Spis treści

Snapchat bez tajemnic – funkcje, triki i wskazówki

Snapchat to kolejne rozwiązanie, które umożliwia komunikację i dzielenie się wspomnieniami z innymi użytkownikami. Aplikacja, od swych skromnych początków w 2011 roku, przeszła długą drogę – aktualnie oferuje wiele funkcji, które ułatwiają twórcze wyrażanie siebie, budowanie społeczności i zwiększanie rozpoznawalności marki. Jak działa Snapchat, jaki możliwości daje użytkownikom?

Snapchat – początki

Snapchat, aplikacja uruchomiona w 2011 roku przez Evana Spiegela, Bobby’ego Murphy’ego i Reggie’go Browna, studiujących na Uniwersytecie Stanforda, szybko zyskała popularność. Początkowo, celem projektu było łatwe wysyłanie zdjęć, które po krótkim czasie, automatycznie znikały. Misją Twórców było promowanie autentycznej komunikacji między przyjaciółmi, dzielenie się ważnymi chwilami bez obaw, że fotografie zostaną w internecie na zawsze.

Snapchat – co to jest i jak działa?

Snapchat to aplikacja mobilna dostępna na systemy iOS i Android, pozwalająca na wysyłanie zdjęć, filmów oraz wiadomości, które znikają po obejrzeniu przez odbiorcę lub po upływie 24 godzin. Użytkownicy mogą personalizować swoje snapy za pomocą różnych filtrów, efektów i naklejek.

Aplikacja oferuje również funkcję Stories, pozwalającą na publikowanie treści, które są dostępne dla wszystkich obserwujących przez 24 godziny. Kolejna opcja to Discover –  przestrzeń, w której odbiorcy mogą eksplorować treści dostarczane przez marki, media i twórców z całego świata. 

 

Pobieranie i instalacja

Aby pobrać Snapchata, odwiedź oficjalny sklep z aplikacjami na Twoim urządzeniu:

 • Dla użytkowników iOS: App Store.
 • Dla użytkowników Android: Google Play Store.

Użyj funkcji wyszukiwania, wpisując Snapchat, a następnie wybierz aplikację z listy wyników i kliknij Instaluj.

Snapchat APK – instalacja aplikacji na Androidzie z pliku APK

Instalacja Snapchata przez plik APK może być przydatna, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pobrać aplikacji z Google Play Store.

 • Pobierz plik APK Snapchat z zaufanej strony z aplikacjami.
 • Przed rozpoczęciem działań upewnij się, że Twoje urządzenie pozwala na instalację z plików z takich źródeł. Możesz to zweryfikować w ustawieniach bezpieczeństwa telefonu.
 • Otwórz pobrany plik APK. System poprosi Cię o potwierdzenie chęci instalacji aplikacji.
 • Aby zakończyć instalację, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Od ilu lat można mieć Snapchata – omówienie zaleceń wiekowych

Snapchat, zgodnie z regulaminem, jest dostępny dla osób, które ukończyły 13 lat. Wspomniana granica wieku regulowana jest przez ustawę o ochronie prywatności dzieci w internecie (COPPA). Ustawa ustala kwestie dotyczące sposobu zbierania i wykorzystywania danych osobowych dzieci.

Snapchat, podczas procesu rejestracji, wymaga podania daty urodzenia i nie pozwala osobom poniżej 13 roku życia na utworzenie konta. Aby zwiększyć bezpieczeństwo młodszych użytkowników, Snapchat wprowadził również szereg funkcji ochrony prywatności i bezpieczeństwa, takich jak Snap Map, który można wyłączyć, czy też ustawienia prywatności, które pozwalają ograniczyć, kto może wysyłać snapy do użytkownika lub oglądać jego Stories.

Snapchat – obsługa

Snapchat login – jak zalogować się po raz pierwszy?

Aby rozpocząć korzystanie ze Snapchata, musisz pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub Apple App Store. Po zainstalowaniu otwórz aplikację, a następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Utwórz konto. Wybierz opcję Zarejestruj się, aby utworzyć nowe konto. Będziesz musiał podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, a następnie wybrać nazwę użytkownika.
 • Zabezpiecz konto. Ustaw silne hasło, podaj swój adres e-mail oraz numer telefonu (opcjonalnie), który może służyć do weryfikacji tożsamości.
 • Dodaj znajomych. Snapchat zaproponuje dodanie osób z książki adresowej telefonu, które już korzystają z aplikacji. Możesz też wyszukać znajomych za pomocą nazwy użytkownika.
 • Po zakończeniu rejestracji i zalogowaniu się, będziesz już gotowy do korzystania z aplikacji.

Interfejs użytkownika i kluczowe funkcje

 • Kamera: Głównym ekranem Snapchat jest kamera, umożliwiająca szybkie robienie zdjęć (krótkie naciśnięcie przycisku migawki) lub nagrywanie filmów (długie przytrzymanie przycisku migawki). Możesz łatwo przełączać między kamerą przednią a tylną, korzystając z ikony kamery w górnym prawym rogu ekranu.
 • Filtry i efekty: Po zrobieniu zdjęcia lub filmu, przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zastosować różne filtry i efekty. Snapchat oferuje szeroki zakres opcji, od prostych filtrów poprawiających kolory, po zaawansowane efekty oparte na rozszerzonej rzeczywistości (AR).
 • Snap i Stories: Aby wysłać snapa, zrób zdjęcie lub film, a następnie wybierz odbiorców z listy znajomych. Możesz również dodać snapa do swojej historii (Story), która będzie widoczna dla wszystkich Twoich znajomych przez 24 godziny.
 • Chat: Aby uzyskać dostęp do ekranu czatu, przesuń palcem w prawo od ekranu kamery. Chat umożliwia prowadzenie rozmów z przyjaciółmi, zarówno w formie tekstowej, jak i przez wysyłanie snapów.
 • Discover: Przesuwając palcem w lewo od ekranu kamery, otworzysz sekcję Discover, gdzie znajdziesz dostosowane do Twoich zainteresowań treści promujące marki, media, twórców. 
 • Mapa Snap: Przesuwając palcem w dół na ekranie kamery, otworzysz Mapę Snap.

Te podstawowe elementy interfejsu użytkownika i kluczowe funkcje stanowią rdzeń doświadczenia ze Snapchatem, umożliwiają użytkownikom łatwą i szybką komunikację z przyjaciółmi oraz odkrywanie nowych treści.

Funkcjonalności Snapchata

Snapchat zrewolucjonizował sposób, w jaki użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, wprowadził koncepcję zdjęć i filmów, które znikają po krótkim czasie. Aby wysłać zdjęcie lub film:

 • Otwórz aplikację Snapchat na swoim urządzeniu.
 • Użyj przycisku migawki na środku ekranu, aby zrobić zdjęcie (krótkie naciśnięcie) lub nagrać film (długie przytrzymanie).
 • Edytuj snapa, korzystając z dostępnych narzędzi – możesz dodać tekst, naklejki, filtry itp.
 • Wybierz odbiorców snapa. Kliknij ikonkę Wyślij do w prawym dolnym rogu, a następnie zaznacz znajomych, którym chcesz wysłać snapa.
 • Wyślij snapa, korzystając z przycisku Wyślij.

Tryb ciemny Snapchat – jak ustawić czarnego Snapchata

Włączenie trybu ciemnego może znacznie poprawić komfort użytkowania aplikacji, szczególnie w nocy lub przy słabym oświetleniu. Jest też sposobem na zmniejszenie zmęczenia oczu. Aby aktywować tryb ciemny:

 • Otwórz aplikację Snapchat i przejdź do swojego profilu, klikając ikonę awatara w lewym górnym rogu ekranu.
 • Następnie, kliknij ikonkę koła zębatego (Ustawienia) w prawym górnym rogu.
  Przewiń w dół do sekcji Aplikacja i wybierz Wygląd.
 • Znajdziesz tu opcje dotyczące trybu wyświetlania: Jasny, Ciemny lub Systemowy (dopasowuje tryb do ustawień systemowych Twojego urządzenia).
 • Aktywuj tryb ciemny.

Zmiana ustawień prywatności i bezpieczeństwa

Zarządzanie ustawieniami prywatności i bezpieczeństwa jest kluczowe w ochronie informacji na Snapchacie. Aby zmodyfikować te ustawienia:

 • Wejdź w ustawienia profilu, jak wyżej.
 • Przewiń do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.
 • Tutaj skontrolujesz, kto może wysyłać do Ciebie snapy. Możesz również sprawdzić historię, lokalizację na Snap Mapie, a także zarządzać innymi ustawieniami związanymi z prywatnością i bezpieczeństwem.

