co to jest user experience

Spis treści

User Experience (UX), UX designer, UX a UI – najważniejsze informacje

Praktycznie każdy właściciel strony internetowej miał już do czynienia z definicją User Experience, w skrócie UX. Choć jest to pojęcie dość popularne, nadal niewiele osób rozumie jego istotę – a tylko nieliczni decydują się na przemyślane działania z tego zakresu. Czym więc dokładnie jest UX? Jaki ma wpływ na sukces firmy? Dlaczego warto zadbać o UX design i UX writing? O tym poniżej.

User Experience (UX) – co to?

User Experience, czyli UX, to emocje, wrażenia, jakich użytkownik doświadcza podczas interakcji z danym produktem. Najczęściej są to produkty cyfrowe, na przykład strony www, aplikacje, sklepy internetowe (choć UX nie ogranicza się wyłącznie do produktów cyfrowych). Na UX składają się między innymi: przemyślana struktura witryny, rozmieszczenie przycisków CTA, kreowanie rozwiązań, które sprawią, że użytkownik bez problemów porusza się w obrębie strony.

W UX kluczową rolę odgrywają:

 • Użyteczność: Czy korzystanie z produktu jest łatwe i intuicyjnie? 
 • Dostępność: Czy produkt jest dostępny dla wszystkich użytkowników, w tym dla osób z różnymi potrzebami i ograniczeniami?
 • Interakcja: Jak użytkownicy wchodzą w interakcję z różnymi elementami interfejsu?
 • Doświadczenie: Jakie emocje i odczucia wywołuje produkt u użytkowników?
 • Wartość i skuteczność: Jak dobrze produkt spełnia potrzeby i oczekiwania użytkowników?

Celem dobrego UX jest stworzenie produktu, który jest funkcjonalny i łatwy w użyciu, produktu, z którego korzystanie jest przyjemne i satysfakcjonujące. Aby osiągnąć wyznaczone cele, projektanci UX koncentrują się na różnych etapach procesu, rozpoczynając od badań, po projektowanie, testowanie i iterację.

User Experience design, projektowanie UX

User Experience design (projektowanie ux, projektowanie doświadczeń użytkownika), często skracane do UX design, to proces projektowania produktów, systemów lub usług z naciskiem na optymalizację doświadczenia i satysfakcji użytkownika.

Kluczowe aspekty User Experience design obejmują:

 • Zrozumienie użytkownika: UX Design rozpoczyna się od zrozumienia potrzeb, zachowań i motywacji użytkowników.
 • Badania potrzeb odbiorców: Wywiady, ankiety i testy użyteczności, są kluczowe, by zrozumieć oczekiwania i doświadczenia grupy docelowej.
 • Projektowanie interakcji: Ów proces dotyczy tworzenia interfejsów, które są intuicyjne, dostępne i łatwe w użyciu. Projektanci UX skupiają się na ułatwieniu użytkownikom wykonania pożądanych działań.
 • Wizualny i emocjonalny design: Oprócz funkcjonalności, UX Design obejmuje kwestie estetyczne. Ważne jest, aby produkt działał bezawaryjnie, ale też wyglądał estetycznie i wywoływał pozytywne emocje.
 • Prototypowanie i testowanie: Projektanci UX często tworzą prototypy, które następnie są testowane. Testy pomagają zidentyfikować problemy i obszary wymagające udoskonalenia.
 • Iteracja: UX Design jest procesem iteracyjnym. Oznacza to ciągłą modyfikację i ulepszanie projektu na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników.

Podsumowując, UX Design nie skupia się tylko na funkcjonalności produktu, ale na całościowym doświadczeniu, jakie użytkownik ma podczas korzystania z produktu, włączając w to emocje, percepcje i reakcje. W tej dziedzinie ważna jest nie tylko końcowa forma produktu, ale cały proces jego użytkowania.

UX persona

UX persona to fikcyjny, ale szczegółowo opracowany profil użytkownika, który reprezentuje kluczową grupę docelową. Tworzenie person pomaga projektantom UX zrozumieć potrzeby, cele i zachowania rzeczywistych użytkowników. A są to kluczowe kwestie podczas projektowania produktu. W procesie tworzenia persony wykorzystywane są takie informacje, jak demografia, cele, motywacje i zachowania użytkowników.

Makieta UX (User Experience)

Makieta UX to szczegółowy, wizualny przewodnik lub reprezentacja projektu, który pokazuje rozmieszczenie elementów interfejsu użytkownika. Makieta służy do przedstawienia struktury, układu i podstawowych funkcji produktu cyfrowego, takiego jak strona internetowa czy aplikacja. Makiety są zwykle mniej szczegółowe niż finalne projekty graficzne, ale bardziej rozbudowane niż podstawowe wireframes. 

UX writing – na czym polega?

UX writing polega na tworzeniu treści, które są integralną częścią projektowania doświadczeń użytkownika. Celem tworzenia takich tekstów jest skuteczna komunikacja, jasny i efektywny sposób przekazywania informacji. Treści mają pomagać w nawigacji, w zrozumieniu funkcji produktu oraz w wykonywaniu różnych działań. UX writing obejmuje przyciski, etykiety, komunikaty dotyczące błędów, instrukcje i inne elementy tekstowe.

Audyt UX – na czym polega?

Audyt UX polega na szczegółowej analizie produktu lub usługi pod kątem użyteczności i ogólnego doświadczenia użytkownika. Podczas audytu, specjalista UX ocenia różne aspekty, takie jak intuicyjność interfejsu i nawigacji, dostępność produktu i inne czynniki wpływające na doświadczenie użytkownika. Audyt często obejmuje także takie elementy, jak: design, szybkości działania oraz dopasowanie do grupy docelowej. Zazwyczaj uwzględniana jest również analiza porównawcza z konkurencyjnymi produktami, która umożliwia zrozumienie pozycji rynkowej analizowanego produktu.

Celem audytu jest zidentyfikowanie problemów i obszarów wymagających poprawy oraz przedstawienie rekomendacji dotyczących ulepszeń. Wyniki audytu często są kluczowe w procesie podejmowania decyzji strategicznych, zarówno w kontekście krótkoterminowych poprawek, jak i długofalowej ewolucji produktu.

 

UX, User experience
Ux: ux ui designer, ux writing, ux research, audyt ux, kurs ux  i inne ważne informacje

 

User Experience (UX) w pozycjonowaniu stron internetowych

Działania i elementy z zakresu User Experience są niezwykle istotne w SEO i pozycjonowaniu stron www. Optymalizacja witryny ma duży wpływ na wrażenia użytkowników i na to, czy odwiedzający strony wykonają oczekiwaną akcję (dokonają konwersji).

Bardzo istotne są tutaj takie elementy, jak szybkość ładowania strony i poprawne wyświetlanie witryny na urządzeniach mobilnych. Uwagę należy też zwrócić na nawigację, atrakcyjność wizualną oraz przekazywanie jasnych, merytorycznych informacji. Wszystko to może zwiększyć długość sesji oraz częstotliwość odwiedzin.

Dopracowany UX może zwiększać zaufanie do marki, wydłużyć czas sesji i zmniejszyć współczynnik odrzuceń. Wszystkie te elementy brane są pod uwagę przez algorytmy Google, a to oznacza, że UX ma wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Czy elementy UX są konieczne na stronie internetowej?

Jeśli spoglądasz na swoją stronę przyszłościowo, zdecydowanie powinieneś zadbać przynajmniej o podstawową optymalizację z zakresu User Experience. Każda, kolejna sekunda ładowania strony może zniechęcić użytkownika i zwiększyć współczynnik odrzuceń. Użytkownicy, którzy oceniali strony internetowe w niezależnym badaniu, w zdecydowanej większości wskazali, że nie odwiedzają ponownie witryn, które ładowały się dłużej niż 5 sekund.

UX a UI – różnice

Obok pojęcia UX, często spotykamy się z UI, czyli User Interface. Czym UI różni się od UX?

UX (User Experience):

 • UX skupia się na holistycznym doświadczeniu użytkownika w interakcji z produktem lub usługą. Ważne jest tutaj zrozumienie oraz spełnianie potrzeb i oczekiwań odbiorców.
 • Aspekty UX obejmują badanie i analizę zachowań użytkowników, weryfikowanie ścieżek użytkowników, a także tworzenie prototypów i testowanie użyteczności.
 • Głównym celem UX jest zaprojektowanie produktu, który jest intuicyjny, efektywny i przyjemny w użyciu, a w konsekwencji zwiększa satysfakcję i lojalność użytkowników.
 • UX bierze pod uwagę emocjonalne doświadczenie użytkownika, to, jak użytkownik czuje się podczas i po interakcji z produktem.

UI (User Interface):

 • UI skupia się na konkretnym interfejsie, przez który użytkownik wchodzi w interakcję z produktem. Dotyczy to elementów wizualnych, takich jak przyciski, ikony, układ i kolorystyka.
 • Praca nad UI obejmuje projektowanie spójnych interfejsów, które są estetyczne i funkcjonalne.
 • UI koncentruje się na prezentowaniu wizualnej tożsamości marki oraz na stworzeniu intuicyjnego i łatwego w nawigacji interfejsu.
 • W UI ważne jest, aby każdy, wizualny element wspierał ogólne doświadczenie użytkownika.

Podsumowując, UX koncentruje się na całej podróży użytkownika – od pierwszego kontaktu po długoterminowe użytkowanie, podczas gdy UI skupia się na konkretnych elementach interfejsu, dzięki którym wspomniana podróż się odbywa. Obie dyscypliny są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się uzupełniają, tworząc satysfakcjonujące doświadczenie użytkownika.

Ui/ux designer praca

Praca UI/UX designera polega na projektowaniu interfejsów użytkownika oraz kreowaniu doświadczeń użytkowników produktów cyfrowych, takich jak aplikacje mobilne, strony internetowe czy oprogramowanie. Designerzy skupiają się na zrozumieniu potrzeb użytkowników, projektują funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne interfejsy. W oparciu o informacje zwrotne, testują i udoskonalają swoje projekty.

Dzień pracy UI/UX Designera może obejmować różnorodne zadania. Może to być analiza grupy docelowej, tworzenie wireframes (szkiców struktury strony) i mockups (szczegółowych makiet), projektowanie graficzne elementów interfejsu, a także współpraca z zespołami programistycznymi i innymi interesariuszami projektu. Designer musi również wciąż aktualizować swoją wiedzę dotyczącą trendów w projektowaniu i technologii, tylko wtedy będzie mógł tworzyć produkty, które zarówno innowacyjne i intuicyjne w obsłudze. Ważne jest także umiejętne balansowanie między estetyką a funkcjonalnością oraz dbanie o dostępność i użyteczność projektowanych rozwiązań.

Ux designer zarobki

Zarobki UX designera mogą różnić w zależności od takich czynników, jak lokalizacja, poziom doświadczenia, wielkość i rodzaj firmy, konkretna specjalizacja. Początkujący UX designerzy otrzymują niższe stawki, natomiast osoby z doświadczeniem, rozwijające swoje umiejetności, mogą liczyć na wyższe stawiki.

UX researcher

Celem pracy UX researchera jest projektowanie produktu oparte na rzeczywistych danych i potrzebach użytkowników. UX researcher, czyli badacz UX, zajmuje się przeprowadzaniem badań, które informują i kształtują proces projektowania produktów cyfrowych. Zakres obowiązków takiego specjalisty obejmuje zbieranie i analizowanie danych na temat użytkowników i ich potrzeb, a także testowanie różnych aspektów UX. Takie działania pozwalają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z produktami. Metody badawcze mogą obejmować wywiady z użytkownikami, testy użyteczności, ankiety, obserwacje, analizę danych.

Symetria w UX

Symetria w projektowaniu UX odnosi się do zrównoważonego i harmonijnego rozmieszczenia elementów na stronie www lub w aplikacji, co sprzyja lepszemu doświadczeniu użytkownika. Symetria może być zarówno wizualna (np. równomierny układ elementów), jak i funkcjonalna (np. spójność w działaniu podobnych elementów). Zapewnia ona estetyczny porządek, ułatwia nawigację i pomaga użytkownikom szybciej przyswajać informacje. Symetryczny design może również przyczyniać się do postrzegania produktu jako bardziej profesjonalnego i wiarygodnego.

Agencja UX

Agencje UX specjalizują się w dostarczaniu usług związanych z projektowaniem doświadczeń użytkownika. Zakres usług obejmuje zazwyczaj projektowanie interfejsów, testowanie użyteczności, a także strategię i konsultacje dotyczące UX. Firmy UX często pracują z różnorodnymi klientami – od startupów po duże korporacje – pomagają w tworzeniu intuicyjnych, atrakcyjnych i efektywnych rozwiązań cyfrowych. Korzystanie z takich usług może przynieść znaczące korzyści biznesowe, takie jak zwiększenie satysfakcji klientów, poprawa wskaźników konwersji i lepsza wydajność produktu cyfrowego.

UX – FAQ

UX kursy – czy warto?

Kursy UX mogą być bardzo wartościowe, zwłaszcza dla osób, które stawiają pierwsze kroki w UX i chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Większość kursów UX obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktykę, pozwala na zdobycie cennych wskazówek od profesjonalistów.

Dodatkowo, kursy UX pomagają w zrozumieniu najnowszych trendów i narzędzi w branży, co jest istotne w tak dynamicznej branży. 

UX portfolio – jak powinno wyglądać?

Portfolio UX musi prezentować projekty, nad którymi pracowałeś, przedstawiać proces projektowy i podejście do rozwiązywania problemów. W portfolio powinny znaleźć się case studies, które potwierdzą Twoją kreatywność, umiejętności analityczne i projektowe. Ważne jest, aby portfolio było przejrzyste i wizualnie atrakcyjne. 

Ux designer praca – od czego zacząć?

Aby rozpocząć pracę jako UX Designer, w pierwszej kolejności powinieneś zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu projektowania doświadczeń użytkownika. Możesz to osiągnąć poprzez uczestnictwo w kursach lub warsztatach dotyczących UX, czytanie branżowych publikacji, a także poprzez tworzenie własnych projektów. Ważne jest również przygotowanie portfolio, które zaprezentuje Twoje umiejętności i projekty.

Junior ux designer – czym się zajmuje?

Junior UX designer zajmuje się podstawowymi aspektami projektowania doświadczeń użytkownika pod nadzorem doświadczonych projektantów UX.  Zadania juniorów często obejmują badanie potrzeb i zachowań użytkowników, projektowanie wireframes (szkiców struktury strony) i mockupów (wstępnych wersji designu), a także pomoc w testowaniu użyteczności i zbieraniu informacji zwrotnych od użytkowników. Junior designerzy uczą się również korzystania z różnych narzędzi projektowych i oprogramowania, a także zdobywają doświadczenie w pracy zespołowej i komunikacji z innymi członkami zespołu projektowego.

UX writer – praca

Praca UX writera koncentruje się na tworzeniu jasnej, przemyślanej i spójnej treści w interfejsach cyfrowych. UX writerzy są odpowiedzialni za pisanie tekstów, które ułatwią komunikację z użytkownikami i zwiększą ich interakcję, są to np. przyciski, komunikaty o błędach, instrukcje, opisy funkcji oraz pomoc i wsparcie. Celem jest stworzenie treści, która pomaga użytkownikom w nawigacji, zrozumieniu i efektywnym korzystaniu z produktu. Praca ta wymaga zrozumienia psychologii użytkownika, umiejętności językowych, współpracy z zespołami projektowymi.

Proces UX

Proces UX obejmuje różne etapy projektowania doświadczeń użytkownika, zaczynając od badań i definiowania problemów, przez tworzenie prototypów i makiety, aż po testowanie i iterację. 

Staż UX – najważniejsze informacje

Staż UX to świetna okazja dla początkujących projektantów UX, sposób na zdobycie doświadczenia i pracę z profesjonalistami. Podczas stażu można poznać najlepsze praktyki, poznać od kuchni proces budowania strategii. Dobrze też uczestniczyć w kursach UX/UI oraz czytać specjalistyczne książki UX.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza