Spis treści

BeReal – autentyczność publikowanych treści. Rewolucja w świecie mediów społecznościowych

Wielu z nas dostrzega, w jak dużym stopniu, platformy społecznościowe sprzyjają kreowaniu wyidealizowanego, dalekiego od rzeczywistości obrazu życia. Zjawisko to rodzi potrzebę zmiany – wprowadzenia autentyczności i dzielenia się prawdziwymi chwilami. W odpowiedzi pojawia się BeReal, aplikacja, która odróżnia się od innych platform i zachęca użytkowników do dzielenia się spontanicznymi momentami – bez upiększania, retuszu, filtrów i pozowania.

BeReal: co to? Dlaczego zyskuje popularność?

BeReal to innowacyjna aplikacja społecznościowa, która zyskuje coraz większą popularność. Koncepcja platformy opiera się na odejściu od promowania wyidealizowanych scen z życia, zachęca do dzielenia się prawdziwymi momentami z codzienności.

Popularność BeReal wynika z coraz większego zmęczenia kulturą „idealnego życia”, perfekcyjnych obrazów, które często bardziej przypominają reklamę niż rzeczywistość. Użytkownicy cenią sobie możliwość bycia sobą, bez presji kreowania super wizerunku. Jest to powiew nowości, który odzwierciedla pragnienie większej autentyczności i prawdziwości w interakcjach online.

Jak działa BeReal?

Każdego dnia, w losowym momencie, BeReal wysyła do użytkownika powiadomienie. Odbiorca jest zachęcany do zrobienia i udostępnienia zdjęcia w ciągu dwóch minut od otrzymania powiadomienia. Kluczowe znaczenie ma nieprzewidywalność – nikt nie wie, kiedy otrzyma powiadomienie. 

Wszystko to zmniejsza ryzyko inscenizacji, przygotowywania się do zdjęcia, promuje autentyczność i spontaniczność. Użytkownicy robią zdjęcie w całkowicie przypadkowych momentach, a to sprawia, że udostępniane treści są prawdziwym odzwierciedleniem ich aktualnych doświadczeń.

Wykorzystanie obu kamer telefonu

BeReal, aby uchwycić to, co dzieje się wokół użytkownika, wykorzystuje obie kamery telefonu: przednią i tylną. Kamery aktywowane są automatycznie, co jeszcze bardziej podkreśla spontaniczny charakter fotografii, uwzględnia tło i przestrzeń, w której znajduje się użytkownik. 

Brak opcji edycji i filtrów

W BeReal nie ma opcji edycji i filtrów – nie można udoskonalić zdjęcia. Użytkownicy są zachęcani do dzielenia się swoim życiem bez sztucznych ulepszeń i poprawek, a to stanowi świeże podejście w świecie mediów społecznościowych.

Logowanie i tworzenie konta

Proces rejestracji rozpoczyna się od pobrania aplikacji. Kolejny krok to podanie numeru telefonu, który służy jako główny środek weryfikacji i zabezpieczenia konta. Po wprowadzeniu numeru, aplikacja wysyła SMS z kodem weryfikacyjnym, który należy wprowadzić, aby zakończyć proces tworzenia konta i rozpocząć korzystanie z aplikacji.

Logowanie na już utworzone konto również wymaga uwierzytelnienia za pomocą numeru telefonu. Taka procedura zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa i chroni przed nieautoryzowanym dostępem. 

Retake – czym jest, jak działa?

W BeReal dostępna jest opcja, która pozwala użytkownikom na ponowienie próby wykonania zdjęcia – retake. Jeśli pierwsza próba nie była satysfakcjonująca i użytkownik nie chce udostępniać fotografii, może wykonać kolejną. Aplikacja jednak zapisuje i pokazuje liczbę wykonanych prób – inni użytkownicy mogą zobaczyć, ile wysiłku ktoś włożył w dane zdjęcie, ile czasu poświęcił na jego wykonanie. 

Jak sprawdzić Retake danego zdjęcia? Taka informacja znajduje się pod fotografią, wystarczy otworzyc wpis.

Interakcje z użytkownikami

W BeReal użytkownicy mogą komunikować się przez komentarze i reakcje – pozwala to na tworzenie społeczności opartej na prawdziwych, codziennych doświadczeniach. Każdy może komentować zdjęcia znajomych, wysyłać reakcje w formie krótkich wiadomości lub emoji.

Dodatkowo, BeReal zachęca do interakcji poprzez funkcję odkrywania, pozwalającą użytkownikom na przeglądanie publicznie udostępnionych postów z całego świata. Ta globalna perspektywa wzmacnia poczucie wspólnoty niezależnie od położenia geograficznego użytkowników.

BeReal – porady i triki

Jak zalogować się na nowym telefonie?

 • Pobierz aplikację: Pobierz aplikację BeReal ze sklepu z aplikacjami (App Store dla iOS lub Google Play dla Androida).
 • Otwórz BeReal i wybierz logowanie: Uruchom aplikację i, zamiast tworzenia nowego konta, wybierz opcję logowania.
 • Wprowadź swój numer telefonu: Wprowadź numer telefonu, którego użyłeś do rejestracji konta w BeReal.
 • Weryfikacja: Oczekuj na SMS z kodem weryfikacyjnym, a następnie, aby potwierdzić swój numer telefonu, wprowadź go w aplikacji.
 • Gotowe: Po pomyślnej weryfikacji, będziesz mógł korzystać z BeReal na nowym urządzeniu.

Jak zrobić zdjęcie na BeReal?

 • Bądź szybki: Pamiętaj, że masz tylko 2 minuty na zrobienie zdjęcia. 
 • Wykorzystaj obie kamery: BeReal robi zdjęcia jednocześnie przednią i tylną kamerą. Upewnij się, że obie kamery uchwycą to, co trzeba.
 • Autentyczność: Nie martw się o to, że musisz wyglądać lub robić coś niezwykłego. BeReal chwali autentyczność, więc po prostu bądź sobą.
 • Oświetlenie: Dobre oświetlenie może znacznie poprawić jakość Twojego zdjęcia.

Jak usunąć konto na BeReal?

 • Otwórz aplikację BeReal i przejdź do ustawień konta.
 • Znajdź opcję usunięcia konta.
 • Po wybraniu opcji usunięcia konta, aplikacja może poprosić o potwierdzenie decyzji. Czytaj uważnie, ponieważ może to być ostatni krok przed usunięciem konta.
 • BeReal może wymagać wykonania dodatkowych kroków, takich jak wprowadzenie kodu weryfikacyjnego wysłanego SMS-em.
 • Po pomyślnym usunięciu konta, aplikacja powinna wyświetlić komunikat potwierdzający, że konto zostało usunięte.

Co robić, gdy BeReal nie działa?

Każda aplikacja może mieć problemy techniczne – BeReal nie jest wyjątkiem. Oto kilka typowych problemów, z jakimi najczęściej spotkają się użytkownicy.

Aplikacja nie chce się uruchomić, zawiesza się

 • Rozwiązanie: Sprawdź, czy na Twoim urządzeniu dostępna jest aktualizacja BeReal. Problemy z działaniem aplikacji mogą być spowodowane tym, że korzystasz, ze starszej wersji oprogramowania. Jeśli jest taka opcja, zaktualizuj aplikację. Jeśli nie uzyskasz rezultatów, zresetuj telefon – może to rozwiązać problem związany z pamięcią urządzenia lub jego oprogramowaniem.

Problemy z logowaniem

 • Rozwiązanie: Upewnij się, że wprowadzasz poprawny numer telefonu. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź połączenie internetowe lub spróbuj zalogować się za kilka minut. 

Brak codziennych powiadomień

 • Rozwiązanie: Aby upewnić się, że powiadomienia dla BeReal są włączone, sprawdź ustawienia na swoim urządzeniu. Jeśli są wyłączone, aplikacja nie będzie mogła przypomnieć Ci o robieniu zdjęcia. Upewnij się też, że aplikacja jest aktualna.

Problemy z publikacją zdjęć

 • Rozwiązanie: Pierwszym krokiem jest sprawdzenie połączenia z internetem – słabe lub niestabilne połączenie, może przeszkadzać w publikacji zdjęć. Jeśli to nie pomoże, spróbuj zamknąć aplikację i ponownie ją otworzyć. W skrajnych przypadkach, konieczna może być reinstalacja – pamiętaj jednak, aby najpierw zapisać dane swojego konta.

BeReal nie działa poprawnie na nowym urządzeniu

 • Rozwiązanie: Upewnij się, że zalogowałeś się na konto BeReal, korzystając z tego samego numeru telefonu, co wcześniej. Jeśli problemy nadal występują, sprawdź, czy Twoje nowe urządzenie jest kompatybilne z najnowszą wersją aplikacji i czy system operacyjny jest aktualny.

Pamiętaj, że wiele problemów technicznych może wynikać z chwilowych błędów w oprogramowaniu lub problemów z serwerem. Cierpliwość i próba rozwiązania problemu krok po kroku, często prowadzą do sukcesu. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z pomocą techniczną BeReal.

BeReal a prywatność

W dzisiejszym, cyfrowym świecie, kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych są niezwykle istotne. BeReal zdaje sobie sprawę z tej odpowiedzialności i podchodzi do prywatności użytkowników z wielką powagą. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby chronić dane i umożliwiać użytkownikom kontrolę nad tym, co dzieje się z ich kontem.

 • Weryfikacja numeru telefonu: Używanie numeru telefonu do weryfikacji konta ma ułatwić proces rejestracji oraz zapewnić dodatkową ochronę.
 • Kontrola nad zdjęciami: Użytkownicy BeReal mają pełną kontrolę nad tym, kto może zobaczyć ich posty. Mogą wybrać, czy ich zdjęcia będą widoczne tylko dla przyjaciół, czy też dla szerszej społeczności.
 • Transparentność w Retake: Chociaż BeReal pozwala na robienie retakes, informacja o liczbie prób jest widoczna dla wszystkich, a to promuje uczciwość i otwartość.
 • Brak reklam i minimalizacja zbierania danych: BeReal stoi w opozycji do modelu biznesowego opartego na danych i reklamach, co oznacza minimalizację opcji wykorzystywania danych użytkowników w celach marketingowych.

Podsumowanie

BeReal, przez promowanie autentyczności i spontaniczności, umożliwia użytkownikom dzielenie się prawdziwymi momentami z życia, bez kreowania wyidealizowanego wizerunku. Ta odwaga w prezentowaniu nieupiększonej rzeczywistości, w połączeniu z silnym zaangażowaniem w ochronę prywatności i bezpieczeństwo, sprawia, że BeReal staje się ważnym graczem na rynku mediów społecznościowych.

BeReal może mieć znaczący wpływ na przyszłość mediów społecznościowych, ponieważ kształtuje nową kulturę online – kulturę, która ceni autentyczność ponad perfekcjonizm. Jako kontrast dla filtrów i edytowanych zdjęć, BeReal zachęca do dzielenia się prawdziwym życiem, co pomaga w zmniejszeniu presji i niezdrowej konkurencji w mediach społecznościowych.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza