Spis treści

UGC: era marketingu, w której konsument jest ambasadorem marki

W dobie, w której każdy może stać się twórcą i nadawcą treści, pojęcie UGC, czyli User Generated Content, zyskuje na znaczeniu i staje się istotnym elementem strategii marketingowych. UGC, czyli treści generowane przez użytkowników, to nie tylko zdjęcia, wideo, teksty czy opinie w mediach społecznościowych – to głos konsumentów, który ma duży wpływ na decyzje zakupowe, budowanie społeczności oraz kreowanie wizerunku marek.

Dziś, gdy autentyczność i transparentność cenione są bardziej niż kiedykolwiek, UGC staje się nieodłącznym elementem dialogu między markami a odbiorcami. Dzięki treściom generowanym przez użytkowników, marki mogą wzbogacić swoją komunikację, zwiększyć zaangażowanie społeczności i budować trwałe, oparte na wzajemnym zaufaniu i lojalności relacje z klientami. 

UGC – co to? 

User Generated Content (UGC), czyli treści generowane przez użytkowników, to wszelkiego rodzaju materiały – teksty, zdjęcia, wideo, opinie, tworzone przez odbiorców – nie przez marki czy profesjonalnych twórców. Są to treści publikowane na różnych platformach internetowych, takich jak media społecznościowe, fora internetowe, blogi. Użytkownicy tworzą wspomniane treści dobrowolnie, często z myślą o podzieleniu się swoimi doświadczeniami, pomysłami lub opiniami.

Historia i ewolucja treści generowanych przez użytkowników

UGC sięga początku internetu, czasów, kiedy użytkownicy zaczęli tworzyć treści na forach internetowych i w grupach dyskusyjnych. Rozwój mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, a później TikTok, znacząco przyspieszył produkcję takich treści. Wraz z pojawieniem się smartfonów, każdy stał się potencjalnym twórcą i zyskał możliwość publikacji w dowolnym miejscu i czasie.

Dlaczego UGC zyskuje na popularności?

UGC zyskuje na popularności z kilku powodów. Poniżej najistotniejsze z nich: 

 • Po pierwsze, treści tworzone przez użytkowników, postrzegane są jako wiarygodne.
 • Po drugie, UGC umożliwia budowanie silniejszej relacji między marką lub produktem a odbiorcami
 • Po trzecie, jest to kosztowo efektywna forma marketingu, treści tworzone  przez użytkowników nie generują kosztów.
 • Po czwarte, rozwój technologii i platform mediów społecznościowych ułatwia tworzenie, dzielenie się i promowanie treści, co dodatkowo napędza popularność UGC.

UGC – na czym polega?

UGC działa na zasadzie społecznej wymiany i interakcji. Użytkownicy publikują treści, które następnie są czytane, oglądane, oceniane, komentowane i udostępniane przez innych – tworzy się w ten sposób cykl społecznego zaangażowania. 

Jak zachęcić użytkowników do tworzenia i dzielenia się treściami?

Zachęcanie do tworzenia UGC może przyjąć różne formy, od organizowania konkursów z nagrodami, po oferowanie rabatów i budowanie społeczności wokół marki. 

User Generated Content – przykłady

 • Posty w mediach społecznościowych: Najpopularniejsze formy UGC to zdjęcia, komentarze i posty na takich platformach jak Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn. Użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami, opiniami i momentami z życia, często tagują marki.
 • Recenzje i opinie: Portale takie jak TripAdvisor, Yelp, Google Reviews to platformy, na których klienci mogą publikować opinie na temat produktów, usług i doświadczeń. Takie opinie są cenne dla marek i stanowią istotne źródło informacji dla konsumentów.
 • Blogi: Niezależni blogerzy często tworzą rozbudowane treści, recenzują produkty, opisują usługi lub dzielą się swoimi przemyśleniami. Artykuły blogowe stanowią ważne źródło informacji, mogą wpływać na decyzje zakupowe klientów znajdujących się na różnych etapach procesu zakupowego.  
 • Wideo: Platformy takie jak YouTube, TikTok i Instagram umożliwiają użytkownikom tworzenie i udostępnianie treści wideo. Mogą to być tutoriale, recenzje produktów, storytelling.

Udane kampanie UGC

Starbucks’ #RedCupContest

Starbucks każdego roku zachęca do publikowania na Instagramie zdjęć i dodanie hashtagu #RedCupContest. Chodzi o zdjęcia czerwonych, świątecznych kubków. Kampania generuje tysiące postów, zwiększa rozpoznawalność marki i zaangażowanie klientów.

GoPro’s #GoPro

GoPro wykorzystuje treści wideo stworzone przez użytkowników – a tym samym zwiększa rozpoznawalność swoich kamer. Użytkownicy zachęcani są do dzielenia się przygodami – najlepsze materiały są promowane przez markę. 

Airbnb’s #OneLessStranger

Airbnb zachęcał odbiorców do wykonania małego, przyjaznego gestu wobec nieznajomych oraz do podzielania się swoimi doświadczeniami w sieci. Kampania sprzyjała budowaniu społeczności wokół wartości marki, podkreślała, jak ważna jest gościnność i otwartość.

UGC a autentyczność marki

 • Autentyczność: Content generowany przez użytkowników postrzegany jest jako autentyczny. Podkreśla doświadczenia klientów, jest bardziej wiarygodny niż treści tworzone przez marki. Firmy wykorzystują UGC w kampaniach marketingowych, aby zwiększyć swoją wiarygodność i nawiązać bliższą relację z odbiorcami.
 • Zaangażowanie społeczności: Promowanie treści generowanych przez użytkowników umożliwia budowę zaangażowanej społeczności. 
 • Wzbogacenie strategii treści: UGC pozwala markom na uzupełnienie strategii treści bez znaczących inwestycji finansowych. Wykorzystanie treści tworzonych przez użytkowników to sposób na tworzenie świeżego i różnorodnego kontentu w kanałach komunikacyjnych.

UGC Creator – kim jest i czym się zajmuje?

Twórcy UGC (User Generated Content), to osoby, które tworzą treści odzwierciedlające ich osobiste doświadczenia, opinie, pasje lub wiedzę. Mogą to być zarówno teksty, jak i zdjęcia lub wideo. Istotna jest tutaj autentyczność i zdolność do tworzenia materiałów, z którymi utożsamiają się odbiorcy. Treści kreatorów mogą być udostępniane w mediach społecznościowych, na blogach, forach czy portalach recenzenckich. 

Jakie umiejętności powinien mieć UGC creator?

 • Kreatywność i oryginalność: Zdolność do tworzenia unikalnych i angażujących treści, które wyróżniają się w morzu informacji.
 • Umiejętności komunikacyjne: Sprawne przekazywanie myśli i pomysłów, zarówno w formie pisemnej, jak i wizualnej.
 • Znajomość mediów społecznościowych: Zrozumienie, jak działają różne platformy, jakie treści najlepiej rezonują, znajomość trendów.
 • Umiejętności techniczne: Wiedza na temat narzędzi do edycji zdjęć i wideo, takich jak Adobe Photoshop, Premiere Pro czy darmowe alternatyw typu Canva czy InShot.
 • SEO i marketing cyfrowy: Podstawowa znajomość optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i sposobów promowania treści w internecie.

Jak zarabiają twórcy UGC?

 • Współprace z markami: Jednym z głównych źródeł dochodu twórców UGC są partnerstwa z markami. W ramach współpracy kreatorzy tworzą treści promujące produkty lub usługi danej firmy.
 • Programy afiliacyjne: Twórcy mogą otrzymywać prowizję za sprzedaż poleconych w treściach produktów lub usług. 
 • Platformy wspierające twórców: Serwisy takie jak Patreon czy Ko-fi umożliwiają fanom wspieranie ulubionych twórców poprzez regularne donacje lub jednorazowe wsparcie.
 • Sprzedaż własnych produktów lub usług: Niektórzy twórcy UGC oferują także własne produkty, kursy online, e-booki czy usługi konsultingowe.
 • Reklama i sponsory: Dochód może pochodzić również z reklam wyświetlanych na blogach czy wideo (np. AdSense na YouTube).

UGC – praca

Praca w branży contentu, w tym treści generowanych przez użytkowników (UGC)  to wiele możliwości dla kreatywnych i zaangażowanych twórców. 

 • Menadżer społeczności: Zarządzanie społecznościami wokół marek lub platform, w tym moderowanie treści, angażowanie użytkowników i rozwijanie strategii treści.
 • Specjalista ds. content marketingu: Tworzenie i wdrażanie strategii marketingowych wykorzystujących UGC.
 • Analityk mediów społecznościowych: Analiza danych z mediów społecznościowych w celu zrozumienia zachowań użytkowników i poprawy strategii treści.
 • Konsultant UGC: Doradztwo dotyczące wykorzystania UGC w strategiach marketingowych.

UGC – kariera 

 • Rozwijaj swoje umiejętności: Zdobądź wiedzę na contentu, mediów społecznościowych, marketingu cyfrowego i analizy danych. Wiele z tych umiejętności można rozwijać poprzez kursy online i webinary.
 • Buduj portfolio: Twórz i publikuj treści w wybranej niszy. Portfolio może przybrać formę kanału na YouTube, konta na Instagramie lub osobistego bloga. Udowodnij, że potrafisz zbudować społeczność wokół marki. 
 • Sieć kontaktów: Nawiązuj kontakty z innymi twórcami UGC, specjalistami branżowymi i markami. Udział w branżowych wydarzeniach, konferencjach i warsztatach pomoże Ci w rozszerzeniu sieci kontaktów.
 • Szukaj możliwości: Monitoruj oferty pracy na stanowiska związane z UGC. Nie zapominaj o możliwościach freelancerskich, które mogą stanowić punkt wyjścia do dalszej kariery.

UGC Marketing

User Generated Content (UGC) stał się kluczowym elementem strategii marketingowych wielu marek. Taki rodzaj treści umożliwia budowę autentycznej komunikacji i zaangażowania konsumentów, jest  bardziej wiarygodny niż tradycyjne reklamy. Wszystko to sprawia, że marki mogą zwiększyć swoją widoczność i zbudować pozytywny wizerunek. 

UGC – strategie i narzędzia

 • Hashtagi kampanii: Tworzenie unikalnych hashtagów dla kampanii UGC zachęca użytkowników do udostępniania treści i ułatwia prezentację contentu na różnych platformach.
 • Konkursy i wyzwania: Organizowanie konkursów, w których użytkownicy mogą udostępniać treści związane z marką, jest skutecznym sposobem na generowanie UGC i angażowanie społeczności.
 • Platformy agregujące UGC: Narzędzia takie jak Tint, Curator.io czy Taggbox pozwalają na agregowanie treści UGC z różnych mediów społecznościowych i wyświetlanie ich na stronach internetowych, w wiadomościach e-mail. 
 • Ambasadorzy marki: Współpraca z lojalnymi klientami lub influencerami  może zwiększyć zasięg i autentyczność treści UGC.
 • Integracja z e-commerce: UGC w postaci recenzji produktów i zdjęć od klientów także wpływa na decyzje zakupowe.

UGC – podsumowanie 

User Generated Content (UGC) umożliwia markom budowanie zaangażowanej społeczności. Treści tworzone przez użytkowników – począwszy od świątecznych zdjęć kubków Starbucks po wideo z przygodami, przygotowane za pomocą kamery GoPro, pokazują, że konsumentów warto włączyć w proces tworzenia wartościowej narracji marki. UGC nie tylko umacnia zaufanie i lojalność klientów, ale także przekłada się na wzrost widoczności i poprawę wizerunku marek w oczach potencjalnych odbiorców.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza