio – co to?

        Bootstrap Studio to zaawansowane, działające na zasadzie drag-and-drop narzędzie, które umożliwia tworzenie stron internetowych. Bootstrap Studio opiera się na frameworku Bootstrap. Narzędzie ma wiele przydatnych funkcji, jak:

          • duży wybór gotowych, responsywnych szablonów
          • duże możliwości personalizacji
          • inteligentne podpowiedzi
          • autouzupełnianie kodu.

          Historia bootstrapa – jak zmienił się popularny farmework?

          Bootstrap to obecnie jeden z częściej wykorzystywanych frameworków. Warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni lat został udoskonalony, pojawiły się też nowe, znaczące funkcje.

            • Autorzy omawianego dziś frameworku to Mark Otto i Jacoa Thornton, którzy związani się z Twitterem.
            • Początkowo Bootstrap znany był jak Twitter Blueprint.
            • Bootstrap 2 zawierał kilka nowych komponentów, wprowadzono glifikony, a także responsywności.
            • Bootstrap 3 ujrzał światło dzienne 19 sierpnia 2013, znaczące w tej wersji było zapewnienie wsparcia dla witryn realizujących koncepcję mobile first.
            • W kolejnej, już 4. wersji pojawiło się wiele zmian. Były to między innymi przepisanie kodu, rezygnacja z części technologii na rzecz nowoczesnych rozwiązań (np. zmiana Less na Sass). Dodane zostały także nowe narzędzia CSS, takie jak flexbox, które pozwalają na tworzenie bardziej elastycznych układów. Zaktualizowana też została paleta kolorów.
            • Najnowsza wersja Bootstrapa (5.1) to kolejne zmiany, np. rezygnacja z jQuery na rzecz JavaScript, ulepszony system siatki.

            Bootstrap zalety

              • Jeden kod bazowy – framework oferuje zestaw stylów i komponentów, które można wykorzystać w całym projekcie. Nie ma potrzeby pisania osobnych stylów CSS dla różnych rozdzielczości ekranu czy przeglądarek.
              • Intuicyjność – gotowe komponenty sprawiają, że Bootstrap jest intuicyjny w obsłudze, także dla osób bez doświadczenia.
              • Dostosowanie do szerokości ekranu urządzenia – automatyczne dostosowywanie różnych elementów do rozmiaru ekranu zapewnia responsywność oraz poprawne działanie witryny na różnych urządzeniach, od smartfonów po komputery stacjonarne.
              • Szybkie budowanie layoutów – Bootstrap zawiera wiele gotowych komponentów i klas, co pozwala na szybkie tworzenie spójnych layoutów.
              • Ekonomia – Framework jest darmowym rozwiązaniem, może sprawdzić się w przypadku osób niedysponujących budżetem na budowę strony.

              Podsumowanie

              Bootstrap to popularny framework CSS, który umożliwia tworzenie frontendu responsywnych i estetycznych stron internetowych za pomocą jednego kodu bazowego. Elastyczny układ kolumn, gotowe komponenty pozwalają na szybkie zbudowanie układu strony.

               

              Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
              Karina Zielińska

              Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

              Zapisz się do naszego Newslettera

              bądź na bieżąco ze światem
              marketingu internetowego!

              Dodaj komentarz

              Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

              Picture of Karina Zielińska
              Karina Zielińska

              Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

              Podobne publikacje

              Chcesz odkryć potencjał
              swojej strony?

              Reklamy PPC
              Strony i sklepy
              Social Media
              Więcej z kategorii Wiedza