Praktycznie każdy właściciel strony internetowej miał już do czynienia z definicją pojęcia User Experience w skrócie po UX. User Experience to po prostu doświadczenia użytkownika podczas przeglądania strony internetowej. Dlaczego warto zadbać o elementy z zakresu UX i UX design? O tym poniżej.
User Experience (UX) – definicja
User Experience, czyli UX, to ogół wrażeń i doświadczeń, jakich użytkownik doświadcza podczas interakcji z danym produktem. Najczęściej są to produkty cyfrowe, na przykład strony www, aplikacje, sklepy internetowe. Na UX składają się między innymi przemyślana struktura witryny, rozmieszczenie przycisków CTA, kreowanie rozwiązań, które sprawią, że użytkownik będzie bez problemów poruszał się w obrębie strony.

Co to jest User Experience Design?
User Experience Design to działania, które są podejmowane podczas projektowania strony internetowej. Polegają one na tym, aby od samego początku przystosować stronę pod jej wygodne i komfortowe użytkowanie przez osoby ją odwiedzające. Do działań z zakresu UX Design delegowany jest specjalista jakim jest UX Designer.
Co ciekawe wielu specjalistów SEO również posiada spore kompetencje pod względem projektowania stron w zakresie UX. Obecnie często możemy spotkać się z określeniem połączonych pojęć SEO i UX, które tworzą pojęcie SXO – Search Experience Optimization.
User Experience (UX) w pozycjonowaniu stron internetowych
Działania i elementy z zakresu User Experience są na dzień dzisiejszy niezwykle istotne w SEO i procesie pozycjonowania stron www. Poprzez odpowiednie elementy optymalizacyjne, mają one spory wpływ na wrażenia użytkowników i to czy użytkownicy odwiedzający strony wykonają oczekiwaną przez nas akcje (dokonają konwersji). Elementy z zakresu UX takie jak szybkość ładowania strony, czy poprawne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych mają wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce Google.
Czy elementy UX są konieczne na stronie internetowej?
Jeśli spoglądamy na naszą stronę przyszłościowo, zdecydowanie powinniśmy zadbać przynajmniej o podstawową optymalizację z zakresu User Experience. Każda sekunda ładowania strony, wpływa niekorzystnie na nasz współczynnik odrzuceń. Użytkownicy, którzy oceniali strony internetowe w niezależnym badaniu, wskazali w zdecydowanej większości, że nie odwiedza więcej strony internetowej, która ładowała się dłużej niż 5 sekund. Właśnie z takich powodów musimy dbać o podstawy UX na stronie www.