Dzięki tym opcjom, masz pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoje dane są udostępniane i kto ma do nich dostęp.

 

Snapchat w biznesie 

Snapchat otwiera przed firmami wiele możliwości dotarcia do docelowej grupy odbiorców, zwłaszcza do młodszych pokoleń. Dzięki zastosowaniu znikających snapów, firmy mogą stworzyć bardziej autentyczną i bezpośrednią komunikację z potencjalnymi klientami. Historie, które są widoczne przez 24 godziny oraz możliwość wykorzystania filtrów i efektów AR (rozszerzonej rzeczywistości), pozwalają na kreatywne przedstawienie produktów, usług czy kuluarów firmy. Wszystko to zwiększa zaangażowanie odbiorców.

Dodatkowo, Snapchat Ads, czyli płatne reklamy, umożliwiają precyzyjne targetowanie i analizę efektów kampanii reklamowych, co sprawia, że Snapchat jest potężnym narzędziem w arsenale marketingowym firm.

Ponadto, funkcja Snap Map może służyć jako innowacyjne narzędzie do promowania lokalnych biznesów, umożliwić użytkownikom odkrywanie firm w bezpośrednim otoczeniu, co jest szczególnie wartościowe dla małych przedsiębiorstw, restauracji czy kawiarni.

Dzięki tym narzędziom, firmy mogą nie tylko zwiększyć swoją widoczność wśród potencjalnych klientów, ale także budować silne relacje i lojalność marki. W erze cyfrowej, gdzie konkurencja o uwagę użytkownika jest większa niż kiedykolwiek, Snapchat jest sposobem na wyróżnienie się i nawiązanie prawdziwego dialogu z odbiorcami – a to jest kluczowe w skutecznej promocji biznesu.

Jak Snapchat radzi sobie z ochroną prywatności użytkowników? 

Snapchat podjął szereg kroków, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo swoich użytkowników:

 • Szyfrowanie – Wiadomości są szyfrowane,  a dzięki temu chronione przed osobami nieupoważnionymi.
 • Kontrola prywatności – Użytkownicy mogą kontrolować, kto ich obserwuje, wysyła do nich snapy i ogląda ich historie.
 • Zgłaszanie i blokowanie – Dostępna jest opcja zgłaszania nieodpowiednich treści i blokowania osób.

Zalecenia dla użytkowników dotyczące bezpiecznego korzystania z aplikacji

Aby bezpiecznie korzystać ze Snapchata, użytkownicy powinni:

 • Być ostrożnymi z treściami, które wysyłają – pamiętaj, że nawet znikające wiadomości mogą zostać zapisane przez odbiorców.
 • Korzystać z ustawień prywatności – aby kontrolować, kto widzi twoje treści, regularnie sprawdzaj i aktualizuj swoje ustawienia prywatności.
 • Edukować się na temat bezpieczeństwa w sieci – bądź świadomy potencjalnych zagrożeń i sposobów ochrony swojej prywatności online.

Jak usunąć Snapchata – krok po kroku

Usunięcie konta na Snapchacie jest procesem, który wymaga kilku kroków. Cała procedura zaprojektowana jest tak, aby zredukować ryzyko przypadkowego lub pochopnego skasowania. 

 • Zaloguj się, używając swoich danych dostępowych do Snapchata.
 • Po zalogowaniu, zostaniesz przekierowany do panelu zarządzania kontem. W tym miejscu znajdź i wybierz opcję Usuń moje konto lub podobną, zależnie od aktualnego interfejsu strony.
 • Ze względów bezpieczeństwa, Snapchat poprosi Cię o ponowne wprowadzenie danych logowania. Wprowadzając je ponownie, potwierdzisz, że chcesz usunąć konto.
 • Po ponownym wprowadzeniu danych logowania, kliknij przycisk lub link potwierdzający.
 • Twoje konto nie zostanie od razu usunięte. Snapchat wprowadził 30-dniowy okres oczekiwania, podczas którego konto będzie dezaktywowane. W tym czasie masz możliwość odzyskania konta.
 • Jeśli nie zalogujesz się na swoje konto w ciągu 30 dni od dezaktywacji, zostanie ono usunięte, wraz ze wszystkimi Twoimi danymi, zdjęciami i informacjami.

Pamiętaj, że usunięcie konta na Snapchacie jest trwałą decyzją i nie będziesz mógł odzyskać dostępu do swoich danych. Dlatego, przed podjęciem decyzji, rozważ wszystkie za i przeciw.

Snapchat support – jak uzyskać pomoc? 

Jeśli podczas korzystania ze Snapchata, napotkasz jakiekolwiek problemy, możesz uzyskać potrzebną pomoc:

 • Centrum pomocy Snapchat: Oficjalne Centrum Pomocy Snapchat, dostępne jest online. Znajdziesz tam obszerne bazy wiedzy, poradniki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 • Formularz kontaktowy: Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego na stronie wsparcia i przesłać zapytanie do zespołu obsługi Snapchat.
 • Media społecznościowe: Snapchat jest aktywny na różnych platformach mediów społecznościowych i często odpowiada na zapytania użytkowników za pośrednictwem Twittera czy Facebooka.

Najczęstsze problemy i pytania użytkowników

 • Problemy z logowaniem: Użytkownicy często zgłaszają problemy z logowaniem. W przypadku takich trudności, upewnij się, że używasz aktualnej wersji aplikacji i sprawdź swoje dane logowania.
 • Zapomniane hasła: Snapchat proponuje prosty proces odzyskiwania hasła. Dane można odzyskać za pomocą adresu e-mail lub numeru telefonu powiązanego z kontem.
 • Problemy z działaniem aplikacji: Użytkownicy często też zmagają się z kwestiami technicznymi, takimi, jak błędy aplikacji czy problemy z wysyłaniem snapów. W takich przypadkach warto zrestartować aplikację lub urządzenie.

Podsumowanie 

Snapchat jest dynamiczną platformą, która wciąż ewoluuje, nadąża za dynamicznymi trendami i potrzebami użytkowników. Dzięki takim funkcjom, jak łatwe przesyłanie plików, znikające snapy, historie, filtry oparte na rozszerzonej rzeczywistości i Snap Map, aplikacja zachęca do kreatywnego i spontanicznego wyrażania siebie. To, co wyróżnia Snapchat na tle innych aplikacji mediów społecznościowych, to unikalne połączenie komunikacji wizualnej z lekkim i zabawnym podejściem do dzielenia się życiem codziennym. Dodatkowo, wprowadzanie nowych funkcji, takich jak My AI, otwiera użytkownikom możliwość interakcji i personalizacji doświadczeń.

Aby zapisać zdjęcie ze Snapchata do galerii na Twoim urządzeniu:

 • Zrób zdjęcie w aplikacji Snapchat.
 • Przed wysłaniem snapa, dotknij ikonę „Zapisz” (wygląda jak strzałka w dół) na dolnym pasku opcji.
 • Zdjęcie zostanie zapisane w galerii Snap w aplikacji oraz w galerii urządzenia – jeśli masz włączoną odpowiednią opcję w ustawieniach Snapchat.

Ze względów bezpieczeństwa, nie możesz sprawdzić swojego hasła do Snapchata. Jeśli jednak zapomniałeś hasła, możesz je zresetować:

 • Na ekranie logowania wybierz Zapomniałem hasła.
 • Wybierz metodę resetowania hasła (przez e-mail lub SMS).
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ustawić nowe hasło.

Aby odzyskać dostęp do konta Snapchat:

 • Spróbuj zalogować się, używając swojej nazwy użytkownika i hasła.
 • Jeśli napotkasz problemy, skorzystaj z opcji Zapomniałem hasła.
 • Jeśli Twoje konto zostało zablokowane lub dezaktywowane, odwiedź Centrum Pomocy Snapchat. Znajdziesz tam więcej informacji na temat możliwych przyczyn i rozwiązań.

Jeśli Twoje konto zostało tymczasowo zablokowane, może to być wynik naruszenia zasad społecznościowych lub podejrzenia o nieautoryzowaną aktywność. Aby rozwiązać problem:

 • Poczekaj 24 godziny, a następnie spróbuj ponownie się zalogować. Wiele blokad jest tymczasowych.
 • Upewnij się, że używasz oficjalnej aplikacji Snapchat pobranej z zaufanego źródła i, że Twoja aplikacja jest aktualna.
 • Unikaj używania aplikacji stron trzecich lub wtyczek, które mogą naruszać warunki użytkowania Snapchat.

Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z pomocą techniczną Snapchat przez oficjalną stronę wsparcia.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza