Spis treści

Open source – definicja, przykłady, zalety

Kolejne pojęcie, z którym warto się zapoznać, to open source. Wiedza na temat otwartego kodu źródłowego, czyli tytułowego open source (nawet ta podstawowa), może przydać się każdemu użytkownikowi internetu. Czym więc jest open source? Co warto wiedzieć na temat licencji oprogramowań na otwartym kodzie źródłowym? 

Open source – co to? 

Open source (tł. otwarty kod źródłowy), to oprogramowanie otwarte. Licencja oprogramowania zezwala na jego legalne, bezpłatne rozprzestrzenianie. Użytkownik ma możliwość modyfikacji, rozbudowy oraz analizy oprogramowania.

Wśród najważniejszych zalet open source wymienić możemy:

 • niezawodność – użytkownicy na bieżąco wykrywają ewentualne luki i błędy i usuwają je,
 • szybki rozwój – oprogramowanie jest wciąż modyfikowanie i ulepszane przez specjalistów, którzy chętnie dzielą się najnowszymi rozwiązaniami,
 • niższe koszty – brak opłat licencyjnych, a co za tym idzie, redukcja kosztów.

Licencje open source

Licencja open source to umowa prawna, która określa zasady używania, modyfikowana i dystrybuowana oprogramowania przez użytkowników. Ów dokument zapewnienia programistom dostęp do kodu źródłowego oraz prawo do jego modyfikacji i rozpowszechniania. Licencje open source można podzielić na dwie główne kategorie: permissive i copyleft.

 • Permissive: Licencje tego typu nakładają minimalne ograniczenia dotyczące używania, modyfikowania i rozpowszechniania oprogramowania. Przykłady wspomnianych licencji to MIT i Apache License, które dają duże możliwości wykorzystania oprogramowania, również w produktach komercyjnych.
 • Copyleft: Zgodnie z licencjami Copyleft, wszelkie zmodyfikowane wersje oprogramowania muszą być dystrybuowane na tych samych zasadach, co oryginał. Najbardziej znanym przykładem Copyleft jest GNU General Public License (GPL), zgodnie z którą oprogramowanie pozostaje wolne od ograniczeń.

Open source software: przykłady

Przykłady oprogramowań na otwartym kodzie źródłowym to: 

 • Linux – system operacyjny, który jest jednym z najbardziej znanych projektów open source, szeroko stosowany zarówno przez indywidualnych użytkowników, jak i przez przedsiębiorstwa.
 • Apache HTTP Server – serwer sieciowy, który jest podstawą dla wielu stron internetowych na całym świecie.
 • LibreOffice – pakiet biurowy oferujący procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, narzędzia do prezentacji, który często stosowany jako alternatywa dla komercyjnych pakietów biurowych.
 • Blender – zaawansowane narzędzie do modelowania i renderowania 3D, stosowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów w branży filmowej i gier komputerowych.

Open source video editor – co to?

Open source video editor to program do edycji wideo, którego kod źródłowy jest dostępny publicznie i może być wykorzystany, modyfikowany oraz dystrybuowany zgodnie z licencją open source. Otwarty kod sprawia, że użytkownicy mogą współpracować nad rozwojem oprogramowania, wprowadzać własne ulepszenia i dostosowywać funkcjonalności do indywidualnych potrzeb. Przykłady open source video editorów to Shotcut, Blender i Openshot. Wspomniane oprogramowania to wiele możliwości edycji wideo, np. montaż, efekty wizualne, obsługa różnych formatów plików.

Open source crm: co to, jak działa?

Open source CRM (Customer Relationship Management) to system zarządzania relacjami z klientami, którego kod źródłowy jest otwarty i dostępny dla użytkowników. Systemy open source CRM umożliwiają organizacjom zarządzanie kontaktami z klientami, śledzenie interakcji, automatyzację sprzedaży i marketingu oraz analizowanie danych. Wszystko to pozwala na budowę relacji z klientami i zwiększenie efektywności biznesowej. Przykłady takich systemów CRM open source to SuiteCRM, Odoo czy Vtiger. Systemy oferują modułową budowę, pozwalającą na dostosowanie funkcjonalności do specyficznych potrzeb danej organizacji.

Open source ai models

Open source AI models to modele sztucznej inteligencji z otwartym kodem źródłowym, umożliwiającym badaczom, deweloperom i firmom studiowanie, modyfikowanie oraz prowadzenie innych działań. Dostępność wspomnianych modeli sprzyja współpracy i innowacjom oraz przyspiesza postęp w dziedzinie AI. Modele ai oparte na otwartym kodzie źródłowym to:

 • TensorFlow – biblioteka stworzona przez Google, szeroko stosowana w tworzeniu modeli uczenia maszynowego i uczenia głębokiego.
 • OpenAI’s GPT-3 – zaawansowany model przetwarzania języka naturalnego.
 • BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) – model opracowany przez Google, który osiąga zaawansowane wyniki w rozumieniu języka naturalnego.

Open source zalety 

Open source to wiele korzyści, które doceniane są zarówno przez indywidualnych programistów, jak i przez całe organizacje. Wśród najistotniejszych zalet oprogramowań open source znajdują się: 

 • Współpraca i innowacje: Open source promuje kulturę współpracy – deweloperzy z całego świata mogą wspólnie pracować nad różnymi projektami. Umożliwia to ulepszanie oprogramowania, wprowadzanie nowych funkcji oraz sprawne rozwiązywanie problemów.
 • Koszty: Oprogramowanie open source jest zazwyczaj bezpłatne, co jest dużym plusem dla firm i indywidualnych programistów. 
 • Bezpieczeństwo i przejrzystość: Dostępność kodu źródłowego sprawia, że programiści mogą analizować i testować oprogramowanie pod kątem błędów czy potencjalnych zagrożeń. Taka przejrzystość zwiększa bezpieczeństwo, gdyż społeczność może szybko identyfikować i naprawiać usterki, np. luki bezpieczeństwa.
 • Edukacja i nauka: Dostęp do kodu źródłowego to także edukacja i samorozwój programistów na różnym poziomie zaawansowania. Studiowanie kodu pomaga zrozumieć dobre praktyki programistyczne i nowe technologie. 
 • Elastyczność i niezależność: Użytkownicy open source nie są uzależnieni od jednego dostawcy (vendor lock-in), mogą dostosować oprogramowanie do własnych potrzeb.
 • Trwałość: Projekty open source, wokół których wytworzyła się aktywna społeczność, są popularne i na bieżąco aktualizowane. Nawet jeśli oryginalni twórcy przestaną zapewniać wsparcie, społeczność może kontynuować rozwój.
 • Wsparcie społeczności: Duże projekty open source często mają rozbudowane społeczności, które oferują wsparcie techniczne i użytkowe. Dostępność forów, dokumentacji i bezpośrednia pomoc innych użytkowników jest ogromnym atutem.

Powyższe zalety sprawiają, że open source jest atrakcyjnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników oraz dla firm na każdym etapie rozwoju.

Podsumowanie 

Open Source Software (OSS) to oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym. Oznacza to, że użytkownicy mogą bezpłatne korzystać, modyfikować i rozpowszechniać dane oprogramowanie. W przypadku oprogramowań open source ważne są zasady współpracy, transparentności oraz wspólnej poprawy i innowacji. Przykłady omawianego dziś oprogramowania to między innymi Linux, przeglądarka internetową Mozilla Firefox, pakiet biurowy LibreOffice oraz platformę do tworzenia stron internetowych WordPress. Każdy z tych projektów jest rozwijany przez globalną społeczność, która wspólnie pracuje nad wprowadzeniem ulepszeń. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza